try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: دوشنبه, 5 خرداد, 1399

گزارشي از فعاليت‌هاي مركز مطالعات و پژوهش‌هاي فرهنگي حوزه علميه

Send to friendSend to friend

بالندگي و حيات هر عقيده و انديشه‌اي، حضور پويا در عرصه‌هاي فرهنگ و جهت‌دهي به افكار عمومي است؛ و چنين ايده و آمالي بايد با شناخت مخاطب، هم‌زباني با او و درك نيازهاي عاطفي،‌ معرفتي و رفتاري‌اش تحقق يابد. لازمه اين امر، حضوري مقتدرانه و منسجم و برخاسته از پشتوانه عظيم علمي حوزه و توجه به اصل تفاهم و تعامل همه دست‌اندركاران مي‌باشد. بر اين اساس مركز مطالعات و پژوهش هاي فرهنگي حوزه علميه قم سازماندهي شده و از خرداد ماه سال 79 با هدف پاسخ‌دهي به سؤالات و شبهات ديني اقشار مختلف جامعه در موضوعات مختلف، بسيج كردن و جهت‌دهي به مطالعات و تحقيقات اساتيد و محققان حوزوي و مبارزه ريشه‌اي، اصولي و فكري با تهاجم فرهنگي به فعاليت پرداخته است. در معاونت تحقيقات اين مركز، گروه‌هاي قرآن و حديث، كلام و فلسفه، دين‌پژوهي، فقه، حقوق و سياست، تربيت و مشاوره، تاريخ و سيره، امامت و مهدويت، اديان و مذاهب، تاريخ معاصر تشكيل شده است.
محققين و متخصصين حوزه علميه به سؤالات و شبهات ديني ارسالي به مركز، در رشته‌هاي مختلف، در حد گسترده پاسخ داده و براي پرسشگران ارسال مي‌كنند. اين پاسخ‌ها متناسب با سطح علمي پرسشگران تهيه و تنظيم مي‌شود. كه اين گروه‌ها تاكنون به بيش از 23000 سؤال پاسخ داده‌اند. انتشار مجله صباح (اولين نشريه اختصاصي با ويژگي پاسخگويي به سؤالات و شبهات جوانان در سطح طلاب و دانشجويان) ازديگر فعاليتهاي مركز مطالعات و پژوهش هاي فرهنگي حوزه است.
اين مركز به منظور گسترش حيطه فعاليت و اثر گزاري خود، پايگاه «انديشه قم» را بر شبكه جهاني اينترنت عرضه كرده است. محتواي اين پايگاه كه توسط محققان و متخصصان حوزه علميه متناسب با نياز روز تهيه مي‌شود، شامل پرسش‌ها و پاسخ‌ها، كانون گفتمان ديني، حلقه‌هاي نقد، نقد و بررسي مطبوعات، نقد شبهات اينترنت، مجله صباح و آثار مركز است. در اين راستا، 170 پايگاه مورد بررسي قرار گرفته و 1150 شبهه استخراج و پاسخ‌ داده شده است.
«كانون گفتمان ديني» نام نشست‌هاي ماهيانه اي است كه به دنبال توجه جدي دانشمندان و صاحب‌نظران به مباحث جديد و با هدف به روز نمودن اطلاعات عمومي طلاب حوزه علميه نسبت به مباحث مطرح در عرصه فرهنگ ديني جامعه(در مطبوعات، محافل علمي – فرهنگي، نشريات، مكتوبات علمي، تخصصي و...) برگزار مي شود. در ميان 86 جلسه برگزار شده عناوين زير به چشم ميخورد:
دين و آزادي(1)(آيت الله مصباح يزدي)، پلوراليسم ديني(صادق لاريجاني)، دين و دموكراسي(علي‌اكبر صادقي‌رشاد)، دين و سكولاريزم(علي رباني‌گلپايگاني)، قرائت‌هاي مختلف از دين(احمد واعظي)، دين و روانشناسي(سيدمحمد غروي)، منطق فهم قرآن(محمود رجبي)، زبان قرآن(آيت الله محمدهادي معرفت)، قلمرو دين(1)(آيت الله مصباح يزدي)، حق و تكليف(دكتر احمد بهشتي)، انتظار بشر از دين(آيت الله جعفر سبحاني)، دين‌داري در غرب پس از حوادث 11 سپتامبر در آمريكا(دكتر محمد لگن‌هاوزن)، روشنفكري در ايران(حميد روحاني)، نسبي‌گرايي(دكتر احمد احمدي)، اسلام و مدرنيسم(علي رباني گلپايگاني)، فمينيسم(محمدرضا زيبايي‌نژاد)، مباني نوانديشي ديني(مهدي هادوي تهراني)، دين و تكنولوژي(محمدمهدي ميرباقري)، دين و روش‌هاي تربيتي(دكتر محمد گلزاري)، دين و علوم انساني(علي‌رضا اعرافي)، دين مدني و مدنيت ديني(دكتر احمد بهشتي)، تحليلي بر جريان‌هاي فكري و فرهنگي معاصر ايران(عبدالحسين خسروپناه)و ....
همچنين تاكنون از سوي مركز مطالعات و پژوهش‌هاي فرهنگي حوزه علميه، كتاب‌هاي كلام جديد، پلوراليسم ديني، قانون اساسي و ضمانت اجرايي آن، جوانان و پرسشهاي اخلاقي، جامعه علوي در نهج البلاغه، ايمان و چالشهاي معاصر، اسلام و توسعه، دين و آزادي، قلمرو دين، دروس اخلاق اسلامي، اخلاق و عرفان، قرآن و فرهنگ زمانه، اسلام و دموكراسي، تبيين و تحليل سكولاريسم، پرسمان مدرنيسم و پست‌مدرنيسم و ..... منتشر شده است. عموم اقشار جامعه مي‌توانند سؤالات خود را از طريق صندوق پستي: 4466-37185 و نمابر: 7737213(0251) يا نشاني سايت:
http.//WWW.andisheqom.com و يا سايت الكترونيك: E-mail:howzehandisheqom.com با اين مركز در ميان گذاشته و پاسخ‌هاي خود را دريافت كنند.
معارف در نظر دارد تا با برقراري ارتباط ميان اساتيد گرانمايه و مر كز مطالعات و پژوهشهاي فرهنگي حوزه علميه قم گام مؤثري در راستاي پاسخ گويي به سؤالات اساتيد و دنشجويان بردارد. به همين خاطر از اساتيد محترم خواهشمند است سؤالات خود را جهت ارسال به اين مركز در برگه اي كه.......................................... بنويسند.