try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: دوشنبه, 15 آذر, 1400

اخبار فرهنگي ايران و جهان

Send to friendSend to friend

نویسنده مسیحی: ما نوادگان حسینیم!
سروده‌های جرج شکور، ادیب و نویسنده مسیحی لبنانی‌الاصل از مجموعه کتاب «حسین حسین» خواندني است. جرج شکور می‌سرايد:
بر ضمیر انسان، خونی به مثابه آتش نورانی می‌نشیند، زمانی که حق سربریده می‌شود و قصابان آن کافر باشند.
خون حسین(ع) سخاوتمندانه در قربانگاهش می‌ریزد و برای شهادت طعمی است که هر سنگدلی آن را نمی‌چشد. ائمه(ع) گفتند و امت‌ها به آنان اقتدا و دشمنان به آن اعتراف کردند.
حسین(ع) دست پروردة نبی(ص) بود و حاصل جدش؛ کسی که او را ریحانة جوانان نامید؛ ریحانه‌ای که در بهشت عطرش می‌پیچید.
حسین(ع) وارث علی(ع) است؛ جوانمردترین جوانان؛ کسی که در خلوتش سلوک پر راز دارد و شمشیرش ذوالفقاری است که سرگردنکشان را به فرمانبری می‌کشاند.
امام حسین(ع) مانند مسیح(ع) مرگ را ترجیح داده و حیات را به دیگران بعد از خودش هدیه داد.
امام حسین(ع) پدر هر مقاومت شریف و پدر مقاومت لبنان است؛ مقاومتی که من برای آن سرودم و گفتم که مقاومت شریفی است که پشت آن امام علی و امام حسین(ع) قرار دارد.
شعرهای من می‌گوید ملتی که حق را شناخت و در این راه جان سپرد، هرگز نمی‌میرد، می‌گوید یادگار حسین(ع) همچنان در یادها و نفوس خلایق می‌ماند.
ما نوادگان حسینیم که فدیه حق را با خون خود می‌پردازیم و همواره در خاطره‌های امت‌ها باقی می‌مانیم.
بارها گفته‌ام که انسان پیش از ادیان خلق شده است. برای من به عنوان یک انسان، تمام جهان وطن واحد است و همة مردم برادران و خواهران من هستند، در قلب من حد و مرزی وجود ندارد، جدال حق و باطل مرزبردار نیست، هر چیز خوبی که شایسته سرودن باشد می‌سرایم؛ به جای اینکه مدح افرادی را بگویم که ارزشی نمی‌توان برایشان متصور شد، از حسین(ع)، رسول خدا(ص)، مسیح (ع)، حضرت مریم (س) و از هر انسانی که شایستگی بیشتری برای سرودن اشعار داشته باشد می‌سرایم.
اما اینهایی که برایشان شعر می‌سرایم جاودانه و تأثیرگذارند و هر جا ارزشی به پا شود آنان حاضرند. منبع/ خبر آنلاين
اموات خود را شبانه دفن می‌کردند!
مرحوم آیت‌الله شیخ عبدالکریم حائری یزدی مؤسس حوزه علمیه قم در بیان خاطرات دوران جوانی خود گفته بود: هنگامی که در سامرا مشغول تحصیل علوم دینی بودم، اهالی آن شهر به طور دسته جمعی به بیماری وبا مبتلا شدند و هر روز یک یا چند تن از آنان جان خود را از دست می‌دادند. در یکی از همان ایام هنگامی که در منزل استادم مرحوم آیت‌الله سید محمد فشارکی بودم و تعدادی از روحانیون و اهل علم در مجلس نشسته بودند، ناگهان مرحوم آیت‌الله محمدتقی شیرازی از راه رسید و شروع کرد به صحبت کردن در مورد بیماری وبای موجود در سطح شهر و خطراتی که اهالی سامرا را تهدید می‌کند. آیت‌الله فشارکی گفت: اگر دستوری برای حل این مشکل صادر کنم، آیا به آن عمل خواهد شد؟! همه حاضرین دسته جمعی گفتند: بله. گفت: بنده به شیعیان سامرا دستور می‌دهم که به مدت ده روز و به طور منظم زیارت عاشورا بخوانند و ثواب آن را به روح نرجس خاتون، مادر امام زمان(عج) هدیه کنند و دست به دامان او شوند تا نزد فرزندش شفاعت ما را بکند و ایشان از خداوند متعال شفاعت این امت را بخواهند. بنده تضمین می‌کنم هر کس زیارت عاشورا بخواند و این کار را بکند به بیماری وبا دچار نخواهد شد.
شیعیان فوراً اجرای این دستور را آغاز کرده و مشغول خواندن زیارت عاشورا را شدند. واقعاً هم وعده آیت‌الله فشارکی عملی شد و مرگ و مردن شیعیان به دلیل بیماری وبا به طور کامل متوقف گشت در حالی که اهل‌سنت به دلیل نخواندن زیارت عاشورا همچنان جان می‌دادند و هر روز بر تعداد جان باختگانشان افزوده می‌شد. آنان از شدت خجالت در برابر شیعیان، جسد اموات خود را شبانه دفن می‌کردند زیرا مرگ و میر در میان آنان نه تنها متوقف نشد بلکه روز به روز افزوده شد!
تعداد اندکی از اهل‌سنت که از خطر بیماری وبا می‌ترسیدند و به تأثیر خواندن زیارت عاشورا ایمان آورده بودند، به زیارت حرم امامین عسکریین(ع) و مقام امام زمان(عج) رفته و در آنجا به خواندن زیارت عاشورا پرداختند و مانند شیعیان از شفاعت بهره‌‌مند شدند و جان سالم به در بردند. منبع/شيعه آنلاين
رشد زوج‌های نامشروع در آمریکا
به گزارش روزنامه انگلیسی دیلی‌میل، برای اولین بار در تاریخ این کشور، تعداد زوج‌های نامشروع آمریکایی بر تعداد زوج‌های مشروع که رسماً با یکدیگر ازدواج کرده‌اند فزونی گرفته است! بر اساس آخرین آمارها، تنها ۴۸‌% از زوج‌های آمریکایی رسماً به ازدواج یکدیگر درآمده‌اند و ۵۲‌% در حالی با یکدیگر زندگی می‌کنند که از نظر قانونی هیچ نسبتی با یکدیگر ندارند. تعداد زوج‌های نامشروع آمریکایی از سال ۲۰۰۹ تاکنون ۷.۵ میلیون (معادل ۱۳%) افزایش یافته است. سن ازدواج مردان و زنان آمریکایی نیز روندی رو به افزایش را طی می‌کند که در مقایسه با دهه ۱۹۶۰ میلادی، قریب به ۵ سال افزایش داشته است.
آمار بی‌اخلاقی در انگلستان هم وضعیت بهتری ندارد، تا آنجا هم‌اکنون ۵۱% از ازدواج‌هاي انگلیسی مشروعیت ندارند و این آمار در ۲۰ سال آینده طبق پیش‌بینی‌ها به ۵۹% خواهد رسید.
بر اساس گزارش دیلی‌میل، «اشتغال و استقلال زنان» یکی از اصلی‌ترین عوامل بی‌میلی جامعه به ازدواج عنوان شده است؛ اما هرچند این عامل بی‌تأثیر نیست، «تغییر تعریف جوامع غربی از اخلاق» و در نتيجه «فاصله گرفتن آنان از معنویت» را باید عامل اصلی این آمارهاي فاجعه‌آمیز دانست.
بدیهی است این فرهنگ که زن یا مرد تعهدی نسبت به خانواده نداشته باشند و لذا به یک «نیروی کار صرف» بدل شوند که نقش اصلی وی تنها در محیط کار و نه در محیط خانواده تعریف می‌شود، بهترین دست‌آویز فرهنگی برای رشد نظام اقتصاد سرمایه‌داری است. اقتصاد بازار آزاد بیش از "انسان" به «نیروی کار» نیاز دارد ولو اینکه در شعار از حقوق بشر دم بزند! منبع/جهان نيوز
آینده هویت شهری مکه
دكتر حسام‌الدين آشنا در وبلاگ شخصي خود درباره آينده هویت شهری مکه مي‌نويسد: مکه مکرمه ام‌القرای امت اسلامی است. این شهر در آینده چگونه خواهد بود؟ اگر چه در تبلیغات سعودی در جهان اسلام بر توسعه چهارصد هزار متر مربع در فضای باز حرم و 380 متر طبقات زیر زمینی به منظور رفاه هر چه بیشتر حاجیان و عمره گزاران در این طرح تأکید می‌شود اما دقت در طراحی، شیوه توسعه شهری و نمادهای معماری در این دورنما، سؤالات جدی و مناقشه برانگیزی را در بارة آینده هویت شهری به نام مکه و مکان مقدسی به نام مسجد‌الحرام مطرح می‌کند که نمی‌توان به هیچ رو از کنار آن به سادگی گذشت.
معنویت حج ناشی از چند عامل کلیدی است. مهمترین عامل حافظه تاریخی مسلمانان و احساس پای نهادن بر ردپای قهرمانان توحید است. عامل دوم بازنمایی حافظه تاریخی در قالب اماکن مقدس است. کالبد جغرافیایی مؤید و مکمل حافظه تاریخی است. راز ضرورت حفظ بافت تاریخی در مباحث میراث فرهنگی ریشه در این هم‌افزایی هویتی دارد.
زدودن فضای تاریخی با بهانه افزایش کارآمدی مکانی در مورد اماکن تاریخی عموماً، در مورد اماکن مذهبی خصوصاً و در مورد اماکن مرتبط با مناسک دینی به طور اخص مصداق اتم نقض غرض است. تاریخ‌زدایی از جغرافیا و جغرافیازدایی از تاریخ در اماکن مقدس، کارکرد هویت بخش مناسک مذهبی در این مکان‌ها را نابود می‌کند. تصور نقطه‌ای از اماکن مذهبی، روح مناسک را به جسم آن تقلیل می‌دهد.
در افق 1450 مکه شهری است که محور توسعه آن توریسم دینی در مفهوم ما بعد تجددی است. کالبد شهر به دور مسجد‌الحرام شکل می‌گیرد اما زندگی شهری فوق مدرن است. در طرح جدید هدف ایجاد تحول بنیادین در شهر و تبدیل مفهوم نمادین شهر مکه به یک مارک تجاری است (City Branding) در این فرایند مکه شهر برج‌های بلند به سبک شیکاگو، نیویورک و ابوظبی می‌شود که مسجد‌الحرام نه محور آن بلکه فقط میدان مرکزی آن تلقی می‌شود!
اگر نگاهی بافتاری به ترکیب مسجد و شهر داشته باشیم، این مسجد نیست که شهر را معنا می‌کند بلکه این بافت جدید و رفاه‌گرای شهر است که مناسک حج را به کارناوالی نیمه مذهبی - نیمه تفریحی تبدیل می‌کند!
آنچه در اسلام دارای فضیلت است خدمت به حجاج است نه تغییر مفاهیم بنیادین و کیفیت حج برای گسترش کمیت یا حتی رفاه حاجیان! منبع/وبلاگ دكتر حسام‌الدين آشنا
پدر يا گوسفند؟!
دکتر مجید ابهری کارشناس مواد مخدر، با اشاره به حضور پررنگ نیروهای آمریکایی و ناتو در حمایت از ایجاد لابراتوارهای تولید مواد مخدر صنعتی در نزدیکی مرز ایران در کشورهای افغانستان و پاکستان گفت: نیروهای غربی در این قضیه سنگ تمام گذاشته‌اند و حتی تمام مواد اولیه مورد نیاز این لابراتوارها برای تولید شیشه و کراک را نیز در اختیار آنها می‌گذارند! وی افزود: غربی‌ها حتی در این زمینه اعتباراتی را هم به این کارگاه‌ها اختصاص می‌‌دهند به گونه‌ای که برخی از این کارگاه‌ها، حاضرند مواد مخدر صنعتی خود را به صورت نسیه هم به قاچاقچیان و باندهای مواد مخدر واگذار کنند!
ابهری در همین زمینه به کاهش شدید قیمت مواد مخدر صنعتی اشاره کرد و گفت: این حمایت غربی‌ها از تولید مواد مخدر صنعتی کار را به جایی رسانده است که به طور مثال قیمت هر کیلو شیشه در سال ۸۸ که بالغ بر ۸۰ میلیون تومان بوده است، امروز به ۷ میلیون تومان رسیده و یا قیمت کراک از ۱۴۰ میلیون تومان به ازای هر کیلو، به هر کیلو ۱۱ میلیون تومان تنزل یافته است!
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اثرات سوء مصرف شیشه و کراک تولید شده در نزدیکی کشورمان خاطرنشان کرد: متأسفانه مواد مخدر صنعتی از قبیل کراک که در واقع برای توطئه علیه ایران اسلامی و جوانان ما تولید می‌شود با ماده اولیه هروئین تولید شده و بسیار خطرناک است و حتی در دنیا نیز ما شاهد هستیم که به این مواد کراک ایرانی گفته می‌شود در حالی‌که کراکی که در اروپا یا آمریکا تولید می‌شود از مادة اولیه کوکائین تولید شده و به هیچ وجه خطر کراک ایرانی را ندارد! ابهری افزود: در حالی شاهد هستیم که شبکه‌های ماهواره‌ای یا برخی از آرایشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی، موادی را با عنوان لاغر کننده عرضه و تبلیغ می‌کنند که مادة اصلی تشکیل دهندة این مواد «شیشه» است!
این کارشناس مواد مخدر با بیان اینکه ماده مخدر شیشه بر روی عملکرد مراکز عالی مغز اثر می‌گذارد و تصمیم‌گیری را مختل می‌کند، گفت: دوبینی، اشتباه در تشخیص فاصله‌ها و عدم تشخیص هویت اطرافیان از عوارض اصلی مصرف شیشه به شمار می‌رود به طوری که ما شاهد موردی بودیم که شخص مصرف کننده شیشه پدر خود را به گوسفند تشبیه کرده و سر او را بریده بود! و یا شخص دیگری مادر خود را عروسک فرض کرده و او را کشته بود!
وی تصریح کرد: کسانی که دچار نزاع‌های مسلحانه و خیابانی می‌شوند عمدتاً از مصرف‌کنندگان شیشه و کراک هستند که به دلیل ابتلا به عوارض یاد شده دچار این نزاع‌ها می‌شوند.
ابهری همچنین با تأکید دوباره بر اثرات سوء کراک ایرانی که غربی‌ها برای خرابکاری علیه ایران از تولید آن حمایت می‌کنند، تصریح کرد: همین کراک نیز وقتی وارد کشور می‌شود در برخی کارگاه‌ها افزودنی‌های مضرّی مثل متولین اضافه می‌شود که در فرد مصرف کننده ایجاد حالت منگی می‌کند.
این متخصص علوم رفتاری به صحبت‌هایی که پیرامون شیشه مطرح می‌شود مبنی بر اینکه این ماده مخدر اعتیاد‌‌آور نیست و یا شادی‌آور است، نیز اشاره کرد و گفت: تمام این صحبت‌ها دروغ محض است. هر کس که فقط دو بار شیشه مصرف کند به آن معتاد شده و درمانش نیز یکسال به طول می‌انجامد و در مورد شادی‌آور بودن کذایی شیشه نیز باید گفت که بروز این حالت به این دلیل است که در بار اول مصرف شیشه انرژی بدن تخلیه شده و حالت دروغین مطلوبی به انسان دست می‌دهد که فقط برای همان یک‌بار است.
وی همچنین با اشاره به دست‌های پشت پرده تولید شیشه و کراک گفت: غرب در ناتوی فرهنگی خود با استفاده از مواد مخدر صنعتی به دنبال این است که جوانان کشور ما را به اعتیاد بکشاند و در عین حال از موادی مثل شیشه و کراک نیز استفاده می‌کند که درمان معتادین آنها بسیار مشکل باشد. ابهری تصریح کرد: کسانی که به شیشه و کراک مبتلا می‌شوند عمدتاً پس از ۶ ماه مجبور به خودکشی می‌شوند زیرا این مواد تولید «سرتونین» در مغز را قطع کرده و لذا فرد به احساس افسردگی مطلق و تنفر از همه چیز می‌رسد.
وی به ابعاد دیگری از حضور غرب در تولید شیشه و کراک اشاره کرد و گفت: هم اکنون برخی قاچاقچیان در مرز و هنگام تحویل محموله به قاچاقچیان خرد، به آنها در ظرف مدت زمانی کمتر از ۲ ساعت، آموزش می‌دهند که چطور خود می‌توانند شیشه تولید کنند و حتی مواد اولیه تولید را نیز در اختیار آنها قرار می‌دهند که این امر جز با حمایت آمریکا و ناتو ممکن نیست.
ابهری به نقش عمیق دستگاه دیپلماسی در این بحث نیز اشاره کرد و با بیان اینکه اروپا به شدت از ورود مواد مخدر صنعتی می‌ترسد، گفت: ایران باید به اروپا بگوید که اگر از طریق ناتو با این پدیده در پاکستان و افغانستان برخورد نکند، ما راه ترانزیت این مواد به اروپا را باز می‌گذاریم. وی با تأکید بر ضرورت مانور ایران بر روی امکان ترانزیت مواد مخدر به اروپا، تصریح کرد: باید به آنها بگوییم که اگر قرار به انتخاب جوان ایرانی یا جوان اروپایی باشد، ما حتماً جوان ایرانی را انتخاب خواهیم کرد و لذا کشورهای اروپایی مکلف هستند در این مسئله به ما کمک کنند. منبع/رجانيوز
دانشكده جنگ سایبری!
به گزارش دویچه وله، ایالات متحده آمریکا در دانشگاه‌های خود رشته درسی جدیدی به نام «تخصص در جنگ سایبری» عرضه می‌کند. دانش‌آموختگان این رشته سربازان ارتشی خواهند بود که در جبهه مجازی به جنگ با دشمن سایبری خواهند رفت. افزایش حمله‌های سایبری آمریکا را به فکر ایجاد اين رشته جدید انداخته و قرار است «ارتش سایبری» در آینده محافظ نهادهای نظامی، مالی و اقتصادی و همچنین شرکت‌های خصوصی در مقابل حملات هکرها باشد.
تقاضا برای سربازانی که در جبهه جنگ سایبری بجنگند بسیار بالاست. کالج کارزول (Carswell College) در ایالت مریلند آمریکا یکی از مهمترین مراکز آموزش این رشته تحصیلی است. آموزش «امنیت سایبری» در این کالج سال گذشته با ۲۰۰۰ دانشجو شروع شد. این دانشجویان ظرف دوسال این رشته را به پایان می‌برند. در بسیاری از دانشگاه‌های دیگر آمریکا نیز این رشته تدریس می‌شود. رئيس سازمان سیا، نیز چندي پیش اعلام کرد که به احتمال قوی حمله تروریستی بعدی به آمریکا در فضای مجازی صورت خواهد گرفت.
با توجه به داغ بودن جنگ در دنیای مجازی، شغل‌هایی این چنین آینده درخشانی دارند و پیش‌بینی می‌شود که حدود سي‌هزار شغل جدید در این زمینه ایجاد گردد. دولت آمریکا دفاع در برابر حملات سایبری را یکی از مهم‌ترین اهداف دفاع ملی اعلام کرده است. متخصصان این رشته در آمریکا امکان «فاجعه سایبری» را منتفی نمی‌دانند؛ فاجعه‌ای که هنوز رخ نداده است، ولی به باور آنها ایجاد یک سپر دفاعی مطمئن در مقابل آن ضروری است. دست‌کم پس از حملات سایبری متعدد اخیر و نمونه ویروس «استاکس‌نت»، ضرورت ایجاد چنین سپر دفاعی به مسئله روز بسیاری از کشورها تبدیل شده است. ایران اولین کشوری بود که هدف کرم اینترنتی استاکس‌نت قرار گرفت. این ویروس به گفته متخصصان «نوعی اسلحه است» که ویژه برنامه هسته‌ای ایران ساخته شد! طراحی و ساخت چنین «اسلحه» ‌ای تنها از عهده دولت‌هایی بر‌می‌آید که دارای امکانات برای سازمان‌دهی باشند. بسیاری از کارشناسان انگشت اتهام را به سوی دولت آمریکا نشانه رفته‌اند.
خطر حمله‌های سایبری امنیت جهان را تهدید می‌کند. حملات سایبری مدام هدف‌ها و روش‌های جدیدی را آزمایش می‌کنند و همین کار مقابله با آنها را سخت می‌کند؛ به عنوان مثال قرار است در آینده نزدیک شبکه‌های برق‌رسانی هوشمندی راه‌اندازی شوند که به کمک آنها میان دستگاه‌های برقی نوعی تبادل اطلاعات صورت ‌گیرد تا به عنوان مثال میزان مصرف برق در طول روز بهتر توزیع شود و فشار بر نیروگاه‌های برق کاهش یابد. اما کارشناسان می‌گویند این تکنیک جدید می‌تواند در را به روی حمله‌های سایبری بگشاید. در آلمان نیز خطر حمله‌های سایبری به زیرساخت‌های حساس این کشور موضوعی است که به شدت جدی گرفته می‌شود. ۵۹% از شرکت‌های آب، گاز و برق‌رسانی اعلام کرده‌اند که ویروس استاکس‌نت را در سیستم‌های خود یافته‌اند. منبع/جهان نيوز
يك مشت از اظهارات سرهنگ ديوانه!
معمر قذافي، ديكتاتور معدوم ليبي و صاحب نظريه سوم (در برابر شرق و غرب) كه در كتابش «كتاب سبز» مطرح كرده بود، در طول بيش از 42‌سال حضورش در قدرت به اظهارات و ديدگاه‌هاي عجيب و غريبش شهره بود كه از مسأله قوميت عربي و دعوتش براي تشكيل «ايالات متحده آفريقا» آغاز مي‌شد! وي همچنين به خاطر پوشيدن لباس‌هاي متنوع با رنگ‌هاي آفريقايي و نيز لباس‌هاي نظامي عديده با دكوراسيون خاصش، پوشيدن پيراهن‌هاي رنگي، كلاه‌هاي عجيب و غريب و عينك‌هاي دودي‌اش همواره مورد توجه بود.
زماني كه اعتراض‌ها در ليبي آغاز شد، وي تظاهركنندگان مخالف خود را موش، مزدور و خيانتكار توصيف كرد كه قرص‌هاي روان‌گردان مصرف مي‌كنند! و آنها را تهديد كرد كه قتل‌عام خواهد كرد.
قذافي پيش از اين نيز اظهارات و جملات عجيب و غريبي را مطرح كرده بود. يك‌بار كه در بارة ويليام شكسپير صحبت كرد وي را «شيخ زبير» معرفي كرد! از ديگر مسائل عجيب و غريب در بارة قذافي اين بود كه براساس قاموس شخصي‌اش گفته بود كه اجداد سرخ‌پوستان آمريكا از نوادگان ساكنان شمال آفريقا هستند... و نام كشور آمريكا از فردي به نام آمريكا گرفته شده است!
قذافي در زمينه مسائل اقتصادي نيز نكته‌هاي جالبي گفته بود مانند اين كه سوئيس كشوري نزديك به ليبي است كه در مقايسه با ليبي چندان پيشرفت نكرده است! ديكتاتور ليبي همچنين در مورد آمريكايي‌ها و شوروي سابق نظر داده و گفته بود كه همبرگر از سوسك و موش‌ و قورباغه درست مي‌شود و به دليل آن اتحاد جماهير شوروي سابق فروپاشيد! قذافي هم‌چنين معتقد بود كه از دو نفر بايد فرار كرد چراكه آنها كارشان بي‌فايده است، يكي «وكيل» و ديگري «گل‌فروش»!
ديكتاتور ليبي همچنين در زمينة پزشكي سررشته داشت! در اجلاس سران اتحاديه آفريقا در سال 2003 گفته بود: ايدز، ايدز، ايدز! غير از اين ديگر حرفي را نمي‌شنويم! اين بيماري، تروريسم است. آن جنگ رواني است. ايدز ويروسي آرام است و اگر آن را پاك نگه داريد هيچ مشكلي ايجاد نمي‌كند!
قذافي فردي بود كه خود را از تمام وظايف يك رئيس جمهور براي اداره كشور كنار مي‌كشيد تا به اداره انقلابش بپردازد! وي دوست داشت كه زن‌ها در كنارش باشند. اكثر وقتش را نيز در چادر خود كه آن را در تمامي سفرهايش با خود مي‌برد، سپري مي‌كرد و چادرش را در سال 2007 در پاريس در باغ كاخ ويژه مهمانان خارجي علم كرد! در جريان آن سفر نسبت به زنان اروپا از ديد خودش اظهار ترحم كرد. وي گفت كه شرايط زنان در اروپا وحشتناك و فاجعه‌بار است. آنها ناگزيرند مثل كارگر ساختمان يا مكانيك كار كنند و وي مي‌خواهد كه زنان اروپا را كه مبارزه مي‌كنند، نجات دهد! در اوت سال 2010 در جريان سفرش به رم در برابر صدها زن كه از بين زنان زيبا و جوان انتخاب شده بودند و هريك از آنها براي حضور در اين جلسه 80 يورو دريافت كرده بودند دو سخنراني در بارة اسلام ايراد كرد! قذافي به آنها گفته بود: اروپا بايد اسلام را بپذيرد و اسلام بايد تبديل به ديني در كل اروپا شود.
در جريان انقلاب تونس، زين‌العابدين بن‌علي، رئيس‌جمهوري مخلوع اين كشور را بهترين فرد براي حكومت در تونس معرفي كرد و در بارة حسني‌مبارك، رئيس‌جمهور سابق مصر نيز گفت: وي مستحق چنين رفتاري نبود. مبارك مردي فقير و متواضع است؛ ملتش را دوست دارد!
همچنين در سخنراني كه كمي بعد از آغاز انقلاب ليبي ايراد و در اينترنت غوغا كرد، اظهار داشت: من رئيس‌جمهور نيستم كه كنار بروم، اگر رئيس‌جمهور بودم، در مقابل چشمانتان استعفا مي‌دادم. من رهبرم، من تاريخ هستم، من سرور پادشاهان آفريقا هستم. آن موش‌هايي كه مي‌خواهند ليبي را نابود كنند چه كساني هستند؟ ما بايد ليبي را از اين خيانت‌كاران پاك كنيم. ميليون‌ها تن براي حمايت از دفاع از من به ليبي خواهند آمد و من تا آخرين قطرة خونم مبارزه خواهم كرد!
لازم به ذكر است «صفیه فرکش» همسر معمر قذافی و مادر همه فرزندان وی که زن دوم رهبر لیبی محسوب می‌شود به رغم داشتن ثروتی افسانه‌ای تنها فرد از خانواده دیکتاتور بود که در لیست سیاه اروپا و امریکا قرار نگرفت و حساب‌های بانکی وی مسدود نشد! صفیه زمانی پرستار قذافی بود و در سال ۱۹۷۱ با رهبر لیبی ازدواج کرد که دستاورد وی از ۴۰ سال زندگی مشترک او با قذافی ۳۰ میلیارد دلار پول نقد و ۲۰‌ تن طلا است. هر چند وی در مقایسه با دیگر زنان رهبران عرب حضور کمتری در دنیای سیاست دارد اما مالک یک خط هوایی به نام «براق ایر» بود که در بحث‌های اقتصادی رقیب دولت لیبی به شمار می‌رفت. این در حالی است که گفته می‌شود ثروت خود قذافی بالغ بر ۸۰ میلیارد دلار می‌شود. منبع/ايسنا، مهر
نتايج پژوهش درباره آب زمزم
یک پژوهش علمی در دانشگاه اسکندریه مصر ثابت کرد که آب زمزم با توجه به خاصیت و ویژگی‌های منحصر به فرد خود، بهترین آب روی زمین است.
به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، دکتر «حمدى سیف» پژوهشگر دانشگاه اسکندریه تأیید کرد: آب زمزم به خاطر داشتن بهترین غلظت املاح و عناصر مفید برای سلامتی انسان، بهترین آب روی زمین است و ساختار آن ویژگی نادری دارد. پژوهش‌های علمی ثابت کرده که آب زمزم با سایر آب‌ها متفاوت است و آبی پاک و مطهر مي‌باشد که حتی یک میکروب در آن وجود ندارد. این پژوهشگر افزود: آب زمزم بر اساس اصول پزشکی به شفای بیماران کلیوی، قلبی، چشمی، میگرن و انواع متعدد بیماری‌های مزمن و بي‌درمان کمک می‌کند. دکتر حمدی سیف که سرپرست دانشکده مهندسی دانشگاه اسکندریه است، گفت: تفاوت آب زمزم با سایر آب‌های شهر مکه مکرمه یا هر مکان دیگری در نسبت املاح کلسیم و منیزیم موجود در آن است به گونه‌ای که نتایج آزمایشات مراکز آزمایشگاهی اروپا و وزارت بهداشت و منابع آبی عربستان در این زمینه یکسان بوده است و چه بسا علت اینکه آب زمزم حجاج خسته را سیراب می‌کند، همین باشد.
به گفته این پژوهشگر مصری، نتایج آزمایش‌ها بر روی آب زمزم نشان می‌دهد که این آب آشامیدنی و طبیعی است و تصفیه نمی‌شود یا به آن کلر اضافه نمی‌کنند و حجاج سراسر جهان صدها سال است که از آن می‌نوشند. منبع/جهان نيوز
اولین کتاب توهین‌آمیز به پیامبر در آمریکا
پرفسور «شالوم گلدمن» دانشیار مطالعات عبرانی و خاورمیانه در دانشگاه ایمری اسراییل کشف کرد که جد خانوادگی جرج بوش که پرفسور «جرج بوش» نام داشت، در سال 1830میلادی اولین نوشته موهن به پیامبراسلام(ص) و تنفر آمیز بر ضد مسلمانان را تألیف و منتشر کرد. این کتاب که «زندگی محمد» نام داشت ریشه در عقاید صهیونیست‌های مسيحی داشته و اسلام را اصلی‌ترین تهدید برای ایجاد سرزمین مقدس یهودیان در فلسطین اشغالی می‌دانست. این کتاب و سایر دست نوشته‌های پرفسور جرج بوش جزو میراث خانوادگی رییس جمهور سابق آمریکا بوده و تاثیر مهمی بر حمله دولت بوش به افغانستان و عراق طی یک دهه اخیر داشته است. منبع/شيعه آنلاين
شهادتین پروفسور پس از جراحی آیت الله
مرحوم آیت‌الله سید محمد‌هادی میلانی‌(ره) دچار بیماری معده شدند و پروفسور برلون را از اروپا برای جراحی ایشان آوردند و پس از یک عمل سه ساعته و زمانی که ایشان در حال به هوش آمدن بودند، به مترجم دستور داد تمام کلماتی که ایشان در حین به هوش آمدن می‌گویند را برایش ترجمه کند. مرحوم میلانی در آن لحظات فرازهایی از دعای ابوحمزه ثمالی را قرائت می‌کردند و پس از این مسأله پروفسور برلون، گفت؛ کلمه شهادتین را به من بیاموزید؛ زیرا از این لحظه می‌خواهم روی به اسلام بیاورم و پیرو مکتب این روحانی باشم. وقتی دلیل این کار را جویا شدند، پروفسور برلون گفت: تنها زمانی که انسان شاکله وجودی خود را بدون این که بتواند برای دیگران نقش بازی کند، نشان می‌دهد، در حالت به هوش آمدن است و بنده دیدم که این آقا، تمام وجودش محو خدا بود. در آن لحظه به یاد اسقف کلیسای کانتربری افتادم که چندی پیش در همین حالت و پس از عمل در کنارش ایستاده بودم و دیدم که او ترانه‌های کوچه بازاری جوانان آن روزگار را زمزمه می‌کند! در آن لحظه بود که فهمیدم حقیقت، نزد کدام مکتب است.
پروفسور برلون بعد از آن هم وصیت کرد که وی را پس از مرگ، در شهری که مرحوم میلانی را در آن دفن کرده‌اند به خاک بسپارند؛ که هم اینک قبر این پروفسور مسلمان شده در خواجه ربیع مشهد مقدس، محل مراجعه مردم و افرادی است که حقیقت اسلام را باور کرده‌اند. منبع/حوزه‌نیوز
اسلام معتدل با «ویسکی اسلامی»!
خانم «سلوی المطیری» یک فعال کویتی است که طی چند ماه اخیر با اظهارات جنجال آمیز خود موفق شده طی مدت بسیار کوتاهی به شهرت بسیار زیادی دست یابد! وي طی این چند ماه همواره مسائل و راهکارهای ساختی و عجیب غریبی را پیشنهاد می‌کند تا به قول خود بتواند «اسلام معتدل» را اجرا کند. وی در جدید‌ترین اظهارات خود گفت: با هدف نزدیک تر کردن دیدگاه لذت غربی با ارزش اسلامی و شرقی باید به دنبال تولید «ویسکی اسلامی» که حلال است، باشیم! این ویسکی اسلامی باید همان لذت و نعشگی را به انسان بدهد که ویسکی و دیگر مشروبات الکلی به انسان می‌دهد؛ اما با این تفاوت که باید از مواد حلال ساخته و تولید شود! لذا باید از نعنا، دارچین و سبزیجات مختلف و غیره برای ساخت این نوع مشروب الکلی حلال استفاده شود! او در ادامه گفت: برای تأسیس کارگاه یا کارخانة تولید «ویسکی اسلامی» از شهرداری کویت درخواست مجوز کرده‌ام، تا مجوز این کار صادر شود.
گفتنی است این فعال کویتی چندی پیش نیز بهترین روش مقابله با زنا در کویت را راه اندازی و افتتاح فاحشه‌خانه‌های رسمی اعلام کرد و گفت: باید هر چه سریع تر دخترک‌هایی روسی از مناطقی همچون چچن خریداری شوند! منبع/شیعه آنلاین
كفر شیعه در نظر جماعت «خالد اسلامبولی»!
به اعتقاد استاد سید‌هادی خسروشاهی رییس سابق نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در قاهره، شیطنت آل‌سعود و افراد وابسته به أنور‌سادات رییس ‌جمهور اسبق مصر و کمک میلیاردی غرب به این افراد، بزرگ‌ترین مانع برقراری ارتباط دو کشور است.
وي مي‌گويد: اینجانب با شناخت دقیق مصر از درون، چند ماه قبل از انقلاب جوانان، رسماً اعلام کردم در برقراری روابط با مصر «هروله» نباید کرد! و خواستار آن شدم که اجازه دهند شرایط مساعدی که در راه است، پیش بیاید و بعد به ارتقای سفارت و اعزام سفیر اقدام شود. اما بعضی از دوستان نمی‌دانم چرا «عجله» به خرج دادند! این اقدامات باعث شد مصری‌ها، حتی پس از پیروزی انقلاب و سقوط "حسنی‌ مبارک" هم شرط و شروطی برای گفتگو در بارة ارتقای روابط، مطرح سازند! در این رابطه، در ایران هم عده‌ای به شدت با تغییر نام خیابان «خالداسلامبولی» مخالفت ورزیدند، در حالی که روابط 150 میلیون مسلمان را که در صورت تفاهم، می‌توانند تحولات کل منطقه را مدیریت کنند، نمی‌توان به نام یک فرد در یک خیابان وابسته کرد!... اصولاً دوستان ما در ایران شناخت دقیقی از «جماعت اسلامی» مصر ندارند! بايد دانست كه اکثر اعضای این گروه سلفی ـ از نوع طالبانی ـ هستند و شیعه را «رافضی» می‌دانند و تا حد «تکفیر»، پیش رفته و کتاب‌هایی علیه شیعه و امام خمینی(ره) نوشته‌اند و حتماً کتاب منحوس «لله‌ثم‌للتاریخ» را چندین بار در مصر تجدید چاپ کرده و به طور رایگان توزیع کرده‌اند که هزینه آن را هم آل‌سعود پرداخته است! بنابراین باید با عقلانیت با مسائل برخورد کرد. اگر روزگاری نام «خالد اسلامبولی» در یک خیابان تهران، مبارزه‌ای برضد رژیم حسنی ‌مبارک محسوب می‌شد، امروز آن برداشت مثبت از این مسأله حتی در مصر هم، مطرح نیست؛ تا آنجا که بعضی از کسانی که چندي پيش بدون کارشناسی منطقی، به ایران دعوت شده بودند و آمدند، به این امر اعتراض داشتند! از سوی دیگر دوستان ما ظاهراً خبر ندارند که شیخ‌ «کرم زهدی» رییس مجلس شورای جماعت اسلامی، پس از آزادی از زندان، توسط حبیب ‌العدلی وزیر امن‌الدوله مبارک، در مصاحبه‌ای در برنامه رادیویی «الحیات الناس» اعدام «انور سادات» را اشتباه و مردود دانست و در 15 جولای 2003 در هفته‌نامه «الیوم‌السابع» چاپ قاهره متأسفانه سادات را «شهید» نامید: «الرییس محمد انورالسادات مات شهیدا»!!
البته «عبود الزمر» پس از تحمل 30 سال زندان و برادر «ایمن الظواهری»(رهبر شماره دو طالبان) که هر دو اخیراً آزاد شدند، با شیخ جماعت هم‌عقیده نیستند، ولی اصرار دوستان ما برای حفظ نام کسی که جماعتش سادات را شهید می‌نامند، بر تارک یک خیابان در تهران، در شرایط کنونی مصلحت نیست؛ چه مصر بخواهد و چه نخواهد. منبع/مركز بررسي‌هاي اسلامي
آیت‌الله بروجردی شاه عربستان را نپذیرفت!
آیت‌الله بروجردی‌(ره) دلباختة خاندان اهل‌بیت‌(ع) بودند و همواره تلاش می‌کردند احترام، شأن و جایگاه منیع رفیع خاندان عصمت و طهارت(ع) در بین همه اقشار حفظ شود. آیت‌الله صافی گلپايگاني از مراجع فعلی تقلید در خاطرات خود از مرحوم آیت‌الله‌العظمی بروجردی نقل می‌کنند؛ روزی شاه عربستان به ایران آمده بود و برای ایشان هدایایی فرستاد و سپس درخواست ملاقات با معظم‌له داشت، مرحوم آیت‌الله بروجردی به جز چند جلد قرآن و مقداری از پرده کعبه، بقیه هدایا را بازگردانند و در خصوص وقت ملاقات نیز موافقت نکردند!
عده‌ای علت رد ملاقات را پرسیدند؛ مرحوم آیت‌الله بروجردی(ره) فرمودند: اگر شاه عربستان به قم بیاید و به زیارت حضرت معصومه(س) نرود، توهین به آن حضرت است و من به هیچ وجه تحمل آن را ندارم. منبع/حوزه نیوز
تدبير مرجعيت در اخراج قشون بيگانه
آیت‌الله سید محمد جواد علوی بروجردی، نوه مرجع عالیقدر شیعه مرحوم آیت‌الله‌العظمی بروجردی(ره) در بيان خاطراتي از ايشان، گفت: در دوران حیات آیت‌الله‌العظمی بروجردی(ره)، قوام‌السلطنه نخست‌وزير، به مسکو رفته و ملاقاتی با «استالین» ترتیب می‌دهد. در این ملاقات قراردادی بسته می‌شود که طی آن قشون شوروی از خاک آذربایجان غربی و شرقی بیرون رفته و در قبال آن امتیاز نفت شمال به روس‌ها واگذار ‌گردد. گرچه ظاهر این قرارداد کاملاً به ضرر ایران بود، ولی قوام‌السلطنه تنها کسی است که به واسطه همین قرارداد توانست برای اولین بار در طول تاریخ حیات استالین، او را فریب دهد. البته نقشه و تدبیر این فریب از قوام‌السلطنه نبود، بلكه او قبل از سفر به شوروی، با آیت‌الله‌العظمی بروجردی(ره) در قم دیدار می‌کند؛ اما هیچ کسی از محتوای این ملاقات با خبر نمی‌گردد.
در یکی از مفاد قرارداد ایران با روس تصریح شده بود، ضامن اجرایی این قرارداد، تصویب آن توسط مجلس ایران است. در آن زمان مجلس ایران تعطیل و به نوعی مُنحَل بوده است. وقتی قوام از مسکو برمی‌گردد، چند ملاقات با سفیر روس داشته و طی این ملاقات‌ها مقرر می‌گردد انتخابات مجلس هرچه سریع‌تر برپا و این قرارداد تصویب و اجرایی گردد.
به فاصله چند روز بعد از این ملاقات‌ها، نامه‌های فراوانی از گوشه و کنار کشور به دفتر آیت‌الله‌العظمی بروجردی(ره) می‌رسد که در آنها تصریح شد بود: «در کشوری که قسمتی از آن در اشغال بیگانه است، انتخابات چه معنا دارد؟!» مرحوم آیت‌الله بروجردی در واکنش به این نامه‌ها به قوام پیغام می‌دهد: «تا زمانی که قشون خارجی در کشور هستند، حق برگزاری هیچ انتخاباتی را ندارید»!
قوام که قبلاً در ملاقات با آیت‌الله بروجردی(ره) در جریان تدبیر ایشان قرار داشت، بر اساس نقشه عمل کرده و سفیر روس را فرا می‌خواند و اعلام می‌کند: کلام مرجعیت در ایران نافذ است و قدرت او بالاتر از قدرت ماست، بنابراین تا شما بیرون نروید برگزاری انتخابات امکان ندارد. روس‌ها که از این تدبیر هوشمندانه مرجعيت بی‌اطلاع بودند، قشون خود را از آذربایجان و خاک ایران بیرون می‌برند تا با خیال واهی خود انتخابات برگزار و مجلس تشکیل گردد و قرارداد قوام در مسکو را تصویب می‌کنند. ولی با درایت و سیاست مرحوم آیت‌الله‌العظمی بروجردی(ره)، با بیرون رفتن قشون شوروی و برگزاری انتخابات مجلس، قرارداد قوام‌السلطنه توسط مجلس تصویب نمی‌شود و به این ترتیب روس‌ها با تدبیر سیاسی این مرجع عالیقدر به اهداف شوم خود نرسیدند. منبع/خبرآنلاين
مرجع دست شاگرد را بوسید‍!
آیت الله خزعلی می‌گوید: رفتار آیت‌الله‌العظمی بروجردی(ره) با طلبه‌ها موقرانه و محبت‌آمیز بود. روزی طلبه‌ای سر کلاس درس از ایشان سؤالی کرد. ایشان تصور کرد این طلبه درخواست حاجت و نیاز خصوصی کرده است. در جواب او فرمود: بعد از این که درس تمام شد بیا منزل تا مشکلت را حل کنم. یکی از آقایان گفت: آقا! ایشان اشکال درسی دارد. ایشان دید قدری از شأن و مرتبه طلبه کاسته شد. چون این طلبه قبلاً نیاز شخصی خود را با آیت‌الله‌العظمی بروجردی(ره) در میان نهاده بود، ایشان تصور کرده بود این بار نیز همان درخواست قبلی را مطرح کرده است و نمی‌‌خواهد جلو مردم اظهار نیاز کند. آيت‌الله بروجردی بعد از این که فهمید طلبه سؤال علمی داشته است، خیلی پریشان شد. با خود می‌‌گفت چرا گوش من این قدر سنگین است که مطلب را درست تشخیص نمی‌دهم؟! بعد از اتمام درس، به طرف کفش کَن نرفت، بلكه به داخل جمعیت رفت. چون طلبه را دید خم شد و دست او را بوسید! ایشان این حرکت را فقط به دلیل این که گوششان سنگین بوده، انجام دادند نه این که عمداً آن طلبه را آزرده باشد.
گاهی که زود عصبانی می‌شد نذر می‌کرد تا یک سال روزه بگیرد. منبع/شیعه آنلاین
تفاوت طلاق شهری و طلاق روستایی
واقعیت‌های جامعه ایران نشان می‌دهد پدیده جدا شدن خانواده‌ها و طلاق، در سال‌های اخیر، فراوانی زیادی داشته است.
آمارهای رسمی سازمان ثبت احوال کشور نشان مي‌دهد كه سالانه نزدیک به 130 هزار طلاق قانونی در کشور ثبت می‌شود و جامعه شناسان می‌گویند چندین برابر این میزان، طلاق‌های عاطفی در خانواده‌هاست که بروز داده نمی‌شود.
برای رشد سرطانی طلاق در جامعه، دلایل زیادی گفته شده، از شاخص‌های اقتصادی مانند بیکاری و تورم گرفته تا مسایل فرهنگی مانند فیلم‌ها و سریال‌های ماهواره‌ای و چشم و همچشمی، شیوع رفتارهای ناسالم زوجین و بی‌بند و باری و عدم آگاهی از مسائل شرعی و مذهبی، در این میان عوامل آسیب‌زای اجتماعی مانند استرس‌های شهرنشینی و اعتیاد نیز سهم خود را در علت‌شناسی افزایش طلاق داشته‌اند، ولی آخرین دلیلی که توسط یکی از مقامات محلی قضایی در استان خوزستان اعلام شده، عمق فاجعه را نشان می‌دهد.
رئیس دادگاه عمومی شهرستان آغاجاری از توابع استان خوزستان می‌گوید طلاق در سه ماهه اول سال جاری دراین شهرستان نسبت به مدت مشابه سال قبل، دو برابر شده است! به گفته وي، برخی از طلاق‌های توافقی در منطقه محرومی مانند آغاجاری، "به امید استفاده از حمایت‌های بهزیستی و کمیته امداد" انجام می‌شود. این در حالی است که متوسط پرداخت هزینه سرپرست خانوار به زنان مطلقه، ماهانه بین 25 تا 40 هزار تومان است. ولی رئیس دادگستری با انتقاد از رویکرد نهادهای حمایتی نظیر بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) در زیر پوشش بردن خانواده پس از طلاق، می‌گوید: "این رویکرد موجب شده تا زوجینی که با فقر مالی روبرو هستند به امید استفاده از امکانات این نهادها، به صورت توافقی از هم جدا شوند. این مقام قضایی پیشنهاد می‌کند هزینه‌ای که پس از جدایی به زنان سرپرست خانوار، پرداخت می‌شود، با اصلاح قوانین، در اختیار خانواده‌های فقیر قرار گیرد تا طلاق کمتر شود.
آمار سازمان ثبت احوال نشان می‌دهد در استان برخوردار و نسبتاً مرفهی مانند تهران در 3 ماهه ابتدای سال 90، روزانه 363 طلاق در دفاتر رسمی، ثبت شده است، ولی همین میزان در استان‌های کمتر برخوردار از جمله خوزستان که دارای میزان متوسطی نسبت به نرخ میانگین طلاق در کشور است، در سه ماهه ابتدای سال 90، روزانه تنها 17 مورد طلاق بوده است. یعنی در مناطق برخورداری مانند تهران، نرخ شیوع طلاق، نزدیک به 22 برابر استانی مانند خوزستان بوده است!
با در نظر گرفتن نسبت جمعیتی این دو استان، سطح درآمدها، دسترسی به منابع و فرصت‌ها، وضعیت تحصیلی، خانوادگی و شغلی زوج‌های جدا شده، می‌توان دریافت آیا علل بروز این پدیده در مناطق مختلف، یکسان بوده است؟ کاری که تاکنون توسط مراکز دانشگاهی و پژوهشی کشور انجام نشده و هنوز عواملی مانند شبکه‌های ماهواره‌اي مانند فارسی‌وان در شهرها و نيز کمک هزینه 40 هزار تومانی خانوارهای بی‌سرپرست در روستاها، به عنوان مقصران طلاق، شناخته می‌شوند. منبع/خبرآنلاين
مقررات پوشش در دانشگاه آکسفورد
نپوشيدن لباس تنگ و كوتاه توسط زنان و ممنوعيت ريش بزي، گوشواره و خالكوبي براي مردان از جمله مقررات پوششي دانشگاه مشهور آكسفورد است كه به شكل سخت‌گيرانه از طرف دانشگاه اعمال و پيگيري مي‌شود.
قوانين پوشش در همه جاي دنيا و در دانشگاه‌هاي مختلف وجود دارد؛ قوانيني كه اگر رعايت نشود برخوردهاي سختي با دانشجو صورت مي‌گيرد. در اين زمينه مقررات دانشگاه آكسفورد به شرح ذيل است:
- فارغ‌‌التحصيلان دانشگاه بايد لباس بلند، گشاد و روپوش‌هاي رنگي مصوب دانشگاه را بپوشند.
- اعضاي دانشگاه نيز لباس بلندي را مي‌پوشند كه معاون دانشگاه بعد از مشاوره‌ها و صلاحديد با رؤساي دانشكده‌ها، انجمن‌هاي ديگر و مؤسسات تصويب كرده‌اند.
- افرادي كه فارغ‌التحصيل دانشگاه‌هاي ديگر هستند و داراي مدرك آكسفورد مي‌باشند بايد لباس مناسبي با كد دانشگاهي بپوشند.
- تمام افراد دانشگاه بايد لباس دانشگاهي بپوشند براي مثال: مردان بايد از كت و شلوار تيره، پيراهن سفيد ساده كراوات و جوراب استفاده كنند.
زنان نيز بايد دامن تيره يا شلوار، بلوز سفيد، كراوات سياه، كفش سياه و در صورت نياز يك كت تيره بپوشند.
- مردان بايد ظاهر مناسب و تميز داشته باشند. لباس باز و بدن‌نما نامناسب است. مو بايد رنگ طبيعي داشته باشد و از مدل‌هاي افراطي پرهيز شود. خط ریش‌ها نبايد بيش از اندازه بلند باشند بلكه بايد مرتب كوتاه شده باشند.
- ريش بزي، گوشواره و ديگر موارد مشابه غيرقابل پذيرش است.
- زنان نيز بايد ظاهري آراسته و مناسب داشته باشند. لباس زنان نبايد پشت‌باز يا بدون آستين، تنگ و بالاي زانو باشد. اندازه لباس،‌ دامن و شلوارك بايد تا زانو باشد.
- مدل مو و آرايش بايد تميز، مرتب و به دور از مدل‌هاي افراطي و رنگ‌هاي غيرمتعارف باشد. همچنين خالكوبي مجاز نيست و در صورت وجود بايد پوشيده باشد.
- براي همه، پوشش كفش در محيط‌هاي عمومي الزامي است.
ـ تمام افراد دانشگاه بايد لباس دانشگاهي بپوشند. منبع/خبرگزاری زنان
هر شرطی دارید، می‌پذیرم!
آيت‌الله سید‌مجتبی موسوی‌لاری مي‌گويد: «یک مجموعه چهار جلدی اعتقادات از توحید، عدل، نبوت و امامت و معاد تألیف کرده‌ام که این کتاب در آمریکا به انگلیسی چاپ و منتشر شده است. این کتاب را دکتر «حامد الگار» ترجمه کرده است. ترجمه الگار نیز خود داستان جالبی دارد. من این کتاب را به صورت سلسله مقالات در مجله سروش چاپ و منتشر کرده بودم. پس از چاپ، تماس گرفتند که این کتاب ترجمه شود؛ چون مخاطب کتاب غربی‌ها و غیر مسلمانان بودند. از این رو، مباحث جلد اول عقلی بود و روایت و آیه‌ای آورده نشد. البته، دوست داشتم که کتاب ترجمه شود. به حامد الگار نامه‌ای نوشتم و خواستار ترجمه کتاب شدم که ایشان نپذیرفت؛ اما با وساطت یکی از دوستان، الگار گفت کتاب را بفرستم تا آن را ببیند و اگر پسندید، آن را به برخی از شاگردان خود بدهد تا ترجمه کنند! کتاب را فرستادم. پس از مدتی دوست مشترکمان اعلام کرد که کتاب را پسندیده و حتی حاضر شده خودش آن را ترجمه کند. ایشان سه جلد را ترجمه و در آمریکا چاپ کرد. البته ایشان بحث امامت را ترجمه نکرد، به این جهت خواستم تا این بخش را مانند بقیه مجلدات ترجمه کند، ولی نپذیرفت. نامه‌ای برای ایشان نوشتم و گفتم هر شرطی دارید، می پذیرم. ایشان پذیرفت که بخش امامت را پس از دو سال دیگر ترجمه کند به شرطی که هر جا را نپسندید، ترجمه نکند. این شرط را پذیرفتم. به هرحال، حامد الگار کتاب را ترجمه کرد و برخی مطالب را نپسندیده بود، ولی خودش حذف نکرده بود؛ کتاب را چاپ کردیم و برای ایشان فرستادیم. پس از دو سال نامه‌ای نوشت که مژده دهم من چند بار ترجمه خود را خواندم و هر بار که آن را خواندم، به مذهب شیعه نزدیک و از اهل‌سنت دورتر شدم. به کتاب‌های اهل سنت در این زمينه نیز رجوع کردم و هرچه آن کتاب‌ها را می‌خواندم از اهل‌سنت دورتر شدم و از ماه رمضان تغییر مذهب داده و شیعه شده‌ام‌. و نوشته بود که این نامه را جایی منتشر نکنید؛ چون بنا ندارم که وارد اختلافات مذهبی شوم؛ اگر این مسایل مطرح شود به اختلافات دامن زده می‌شود. به هرحال، مذهب ایشان در آمریکا برملا شد و افرادی فهمیدند که وی به مذهب تشیع روی آورده و همه او را به عنوان شیعه شناختند. به دنبال ایشان عده‌ای از دانشجویان و استادان دانشگاه نیز شیعه شدند. وی سپس در نامه‌ای نوشت که هفته‌ای نمی‌گذرد جز این که از ایالات متحده آمریکا به من خبر می‌دهند عده‌ای از روشنفکران با مطالعه اين کتاب به مذهب تشیع علاقه‌مند شده و به آن گرویده‌اند.» منبع/خبرآنلاين
گنبد ضد بمب مسجدجامع اصفهان!
محمدحجازی متخصص سازه و بناهای تاریخی در نشست تخصصی «تعامل و ارتباط هنر و معماری در مسجد جامع اصفهان» در محل پژوهشكدة هنرهای سنتی گفت: مسجدجامع اصفهان طراحی بسیار زیبا و قابل توجهی دارد و پس از 900 سال پابرجا مانده است و حتي در بمباران هوايي این منطقه در سال 1363، بمب هم نتوانست این مسجد را تخریب كند! در آن حملات، مغازه‌های اطراف این مسجد زیبای تاریخی به‌طور كامل تخریب شد و فقط شبستان جنوب شرقی این مسجد در حد بسیار محدودی آسیب دید.
این استاد دانشگاه طراحی گنبد نظام‌الملك این مسجد را ضد بمب دانست و ادامه داد: به‌ جرأت می‌توان گفت كه مسجدجامع اصفهان پیشرفته‌ترین نقشه تاریخ معماری ایران را دارد و پس از آن، مسجد امام(ره) و دیگر مساجد طراحی شده‌اند.
این استاد دانشگاه با اشاره به طراحی خاص این مسجد و این‌كه مسجدجامع اصفهان در برابر زلزله مقاوم است، ادامه داد: این طراحی در نوع خود یك شاهكار عجیب به‌شمار می‌رود و اگر ابعاد و ضخامت مصالح این بنای تاریخی را در مدل فرضی تغییر دهیم، به‌شدت تنش‌ها در آن تغییر می‌كند. وي افزود: مسجدجامع اصفهان تداوم یك سنت ایرانی ـ اسلامی است و شیوه معماری گنبد تاج‌الملك در این مسجد بالاترین استانداردها را دارد. منبع/تابناك
بن لادن در خانه‌اي شبیه «اسرائیل»!
به گزارش پانا، بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد خانه‌ای که اسامه‌بن‌لادن در آن کشته شد، شبیه به نقشه سرزمین‌های اشغالی بوده است!
شبکه خبری العربیه نيز در گزارشی به این موضوع پرداخته بود. گفتنی است شبکه خبری العربیه وابسته به عربستان سعودی است و بر هیچ کسی پنهان نیست که سازمان اطلاعات و امنیت سعودی یکی از حامیان اصلی و پشت پرده اسامه‌بن‌لادن بوده و در تأسیس شبکه تروریستی القاعده مشارکت داشته است.
«کمال قبیسی» نویسنده این گزارش افزود: باید با دقت بررسی شود که آیا بن‌لادن به طور اتفاقی در چنین محلی که شبیه به نقشه سرزمین‌های اشغالی است زندگی می‌کرده و یا اینکه از روی عمد بوده است؟!
قابل ذکر است حتی شکل ظاهری و نمای خانه‌ای که بن‌لادن در آن زندگی می‌کرد به خانه و ویلاهایی شباهت دارد که در شهرک‌های صهیونیسیتی در سرزمین‌های اشغالی است. منبع/شيعه آنلاين
برنامه انتقال «ایرانیان یهودی ثروتمند» به اسرائیل!
به گزارش وب‌سایت «ایزریلنشنالنیوز» مقامات «وزارت مهاجرت» رژیم صهیونیستی و کمیتۀ مهاجرت «کنست» در تلاش هستند تا برای ترغیب 25‌هزار ایرانی یهودی به مهاجرت به سرزمین‌های اشغالی راهی بیابند! به رغم آنکه فرزندان ایرانی یهودیان هر روز صبح مدرسه را با «مرگ بر اسراییل و مرگ بر آمریکا» آغاز می‌کنند، مانع عظیم مهاجرت آنان، موقعیت مرفه بسیاری از آنهاست. «ایزریلنشنالنیوز» افزوده است: به مناسبت روز جهانی حقوق بشر یکی از رهبران یهودی ایرانی- اسراییلی به نام «آوراهام اَبیر» به کمیتۀ کنست گفت: از یهودی‌ها در ایران پرسیدم چرا آنجا مانده‌اند، پاسخ دادند هرچه بخواهیم در ایران داریم. او افزود یهودی‌های ثروتمند بسیاری در ایران در منازل هزار متر مربعی زندگی می‌کنند، مهاجرت آنها به منازل بسیار کوچک در سرزمین‌های اشغالی تنزّل مشخص در استانداردهای زندگی آنها خواهد بود. او گفت مانع دیگر این است که افرادی که می‌خواهند مهاجرت کنند، نمی‌توانند بدون فرزندانشان بروند؛ چرا که دولت از اعطای پاسپورت به کسانی که سربازی انجام نداده‌اند، جلوگیری می‌کند.
وزیر مهاجرت رژیم صهیونیستی اظهار داشت برنامه‌ای 2/2 میلیون دلاری برای ترغیب به مهاجرت از ایران داریم، که در انتظار تصویب دولت است. یکی از اعضای کنست مدعی شد یهودیان در ایران و ترکیه در زادگاهشان «گروگان» هستند! برنامۀ سه سال پیش که به خانوادۀ یهودی که از ایران خارج شود 10 هزار دلار می‌داد، موفقیت‌هایی در پی داشته است و از 65 مورد در سال 2006 به 200 مورد در سال جاری میلادی رسیده است. منبع/جهان نيوز
غسل حیض می‌كنم قربة الی‌الله!
طلبه‌ای در ماه مبارک رمضان برای تبلیغ به روستایی رفته بود، از قضا شبی محتلم شده بود و مجبور شد قبل از اذان صبح غسل کند، پس به حمام عمومی روستا رفت تا غسل کند. وقتی که وارد حمام شد مقداري استحمام کرد و خودش را شست و زیر دوش رفت تا غسلش را انجام بدهد، که یك‌دفعه صدایی از دوش کناری ‌آمد که حکایت می‌کرد که اینجا حمام زنانه است نه مردانه! چون طلبه شنید که شخصی زير دوش كناری می‌گويد: «غسل حیض می‌كنم قربه الی‌الله»! طلبة بینوا غسل خود را با سرعت بالا انجام داد و پا به فرار گذاشت و از حمام خارج شد و رفت گوشه‌ای که او را نبینند و یواشکی به تابلو حمام نگاه کرد، دید نوشته است حمام مردانه! این مسئله برايش سؤال شد؛ پس كسی که زير دوش كناري بود کی بود؟! صبر کرد، دید پیرمردی بیرون آمد. طلبه که از دست پیرمرد ناراحت بود گفت: حداقل بروم از او بپرسم این چه وضع نیِت کردن است، چرا اینجوری نیت کرد؟ جالب اين‌كه پیرمرد جواب داد: من که بچه بودم با مادرم می‌آمدم حمام و وقتی که مادرم غسل مي‌كرد، به این صورت نیت می‌کرد!
شاید خیلی از ماها يك عمر وضو و غسل و اعمال نماز خود را انجام بدهیم ولی به تقلید از دیگران باشد و درست نباشد! بهتر است برویم و اعمالمان را با دستوراتی که در رساله‌ها آمده کنار هم بگذاریم و ببینیم که چقدر اعمال ما درست است، یك عمر نماز بخوانیم با غسل و وضو و تیمم باطل! منبع/وبلاگ افق احكام