try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: شنبه, 5 مهر, 1399

اخبار فرهنگي اجتماعي

Send to friendSend to friend

آمريكا در صدد محو الگوهاي اسلامي از كتاب هاي مدارس اردن
با فشارهاي سياسي دولت آمريكا، مبني بر مبارزه با تروريسم در خاورميانه و اصلاح تفكرات ضداستكباري و آمريكايي در منطقه، دولت اردن نيز مانند عربستان سعودي، اصلاح متون درسي مدارس اين كشور را در دستور كار خود قرار داده است. حذف مفاهيمي مانند جهاد، شهادت و ساير الگوهايي كه به نوعي حس مبارزه با استكبار را در ميان نوجوانان و جوانان تقويت مي‌كند، از اهداف اين طرح است؛ گرچه اين طرح در اين كشور نيز مانند عربستان سعودي، با مخالفت مذهبي و آموزشي رو به رو شده است، ولي قرائن حاكي از موفقيت دولت آمريكا در فشار بر دولت‌هاي منطقه براي اين گونه اقدامات است. (اخبار اديان)

همايش دانشگاه‌هاي اسلامي در سوئيس
با هماهنگي دانشگاه اسلامي استراليا، همايش دانشگاه‌هاي اسلامي، با حضور اساتيد برجسته در زمينه مطالعات اسلامي، در دانشگاه بسل(Basle) سوئيس برگزار خواهد شد. دكتر جعفر عبدالسلام، در سفر خود به دانشگاه اسلامي استراليا، هدف از اين طرح را بهبود اوضاع و شرايط مسلمانان اروپا، بهترين مسير براي ارتباط و گفت‌وگو با جهان غرب و راه‌حل‌هايي براي رفع مشكلات پيش‌روي مسلمانان اروپا برشمرد. وي برنامه‌هاي آينده همايش را برپايي كنفرانسي در دانشگاه اسلامي استراليا و راه‌اندازي كتابخانه در دانشگاه معرفي كرد. (مهر)

تصوف؛ اسلام خوشايند غرب
پايگاه خبري اروپايي «يوروبيزنس» به تازگي در يك گزارش خبري از فرقه صوفي تركيه، تفكرات اين فرقه را به عنوان نمونه‌اي از اسلام مدرن و معتدل كه خطري براي غرب ندارد، معرفي كرده است. گسترش روزافزون اسلام در جهان، به ويژه اروپا و آمريكا، امري انكارناپذير است كه سردمداران اين كشورها را نگران كرده است. متفكرين و سياستمداران غرب در يك سال اخير در جهت ترويج نسخه‌اي از اسلام خنثي شده، كه ارزش‌هاي منفي غرب و ابرقدرت‌ها را به چالش نكشد، تلاش‌هايي را آغاز كرده‌اند. سخنان وزير امور خارجه آمريكا مبني بر اينكه تركيه نمونه موفقي از همزيستي دموكراسي و اسلام است، شاهدي است بر تلاش‌ در جهت ايجاد جريان‌هاي موازي و غرب‌پسند در بين مسلمانان. يكي از سران آمريكا چند ماه پيش در حالي كه برخلاف نظر ترك‌ها، آن كشور را جمهوري اسلامي خواند، تركيه و پاكستان را الگوي مناسب حكومت آينده عراق برشمرد و تأكيد كرد: عراق هم مي‌تواند مانند تركيه دموكراسي داشته باشد.
آنان به دنبال ترويج اسلامي هستند كه اصول خود را نفي كند و نوشته اخير يورو بيزنس در همين راستا قابل ارزيابي است؛ ضمن آنكه با توجه به اعتقادات كفرآميز صوفي‌گري، ترويج آن براي دامن‌زدن به تفرقه بين مسلمانان، از زمان‌هاي دور در دستور كار استكبار جهاني بوده است. يورو بيزنس در مقاله خود با اشاره به اينكه علوي‌ها بيش از يك چهارم مسلمانان تركيه را تشكيل مي‌دهند، مي‌نويسد: پيروان اين مذهب از نظر سياسي به چپ گرايش دارند. آنها اسلام افراطي را به شدت مردود مي‌دانند و اين در حالي است كه تركيه در آستانه ورود به اتحاديه اروپايي است و بايد به اصلاحات تن دهد.

زن تازه مسلمان بلژيكي: حجاب، رابطه من با خداست
ويكتوريا زني بلژيكي كه از پنج سال پيش مسلمان شده است، در انجمني به زنان مسلمان بلژيك آموزش مي‌دهد تا چگونه با رعايت حجاب اسلامي، از پس مشكلات خود برآيند. ويكتوريا گفت: وقتي به اسلام علاقه‌مند شدم متوجه لزوم حفظ حجاب اسلامي نمي‌شدم تمايلي براي به سر كردن روسري نداشتم؛ اما بعداً‌ متوجه شدم كه حجاب، مسأله‌اي دروني و روحاني است. حجاب رابطه من با خداست و هميشه به من يادآوري مي‌كند كه بايد به عنوان فردي مسلمان زندگي كنم. او براي اينكه تجربياتش براي زنان ديگر مفيد واقع شود، به زنان محجبه آموزش مي‌دهد و به آنها ياد مي‌دهد كه چگونه با كارفرمايان خود برخورد كنند. وي، اطلاعات خود را در پايگاه اينترنتي المسلمه قرار داده و معتقد است همفكري با زنان محجبه از طريق اينترنت، براي روحيه آنها بسيار مفيد است (گفتگوي اديان)

تئوري جديد هانتيگتون ايجاد دشمن واحد راهكار مؤثر براي تقويت وحدت آمريكا
«ما چه كسي هستيم؟» كتاب جديد ساموئل هانتيگتون آمريكايي است كه در ماه مي 2004 به بازار آمد. هانتيگتون كه به عنوان نظريه‌پرداز سياسي آمريكايي، در گذشته با انتشار كتاب «برخورد تمدن‌ها» موجي از نگراني در بين نويسندگان و متفكران عرب و مسلمان برانگيخته بود، در اين كتاب با رد نظريه معروف خود(تشكيل جامعه آمريكا از مهاجران داراي نژادها و فرهنگ‌هاي متفاوت)، معتقد است كه استقلال آمريكا به دست مهاجراني بريتانيايي و پروتستاني صورت گرفت و آنان بودند كه آمريكا را بر مبناي فرهنگ انگلوپروتستاني پي‌ريزي كردند؛ و در نتيجه آمريكاي امروز، هويت مشخصي دارد كه بر چهار ركن نژاد سفيد، تبار انگليسي، دين مسيحي پروتستان، فرهنگ انگلوپروتستاني استوار است. هانتيگتون به صراحت اعلام مي‌كند: دشمني با ديگران نقش اساسي در شكل‌گيري هويت هر گروهي را ايفا مي‌كند و براي اين نظريه خود، از جنگ‌هاي قرون وسطايي اروپا مثال مي‌زند كه موجب شكل‌گيري حكومت‌هاي گوناگون اروپايي شد. هانتيگتون، پيشرفت‌هاي ارتباطاتي و حمل و نقلي، نفوذ فرهنگ ليبرال و پلوراليست، پذيرش مهاجران و فروپاشي اتحاد جماهير شوروي را، از تهديداتي مي‌داند كه موجب اختلاف فرهنگ‌ها و نژادها و در نتيجه از بين رفتن وحدت آمريكا مي‌شود. سر انجام وي راهكار مؤثر براي تقويت وحدت آمريكا را ايجاد «دشمن واحد جديد» معرفي مي‌كند كه جهان اسلام بهترين گزينه است؛ زيرا از طرفي موجب تقويت مسيحيت به صورت يكي از اركان وحدت آمريكا مي‌شود، و از طرف ديگر وجود دشمن خارجي موجب فراموشي اختلاف‌هاي دروني است و از همه مهمتر در مسلمانان انگيزه مبارزه با مظهر ثروت و قدرت جهاني وجود دارد و حمايت‌هاي اين كشور از اسرائيل هم موجب افزايش نفرت مسلمانان خواهد شد. (بازتاب)

نتايج يك تحقيق گسترده در حوزه كتاب
هم‌زمان با برگزاري نمايشگاه كتاب تهران، نتايج يك تحقيق گسترده در حوزه كتاب منتشر شد. بر اساس اين تحقيق در مواردي از كتاب‌هاي حاوي تمسخر اعتقادات مذهبي، ترويج روابط نامشروع حتي در حريم خانواده، اشاعه بي‌اعتقادي به خدا و ... حمايت شده است. در اين تحقيق، 659 عنوان كتاب مورد ابهام در حوزه ادبيات داستاني كه بر اساس تيراژ، شهرت نويسنده و ناشر انتخاب شده است، مورد تحليل محتوا قرار گرفته و مطالب اين كتاب‌ها بر اساس 61 محور، كارشناسي، تجزيه و تحليل شده است. نكته جالب آن‌كه از ميان كتاب‌هاي مذكور، صد عنوان كتاب كه حاوي مطالب مغاير با هنجارهاي اخلاقي و ديني است، از سوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي بين سيصد تا هزار نسخه، خريداري و به كتابخانه‌ها هديه شده است! همچنين حمايت از ناشراني كه بيشترين كتب ضد فرهنگي را منتشر كرده‌اند و برخي از آنها، سالانه بيش از ده عنوان كتاب ضداخلاقي به چاپ رسانده‌اند، چشمگير بوده است. از ميان 659 عنوان كتاب تحليل‌شده حدود 78 درصد فاقد حداقل معيارهاي اخلاقي مي‌باشند. ترويج الحاد در 12 درصد كتب، تشريح صحنه‌هاي سكسي 37 درصد، ترويج روابط نامشروع زنان شوهردار 33 درصد و اشاعه بي‌اعتقادي به مسائل معنوي و ديني، 20 درصد محتواي كتاب‌هاي منتشرشده را شامل مي‌شود. همچنين ترسيم مثلث‌هاي عشقي در 22 درصد و تمسخر اعتقاد به خدا در 14 درصد اين كتاب‌ها ديده مي‌شود. گفتني است، نتايج تحقيقات مذكور، در ده جلد و مجموعاً چهار هزار صفحه در اختيار مسئولان فرهنگي كشور قرار گرفته است. (بازتاب)

تجزيه تركيه، در طرح خاور‌ميانه بزرگ
هفته‌نامه «آيدين ليك» در گزارشي نوشت: آمريكا درصدد است تا در راستاي طرح «خاورميانه بزرگ»، تركيه را به دو بخش شرقي و غربي تقسيم كند. پروژه افتتاح كنسولگري در دياربكر، يكي از موارد شاخص طرح «پروژه كردستان بزرگ» آمريكا خواهد بود. آمريكا بعد از اين قصد دارد، تركيه را به دو منطقه تقسيم كند؛ منطقه اول، غرب آنكاراست كه سركنسولگري آمريكا در استانبول، مسئول اين منطقه خواهد بود؛ اما منطقه دوم، شرق آنكاراست كه امورات مربوط به اين منطقه در مسئوليت و صلاحيت كنسولگري داير شده در دياربكر خواهد بود. منابع آگاه اعلام مي‌كنند، مسئوليت و اختيارات كنسولگري دياربكر، در حد اختيارات سر كنسولگري استانبول خواهد بود.

توليد بزرگ‌ترين نرم‌افزار فقهي شيعه
معاون اطلاع‌رساني و بين‌الملل مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي اعلام كرد: بزرگ‌ترين نرم‌افزار فقهي شيعه در قم توليد شد. محسن مسچي در گفت‌وگو با واحد مركزي خبر، با اعلام اين خبر اظهار داشت: اين نرم‌افزار شامل 1158 عنوان كتاب و رساله فقهي در 1744 جلد از فقه گوهربار اهل بيت(ع) است، كه با عرضه مجموعه‌اي نفيس از ميراث فقه شيعه، گنجينه ارزشمندي را براي استفاده محققان علوم اسلامي پديد آورده است. وي در خصوص قابليت‌هاي كارآمدي اين لوح فشرده در حوزه پژوهش‌هاي فقهي گفت: ارتباط ميان متن 33 عنوان كتاب در 117 جلد با 188 عنوان شرح، حاشيه و ترجمه در 697 جلد و نيز انتخاب شروح دلخواه به همراه امكان مقايسه بين متون مورد نظر، و اولويت‌بندي در گزينش شرح‌هاي برنامه به هنگام تحقيق، ويژگي‌هاي كاربردي اين برنامه به شمار مي‌رود. وي افزود: محققان مي‌توانند از طريق فهرست درختي و گزينشي به مطالب مورد پژوهش دست يابند و با كمك چهار دامنه كتاب، مؤلف و موضوع و زبان، حوزه تحقيقي خود را به گستره‌اي خاص محدود نمايند. مسچي دستيابي به كتب فقهي بر اساس موضوعات گوناگون را از توانمندهاي كاربردي برنامه دانست و افزود: از امكانات مفيد براي پژوهشگران حوزه فقه شيعي، قابليت دستيابي به كتاب‌هاي برنامه بر مبناي موضوعاتي چون آيات الاحكام، فقه استدلالي، فقه مقارن، فقه فتوايي، قواعد فقهيه، منابع فقه، تاريخ فقه و فقها مي‌باشد كه در امر سامان‌دهي تحقيقات فقهي بسيار سودمند است. همچنين كاوش در ابواب متنوع و متعدد فقه شيعه، از ديگر امكانات عديده اين كتابخانه بزرگ فقهي است. معاون اطلاع‌رساني و بين‌الملل مركز تحقيقات، ضمن اشاره به امكان جستجو در متن صدها كتاب فقهي بيان داشت: جستجوي موضوعي در 573 هزار و 665 عنوان باب فقهي به همراه پژوهش لفظي در متن و فهرست كتب و نيز استفاده مطلوب از امكان فهرست سازي از قابليت هاي مهم اين نرم افزار فقهي است. از ديگر امكانات ارزشمند اين برنامه آن است كه كاربر به متن كامل قرآن كريم دسترسي دارد و مي‌تواند از طريق ريشه و مشتق كلمات، به جستجو در آيات بپردازد. وي در تبيين يكي ديگر از ويژگي‌هاي اين نرم‌افزار اظهار داشت: به منظور دستيابي به معادن واژگان دشوار، لغت‌نامه 15 جلدي «لسان العرب» در اين لوح فشرده گنجانده شده و كاربر با استفاده از فهرست ريشه و مشتق، مي‌تواند به معنا و مفهوم كلمات مشكل دست يابد. (واحد مركزي خبر)

آقازاده: در تمام مراحل مذاكره با اروپا، فقط ما امتياز داده‌ايم
رئيس سازمان انرژي اتمي گفت: تا به حال در تمام مراحل مذاكرات با اروپا ما امتياز داده‌ايم؛ ولي آنها هيچ قدم مثبت و روبه‌جلويي برنداشته‌اند؛ و اگر اروپايي‌ها تصميم بگيرند كه مذاكرات را جدي گرفته و قدم رو به جلويي بردارند، شرايط متوازن تحقق خواهد يافت. به گزارش فارس، غلامرضا آقازاده كه در گفت‌وگو با شبكه خبر سيما سخن مي‌گفت، اظهار داشت: ‌در حال حاضر فقط بخشي از تعليق‌ها كه مربوط به مركز UCF اصفهان است برداشته شده و هنوز بخش اصلي تعليق ها كه مربوط به فعاليت‌هاي مركز نطنز است به قوت خود باقي است. (بازتاب)

مشكل تيم مذاكره‌كننده هسته‌اي، روانشناختي است
دكتر سيّد سلمان صفوي، كارشناس امور استراتژيك و مدير مؤسسه مطالعاتي ايران در لندن در گفت‌وگو با «بازتاب» اظهار داشت: علت بي‌نتيجه ماندن مذاكرات هسته‌اي، عدم اعتماد به نفس و ضعف روانشناختي تيم مذاكره‌كننده در برابر طرف اروپايي است و تا زماني كه اين تيم به توانايي‌ها و قدرت ايران اعتقاد نداشته باشد، گره مذاكرات هسته‌اي گشوده نخواهد شد. دكتر صفوي ادامه داد: از دو سال پيش و از آغاز مذاكرات هسته‌اي با اروپا تاكنون، به رغم اين‌كه ايران برگ‌هاي برنده فراواني در مذاكرات هزينه كرده، هيچ نتيجه‌اي به دست نياورده است.
اين كارشناس امور استراتژيك توضيح داد: ورود اروپا به مذاكرات هسته‌اي در تابستان سال 2003 (1382)، در حالي آغاز شد كه اين كشورها، تصوير مبهم و نگران‌كننده‌اي از ميزان پيشرفت ايران در فعاليت‌هاي هسته‌اي داشته و نيز با توجه به عضويت نداشتن ايران در پروتكل الحاقي، اهرم فشار خاصي براي كنترل ايران نداشتند. اگر در آن شرايط، تيم مذاكره‌كننده با برگ‌هاي برنده ايران به درستي بازي مي‌كرد، هم مشكل پرونده هسته‌اي حل شده بود و هم امتيازات مهم اقتصادي و سياسي به دست مي‌آورديم. صفوي مهم‌ترين امتيازات داده‌شده به اروپا را افشاي رايگان اطلاعات فوق‌سري فعاليت‌هاي هسته‌اي كشور، امضاي بدون قيد و شرط پروتكل الحاقي، موافقت داوطلبانه با بازرسي‌هاي نامحدود و مهم‌تر از همه، تعليق داوطلبانه غني‌سازي دانسته و گفت: تيم مذاكره‌‌كننده بايد پاسخگو باشد كه در برابر دو سال توقف فعاليت‌هاي هسته‌اي كشور و اين امتيازات بدون بازگشت، چه چيزي را به دست آورده است؟ همچنين زماني كه اروپا تهديد مي‌كند حتي در صورت تداوم تعليق غني‌سازي و تنها آغاز به كار UCF اصفهان، احتمال ارجاع پرونده ايران به شوراي امنيت وجود دارد، آيا اين به معناي آن نيست كه ما در مذاكرات در نقطه صفر قرار داريم و هيچ دستاوردي نداشته‌ايم.

لشكر بدون فرمانده نهادهاي ديني
در حالي كه دلسوزان و صاحبان دغدغه و غيرت ديني از تضعيف باورهاي ديني و شرعي مردم، به ويژه نسل جوان، ابراز نگراني كرده و زنگ هشدار را به صدا درآورده‌اند، حدود بيست نهاد و دستگاه در كشور به صورت مستقيم، مسئول حفظ و تقويت باورهاي ديني مردم هستند و براي انجام اين وظيفه، ساليانه ده‌ها ميليارد تومان از بودجه عمومي هزينه مي‌كنند. به گزارش خبرنگار «بازتاب»، تعدادي از اين نهادها و دستگاه‌ها عبارتند از: سازمان تبليغات اسلامي، دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، سازمان اوقاف و امور خيريه، مركز رسيدگي به امور مساجد، شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي، كانون‌هاي فرهنگي مساجد، ستاد اقامه نماز، ستاد غدير، ستاد امر به معروف و نهي از منكر، ستاد نمازجمعه، مجمع جهاني اهل‌بيت، مجمع تقريب مذاهب اسلامي، مركز جهاني علوم اسلامي، پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي، مركز خدمات حوزه‌هاي علميه و پژوهشگاه امام‌خميني(ره) در قم و ... .
اين در حالي است كه سازمان‌هاي صداوسيما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و سازمان فرهنگي - هنري شهرداري، نيز وظايف و تكاليف زيادي همسو با نهادهاي نامبرده دارند. همچنين موازي‌كاري، پراكندگي، توزيع ناعادلانه بودجه در بين اين دستگاه‌ها، فعاليت‌هاي اقتصادي برخي از اين نهادها، پرداختن به امور و وظايف غيرذاتي و ثانويه، عدم سياست‌گذاري و هدف‌گيري‌هاي ميان‌مدت و درازمدت، برخي از آسيب‌هايي است كه موجب ناكارآمدي اين نهادها شده است. فعاليت‌هاي اقتصادي اين نهادهاي مذهبي نيز به علت مشكلات و محدوديت‌هاي مالي و اعتباري، موجب شده است تا اين نهادها در افكار عمومي، متهم به فعاليت‌هاي نامرتبط با وظايف ذاتي خود شوند. همچنين شنيده شده است، نمايندگان مجلس هفتم درصددند در طرحي، موجبات تلفيق اين نهادها را در سازماني واحد فراهم سازند. در صورت تحقق اين اراده با در نظر گرفتن همه ملاحظات كارشناسي و مديريتي، شاهد تحولي جدي در حوزه تبليغات ديني و شرعي در كشور خواهيم بود. (بازتاب)

استاد دانشگاه الزهرا(س)، دانشمند نمونه دنيا شد
دكتر مجيد هروي، عضو هيأت علمي دانشگاه الزهرا(س)، از سوي پايگاه علمي ISI به عنوان دانشمند نمونه بين‌المللي معرفي شد. به گزارش مهر، ISI مؤسسه‌اي است كه در آمريكا قرار دارد و اطلاعات علمي بيش از 8000 مجله را در زمينه‌هاي علوم پايه، مهندسي و فني، كشاورزي، اقتصادي، جامعه‌شناسي، ادبيات و هنر جمع‌آوري مي‌كند. مؤسسه فوق، هر ساله افرادي را بر اساس تعداد مقالات و تعدد استناد به مقالات ارائه شده، به عنوان دانشمند بين‌المللي معرفي مي‌كند. با توجه به همين موضوع، امسال دكتر هروي با ارائه 230 مقاله به عنوان يكي از پژوهشگران برتر شيمي جهان انتخاب شد. دكتر هروي در خصوص عوامل موفقيت خود گفت: بنده دلايل موفقيت خود را هم‌نشيني با همكاران خوب، فضاي بسيار مناسب دانشگاه، كار مداوم و اعتقاد و ايمان به كار مي‌دانم. (مهر)

فروپاشي اعتبار داروينيسم و رشد اعتقاد به خلقت انسان از سوي خدا در آمريكا
شيكاگوتريبون: در حالي كه بيش از هشتاد سال از طرح تئوري خلقت تكاملي انسان از سوي «چارلز داروين» - كه اعتقادات مذهبي را به شدت به چالش كشانده بود - مي‌گذرد، هواداران اين نظريه در آمريكا به كمتر از 13 درصد كاهش يافته‌اند. به گزارش سرويس بين‌الملل «بازتاب»، در حال حاضر، تدريس نظريه داروين كه مدعي به وجود آمدن انسان از تكامل نسل ميمون‌ها بود - كه در قرن بيستم، يكي از چالش‌هاي مهم ميان اعتقادات مذهبي و ديني مسيحيت و اسلام بود و بر خلقت انسان توسط خدا تأكيد داشت ـ در بسياري از ايالت‌هاي آمريكا، ممنوع شده است. همچنين در حالي كه 55 درصد از شهروندان آمريكايي به خلقت مستقيم انسان توسط خدا اعتقاد دارند، كمتر از 13 درصد، هنوز نظريه داروين را جدي ارزيابي مي‌كنند.
هم‌اكنون هشتاد سال از نزاع ميان كساني كه به طرفداري از اعتبار نظريه جهش زيست‌شناختي در خلقت بشر مي‌پرداختند و كساني كه به مخالفت با آن برآمده بودند، وارد مقوله‌هاي علمي، فرهنگي، مذهبي و سياسي شده است، به نحوي كه مرزهاي محافظه‌كارانه را نيز پشت سر گذاشته و ايالت‌هاي آمريكا را به دو دسته «محافظه‌كار قرمز» و «ليبرال آبي» تقسيم كرده است. اختلاف‌نظر در تمام پنجاه ايالت آمريكا، ادامه دارد. بنا بر گزارش مركز ملي علوم آمريكا در سال جاري، حداقل 21 نمونه از اين درگيري‌ها از هجده ايالت گزارش شده است. طرح دوباره مسئله صحت داشتن يا نداشتن نظريه دگرگوني كه در ايالت كانزاس، هنوز به عنوان يكي از پايه‌هاي علم مدرن، مورد بررسي است و ترديد در مورد آن وجود دارد، موجب شده است كه بسياري از منتقدان، اين رويه را به تمسخر بگيرند. اين در حالي است كه نيويورك به عنوان يك ايالت آبي، تدريس هر دو نظريه دگرگوني و خلقت الهي را در مدارس به تصويب رسانده است. در پاسخ به اظهار نگراني‌هاي گروه‌هاي محافظه‌كار مسيحي، در سال 1997 هيأت علمي ايالات «الينويز» اصطلاح دگرگوني يا جهش را از استانداردهاي علمي حذف و واژه تغيير در طول زمان را جايگزين آن كرد. طبق نظرسنجي ملي انجام‌شده در آمريكا، يك سوم از مردم، نظريه داروين را در حد يك تئوري مي‌دانند. اما دو سوم از آنان اين نظريه را حتي يك تئوري علمي نيز مي‌دانند. نظرسنجي شبكه C.B.S نيز حاكي از آن بود كه دوسوم از مردم، خواهان تدريس توأم نظريه خلقت مستقل انسان و نظريه دگرگوني شده‌اند و در نهايت اين‌كه 55 درصد آمريكايي‌ها، عقيده دارند كه خدا انسان را از نخست به همين شكل آفريده و 13 درصد، هنوز به نظريه داروين پايبند هستند.

پروژه يك ميليارد دلاري عفت براي كنترل سكس جوانان آمريكايي
شبكه خبري معتبر C.B.S آمريكا، در تازه‌ترين گزارش بخش پربيننده «60 دقيقه»، به پروژه عفت يا كنترل رفتار جنسي جوانان آمريكايي پيش از ازدواج پرداخته است. در حدود دو دهه، برترين آژانس‌هاي سلامت و بهداشت عمومي در آمريكا، جوانان آمريكايي را به بهره‌گيري از روش‌هايي كه خطرات ابتلا به بيماري ايدز و ديگر بيماري‌هاي حاد جنسي را كاهش مي‌دهد، مجبور مي‌سازند. اما هر بار دولت آمريكا، به طور شگفت‌انگيزي، رويه‌اي خلاف اهداف مورد نظر خود را پيموده است. طي پنج سال گذشته، دولت آمريكا، هزينه‌اي معادل يك ميليارد دلار صرف تشويق جوانان كرده تا به آنان بفهماند، سالم‌ترين شكل رابطه جنسي، تنها از طريق ازدواج كردن ميسر است و استفاده از ابزار پيشگيري از بارداري نيز به رغم تصور افراد، تأثير چنداني ندارد. هزاران دلار از ميليون‌ها دلار بودجه دولتي، صرف رساندن پيام «حفظ خويشتنداري تا پيش از ازدواج» به جوانان در كلاس‌هاي آموزشي سراسر كشور شده است. به اين صورت كه ميليون‌ها دلار در اختيار مؤسسات مذهبي قرار گرفته است تا با آموزش‌هاي خود، از دختران نوجوان تعهد گرفته شود كه عفت و پاكدامني خود را تا پيش از ازدواج حفظ كنند. همچنين،‌ دولت فدرال، بودجه‌اي معادل 167 ميليون دلار را تنها صرف ارشاد جوانان با اين پيام كرده است كه «خويشتنداري خود را تا پيش از ازدواج حفظ كنيد». قانون جديد نيز روش‌ها و ابزار پيشگيري از بارداري را به نفع سلامت و بهداشت نوجوانان نمي‌داند؛ و صرف هزينه براي آن را بي‌فايده مي‌داند. «دني پتين» كه در سال 1996 استفاده از بعضي عوامل بازدارنده در روابط جنسي را مطرح كرده بود، معتقد است: آموزش روابط جنسي سالم، نسبت به سي سال پيش بسيار اثرگذار بوده است، اما وقتي به اوضاع فعلي خود نگاه مي‌كنيم، مي‌بينيم با صرف هزينه 4/5 ميليارد دلاري با حجم بسيار وسيعي از مسائل جنسي مربوط به نوجوانان روبه‌رو هستيم. «پيتر بيرمن»، استاد دانشگاه كلمبيا كه جامع‌ترين بررسي را در مورد مسائل جنسي و بهداشتي بزرگسالان انجام داده، معتقد است: اين پيامدهاي منفي، نتيجه آموزش‌هاي جنسي نيستند. آنچه اين نتايج منفي را به ارمغان آورده، نوجوانان هستند كه خود را حفظ نكرده و به روابط جنسي‌‌شان ادامه مي‌دهند. در ادامه اين گزارش آمده است: در يك پروژه 45 ميليون دلاري كه در آن هفده آژانس مستقل، شركت كرده بودند، محققان تحت نظارت بيرمن، بيش از دويست هزار دختر جوان را تحت آموزش برنامه حفظ عفت، قرار داده بودند. با وجود اين، باز هم نوجوانان، ابزارهاي كنترل روابط جنسي را قبول دارند و مي‌گويند كساني كه مي‌خواهند آنان را از داشتن چنين روابطي با سوگند خوردن و تعهد دادن باز دارند، از اين امر مطلع نيستند كه 88 درصد اين افراد سوگندخورده، تعهد خود را فراموش مي‌كنند.

يك جامعه شناس: 80 درصد از خانواده‌هاي ايراني دچار طلاق پنهاني هستند
يك جامعه‌شناس گفت: 80 درصد از خانواده‌هاي ايراني دچار طلاق پنهاني هستند و اگر اين مساله به درستي مورد بررسي قرار گيرد، ابعاد خشونت را بهتر مي توان شناخت.
اصغر مهاجري اظهار داشت: آمار و ارقام موجود بيانگر اين است كه آمادگي برنامه‌ريزي براي حل مسائل خانوادگي در كشور وجود ندارد، به عبارت ديگر تحليل‌هايي كه براي پويا كردن مسائل خانواده ارائه مي‌شوند، قابل استفاده نيستند.
به گفته اين جامعه‌شناس، مسائل خانوادگي در ايران به تابويي تبديل شده كه براي شكستن آن نياز به جسارت است.
وي خاطر نشان كرد: امروزه نگاهي كه روانشناسان به مسائل خانوادگي دارند، فردگرايانه است، در حاليكه خانواده يك ركن اجتماعي است و به همين دليل ساختارهاي آن بايد كالبد شكافي شود.
اين جامعه‌شناس يادآور شد: پس از انقلاب مسؤولان موفق شدند كه دين را پويا كنند؛ اما اين اتفاق درباره نهاد خانواده رخ نداد زيرا در اين خصوص بر اساس نياز جامعه برنامه‌ريزي نشد. در حال حاضر خانواده به بازسازي دوباره نياز دارد.
وي عشق را از عناصر ورودي خانواده و طلاق را از عناصر خروجي آن بر شمرد و تصريح كرد: آمار افزايش طلاق نگران كننده نيست، بلكه كيفيت طلاق حائز اهميت است. درصورتيكه براي خروجي خانواده (طلاق) موانع سنگين ايجاد شود، به طور حتم انحرافات زير زميني بوجود خواهد آمد.
مهاجري خاطر نشان كرد: سايه شوم «عشق ايثاري» همچنان در خانواده‌ها وجود دارد. در عشق ايثاري معمولاً يك عده فداكاري مي‌كنند و عده‌اي ديگر از آن بهره‌مند مي‌شوند. (سينا)
درخواست گستاخانه پارلمان اروپا از ايران: آزادي همجنس‌بازي و رابطه جنسي با محارم!
چندي پيش بيانيه شديداللحن پارلمان اروپا كه در آن بر آزادي كامل روابط جنسي ميان افراد بالغ در ايران تأكيد شده است با 104 رأي موافق در برابر 2 رأي مخالف و همزمان با دور دوم مذكرات هسته‌اي ايران و اروپا تصويب شد. در اين بيانيه جمهوري اسلامي به خاطر اقداماتي كه روابط آزاد جنسي بين افراد بالغ (همجنس‌بازي و رابطه جنسي با محارم) را جرم مي‌داند، محكوم شده است.
«كريستينا گالاك»، سخنگوي سياست خارجي اتحاديه اروپا، تأكيد دارد كه موارد نامبرده در زمينه حقوق بشر، از موارد «بي‌نهايت مهم»! براي اتحاديه اروپاست و در گفت‌وگوها با ايران مورد مذاكره قرار خواهد گرفت.
پارلمان اروپا به اين نكته نيز اشاره مي‌كند كه اعمال و روابط جنسي بين افراد بالغ، امري خصوصي است و نبايد به عنوان جرم شناخته شود. (بولتن خبري)

آثار مفيد ازدواج‌هاي دانشجويي در عرصه دانشگاه و جامعه
دكتر «يارياري» مسئول مركز مشاوره دانشگاه تربيت معلم درباره ازدواج‌هاي دانشجويي مي‌گويد: اين ازدواج‌ها هزينه‌هاي بسيار كمي را بر دوش خانواده و جوانان مي‌گذارد. اين يك مزيت عمده اين ازدواج‌هاست و جوانان را به ساده‌زيستي ترغيب كرده و اضطراب‌ها و استرس‌هاي بي‌مورد را بر طرف مي‌كند.
جوان‌هايي كه از تحصيلات بالايي برخوردار نيستند، هنگامي كه مي‌بينند قشر تحصيلكرده جامعه آنها به چه نحوي ازدواج مي‌كنند، يعني ساده، راحت و بدون آن دغدغه‌هاي فكري كه جوان‌ها دارند، آنها هم الگو مي‌گيرند. اين شيوه ازدواج فقط متعلق و مخصوص كشور ما نيست. در كشورهاي ديگر هم همين‌طور است يعني در كشورهاي ديگر و بين جوان‌هاي كشورهاي ديگر هم وجود دارد. به خصوص در ژاپن و چين در بين جوانان و در سطح وسيع، آنها در يك سالن يا استاديوم جشن‌ها را برگزار مي‌كنند و خود آن يك الگوي پسنديده براي ساير اقشار جامعه مي‌تواند باشد. (بولتن خبري)

سرخط
* روزنامه اينديپندنت: پرخاشگري و رفتارهاي ناهنجار دانش‌آموزان انگليسي در مدارس، سبب شده كه دولت انگليس يك گروه ضربت براي مقابله با چنين رفتارهايي تشكيل دهد. اين گروه ضربت از معلمان و مديراني تشكيل شده كه در برقراري نظم و انضباط در مدارس تبحر دارند؛ و به دولت راهكارهايي براي چگونگي بهبود معيارهاي رفتاري و مقابله با فرهنگ احترام نگذاشتن دانش آموزان، ارايه مي‌دهند.

* به گزارش خبرگزاري شبستان، از تعداد 1517 عنوان كتاب با موضوع حضرت محمد(ص) كه از سال 76 تا 83 منتشر شده است، تعداد 251 عنوان كتاب آن در سال 83 چاپ شده كه بيشترين آمار را در تاريخ نشر ايران داشته است.

* شيانيوز: قديري نماينده مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي اظهار داشت: نرم افزار دانشنامه علوي، بزرگترين دائره المعارف سخنان حضرت علي(ع) است كه شامل نمايش متن نهج‌البلاغه براساس 5 نسخه معروف شامل فيض السلام، بنياد، صبحي صالح، ابن ابي‌الحديد و محمد عبده است. وي در ادامه تصريح كرد: نرم افزار مذكور داراي 26 ترجمه به زبانهاي فارسي، انگليسي و فرانسوي و هفت شرح و ترجمه مي‌باشد. همچنين اين دانشنامه داراي كتابنامه كتابخانه و امكانات عمومي ويژه است

* سينا: معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي كشور گفت: بر اساس آمار، حدود 10 درصد از جمعيت خانوادگي كشور را خانوارهاي زن پرست تشكيل مي دهند.

* شيانيوز: براي اولين بار در جهان اسلام، نرم افزار فرهنگ لغت قرآن از سوي مؤسسه حسيب رايانه راه اندازي شد. مجيدي نماينده مؤسسه مطالعاتي حسيب رايانه گفت: نرم افزار فلق همراه با سه صوت از سه استاد برجسته كه شامل پرهيزكار، عبدالباسط و منشاوي مي‌باشد، اولين نرم افزاري است كه مختص لغات قرآني عرضه شده است. وي گفت: اين نرم افزار داراي 875 لغت و عبارت قرآني مي‌باشد كه به سه زبان قابل تغيير است. در ضمن اين نرم افزار به سه زبان انگليسي، آلماني و فرانسه نيز ترجمه شده است.

* سايت وزارت ارشاد: مركز مطالعات تحقيقات هنري وزارت ارشاد در نظر دارد همايشي با عنوان زيبايي‌شناسي دين در 5 و 6 دي 84 برگزار نمايد. شهيدي مسئول دبيرخانه همايش ضمن اعلام اين خبر گفت: موضوعات همايش در نُه محور زيبايي‌شناسي نظري، فلسفه دين، زيبايي‌شناسي الهيات، علم كلام، كتاب مقدس، قرآن كريم، خاستگاه عرفاني دين، نيايش، مناسبت زيبايي‌شناسي و اخلاق و هنرهاي اسلامي برگزار مي‌شود. گفتني است مهلت ارسال مقالات تا 15 تيرماه مي‌باشد.

* خبرگزاري مالزي (برناما): «نجيب رزاق» در پوتراجايا مركز ستادي - سياسي مالزي گفت: استفاده از نرم‌افزار‌هاي ويژه منع دستيابي به سايت‌هاي غير اخلاقي اينترنت پيشتر در چندين بخش دولتي مورد استفاده قرار گرفته و در آينده‌اي نزديك نيز در مدارس كشور توزيع مي‌شود. وي تاكيد كرد، دولت در نظر دارد بدون ايجاد سانسور در بخش اينترنتي شاهراه چند رسانه‌اي مالزي با استفاده از نرم‌افزارهاي ويژه، دستيابي به سايت‌هاي غير اخلاقي و مستهجن را كنترل كند.

* شيانيوز: رئيس كليساي كلداني كاتوليك عراق هشدار داد: آمريكا با صرف مبالغ هنگفت در عراق تلاش مي‌كند مسلمانان فقير اين كشور را با وعده‌هاي پول و خودروهاي گرانقيمت از دين خود خارج كند.

* واشنگتن‌‏پست گزارش داد كه سازمان عفو‌بين‌‏الملل با انتشار گزارش سالانه خود تحت عنوان «وضعيت حقوق‌‏بشر در جهان» با انتقاد شديد از نحوه برخورد مسؤولان دولت آمريكا با زندانيان زندان‌‏هاي گوانتانامو و ابوغريب اعلام‌‏كرد كه نحوه برخورد دولت ايالات متحده آمريكا با زندانيان سبب شده است ساير كشورها نيز به خود اجازه دهند به راحتي حقوق‌‏بشر را زير پا بگذارند.

* ايالات متحده آمريكا اقدام به تحريم مباحث قرآني كتاب‌هاي درسي كشور عراق مي‌كند. علاءالدين الوان، وزير آموزش عراق از آمريكا به دليل آنچه وي محدود كردن منابع درسي ديني سامانه آموزشي مدارس اين كشور ناميد انتقاد كرد و گفت: هيچ‌گونه مشورتي درباره كاهش مباحث قرآني در كتب درسي مدراس عراق با وي صورت نگرفته است.

* پايگاه اطلاع‌رساني اسلام آن لاين به نقل از انجمن مفتيان روسيه: در سال 2002 ميلادي دوازده هزار و چهارصد و پنجاه نفر دين مبين اسلام را پذيرفتند و در سال 2003 ميلادي نيز اين رقم حدود پانزده هزار و سيصد نفر بوده است. بنا بر اين گزارش، 60 درصد اين افراد از كساني بوده‌اند كه تا قبل از مسلمان شدن به هيچ دين ديگري معتقد نبوده‌اند. 75 درصد آنان نيز زنان جوانان بين 17 تا 21 سال هستند.

* واشنگتن‌تايمز: فنسام، يك زن انگليسي كه از حمايت گسترده مؤسسات خيريه اين كشور برخوردار است، با بي‌توجهي نسبت به سرنوشت زنان و كودكان فلسطيني، مركز بزرگي براي نگهداري الاغ‌هاي بي‌خانمان در فلسطين اشغالي ايجاد كرده است.

* مهر: مؤسسه معتبر نظرسنجي «گالوپ» اعلام كرد كه بر اساس يك تحقيق انجام شده، تنها 28 درصد مردم اين كشور موافق اقدام نظامي عليه جمهوري اسلامي ايران هستند. در عين حال 66 درصد شهروندان آمريكا مخالف قطعي هرگونه حمله بوده و 6 درصد نيز اظهارنظري نكرده‌اند.