try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: جمعه, 30 فروردین, 1398

تازه هاي انديشه روي خط اينترنت

Send to friendSend to friend

اشاره : محتواي كامل مطالب زير در پايگاه اينترنتي مجله معارف شماره 37 مندرج مي باشد. www.maarefmags.com
عنوان: مفهوم آزادي در فقه سياسي شيعه
مؤلف: منصور ميراحمدي
چكيده: چرا آزادي در فقه سياسي شيعه مطرح نشده است؟ دو فرضيه قابل طرح است:
1. عدم طرح مفهوم و مسأله آزادي در فقه سياسي شيعه به معناي نفي آن در فقه است و با آن برخورد سلبي شده است.
2. عدم طرح مفهوم و مسأله آزادي در فقه سياسي به معناي ابتناي فقه بر آزادي است و آزادي به عنوان پيش‌فرضي اساسي در فقه تلقي و اخذ شده است.
نگارنده، فرضيه دوم را اختيار و آن را اثبات كرده و فرضيه نخست را ابطال نموده است.
سايت حلقه

عنوان: جلوه‌هاي قرآن در بينش امام‌خميني(ره)
نويسنده: آيت‌الله جعفر سبحاني
چكيده: نويسنده، پنج مسأله قرآني را برگزيده و ديدگاه‌هاي حضرت امام(ره) در مورد آنها را تبيين نموده است: 1. ابعاد گسترده قرآن؛ 2. تبيين بعد عقيدتي و عرفاني قرآن؛ 3. پرهيز از تفسير به رأي و تفسير مادي قرآن؛ 4. افسانه تحريف قرآن كه ساخته و پرداخته احبار و رهبان است؛ 5. ارزش قراءات مختلف كه به پيامبر(ص) نسبت مي‌دهند.
سايت جلوه

عنوان: آيا به جاي عبادت و نماز و نيايش، مي‌توان از راه موسيقي به خدا رسيد؟
مؤلف: دكتر حميدرضا شاكرين
چكيده: نويسنده، ابتدا جايگاه و كاركرد نيايش را مورد بررسي قرار داده است... .
سايت حلقه

عنوان: عرفان و فقاهت
مؤلف: حميد پارسانيا
چكيده: نويسنده، نظريه‌اي كه مي‌گويد انديشه سياسي و اجتماعي عرفاني در برابر ديدگاه‌هاي سياسي و اجتماعي فقهي قرار دارد را به نقد كشيده و اشكالات عديده‌اي بر آن وارد كرده است. نظريه مذكور، نظريات اجتماعي، سياسي و فقهي را منجمد، خشك، متصلب و گاه خشن معرفي مي‌كند و در برابر آن، ديدگاه‌هاي اجتماعي عرفاني را آميخته با تسامح، تساهل، مدارا و حتي مباح انگاشتن منش‌ها و رفتارهاي اجتماعي و سياسي مختلف معرفي مي‌نمايد. نويسنده با احاطه كامل، به ريشه‌يابي اين نظريه پرداخته و كاملاً از عهده نقد آن برآمده است.
سايت باشگاه انديشه

عنوان: آيا شفاعت به گناهكار جرأت نمي‌بخشد؟
مؤلف: آيت‌الله جعفر سبحاني
چكيده: شفاعت با واسطه‌گري دنيوي چه تفاوتي دارد؟ نويسنده با طرح اين پرسش به تبيين تفاوت اين دو پرداخته است. سپس اين سؤال را مطرح ساخته كه: آيا فرق نهادن بين مجرمان و حربي‌ها تبعيض ناروا و ناسازگار با عدالت پروردگار نيست؟ نويسنده پس از پاسخ به اين پرسش از طريق آيات قرآن كريم، سومين پرسش را نيز طرح كرده: آيا اعتقاد به شفاعت گناهكاران را به ارتكاب گناه تشويق نمي‌كند؟ در اين مورد نيز نويسنده به ابهاماتي كه در موضوع شفاعت و هنگامه آن و نيز شرط‌هايي كه بر آن است اشاره نموده و وجود چنين ابهامات و شرط‌ها را موجب نفي جرأت بر گناه برمي‌شمرد.
سايت حلقه

عنوان: جايگاه خردورزي و تفكر در اسلام
مؤلف: سيدمحمدعلي داعي‌نژاد
چكيده: نويسنده پس از اثبات اينكه دين و خصوصاً اسلام در پيشرفت انسان و جوامع انساني به علم و خرد ارج مي‌نهد و مسلمانان نيز در تاريخ، چنين بوده‌اند؛ به طرح چند سؤال درباره نقش فرشتگان، جن، دعا، استخاره، و اموري از اين قبيل در عرصه مديريت و توسعه اسلامي در جهان معاصر و مدرن پرداخته و پاسخ گفته است:
1. آيا اين‌گونه چيزها واقعي هستند؟
2. بر فرض واقعيت آيا مي‌توان گفت در عرصه مديريت تأثيرگذار هستند؟
3. بر فرض تأثيرگذاري، آيا اسلام، اين‌گونه مسائل را تنها راه مديريت و توسعه مي‌داند.
4. آيا اصولاً مي‌توان ادعا كرد در دوران مدرن، ديگر جايي براي تمسك به اين امور نيست. هر چند بپذيريم در گذشته تأثيراتي مثبت داشته‌اند. پاسخ به اين پرسش‌ها ما را به اين نتيجه خواهد رساند كه مسائلي چون نذر، دعا، فرشته و... در كنار ساير وسايل و امور براي مديريت و توسعه بشري مؤثر، بلكه لازم است.
سايت حلقه

عنوان: همايش بين‌المللي گفتگوي علم و دين
سخنرانان: دكتر غلامرضا اعواني، دكتر حداد‌عادل، دكتر باقر لاريجاني، دكتر كريم مجتهدي
عناوين مورد بحث
1. جايگاه علم را در پرتو حكمت الهي جستجو كنيم؛ 2. رابطه انسان با دين، با درك شهودي انسان از خودش به عنوان موجودي متفاوت از جهان خارج، مرتبط است؛ 3. اگر چه تعارض ميان علم و دين، تاريخي طولاني دارد، ولي در تاريخ تمدن اسلامي چنين تعارضي بسيار كم‌رنگ است؛ 4. گفتگوي جدي علم و دين نيازمند فراتر رفتن از سطحي‌نگري است.
سايت حلقه

عنوان: نشست‌هاي تخصصي شبيه‌سازي، حيات، فعل خدا، علم و دين و رياضي، علم و دين و كيهان‌شناسي و فيزيك.
سخنرانان: دكتر حسن اسلامي، پرفسور جان‌اف عاوي، دكتر شهرياري، دكتر شهين اعواني، دكتر جلال اسدي‌پور، دكتر جان بايل، پرفسور جان راسل، دكتر موسي اكرمي و حجت‌الاسلام سيد‌جواد مظلومي.
عناوين سخنراني‌ها: اديان ابراهيمي شبيه‌سازي انسان را غصب جايگاه خداوند مي‌دانند؛ فرضيات علمي، روايت‌هاي الهياتي از حيات را به چالش نمي‌كشند؛ فلسفه اسلامي بقاي موجودات را وابسته به خدا مي‌داند؛ رياضيات كلاسيك به وجود خدايي نامحدود اعتقاد دارد؛ فلسفه و الهيات نقشي سازنده در تعاملات علمي دارند.
سايت حلقه

عنوان: همايش مصلح بيدار
سخنرانان: دكتر حدادعادل، حجت‌الاسلام حسيني‌بوشهري وآيت‌الله عباسعلي عميد‌زنجاني
عناوين مورد بحث
1. شهيد مطهري در دانش‌طلبي به دنبال نام و نان نبود؛ اساتيد، شهيد مطهري را الگوي نمونه خود بشناسند.
2. امروز جاي شهيد مطهري در حوزه و دانشگاه خالي است؛ شهيد مطهري در عين روحانيت، صاحب نقدي سازنده نسبت به روحانيت بود.
3. شهيد مطهري گسيختگي بين فلسفه دين و علم را سامان داد.

عنوان: نشست تبيين دستاوردهاي دو دهه تلاش جريان روشنفكر حوزه‌اي
سخنرانان: حجت‌الاسلام دكتر نجف لك‌زايي و حجت‌الاسلام دكتر محمدعلي مهدوي‌راد و استاد محمدجواد صاحبي.
چكيده: دكتر لك‌زايي با اشاره به جريان روشنفكري گفت: اعتراض و انتقاد به وضع موجود و تلاش و نوآوري براي ايجاد وضع مطلوب، از مشخصه‌هاي بارز روشنفكري است. روشن‌فكري حوزه‌اي، يكي از جريانات فكري متنوع درحوزه است.
استاد محمدجواد صاحبي به تبيين بستر تاريخي اصطلاح روشنفكري در جهان اسلام پرداخت و گفت: اين مقوله فرهنگي با تهاجم گسترده استعمار غربي به دنياي اسلام از اواسط قرن نوزدهم ميلادي و تسلط بر منطقه وسيعي از آن در شبه قاره هند توسط متجاوزان انگليسي، تصرف بخشي از خاك ايران توسط اشغالگران روسي و حمله به مصر توسط تجاوزگران فرانسوي، نمود يافت.
دكتر محمدعلي مهدوي‌راد به تحول فكري پديد آمده در آستانه انقلاب اسلامي اشاره كرد و گفت: در عرصه ميراث مكتوب، آنچه طي ربع قرن اخير صورت گرفت بازسازي ميراث كهن؛ عرضه آن در قالب‌هاي نوين و سرانجام توليدات فكري جديد در قالب كتاب و مجله بود.
سايت دانايي

عنوان: علت منع روابط آزاد ميان زن و مرد چيست؟
مؤلف: فريبا علاسوند
چكيده: منع روابط مي‌تواند مبتني بر چند اصل باشد.
1. بين زن و مرد جذب و انجذابي وجود دارد كه مبناي كشش‌هاي مختلف رواني و زيستي در هر يك آنها و بين آنهاست.
2. بسياري از انسان‌ها در اكثر موارد فقط به اتكاي عقل، غرائز را كنترل نمي‌كنند لذا در اين بين، شريعت به ويژه با دستورات الزام‌آورش به كمك عقل آمده و در مهار غرائز به او كمك مي‌كند.
3. انسان در مقابل غريزه جنسي و كنترل آن نسبت به ساير غريزه‌ها ناتوان‌تر است.
4. رابطه طبيعي بين اين دو، واقعي و گريزناپذير است لكن وجود رابطه افسار گسيخته مردان و زنان در جامعه، گزينه مناسبي براي ارتباط بين آنها نيست.
سايت حلقه