try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: شنبه, 24 مهر, 1400

خدا هر در بسته‌ای‌ را می‌گشاید

Send to friendSend to friend
نام نویسنده: 
تهيه: نشريه معارف /با تشكر ويژه از دكتر قديري ابيانه *
زیر عنوان: 
گرامي‌يادي از شهيد ادواردو آنيلي

درآمد
رسانه‌هاي جهان در تاريخ 24 آبان 1379 خبر خودكشي ادواردو آنيلي، فرزند مولتي ميلياردر ايتاليايي، سناتور كي جاني آنيلي را منتشر مي‌سازند. سياوش سرمدي مستندساز ايراني با مشاهده اين خبر در روزنامه‌هاي ايراني، توجهش به آن جلب مي‌شود و بريده جريده را نزد حبيب‌الله كاسه‌ساز تهيه كننده فيلم‌هاي سينمايي برده و خودكشي فرزند يك مولتي ميلياردر كه صاحب ثروت افسانه‌اي است و مالكيت كارخانجات اتومبيل‌سازي فيات، آلفا رومئو، لانچا، فراري، چندين بانك و بيمه و رسانه گروهي و نيز صاحب باشگاه فوتبال يوونتوس، كنجكاوي او را برمي‌انگيزد و آن را سوژه‌اي مناسب براي تهيه مستند مي‌داند و تصميم مي‌گيرد اطلاعات بيشتري در مورد وي جمع‌آوري نمايد.
چرا كسي كه امكاناتش هزاران برابر سطح آرزوهاي افراد هر كشوري است دست به خودكشي بزند؟! خيلي‌ها آرزوي داشتن حسابي پرپول دارند. وي چند بانك داشت. داشتن يك اتومبيل فراري، فوق آرزوهاي بسياري از افراد است و او صاحب كارخانه فراري و چندين كارخانه اتومبيل‌سازي بود! مشاهده بازي فوتبال تيم يوونتوس از نزديك و گرفتن امضاء و هم صحبت شدن با فوتباليست‌هاي اين تيم، خيلي‌ها را به وجد ‌مي‌آورد و او صاحب باشگاه يوونتوس بود و حضور ادواردو در مسابقات به اعضاي اين تيم روحيه مي‌داد. بسياري از افراد آرزو دارند كه ستوني در يك روزنامه معتبر براي انعكاس نظرات خويش بيابند و او وارث چند روزنامه مهم و پرتيراژ بود. افراد زيادي به دنبال پوشيدن لباس‌هاي مد روز هستند و او صاحب مؤسسات معروف مد و لباس بود. در ايران كسي يافت نمي‌شود كه آرزو كرده باشد كه اي كاش پول نفت ايران مال من بود؛ در حالي كه درآمد خانواده آنيلي در زمان انتشار خبر خودكشي ادواردو سه برابر درآمد نفتي ايران در آن زمان (سال 2000، 11سال قبل) بود!
محمد حسن قديري ابيانه كه پنج سال قبل از پيروزي انقلاب اسلامي اولين انجمن اسلامي را در ايتاليا بنيانگذاري كرده و در اوايل انقلاب، رايزن مطبوعاتي سفارت جمهوري اسلامي ايران در ايتاليا بود، عكس‌العمل كاملاً متفاوتي نسبت به اين خبر نشان مي‌دهد. وي با خواندن خبر خودكشي ادواردو، بلافاصله با رسانه‌هاي گروهي تماس گرفته و اعلام مي‌دارد كه ادواردو آنيلي مسلماني شيعه بوده و به دست صهيونيست‌ها به شهادت رسيده است و بيانيه‌اي را به عنوان انجمن اسلامي فارغ‌التحصيلان ايتاليا منتشر مي‌نمايد كه بر شهادت وي تأكيد مي‌كند.
سياوش سرمدي با ديدن اين خبر به جستجو براي يافتن اعضاي اين انجمن پرداخته و بالاخره موفق مي‌شود با يكي از اعضاي اين انجمن تماس حاصل نمايد. وي قديري ابيانه را معرفي مي‌نمايد و در اولين ملاقات، ايده ساختن فيلم مستند ادواردو كليد مي‌خورد؛ فيلمي كه بعدها با مشاركت برون مرزي صدا و سيما و مؤسسه نشر آثار حضرت امام خميني(ره) توليد و چندين بار از سيماي جمهوري اسلامي ايران پخش شد و مخاطبان را هنگام مشاهده آن ميخكوب مي‌كند و اشك‌ها را بر ديده‌ها روان مي‌سازد. فيلمي كه بسياري از افراد چندين بار به مشاهده آن اقدام كرده و تأثيري عميق بر مخاطبان به جاي گذارد. شايد بتوان مستند ادواردو را تأثيرگذارترين مستند تلويزيوني ايران محسوب كرد.
زندگي و زمانه
پدر ادواردو مسيحي كاتوليك و مادرش اشراف‌زاده‌اي يهودي و صهيونيست بود. اين ويژگي موجب شد كه او هم با انجيل و هم با تورات آشنايي داشته باشد. شايد اين ويژگي باعث شده بود او به دنبال یافتن حقیقت باشد. مسيحيت و يهوديت آن‌گونه كه امروزه معرفي مي‌شوند در تضاد كامل با هم هستند. مسيحيان، مسيح(ع) را تا مقام خدايي بالا مي‌برند و او را يكي از اضلاع تثلیث(سه‌گانگی خدا) پيش برده و مريم(ع) را مادر خدا(خداي پسر) مي‌نامند؛ در حالی‌که يهوديان هيچ معجزه‌اي براي آن دو قائل نيستند! لذا در نظر آنها حامگي مريم(ع) نتيجه خيانتي بزرگ بوده و گناه بزرگ ديگري نيز مرتكب شده و آن اين‌كه این خيانت را معجزه الهي جلوه داده است و لذا يهوديان عيسي(ع) را نيز فرزند نامشروع اين خيانت بزرگ به حساب آورده و تلاش كردند وي را به صليب بكشند!
ادواردو به دنبال يافتن حقيقت بود و لذا رشتة فلسفه و اديان را براي تحصيل انتخاب كرد و تا دريافت درجه دكتري پيش رفت. دكتر قديري ابيانه به نقل از ادواردو، نحوه مسلمان شدنش را چنين بيان مي‌كند: «در كتابخانه دانشگاه پرينستون نيويورك در حال نگاه كردن به كتاب‌هايي بودم كه در قفسه چيده شده بود؛ چشمم به قرآن افتاد. كنجكاو شدم، آن را برداشتم، ورق زدم و آياتي از آن را خواندم. احساس كردم كه نمي‌تواند كلام بشر باشد. آن را برداشتم و مطالعه كردم، فهميدم كه قرآن كلام الهي است، آن را مي‌فهمم و قبول دارم.»
بدون اين‌كه كسي به او مشورت دهد يا به معرفي اسلام بپردازد، صرفاً با مطالعه قرآن تصميم مي‌گيرد مسلمان شود. در حالي‌كه تنها 20 سال داشت، چهار سال قبل از پيروزي انقلاب اسلامي، به مركزي اسلامي در نيويورك رفته و مسلمان مي‌شود. او نورانيت اسلام را دريافته و راه بهشت را شناخته بود. مثل هر انسان ديگري به پدر و مادرش عشق مي‌ورزيد و مي‌خواست آنها نيز با اين حقيقت آشنا شده و راه بهشت را بپیمایند؛ لذا در اولين ديدار موضوع مسلمان شدنش را با آنها در ميان مي‌گذارد و آنها را نيز به اسلام دعوت مي‌كند.
دكتر قديري مي‌گويد: «هر بار كه به اين صحنه فكر مي‌كنم و قيافه پدر و مادر ادواردو را در لحظه شنيدن اين خبر تصور مي‌نمايم، خنده‌ام مي‌گيرد؛ زيرا پدر مسيحي و مادر يهودي، با واقعيتي که از نگاه آنها تلخ است مواجه شدند. تنها فرزند پسرشان كه او را براي مديريت امپراطوري ثروت خويش تربيت كرده‌اند و هزاران اميد و آرزو در مورد او دارند در نيويورك با خواندن قرآن مسلمان شده است!»
آنها از شنيدن اين خبر شكه شده بودند و از وي مي‌خواهند تا از تصميم خويش برگردد؛ ولي او امتناع مي‌كند. والدین ادواردو اميدوار بودند كه با گذشت زمان او دست از اين انتخاب بردارد؛ ولي هر چه مي‌گذشت او در ايمان خود راسخ‌تر مي‌شد.
ادواردو و انقلاب اسلامي
ادواردو از طريق اخبار با انقلاب اسلامي ايران كه بر عليه رژيم شاه در حال مبارزه بود، آشنا شد و با حضرت امام(ره) كه تصاويرش از تلويزيون‌ها پخش مي‌شد آشنا گشت و آنچه را به عنوان انسان ايده‌آل در اسلام شناخته بود، در او مجسم يافت.
اولين تماسش با انقلاب اسلامي ايران در تاريخ 31 فروردين 1359 بود؛ يك هفته پس از مناظره تلويزيوني دكتر قديري ابيانه با خبرنگاران آمريكايي، عراقی و ايتاليايي كه از شبكه تلويزيوني ايتاليا به طور زنده (درتاريخ 24 فروردين 1359) پخش مي‌شد؛ مناظره‌اي كه بخش‌هايي از آن در فيلم مستند ادواردو نیز گنجانده شد. در اين مناظره كه در اوج تهديدات نظامي آمريكا و در حالي كه ناوهاي جنگي ايالات متحده آرايش تهاجمي به خود گرفته و هر آن احتمال حمله آمريكا به ايران اذهان عمومي را به خود متوجه کرده بود، قديري ابيانه، جوان 26 ساله،‌ مناظره خود را به زبان ايتاليايي و با نام «خداوند قوي‌تر از ناوهاي آمريكا» آغاز مي‌كند و با پيروزي كامل مناظره را به پايان مي‌برد؛ مناظره‌اي كه ادواردو به تماشاي آن پرداخته بود. او كه تنها 6 ماه از قديري جوان‌تر بود،‌ تصميم به آشنايي و دوستي با قديري مي‌گيرد و به عنوان ناشناس به منزل او مراجعه مي‌كند. دكتر قدیری ابیانه در مورد این دیدار می‌گوید:
«یک هفته بعد از شرکت در میزگرد تلویزیونی که ادواردو آن را دیده بود،‌ در روز یكشنبه‌ در حالی‌كه‌ من‌ در اقامت‌گاه سفارت‌ بودم، دربان‌ سفارت‌ گفت‌ كه‌ یك‌ جوان‌ ایتالیایی‌ آمده‌ و می‌خواهد شما را ببیند. من‌ هم‌ گفتم‌ اگر می‌شود به‌ او بگویید فردا برای‌ ملاقات‌ بیاید. ولی‌ بعد از لحظاتی‌ دربان‌ سفارت‌ دوباره‌ زنگ‌ زد كه‌ این‌ جوان‌ می‌گوید "خدا هر در بسته‌ای‌ را می‌گشاید." من‌ هم‌ گفتم‌ فوراً در را باز كنند و خود هم‌ به‌ استقبالش رفتم‌. جوان‌ قد بلند لاغری‌ بود كه‌ با یك‌ موتور گازی‌ كهنه‌ آمده‌ بود و خودش‌ را ادواردو آنیلی‌ معرفی‌ كرد. من‌ بدون‌ این‌كه‌ انتظار جواب‌ مثبتی‌ از او داشته‌ باشم،‌ از او پرسیدم‌ كه‌ شما با خانوادهِ‌ آنیلی‌ معروف‌ نسبتی‌ دارید و او گفت‌ كه‌ من‌ پسرش‌ هستم»!
با این دیدار دوستي‌اي عميق بين آن دو برقرار گرديد. پس از چند جلسه ديدار با قديري و آشنايي با تشيع، ادواردو شيعه مي‌شود و نام «مهدي» را بر خود انتخاب مي‌كند و حضرت امام خميني(ره)را به عنوان مرجع تقليد خويش برمي‌گزيند؛ و با هماهنگي به عمل آمده در يكي از سفرهايش در هفتم فروردين سال 1360 شمسي با حضرت امام(ره)ديدار كند. در اين ديدار كه حضرت آيت‌الله خامنه‌اي نيز حضور داشتند، امام پيشاني وي را مي‌بوسد. ادواردو سپس راهي نماز جمعه مي‌شود و در صف اول نماز به امامت آيت‌الله خامنه‌اي مي‌ايستد؛ او پس از رحلت امام خميني(ره)، آيت‌الله خامنه‌اي را به عنوان مرجع تقليد خويش برمي‌گزيند و آرزوي ديدار با ايشان را داشت، ديداري كه با شهادتش به آن دست نيافت.
شهادت
ادواردو علاقه وافري به گسترش اسلام داشت، اما مهلت نيافت و او را به شهادت رسانده و خودكشي جلوه دادند! اما دكتر قديري ابيانه و دوستان شيعه و انقلابي او با افشاگري‌هاي خود نگذاشتند خون اين شهيد پايمال شود. امروزه شخصيت اسلامي ادواردو در بسياري از كشورهاي اسلامي شناخته شده است. مستند ادواردو به زبان‌هاي مختلف ترجمه شده و از شبكه‌هاي مختلف برون مرزي صدا و سيما پخش شده است.
در ايران نيز علاقه‌مندان ادواردو بي‌شمارند. در اصفهان «انجمن اسلامي شهيد ادواردو آنيلي» تشكيل شده و به معرفي تازه‌مسلمانان و فعاليت آنها مي‌پردازد.
روزنامه ایل مانیفستو با ادواردو مصاحبه‌ای انجام داده بود. ادواردو در این مصاحبه می‌گوید: «زمانه‌ای که ما در آن زندگی می‌کنیم زمانه انحطاط ارزش‌هاست. تنها هدف و اسطوره پول جمع‌کردن است! پول‌پرستی بسیار بدتر از مواد مخدر است. ما همه از رواج مواد مخدر درمیان جوانان نگرانیم، اما متوجه نیستیم که به سمت دنیایی می‌رویم که اساس آن بر پایه مقدار حساب بانکی افراد است. اما همه اینها رو به پایان است و به اعتقاد من در آینده بعد از یک شبه رنسانس وارد عصری می‌شویم که دیگر بر پایه خردگرایی و تجربه گرایی دکارت نیست. ما نباید فراموش کنیم که استثمار انسان‌ها از طبیعت مقدمه‌ای برای بهره‌کشی انسانی از انسان دیگر است.»
در حقیقت می‌توان گفت که ادواردو در آن زمان وضعیت فعلی در جهان غرب را که عبور از لیبرالیسم و قیام بر علیه آن است، پیش‌بینی کرده بود. در یک دست نوشته از ادواردو آمده‌است: «واضح است که آخرین پیامبر الهی، محمد(ص) است. این آخرین گفتار و قوانینی است که خداوند تا روز قیامت نازل کرده است؛ بنابراین بعد از اسلام هیچ دین جدیدی نخواهد آمد.»
ادواردو در مورد قرآن گفته بود که در آن هیچ اما و اگری وجود ندارد و حق مطلق است؛ چون از جانب خداوند متعال است، اما و اگر مربوط به کلام بشری است. ادواردو همچنین رساله‌ای در مورد منجی موعود نوشته بود که متأسفانه متن آن به دست نیامده است.
خواهر ادواردو با مردی یهودی به نام الکان ازدواج کرده بود و 4 فرزند داشت و در ازدواج دوم با یک مسیحی 3 فرزند از او به دنیا آورد. با مرگ پدر ادواردو، مادر یهودی او با فریب دخترش و پرداخت وجه ناچیزی به نسبت ثروت افسانه‌ای پدر، موجب گردید که ارث به نوه‌های یهودیش برسد! اقدامی که موجب شکایت بی‌نتیجه از مادر ادواردو شد. اینک مادر ادواردو نیز مرده است و ارثيه هنگفتي به نوه‌های یهودی او رسیده است و با این اقدام سیطره یهودیان بر ایتالیا به شدت افزایش یافته است!
به يقين خون شهید ادواردو هدر نرفته است و روزی خواهد رسید که دیوارهای سانسور غرب فرو خواهد ریخت و انتخاب ادواردو، کنجکاوی را در جوانان ایتالیایی و سایر کشورها بر خواهد انگیخت تا بدانند که ادواردو در قرآن چه یافته بود که اینگونه شیفتة آن شد؛ تا جایی که حاضر گشت در این راه از آن ثروت افسانه‌ای و نیز از جان شیرین خویش بگذرد. کنجکاوی‌ای که گرایش فوج فوج به اسلام را در پی خواهد داشت؛ گرایشی که طلیعة آن در موج سوم اسلام‌گرایی نمایان شده است.
*. نام دکتر محمد‌حسن قدیری ابیانه پیوند ناگسستنی با نام شهید آنیلی دارد. قديري رايزن اسبق فرهنگي ايران در ايتاليا، سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در مکزیک و استرالیا، دکترای مدیریت استراتژیک و کارشناس عالی وزارت امور خارجه و كارشناس ارشد سياسي است.