try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: یکشنبه, 14 آذر, 1400

چند و چوني درباره «فصلنامه مطالعات تفسيري»

Send to friendSend to friend
نام نویسنده: 
در گفتگو با سردبير حجت الاسلام دكتر مؤدب
زیر عنوان: 
حائز رتبه اول نشريات قرآني كشور

اشاره

«فصلنامه مطالعات تفسيري» دانشگاه معارف اسلامي از سوي كميسيون بررسي نشريات علمي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، موفق به اخذ درجه علمي پژوهشي شد. در اين رابطه گفتگوي كوتاهي با حجت‌الاسلام‌والمسلمين دكتر مؤدب سردبير محترم اين فصلنامه انجام داده‌ايم كه نظر خوانندگان گرامي را بدان جلب مي‌كنيم.

معارف

ضمن تشكر از جناب‌عالي، در ابتدا گزارش مختصري از روند شكل‌گيري فصلنامه مطالعات تفسيري از ابتدا تا كنون، ارائه فرماييد.

معاونت پژوهشي دانشگاه معارف اسلامي داراي پنج گروه علمي ناظر به گرايش­هاي پنجگانه دروس معارف اسلامي در دانشگاه­هاست. اين دانشگاه در نظر داشته تا براي هر يك از گروه‌هاي علمي حداقل يك فصلنامه علمي داشته باشد كه با تلاشي كه مسئولان محترم معاونت پژوهشي دانشگاه داشته‌اند الحمدلله اين هدف محقق شده است؛ و الان هر يك از اين گروه‌ها داراي يك فصلنامه با درجه علمي ـ پژوهشي مصوب وزارت علوم هستند.

در سال 1389 پس از اخذ مجوز انتشار فصلنامه مطالعات تفسيري از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، نخستين شماره آن در «همايش ملي تفسير قرآن و نهج البلاغه در دانشگاه» رونمايي گرديد.

از ابتدا با كمك اعضاي محترم هيأت تحريريه تلاش بر آن بوده تا تمام استانداردهاي مورد نظر كميسيون نشريات علمي كشور رعايت گردد. از اين رو پس از انتشار چهارمين شماره نشريه، اقدامات لازم جهت دريافت درجه علمي ـ پژوهشي از معاونت پژوهشي وزرات علوم انجام شده است.

همچنين شماره‌هاي منتشر شده در سال اول فصلنامه، در نوزدهمين دوره نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم تهران، مورد ارزيابي قرار گرفت و توانست در ميان نشريات قرآني كشور حائز رتبه اول شود.

با توجه به هدف اوليه انتشار اين فصلنامه كه توليد و توسعه دانش در گستره تفسير قرآن و متون اسلامي بوده است تا شماره 7 فصلنامه، مقالات علمي مرتبط با سه حوزه: تفسير، علوم قرآن و نهج‌البلاغه منتشر مي­شده است. از نظر كميسيون بررسي نشريات علمي كشور، اين پراكندگي موضوعات به عنوان يكي از مهمترين موارد اصلاحي فصلنامه بوده كه با رفع آن و ديگر موارد در شماره‌هاي 8 و 9، فصلنامه توانست نظر كارگروه و كميسيون نشريات را به خود جلب نمايد و از شماره 8 (زمستان 90) حائز رتبه علمي ـ پژوهشي شود.

هدف از انتشار اين فصلنامه چيست و اين فصلنامه به دنبال كدام محورهاي پژوهشي در ميان مجلات علمي كشور است؟

هدف انتشار اين فصلنامه، توليد و توسعه دانش در گستره تفسير قرآن، ارائه و نقد مطالعات نظام‌مند استادان معارف اسلامي دانشگاه‌هاي كشور، توسعه روش‌شناسي فهم و تفسير قرآن متناسب با نيازهاي پژوهشي جهان معاصر است.

اين فصلنامه نخستين فصلنامه علمي ـ پژوهشي در حوزه تفسير قرآن است؛ چرا كه اين نشريه بر خلاف ديگر نشريات قرآني كشور متمركز بر تفسير قرآن است.

چه محورهايي را به عنوان اولويت به پژوهشگران قرآني پيشنهاد مي‌دهيد؟

در حال حاضر اين محورها را مي‌توان پيشنهاد كرد: نشر انديشه‌هاي نو و روشمند در حوزه تفسير قرآن كه مي‌تواند در موضوعات تفسيري به ويژه در آيات مربوط به اوصاف خداوند متعال، علم، حكمت، حضور، قيوميت، رحمت، رزاقيت، منعم بودن و نظير آن؛ آيات مرتبط با قرآن و زيبايي‌هاي آن؛ آيات مربوط به پيامبراكرم(ص) و اهل بيت(ع)، ولايت، عصمت، حكومت و مانند آن؛ آيات ناظر به مباحث اجتماعي مانند بحث بيداري مسلمانان در تحولات جامعه، آينده جهان، حكومت حضرت مهدي(عج)، مباحث مربوط به زنان مانند: ضرب، حجاب، حقوق، تعدد زوجات، ارث و ...؛ آيات انسان شناسي مباحثي مانند: مؤمن، كافر، اهل كتاب، شفاعت، سعادت، هدايت، ضلالت، نعمت‌هاي الهي، سرنوشت انسان؛ آيات علمي مانند بحث ستارگان، آسمان، زمين و ...؛ آيات مربوط به تاريخ تحليلي گذشتگان و آيات مرتبط با مباحث ميان رشته‌اي مانند علوم انساني و قرآن، اقتصاد، روانشناسي، طب، بهداشت، مديريت، حقوق و ...‌ .

نويسندگان جهت انتشار مقالات خود در اين فصلنامه مي‌بايست به چه نكاتي توجه داشته باشند؟

با توجه به اينكه هر يك از مقالات توسط دو يا سه كارشناسِ موضوع مورد بحثِ مقاله، داوري مي‌شود، لازم است نويسندگان محترم تمام جوانب مربوط به نگارش مقاله قابل انتشار در نشريات علمي ـ كه معمولاً در كارگاه­ها و دوره‌هاي آموزشي و يا كتاب‌هاي روش تحقيق مورد تأكيد قرار مي‌گيرد ـ رعايت نمايند.

در اين زمينه توصيه مي‌شود كه نويسندگان هنگام ارسال آثار خود، نسبت به تفسيري بودن مقاله، وجود خلاقيت و نوآوري در مقاله، مسئله محور بودن مقاله، برخورداري از اتقان تحليل‌ها و استدلال‌ها، بهره گيري از منابع تفسيري معتبر و دست اول، تنظيم مقاله بر اساس شيوه نامه فصلنامه (كه در صفحات 5 و6 فصلنامه ذكر شده است) توجه بيشتري داشته باشند.

در پايان اگر نكته خاصي براي خوانندگان محترم داريد، مطرح نماييد.

در اينجا ضمن تشكر از نشريه معارف كه اين فرصت را در اختيار ما قرار دادند، از اساتيد، صاحب‌نظران و پژوهشگران قرآني كشور به ويژه استادان معارف اسلامي دانشگاه­هاي كشور انتظار داريم تا جهت تقويت گروه‌هاي معارف اسلامي و توسعه پژوهش‌ها در دانشگاه‌ها، مقالات علمي خود در حوزه تفسير قرآن را براي اين نشريه ارسال كنند. همت هيأت تحريريه و دانشگاه معارف اسلامي بر آن است تا مقالات استادان محترم را در اولويت نشر قرار دهند.

راه‌هاي ارتباط با نشريه:

نشاني پستي: قم، خيابان شهدا، پلاك 723، صندوق پستي 6173 ـ 37155، معاونت پژوهشي دانشگاه معارف اسلامي.

تلفن: 8 ـ 02517734327 داخلي: 125؛ مستقيم: 02517840334 ؛ وبگاه: www.maaref.ac.ir ؛ رايانامه: tafsir@maaref.ac.ir