try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: جمعه, 9 آبان, 1399

اخبار علمي

Send to friendSend to friend

تبيين عقلانی دين، مانع ترويج خرافه‌گرايی
حجت‌الاسلام والمسلمين محمدرضا رضوان‌طلب، عضو هيئت علمی دانشكده الهيات دانشگاه تهران، با بيان اينكه ترويج خرافه‌گرايی در اثر عدم تعقل است و خسارت‌های فراوانی را متوجه عموم جامعه می‌كند، عنوان كرد: اينكه می‌گوييم عقلانيت را بيشتر ترويج كنيم، برای اين است كه عامه مردم را از خرافات جدا كنيم و اين همه تكيه بر خواب و خواب‌نمايی در جلسات و منابر و امثال اينها نداشته باشيم.
اين محقق علوم اسلامی بيان كرد: اگرچه بخش زيادی از حيات بشری را رؤيا تشكيل می‌دهد و رؤيا بدون اينكه حامل پيام باشد و نقش مهمی را در زندگی انسان اجرا كند، نمی‌تواند تفسير شود، ولی افراط در خواب‌نمايی و خواب‌گرايی، زندگی امروز ما و باورهای دينی را با مشكلاتی مواجه كرده است.
وی در پاسخ به اين سؤال كه اين عقلی كه شما می‌گوييد بايد ترويجش دهيم و بايد اصول عقائدمان را بر اساس آن قرار دهيم چه نوع عقلی است؟ عنوان كرد: معمولاً افراد عقل را شخصی‌سازی می‌كنند و می‌گويند عقل من، عقل تو و عقل فلانی، اين اصلاً عقل نيست و نبايد عقل به حساب آيد. پيمانه‌های عقل ما علاوه بر اينكه حاوی عقل است، دربردارنده وهم و هوا نيز هست و معمولاً خيلی از چيزهايی كه ما فكر می‌كنيم كه حاصل عقل ماست نتيجه و خروجی وهم و هواست كه سليقه‌ها و ذائقه‌‌های شخصی ما در آن دخيل شده و خيال می‌كنيم كه عقل است.
حجت‌الاسلام رضوان‌طلب با بيان اينكه نبايد عقل ما معيار تشخيص باشد افزود: چراكه عقل بشر ناقص است و همه چيز با چنين عقلی قابل تفسير و تعبير نيست. اينكه ما می‌گوييم عقل، يعنی عقول جمعی و متعاضد، عقول ناب‌شده و عقول مصون از شائبه، نه عقلی كه همه چيز در آن با يك ذره عقل آميخته شده باشد؛ يعنی چيزی كه عقلای عالم برآن تسالم دارند، راهی، حرفی، قاعده‌ای، منطق و گفتمانی كه مورد تأييد عقلای عالم است، نه اينكه هر كسی عقل خودش را معيار قرار دهد.
وی افزود: ما بايد از طريق عقل با قدرت قاهر خلقت كنار بياييم و خودمان را با آن تطبيق بدهيم؛ لذا اين عقل طبيعتاً ما را به درگيری و عصيان در برابر خدا هدايت نمی‌كند، خصوصاً اينكه می‌بينيم خداوند متعال از موضع قهر و زورگويی به ما دستور نمی‌دهد بلكه از موضع رحمت ما را راهنمايی می‌كند. عقل می‌گويد منفعتی برای خدا در زندگی ما تصور نمی‌شود و جهل و تاريكی هم در او راه ندارد و نمی‌شود او چيزی را غلط تشخيص دهد؛ پس هرچه او می‌گويد درست و صحيح است و غير او هر چيز ديگر و هر ندای ديگری سقوط است؛ بنابراين عقل صحيح ما را به سمت عصيان راهنمايی نمی‌كند. منبع/ايكنا
«افسون حلقه» در مقابل عرفان حلقه
كتاب «افسون حلقه» در نقد عرفان حلقه منتشر شد. اين اثر به بررسي عرفان حلقه يا عرفان كيهاني و نقل و نقد اصول هشتاد و سه‌گانه آن مي‌پردازد. اساس‌نامه عرفان کیهانی دو بخش عمومی و اختصاصی و هشتاد و سه اصل را شامل مي‌شود. پیروان اين عرفان مجبور نیستند اصول بخش اختصاصی را بپذیرند، اما پذیرش اصول بخش عمومی براي آنان اجباری است. علي ناصری‌راد نويسنده كتاب «افسون حلقه» در بخشي از اين اثر مي‌نويسد: «من فقط بخشی از مهم‌ترین اصول اساس‌نامه را نقل و نقد کرده‌ام و گمان می‌کنم اگر خواننده این اصول و نقدها را بخواند، خود می‌تواند دیگر اصول را نقد کند و عیارشان را بسنجد.»
وي کتابش را با بیان چیستی عرفان و ارایه تعاریف شرقی و غربی آن آغاز کرده، نکاتی درباره عرفان نظری و عملی بيان مي‌كند. او معتقد است که علم عرفان، مجموعه‌اي از دستاوردها و قواعد معطوف به اعمال و احوال قلبی در قالب منازل و مقاماتی است که تبعیت از آن‌ها به حصول کمال نهایی انسانی می‌انجامد.
اين نويسنده در كتابش عامل اصلی رواج عرفان حلقه را مساله «درمان» یا همان «فرادرمانی» می‌داند و در ادامه به رابطه درمان و «عرفان» می‌پردازد و توضیح می‌دهد که در عرفان حلقه، درمان نه‌ تنها پلی است برای رسیدن به عرفان بلکه عامل اصلی جذب هوادار مي‌باشد. نویسنده چهار شاخص عرفان اسلامی و رابطه عرفان و درمان و تقدم هر يك از آنها بر دیگری را توضیح داده و سپس به فرادرمانی پرداخته است. او همچنين تفاوت‌های عرفان کیهانی با عرفان اسلامی را در پنج سرفصل چیستی، موضوع، مسایل، مبانی و مفاهیم و اصطلاحات بررسی کرده است.
نویسنده بعد از ذکر مقدمات، نقد اساس‌نامه عرفان حلقه را از نخستين اصل آغاز و آن را در هشت صفحه و دو بخشِ «مدل عرفانی» و «فرجام این عرفان» نقد و بررسی كرده است. او پس از نقل تمام اصول اين عرفان، با ارايه بحث‌های استدلالی و کلامی و ذکر آیات و روایات، آن‌ها را نقد و بررسی کرده است. در پايان اين کتاب مهم‌ترین اشکال عرفان کیهانی، «التقاط» دانسته شده‌اند؛ البته التقاط، شالوده تمامي عرفان‌های کاذب است.
چاپ نخست كتاب «افسون حلقه» با شمارگان 3500 نسخه و بهاي 50000 ريال از سوي نشر سایان منتشر شده است. منبع/ايبنا
برخورد بدون شناخت، آسیب‌زا است
دکتر بهزاد حمیدیه کارشناس و پژوهشگر ادیان و عرفان تطبیقی، با اشاره به ویژگی‌های برخی جنبش‌های معنویت‌گرا، نسبت به گرایش برخی مذهبیون به این محافل هشدار داد و در مورد راهکارهای حل این معضل گفت: باید یک کار قوی آکادمیک و علمی را شروع کنیم. برخورد بدون شناخت، آسیب‌زننده است. وي ادامه داد: در مورد جنبش‌های نوپدید دینی تعاریف مختلفی از جامعه‌شناسان دین ارائه شده است؛ تنوع بسیار زیاد گروه‌ها و جریانات معنویت‌گرا موجب شده محققین نتوانند یک تعریف سره و کامل و گویا ارائه کنند.
این مدرس حوزه و دانشگاه با طرح سؤالاتی چون آیا اینها نوعی عرفانند؟ آیا نوعی دین جدید هستند؟ آیا مکتب یا فلسفه یا ... هستند؟ گفت: باید ببینیم اینها ماهیتا چه چیزی هستند. نوع مواجهه و برخورد ما با اینها ناشی از تعریفی می‌شود که ارائه می‌دهیم. برخورد با مکتب و نحله با دین و عرفان متفاوت است. ما در جامعه خودمان بدون اینکه بتوانیم تعریف دندانگیر و علمی و گویا از اینها ارائه دهیم سراغ مواجهه رفته‌ایم و این می‌تواند آسیب رسان باشد.
دکتر حمیدیه به خصوصیات شاخص برخی جنبشهای معنویت گرا اشاره کرد و گفت: سازگاری بسیار زیاد با حال و هوای مدرنیته و ارزشهایی که برای انسان مدرن تعریف شده‌، گرایش فراوان به التقاط، بازاری شدن و تبدیل به کالایی مصرفی گشتن، اومانیستی یعنی معطوف به انسان بودن و همه چیز را در خدمت انسان گرفتن، انسان غایت و هدف نهایی همه چیز حتی دینداری و عرفان ورزی شمرده شدن، از جمله ویژگی های این جریانات است.
این پژوهشگر در مورد ریشه‌های پیدایش این جریانات معنویت‌گرا گفت: تحولات فرهنگی عمیقی که در دوران مدرنیته و دوران متأخر (که برخی از آن به پست مدرنیته تعبیر می‌کنند)، همچنین برخی رخدادهای تاریخی مثل مهاجرت اساتید شرقی به آمریکا یا جنبش‌های ضد فرهنگ دهه 70 ميلادي و امثال آنها و نیز برخی بحران‌ها در علوم مدرن مایه رخداد و گسترش این پدیده در غرب به خصوص آمریکا بوده است.
دکتر حمیدیه تأکید کرد: در ایران هم موج جهانی‌شدن را باید متذکر شد. دهه 70 سال‌هایی بود که عده‌ای به غرب رفتند و علوم و یا دوره‌های موفقیت و شادکامی و امثال آن را گذراندند و به ایران آمدند و عده‌ای هم با سرشاخه‌های جهانی همان گروه‌های غربی تماس گرفتند و چون زمینه مردمی به لحاظ نیاز به معنویت و تشنگی نسبت به امور راز‌آلودی که گره‌های جسمی روحی مدرنیته را بگشایند، کلاس‌ها یا گروه‌هایی تشکیل دادند و به پول درآوردن و کسب شهرت و جایگاه اجتماعی پرداختند.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا می‌توان همه این جنبش‌های نوپدید معنوی را باطل خواند گفت: سؤال شما بسیار کلیدی و حساس و مهم است. خیلی از مذهبی‌های ما جذب اینها می‌شوند با این تصور که اینها هم حرف خدا و پیغمبر را می‌زنند و حرفشان توکل بر خدا و اموری از این دست است پس چه اشکالی دارند؟ پاسخ به این سؤال خیلی کار می برد و زمان واسعی می‌طلبد.
این پژوهشگر افزود: اجمالاً جواب می‌دهم که اگر حال و هوای کلی یک جریان معنویت‌گرا کمرنگ شدن تعبد و یاد قیامت و مرگ و سختی‌های پس از آن و یا کمرنگ شدن توبه و خجلت از کردارهای زشتمان در برابر رب‌الارباب بود و تنها پرداختن به قدرت انسانی پتانسیل‌های انسانی آرزوهای دور و دراز داشتن به بهانه اینکه هر چه در ذهن تصویر کنید انرژی کیهانی برایتان می‌آفریند و امثال اینها می‌توان گفت اینها دور شدن از صراط مستقیم دینی است اینها حب دنیا ایجاد می‌کند نه بی‌رغبتی نسبت به آن.
وی در مورد اهداف پایه‌گذاران این جریانات گفت: ذهن انسان‌ها را نمی‌شود خواند. برخی پایه‌گذاران احیاناً دنبال مقاصد مادی نظیر پول و ثروتند، برخی دنبال جایگاه مرادی و مرشدی که بسیار لذت برانگیز است و برخی احیاناً ممکن است به آنچه می‌گویند اعتقاد قلبی قاطعی دارند و فکر می‌کنند تبلیغ این حرف‌ها وظیفه آنهاست و مایه نجات و شادکامی دیگران است. من نمی‌توانم همه پایه‌گذاران را به سوء‌نیت متهم کنم ولی حسن‌نیت کافی نیست بلکه باید حسن فعلی هم وجود داشته باشد.
دکتر حمیدیه با اشاره به راهکارهای حل این معضل در جامعه گفت: مقابله بد و نادرست چیزی جز خسران نمی‌افزاید. ما اگر برای پرهیز دادن جوان‌ها از این جریانات دروغ سرهم کنیم مثلاً با بزرگنمایی و کژنمایی واقعیت را بگوییم که اینها همگی بزهکارند و افراد را به منکرات و فحشا سوق می‌دهند و یا باعث اثرات سوء فیزیکی و بدنی می‌شوند یا دزدی را ترویج می‌کنند یا مثلاً همه استعماری و ضد انقلابند با این حرف‌ها کار خودمان را خراب می‌کنیم چون جوان احیاناً با اینها برخورد داشته و این حرف‌ها را ندیده بلکه دیده است که برخی مشکلات او را عملاً حل کرده‌اند به‌این صورت جوان بیشتر جذب می‌شود. منبع/مهر
معرفي 700 فرقه در «دايرة‌المعارف اديان جديد»
دكتر هادي وكيلي ترجمه «دايرة‌‌المعارف اديان جديد» را در دست دارد. اين اثر معرفي كوتاهي از 700 فرقه جديد را شامل مي‌شود. تمامي اين فرقه‌ها از دهه شصت ميلادي به اين سو شكل گرفته‌اند. اين نويسنده و مترجم، در گفت‌وگو با خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، اين اثر را كه به سر ويراستاري «پيتر كلارك» تدوين شده است منبعي استاندارد در آشنايي با فرقه‌هاي جديد دانست و مطالعه آن را براي پژوهشگران ايراني اين حوزه مفيد برشمرد.
وكيلي جنبش‌هاي ديني را كه از دهه شصت ميلادي به اين سو شكل گرفته‌اند جزو اديان جديد معرفي كرد و گفت: اين جنبش‌ها گرچه عنوان ديني را يدك مي‌كشند اما ماهيت دینی نظير اديان ابراهيمي، ندارند.
وي افزود: اديان جديد در دسته‌هاي مختلف جاي مي‌گيرند؛ براي مثال، برخي از آنها نظير مديتيشن، تكنيكال هستند و برخي نيز جنبش‌هاي درمان‌گرايانه قلمداد مي‌شوند. وكيلي يادآور شد: برخي از جنبش‌هاي ديني نظير شيطان‌پرستي نيز واكنشي به دين اصيل هستند؛ كه اين جنبش در واكنش به مسيحيت شكل گرفت.
اين پژوهشگر درباره دليل ديني قلمداد‌ شدن اين جنبش‌ها گفت: تمامي اين جنبش‌ها اهدافي نظير دستگيري از بشر و تأمين سعادت وي را دنبال مي‌كنند. بنابراين، اطلاق صفت ديني به آنها گزاف نيست. كتاب «دايرة‌المعارف اديان جديد» از سوي انتشارات پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي منتشر مي‌شود. منبع/ايبنا
عرفان؛ حافظه تاريخی ايران است!
حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر محمدتقی فعالی، مدرس حوزه و دانشگاه و نگارنده 9 جلد كتاب در باب جنبش‌های نوظهور معنوی، در نشست «آسيب‌شناسی عرفان‌های كاذب» با بيان اين‌كه بايد با نگاهی كاربردی و علمی جريان‌های معنويت‌گرا را بررسی كرد، گفت: سنگ بنای عرفان ناب، آيات قرآن است. وی با تأكيد بر اين‌كه عرفان ناب، از سه منبع اصلی آيات قرآن كريم، احاديث معتبر و ادعيه تغذيه مي‌شوند، گفت: در باب مضامين عرفانی آيات قرآن دو ديدگاه عمده وجود دارد؛ اول اين‌كه كل آيات قرآن كريم مضمون عرفانی دارند؛ تمام كسانی‌كه تفاسير عرفانی نگاشته‌اند قائل به اين ديدگاه هستند. فعالی ادامه داد: عمدتاً به اين شيوه تفسير عرفانی، كنايی و اشاری از قرآن، تفسير «تأويلی يا باطنی» گفته می‌شود. از آغاز تا امروز حدود 30 تفسير عرفانی عمده نوشته شده كه ظاهراً اولين تفسير نگاشته شده به روش عرفانی تفسير سهل تستری مربوط به سده سوم هجری است و آخرين آنها نيز از آيت‌الله سيد مصطفی خمينی(ره) است. البته ناگفته نماند كه تفسير مختصر حضرت امام ‌خمينی(ره) مربوط به سوره حمد نيز از جمله تفاسير عرفانی سده اخير به‌شمار می‌آيد. فعالی گفت: در ميان تفاسير عرفانی چند تفسير برگزيده‌ترند كه يكی از آنها «لطائف الاشارات» قشيری و ديگري تفسير «كشف‌الاسرار و عدةالابرار» خواجه عبدالله انصاری با شرح ابوالفضل رشيدالدين ميبدی است. اين دسته از مفسران بر آنند كه كل آيات قرآن كريم مضامين عرفانی دارند.
دكتر فعالي با بيان اين‌كه ديدگاه دوم در باب آيات عرفانی قرآن، ديدگاهی است كه عنوان می‌كند آيات قرآن دسته‌بندی و طبقه‌بندی شده است، خاطرنشان كرد: بخشی از آيات قرآن آيات علمی هستند، قائلان به اين ديدگاه 700 يا 900 آيه از قرآن را از جمله آيات علمی قرآن به‌شمار می‌آورند. تفسير المنار سيدرشيد رضا و الجواهر طنطاوی، از جمله تفاسير معروف و شهير علمی هستند. وي افزود: همچنين حدود دوهزار آيه در مورد توحيد و دوهزار آيه مربوط به معاد احصاء شده است. بخشی از آيات مربوط به قصص است كه آيات آن بالغ بر 1800 آيه است. اين حجم حدود يك سوم آيات قرآن را تشكيل می‌دهد. وی عنوان كرد: همچنين در قرآن حدود هفتصد آيه عرفانی وجود دارد؛ البته منظور آياتی است كه بعد عرفانی در آن غالب است؛ زيرا آيات قرآن ذو وجوه و دارای جنبه‌ها و ابعاد مختلف هستند. بنابر اين هركدام از اين دو ديدگاه را كه در نظر بگيريم اجماع مركب حاصل شده است كه در ميان آيات آياتی وجود دارد كه به مباحث عميق عرفانی، معنوی و آسمانی اشاره كرده باشد؛ بنابراين اولين منبع عرفان ناب آيات قرآن است.
اين استاد حوزه و دانشگاه با تأكيد بر اين‌كه دومين منبع عرفان ناب، احاديث معتبر و صحيح نبوی و علوی است، اظهار كرد: در ميان روايات معصومين(ع) احاديثی وجود دارد كه حاوی مضامين عالی، ناب و زيبای عرفانی است كه در يك احصاء ساده تعداد اين روايات بالغ بر چندين هزار روايت است. فعالی تصريح كرد: چند سال گذشته كه بنده در صدد تأليف كتابی پيرامون عرفان حج بودم، پنج‌هزار حديث در اين زمينه پيدا كردم كه پس از حذف سه‌هزار مورد آن به دلايلی همچون ضعف سند و محتوا، دوهزار حديث صحيح عرفانی از آن برجای ماند. طبيعی است كه در باب صوم و صلاة نيز احاديث بيشتری وجود داشته باشد؛ خصوصاً در باب عقايد و به ويژه توحيد، احاديث عرفانی زيادی از ناحيه معصومين(ع) صادر شده است.
دكتر فعالی، درباره عرفان‌هاي كاذب، با اشاره به اسامی فرقه‌های عرفانی رايج در دنيای امروز اظهار كرد: امروزه در جهان برای اين فرقه‌ها اسامی مختلفی استفاده شده كه اولين و رايج‌ترين آن واژه «كالت» است. واژه دوم كه برای اين فرقه‌ها استفاده می‌شود واژه «New age movement» به معنای «جنبش‌های عصر جديد» يا به شكل خلاصه «جنبش‌های نوپديد» و نو پيداست. علت اين‌كه به اين فرقه‌ها، جنبش‌های عصر جديد گفته می‌شود اين است كه عمدتاً محصول بعد از جنگ جهانی دوم هستند. متفكران غربی اذعان كرده‌اند كه تمام سابقه 2600 ساله غرب يك طرف و قرن بيستم و بلكه نيمه دوم قرن بيستم كه شامل 6 دهه اخير می‌شود در سويی ديگر!
فعالی با بيان اين‌كه «اديان مجازی» اصطلاح ديگری است كه برای اين فرقه‌‌ها استفاده می‌شود، عنوان كرد: اولاً به اين فرقه‌ها عنوان دين داده می‌شود، ثانياً گفته می‌شود مجازی؛ زيرا بالای 70% از فعاليت‌های ايشان در جهان امروز در فضای مجازی صورت می‌گيرد. هم‌اكنون فضای مجازی كاملاً بر جهان حكومت دارد. بنابراين چون نسل جديد بيشتر در فضای مجازی سير می‌كند، در كشور ما جوانان بسيار در معرض اين‌گونه فرقه‌ها و نحله‌ها قرار دارند؛ لذا آسيب‌هايی كه نسل جديد كشور از اين فرقه‌ها می‌بينند اصلاً قابل مقايسه با نسل‌های گذشته نيست.
وی با اشاره به يك نتيجه مهم اظهار كرد: نتيجه مهم اين‌كه آسيب‌های نسل جوان امروز كه در معرض اين كيش‌های ساختگی قرار دارند به مراتب بيشتر از نسل‌های قديم است؛ خصوصاً اين‌كه ايران با كشورها‌ی ديگر كاملاً متفاوت است و از جهات مختلف كشوری استثنايی است. يكی از جهات ممتاز ايران اين است كه حافظه تاريخی ايران، عرفان و معنويت است. بسياري از جوانان ايراني ديوان حافظ را دارند و مطالعه می‌كنند؛ در ايران سعدی و گلستان و بوستانش، سنايی غزنوی، نثر ابوسعيد ابوالخير و نثر مسجع خواجه‌عبدالله انصاری شناخته شده است. پس جوان ايرانی سابقه و حافظه عرفانی و مذهبی دارد؛ بنابراين اقبال جوانان در ايران از ديگر كشورها‌ی هم‌جوار به عرفان (از هر شكل آن) بيشتر است؛ به‌همين جهت است كه در كل جهان اسلام، هيچ كشوری همچون ايران مورد هجمه فرقه‌ها و نحله‌های عرفانی قرار نگرفته است.
فعالی ادامه داد: از سوی ديگر در فرهنگ ايران، مُدگرايی رسوخ كرده است و برای هر چيز جديد ارزش قائل است، البته مدگرايی يكی از ابعاد فرهنگ مصرف‌گرايی است. اگر اين مطالب در كنار هم قرار گيرد، تأثير اديان جديد در كشور ما به‌خوبی درك خواهد شد.
اين محقق و پژوهشگر با اشاره به واژه اديان مجازی، عنوان كرد: گاه به اين فرقه‌ها گفته می‌شود «New religious movement» به معنی «جنبش‌های نو‌پديد دينی» و گاهی می‌گويند «New spirituaI movement» به معنی «جنبش‌های معنوی نوپديد». البته يكی از واژه‌هايی كه از حساسيت بيشتری برخوردار است واژه «Alternative religious» يعنی «اديان بديل» است. وی افزود: بديل يعنی اين اديان جانشين هستند؛ حال بايد بررسی شود كه اين اديان جانشين چه چيزی هستند؟ در نظر ايشان اديان دو دسته‌اند: دسته اول اديان سنتی و قديمی يا اديان ابراهيمی و دسته دوم اديان جديد. اين مدرس حوزه و دانشگاه ادامه داد: پيروان كالت‌ها می‌گويند تاريخ مصرف اديان سنتی و در رأس آنها اسلام تمام شده است و دوران فايده اين اديان به‌ پايان رسيده است. اينان اظهار می‌كنند كه انسان، نو و جديد شده و انسان جديد نيازمند دين جديد است و دليل می‌آورند كه هرگاه ديدگاه‌ها و نگرش‌های انسان عوض شد، دين نيز بايد با توجه به نيازهای او تغيير پيدا كند!
فعالي با بيان اين كه مدعیان عرفان کاذب، انتخاب دين را همچون انتخاب غذا می‌دانند و اين جمله امروزه عيناً در كتاب‌هاي اينان بيان می‌شود، اظهار كرد: اين جمله يعنی اين‌كه از هر دينی كه لذت بردی همان را انتخاب كن؛ چون دين تابع سليقه‌هاست و سليقه‌ انسان‌ها بسيار متنوع است، لذا بايد به تعداد سليقه‌های افراد، فرقه‌های متنوع معنوی ساخت! اين مطلب روشن مي‌كند كه به اندازه سليقه تمام افراد بر روی كره زمين آن‌قدر مطالب متنوع وجود دارد كه آنها مي‌گويند حتی متدينين می‌توانند يكی از آنها را انتخاب كنند و از آن لذت ببرند! اينان عملاً اعلام كرده‌اند كه هر كس به هر شريعتی كه هست، بايد معنويت خود را از ما بگيرد. مثال اين مطلب همين كلاس‌هايی است كه اين گروه‌ها امروزه در برخی نقاط كشور برگزار می‌كنند. در اين كلاس‌ها به‌هيچ عنوان با عقايد مذهبی افراد و ديگر مشخصات و خصوصيات وی كار ندارند، فقط معنويت، اخلاق، تعالی و آسمان‌خواهی را به ايشان تلقين می‌كنند! به طور خلاصه در اديان بديل، امروزه به اندازه هر سليقه كه روی زمين باشد، حتی برای سليقه يك فرد شيعی حزب‌اللهی ايرانی نيز دين وجود دارد!
دكتر فعالی در ادامه با بيان اين‌كه آمار فرقه‌ها و نحله‌های نوپديد دينی در دهه 70 ميلادی 87 فرقه بوده است كه در كتاب‌های رسمی ثبت شده، اظهار كرد: دو دهه بعد از آن؛ يعنی سال 1990 ميلادی رقم اين فرقه‌ها به 350 فرقه افزايش يافته است و در پايان سال 2010 رقم اين فرقه‌ها به 3500 فرقه در ايالت متحده و 3500 فرقه در بعد جنبش‌های نوظهور معنوی و اديان بديل در اروپا، افزايش يافته است؛ يعنی هم‌اكنون بالغ بر هفت‌هزار فرقه در زمينه جنبش‌های معنوی در حال فعاليت است! اين مدرس حوزه و دانشگاه خاطرنشان كرد: امر به‌آنجا رسيده كه امروزه در كتاب‌ها و مجلات، اين تعبير به كار رفته كه سال 2012 «سال انفجار فرقه‌ای» است! اين موضوع در زمانی مطرح شده كه جهان به سوی دهكده جهانی و يكپارچه پيش می‌رود! منبع/ايكنا
«جهان تاریک» آمد
کتاب «جهان تاریک» نوشته حمید کریمی، كه به بررسی جريان‌شناسي، تاریخ، مراسم، عقائد، قوانین، موسیقی، فیلم، نمادها و افراد معروف فرقه‌های شیطان‌پرستی مي‌پردازد، به چاپ هفتم رسيد. این نوشتار در دو بخش و چند گفتار به نقد و بررسی آیین شیطان‌پرستی پرداخته است.
در بخش نخست، گروه یزیدیان یا شیطان‌پرستان قدیمی،‌ مؤسس آن،‌ عقاید، تکالیف و آداب و رسوم و کتب مقدس آنها بررسی شده است. در بخش دوم شیطان پرستی جدید و گروه کلیسای شیطان که در قرن بیستم ظهور کرده در ضمن چند گفتار طرح و بررسی شده است. «گروه کلیسای شیطان»، «اعمال و زمان برگزاری مراسم شیطان‌پرستی»، «اندیشه‌های شیطان‌پرستی»، «علائم شیطان‌پرستی»، «موسیقی شیطانی»، «برخی از اشعار گروه‌های متال» و «فیلم‌های شیطانی»، عناوین هفت گفتار بخش دوم این کتاب است.
مقدمه این کتاب دو بحث را برای مخاطب تبیین می‌کند. بحث اول این است که فرقه‌های نوظهور، با همه پراکندگی و تفاوت‌هایی که دارند، ‌صفات مشترکی را نیز حائز هستند که می‌توان از جمله آنها به «پایبندی و تعصب اعضا، تشکیلات مخفی و زیر زمینی، رهبری مورد پذیرش که تمام جوانب زندگی مریدان اعم از غذا، مسکن، همسر، لباس و حتی حق حیات را تعیین می‌کند، ‌ادعای دسترسی به حقیقت بهتر از ادیان گذشته، و ادعای اینکه دارای راهی هستند که سریع به صورت مرحله بندی شده و قابل اجرا برای رسیدن به حقیقت دارند»، اشاره کرد. بحث دوم نیز به خطرات و پی آمدهای تبعیت از این فرقه‌ها پرداخته که برخی از آنها از این قرار است:‌ تضعیف جبهه دین حق،‌ ضرر رساندن به امنیت جامعه و اقتصاد و اخلاق و فرهنگ و اعتقادات، افزایش خودکشی و خشونت، کاهش امنیت و استحکام خانواده و ضررهای جسمی و روحی افراد.
چاپ هفتم کتاب «جهان تاریک» به قلم حمید کریمی در سال 1390 با شمارگان 5000 نسخه در 200 صفحه و با قیمت 2900 تومان به همت مؤسسه بوستان کتاب منتشر شده است. منبع/رسا
انحرافات «مجانين عقلاء»!
حسن يوسفيان، عضو هيئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره)، با بيان برخی از مواضع انحرافی در تصوف، اظهار كرد: خود اهل عرفان بر بسياری از انحرافات راه‌يافته در تصوف تأكيد دارند و به نوعی می‌توان گفت كه زمينه انحراف در اين حوزه(به لحاظ عملی و نظری) از ديگر عرصه‌ها بسيار بيشتر بوده و حتی كسانی كه از شخصيت‌های معروف ادب و عرفان ما هستند نيز از