try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: جمعه, 20 تیر, 1399

بررسي وضعيت اسلام در بلژيك

Send to friendSend to friend
نام نویسنده: 
علي نورايي يگانه

كشور پادشاهي بلژيك واقع در شمال‌غربي اروپا، از سال 1830 ميلادي با استقلال از هلند به عنوان يك كشور، استقلال يافته است.
دين و مذهب در بلژيك
بر اساس آمار سال 2005 سايت سيا، 75% جمعيت بلژيك به كليساي كاتوليك رم وابستگي مذهبي داشته‌اند و بقيه پروتستان مذهب، مسلمان و يهودي‌اند.
تعداد مسلمانان در سال 1981، بيش از 120هزار نفر بود ولي در حال حاضر به 500 هزار نفر بالغ مي‌گردند (يعني 5/4% جمعيت بلژيك). بلژيك در سال 1974 پس از آنكه دين اسلام را به عنوان آئين به رسميت پذيرفت از آن پس يك سري امكانات مالي و قانوني را در جنبه‌هاي اجتماعي، اداري و فرهنگي در اختيار مسلمانان قرار داد.
اسلام پس از مسيحيت، دومين دين رايج بلژيك محسوب مي‌شود. اين مسلمانان عمدتاً مهاجرند كه از نظر مليت به ترتيب از كشورهاي مراكش، تركيه، الجزاير، تونس، ايران، پاكستان، آلباني، لبنان و يوگسلاوي سابق آمده‌اند. مسلماناني كه اصالتاً بلژيكي هستند حدود 5 الي 20 هزار نفر برآورد مي‌شوند.
در سال 1990 حدود 1700 مهاجر ايراني نيز در بلژيك اقامت داشته‌اند (به نقل از مجله لوويف اكسپرس مورخ 17 فوريه 1994).
در سال 1965سفراي كشورهاي اسلامي مستقر در بروكسل درخواست به رسميت شناخته شدن دين اسلام در بلژيك را به پادشاه اين كشور ارائه دادند. پادشاه بلژيك نيز در سال1974 به مناسبت بيستمين سالروز ورود دسته جمعي مسلمانان به بلژيك پذيرش درخواست مذكور را رسماً اعلام نمود. به محض صدور اين دستور مسلمانان خواهان تدريس آموزش‌هاي اسلامي در مدارس بلژيك شدند. در سال 1974 اين درخواست مورد تصويب دولت بلژيك قرار گرفت. مركز اسلامي بروكسل نيز در اين دوران يعني در سال 1973 و با حمايت كشورهايي چون مراكش و عربستان تأسيس يافت. گفته مي‌شود اين مركز به سازمان رابطه العالم الاسلامي عربستان وابسته است. فعاليت‌هاي اين مركز در زمينه مسايل زير متمركز مي‌باشد:
تلاش در راه حفظ اعتقادات مسلمانان؛ ديدار از بيماران و كمك به آنان؛ ديدار با زندانيان و كمك به آنها و آگاه ساختن آنان از اسلام؛ معرفي اسلام به غيرمسلمانان؛ تبليغات مذهبي؛ روشن كردن افكار عمومي بلژيك نسبت به اسلام؛ برگزاري سمينارها و كنفرانس‌ها؛ آموزش تعاليم دين و زبان عربي؛ برگزاري سلسله دروس ديني در مساجد؛ تأسيس كتابخانه اسلامي؛ صدور فتوا؛ برگزاري مراسم عقد و ازدواج مذهبي.
همزمان با تأسيس مركز اسلامي و فرهنگي بروكسل پادشاه بلژيك به در خواست ملك‌فيصل شاه وقت عربستان سعودي براي احداث يك مسجد بزرگ پاسخ مثبت داده و دولت بلژيك يك قطعه زمين براي اين كار اختصاص داد. بدين ترتيب امروز علاوه بر مسجد جامع بروكسل در بلژيك 10 نمازخانه استملاكي و قريب 100 نمازخانه استيجاري رسمي فعاليت مي‌كنند. علي‌رغم اينكه مسلمانان بلژيك به لحاظ اعتقاد به فرقه‌هاي مختلف سني، شيعه و طريقت‌هاي مختلف و همچنين وابستگي به مليت‌هاي مختلف، از انسجام كافي برخوردار نمي‌باشند، لكن به دنبال رشد اسلام‌گرايي در سطح جهان، در بلژيك نيز مسأله تقابل ارزش‌هاي اسلامي با معيارهاي حاكم بر جوامع غربي به صورتي محسوس درآمده است. به همين دليل علي‌رغم رسميت دين اسلام در بلژيك، تقابل ارزش‌هاي دو طرف منجر به اعمال برخي محدوديت‌ها و موانع از سوي دولت در مقابل فعاليت‌هاي مسلمانان شده است. در همين رابطه جالب توجه است كه دولت بلژيك علي‌رغم رسميت دين اسلام در اين كشور و الزام قانون، به بهانه‌هاي مختلف از پرداخت مقرري استادان ديني مسلمانان بلژيك طفره مي‌رود. همچنين برخي احزاب ملي‌گرا و نژادپرست بلژيك نيز اخيراً خواستار اعمال محدوديت‌هاي بيشتر دولت در مقابل مسلمانان شده‌اند. مجله لوويت اكسپرس مورخ 26 ژانويه 1995 نيز با انتشار مقاله‌اي در همين رابطه به دولت توصيه مي‌كند، ضمن برنامه‌ريزي دوره‌هاي آموزشي، اسلام رايج در بلژيك را با ارزش‌هاي حاكم بر جامعه تطبيق دهد. با اين وجود مسلمانان بلژيك در دسامبر 1998 عده‌اي را به عنوان نمايندگان جامعه مسلمانان برگزيدند. رياست جمعيت مسلمانان بلژيك با دكتر امام سلمان الراضي مي‌باشد.
از زمان انفجارهاي 11سپتامبر 2001 در نيويورك و واشنگتن جامعه مسلمانان بلژيك مستقيماً تحت‌تأثير اخبار بين‌المللي بوده و هدف فشارها، توهين‌ها و نگاه‌هاي سنگين ديگران قرار گرفته است.
سياست‌هاي مذهبي حكومت
عليرغم مطالبي كه در خصوص عملكرد دولت در قبال مسلمانان در دوران اخير ذكر گرديد به طور كلي در بلژيك چيزي به نام مشكل مذهبي به صورت حاد وجود ندارد و اقليت‌هاي مذهبي براي دفاع از منافعشان نماينده‌اي ندارند. توجيه دولت بلژيك در اين رابطه اين است كه تمام مردم اين كشور بدون توجه به نوع اعتقادات مذهبي يا سياسي آنها، به طور يكسان از امتيازات قانوني و خدمات دولتي بهره‌مند مي‌شوند. در بلژيك سعي مي‌شود جدايي مذهب از سياست حفظ شود. به عنوان مثال مي‌توان يادآور شد كه ثبت‌نام در حزب سوسيال مسيحي كه از آغاز تأسيس آن بر مبناي موازين مذهبي مستقر بوده براي همه و بدون منظور داشتن مذهب آنان آزاد است و هر كس با هر مذهبي مي‌تواند به عضويت آن درآيد.