try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: جمعه, 4 بهمن, 1398

اخبار علمي و صنفي دانشگاهها

Send to friendSend to friend

عقلانيت و معنويت از ديدگاه اسلام و سكولاريسم
نشست علمي عقلانيت و معنويت از ديدگاه اسلام و سكولاريزم مشترك بين منطقه 5 آزاد اسلامي و منطقه 2 دولتي در تاريخ 11/3/85 برگزار شد.
استاد مدعو: جناب آقاي فنايي‌پور كه موضوعات زير را مورد بررسي قرار داد:
در مورد مسيحيت
ناسازگاري عقل و دين يا تعقل و ايمان: آموزه تثليث
گسست عقل و دين در فلسفه مسيحي
تحقير عقلانيت در عرفان مسيحي، انكار زندگي
در مورد سكولاريسم
واكنش ضدديني غرب پس از رنسانس
نفي آموزه‌هاي سنتي (اعم از ديني، فلسفي و معنوي)
غلبه تجربه‌گرايي
ظهور تجددگرايي
مظاهر تجددگرايي
شكاكيت و نسبيت، سكولاريزم، ماترياليسم، ماركسيزم، پوزيتيويسم، (اگوست كنت واخلاقش)، فيدئيسم (كانت وكرگور)
فلسفه تحليلي، اگزيستانسياليسم، پرتاب‌شدگي و تنهايي انسان، پوچي و نهيليسم، ليبراليسم، طرد و انزواي دين و معنويت.
معنويت سكولار
تجددگرايي وارداتي در ايران
پوزيتيويسم، شكاكيت، ماترياليسم، سكولاريسم، فيدئيسم، معنويت تقليدي (شرقي يا غربي) عقلانيت بي‌بنياد،
معنويت بي‌معنا،گسستگي عقلانيت ومعنويت.
در مورد اسلام
يكپارچگي انسان
هماهنگي او با نظام هستي
خدامحوري
متولي داشتن انسان.
غايت خلقت
انسان براي كمال
تنوع معارف: حس، عقل، وحي و شهود
پيش‌زمينه فطرت
عقلانيت و بنيادآن
معنويت و مبناي آن
ارتباط عقلانيت و معنويت
فرد و جامعه، ظاهر و باطن
فلسفه، دين، سياست
عقلانيت، معنويت، عدالت
تعهد به حقيقت
آيه2 از سوره جمعه و 25 از سوره حديد
لزوم تحكيم عقلانيت، معنويت و ارتباط با خدا و نيايش
ابعاد انسان: ذهن، دل و بدن
اركان دينداري: ايمان، عبادت و خدمت
تأمل در 5 آيه آغازين سوره بقره
تلفن تماس دانشگاه اراك: 2-2777400

اسلام و جهاني‌شدن
سومين همايش هم‌انديشي حوزه و دانشگاه تحت عنوان «اسلام و جهاني شدن» با حضور اساتيد برجسته حوزه و دانشگاه در واحد كرج در تاريخ 4/3/85 برگزار شد ده نفر از اساتيد گروه معارف كه در ارزشيابي دانشجويي ترم اول 85-84 نفرات برتر شناخته شده‌اند با اهداء جوايزي از طرف مسئول محترم نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در واحد كرج، مورد تقدير قرار گرفتند.                             تلفن تماس واحد: 6-4418143-0261

نشست علمي ارتباط دختر و پسر از منظر ديني و حقوقي و روانشناسي

گروه معارف اسلامي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شبستر نشست علمي خود را در تاريخ 1/3/85 در سالن اجتماعات دانشگاه برگزار نمود. اين جلسه با دعوت از چهار نفر از اساتيد علوم تربيتي و روانشناسي و چند نفر از اساتيد معارف و با حضور حاج آقا صديق مدير شوراي گروه‌هاي معارف اسلامي منطقه و مشاور فرهنگي استاندار آذربايجان‌شرقي برگزار گرديد. اين نشست با حضور انبوه دانشجويان و مسئولين دانشگاه پيرامون غريزه جنسي، پردازش فرهنگي غريزه جنسي و عشق يا رو بناي عاطفي غريزه جنسي، ارتباط دختر و پسر از منظر حقوقي و ديني با استناد به آيات و روايات و مسائل حقوقي انجام پذيرفت و در پايان به پرسش‌هاي دانشجويان و حضار پاسخ داده شد. تلفن تماس واحد: 2225001-0471

هويت دانشجوي مسلمان با الهام از الگوي فاطمي
همايش دانشجويي با موضوع «هويت دانشجوي مسلمان با الهام از الگوي فاطمي» توسط گروه معارف اسلامي دانشگاه آزاد اسلامي واحد مشكين‌شهر برگزار شد. در اين جلسه كه خواهران دانشجوي دانشگاه حضور داشتند، جناب آقاي دكتر قرباني رئيس واحد به بياند ضرورت حجاب در بين قشر دانشجو پرداخته و دانشجويان را به رعايت اين فريضه مهم الهي دعوت نمودند.
و سپس استاد كافي از اساتيد گروه معارف اسلامي به اهميت و ارزش زن از ديدگاه آيات قرآن و اهل‌بيت پرداخته و ابعاد حجاب از نظر قرآن از جمله: حجاب در نگاه، حجاب گفتاري زنان در مقابل مردان نامحرم و حجاب رفتاري را مورد بررسي قرار داد و دلايل واجب بودن حجاب بر زنان را بيان و مراد از حجاب اسلامي را پوشش و حريم قائل شدن در معاشرت زنان با مردان نامحرم در مراحل مختلف زندگاني دانست كه بايد رعايت شود و حريم مرد و زن هميشه و در همه حال از گزند دزدان شرف حفظ گردد.
استاد اسدي مدير گروه معارف اسلامي و عضو هيأت علمي دانشگاه آزاد اسلامي به مقايسه بين جاهليت قبل از بعثت پيامبر(ص) و مصداق جاهليت در قرآن كه در جوامع پيشرفته امروزي نيز به صورت بي‌بندوباري و نماياندن زيور و آرايش‌هاي زنانه ديده مي‌شود پرداخته و به ضررهاي رعايت نكردن پوشش بانوان كه باعث برهم خوردن آرامش رواني، سست شدن بنياد خانواده و تضعيف فعاليت‌هاي اقتصادي و فرهنگي در جامعه و كم شدن ارزش و احترام زن در خانواده و جامعه مي‌انجامد اشاره كرد. و در ادامه به لزوم پوشش بانوان كه در قرآن كريم نيز در آياتي اشاره گرديده است پرداخته و حكمت و انگيزه‌هاي پوشش زنان را باعث رضايت خداوند، نااميد شدن شيطان و رضايت اولياي خدا و... . دانست و دانشجويان را به الگو قرار دادن حضرت زهرا(س) در زندگي سفارش كرده و حجاب را باعث مصون ماندن زن در جامعه معرفي كرد. در پايان جلسه ضمن طرح مسابقه، به دانشجوياني كه نام آنان «فاطمه و زهرا» بود جوايزي اهدا و به سؤالات دانشجويان در زمينه حجاب و لزوم رعايت آن توسط اساتيد حاضر پاسخ داده شد. تلفن تماس واحد: 5222624 و 25220100-0452

مهمترين فعاليت‌هاي گروه معارف اسلامي
دانشگاه آزاد اسلامي كازرون
به گزارش ارسالي مدير گروه معارف اسلامي دانشگاه آزاد اسلامي واحد كازرون در سال 84 فعاليت‌هاي مختلفي در زمينه برگزاري نشست‌هاي علمي، همايش‌ها و ... داشته است كه در راستاي معرفي فعاليت‌هاي علمي گروه‌هاي معارف اسلامي دانشگاه‌هاي كشور، به معرفي مهمترين فعاليت‌هاي اين گروه مي‌پردازيم:
1. نشست علمي و منطقه‌اي يك روزه جريان‌شناسي فكري و فرهنگي ايران معاصر با حضور رياست محترم مركز مطالعات و پژوهش‌هاي فرهنگي حوزه علميه قم حضرت حجت الاسلام و المسلمين آقاي دكتر عبدالحسين خسروپناه در تاريخ 28/11/1384 برگزار گرديد.
2. برگزاري جلسات هفتگي هم‌انديشي؛ در اين جلسات موضوعات چندي از قبيل: حجاب دانشجويان؛ عدم نشاط در ميان دانشجويان؛ ازدواج؛ كم‌علاقگي نسبت به جلسات ديني؛ راه‌كارهاي توسعه علم و دانش در دانشگاه؛ راه‌كارهاي توسعه معنويت در دانشگاه و وظيفه نهادهاي مذهبي در قبال معنويت و دين؛ چرا در محيط‌هاي دانشگاهي كمتر به ساخت مسجد باشكوه رغبت نشان مي‌دهند در حالي كه ساخت و ساز در قسمت‌هاي ديگر به شدت توسعه مي‌يابد حتي به ساختن سالن ورزشي كه آنهم در جاي خود لازم است بيشتر علاقه نشان مي‌دهند گويا مسجد در دانشگاه لازم نيست البته اكتفا به يك نمازخانه كوچك مسئولين را دلخوش كرده است.
در اين جلسات هفتگي كه با مشاركت مدرسين غيرمعارف و بسيج اساتيد برگزار مي‌شود حدود 10 الي 15 نفر از مدرسين، ديدگاه‌هاي خود در خصوص موضوعات مطروحه را بيان مي‌كنند و نتيجه جلسات به مسئولين انتقال داده مي‌شود.
- گروه معارف اسلامي اين واحد داراي نشريه‌اي تخصصي با نام نسيم معرفت مي‌باشد كه به صورت گاهنامه منتشر مي‌شود.
3. تلاش در جهت جذب اعضاي هيأت علمي گروه؛ تا به حال مقدمات به كارگيري و استخدام پنج نفر از مدرسين انجام گرفته است.
4. عضويت رسمي مدير گروه در شوراي فرهنگي دانشگاه؛
5. جهت آشنايي بيشتر دانشجويان با معارف ديني به ازاي هر يك از دروس معارف اسلامي يك كتاب خريداري و با نصف قيمت در اختيار دانشجويان قرار داده مي‌شود و در تاريخ تعيين شده از آن كتاب امتحان حضوري به عمل مي‌آيد البته براي تشويق دانشجويان به مطالعه اينگونه كتاب‌ها كه عمدتاً از آثار استاد شهيد مطهري مي‌باشد نمره‌اي در نظر گرفته مي‌شود و به امتحان پاياني ترم آنها اضافه مي‌گردد؛ مثلاً در تاريخ 3/10/1384 از كتاب طهارت روح شهيد مطهري امتحان كتبي و حضوري به عمل آمد كه مطالعه اين كتاب، اثر چشمگيري در تغيير رفتار و عملكرد دانشجويان داشته است. در ضمن بيش از 300 نفر از دانشجويان در اين امتحان شركت كردند و اكثراً نمرات بالايي كسب نمودند. به ازاي انديشه اسلامي و معارف اسلامي 1، كتاب انسان و ايمان شهيد مطهري جهت مسابقه كتاب‌خواني و به ازاي معارف اسلامي و انديشه اسلامي 2 كتاب وحي و نبوت شهيد مطهري و به ازاي آيين زندگي، كتاب اخلاق جنسي شهيد مطهري و به ازاي درس تاريخ تحليلي صدر اسلام كتاب سيره نبوي شهيد مطهري و به ازاي درس انقلاب اسلامي ايران، كتاب خدمات متقابل اسلام و ايران جلد اول و به ازاي درس تفسير موضوعي قرآن و متون اسلامي كتاب تفسير سوره يوسف از حجت الاسلام قرائتي معرفي شده است.
3. همايش حوزه و دانشگاه، بايدها و نبايدها در تاريخ 27/9/1384 با حضور گسترده طلاب و روحانيون كازرون و شهرهاي اطراف برگزار گرديد.
4. يادواره شهداي دانشجو در تاريخ 16/9/1384 با مشاركت بسيج دانشجويي و بسيج اساتيد برگزار شد. در اين يادواره يك روزه كه حدود 400 نفر از اساتيد و دانشجويان شركت كردند. حجت‌الاسلام حسين جوشقانيان از علماي قم سخنراني كرد.
شماره تماس واحد: 7-2230505-0721

نشريه بينش
گروه معارف اسلامي دانشگاه آزاد اسلامي واحد زرند اقدام به نشر پيش‌شماره مجله اطلاع‌رساني بينش نموده است. برخي از عناوين كلي آن عبارتند از: جايگاه گروه معارف در دانشگاه‌ها، تاريخ و سياست، عرفان، قرآن و حديث، شعر و ادب، فقه و در بخش فقه، به موضوع تحريم خمر و مضرات الكل پرداخته شده است.
تلفن تماس: 4224007-0342

اخبار صنفي دانشگاه ها

راه‌اندازي گروه معارف اسلامي دانشگاه پيام‌نور
وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، راه‌اندازي گروه معارف اسلامي دانشگاه پيام نور را با مشخصات زير اعلام نمود:
1. آقاي حسين علي‌احمدي به عنوان رئيس گروه معارف اسلامي منصوب گرديد.
2. كارشناس گروه: خانم تهمينه كامياب
3. امكانات عادي اداري موجود است.
آدرس جديد: تهران، سه راه اقدسيه، خيابان فيروزبخش، دانشگاه پيام نور، بلوك 3، واحد 2.
تلفن: 22290231-021
نمابر گروه: 22291559-021

انتصاب مديران گروه‌هاي معارف اسلامي
طي احكامي از سوي رؤساي دانشگاه‌هاي هنر اسلامي تبريز، آزاد اسلامي واحد قاينات و دانشگاه ايلام، حجج‌‌الاسلام عباس عباس‌زاده، علي رحماني و دكتر عباس قرباني به مديريت گروه معارف اسلامي آن دانشگاه‌ها منصوب گرديدند.

دعوت به هيأت علمي و بورسيه
گروه معارف دانشگاه تبريز از فارغ‌التحصيلان مقطع دكتري دانشگاه‌هاي معتبر و يا سطح چهار حوزه در تمام گرايش‌هاي متناسب با دروس معارف اسلامي، هيأت علمي تمام‌وقت مي‌پذيرد. در ضمن آمادگي خود را جهت بورسيه پذيرفته‌شدگان آزمون دكتري در دانشگاه‌هاي معتبر، اعلان مي‌دارد.
علاقمندان، مدارك آموزشي و پژوهشي خود و همچنين مجوز تدريس گرايش خود را به آدرس: تبريز، دانشگاه تبريز، گروه معارف اسلامي ارسال نمايند. داوطلباني كه در اولويت جذب قرار گيرند، دعوت به مصاحبه مي‌گردند تا مراحل قانوني استخدامي طي گردد.