try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: شنبه, 24 مهر, 1400

معرفي فصلنامة فقه اهل‌بيت(ع)

Send to friendSend to friend

در حوزه‏هاى علميه، بايد طاقت شنيدن حرف‌هاى جديد زياد باشد، هر چند كه به حدى نرسد كه يك فقيه فتوا دهد، ممكن است ديگرى چيزى بيافزايد و فتوا بدهد. لذا بنده به فضلاى محترم و بزرگانى از قم، توصيه كردم يك مجله فقهى، تهيه ومنتشر كنيد.(مقام معظم رهبرى)
فقه اهل‌بيت(ع)، ميراث تلاش اجتهادى هزاران فقيه است كه با ويژگي‌هايى كه در روش استنباط و حتى منابع استنباط دارد پاسخ‌گوى همه نيازهاى قانونى و حقوقى جهان امروز است. كافى است با تلقى درستى از انسان و اسلام، ذهنى جهان‌نگر و فهم دقيقى از رسالت دين، به سراغ اين ذخيره عظيم رفته و با شناختى واقع‌بينانه از نيازهاى نوپيداى انسان امروز، ابعاد نيازهاى جوامع را بر منابع شيعى عرضه كرد.
مجله فقه اهل‌بيت(ع)، بر آن است كه با عنايت اهل‌بيت(ع)، در حد توان با يارى اساتيد بزرگوار حوزه و فاضلان جوان، در محورهاي زير به طرح مباحث مورد نياز جامعه بپردازد:
الف- مسائل برون فقهى
شامل سرفصل‌هاي:
1. بررسى مكتب‌هاى فقهى؛ 2. تاريخ فقه و اصول؛
3. فلسفه علم فقه؛ 4. فقه و علوم ديگر؛
5. فقه و حقوق.
ب– مسائل مستحدثه
بيشترين اوراق مجله به بيان مسائل مستحدثه اختصاص داده شده است تا در قالب سرفصل‌هاي زير به موضوعات نوپيداى بسيارى پرداخته شود:
1. احكام جامعه و مظاهر جديد اجتماعى؛ 2. هنر.
ج- اطلاع‌رسانى فقهى
اين بخش با هدف انتقال اطلاعات علمى - پژوهشى در قلمرو فقه، استفاده از تجارب فقيهان، نقد و بررسى فعاليت‌هاى پژوهشى در قلمرو فقه، ارائه طرح‌هاى در دست پژوهش اشخاص و مراكز فقهى، شناسايى و معرفى خدمات پژوهشى در فقه گشوده شده است و به نقل و نقد گفته‏ها و نوشته‏هاى فقهى در مطبوعات و انتشارات و برگزاري سمينارها و بزرگداشت‌هاى فقهى و طرح‌هاى نو قابل اجرا در حوزه فقه مى‏پردازد.
مجله فقه اهل‌بيت(ع) به صورت دو فصلنامه جداگانه به زبان‌هاي عربي و فارسي به چاپ مي‌رسد. تاكنون 41 شماره از فصلنامه فقه اهل‌بيت(ع) به زبان فارسي با سردبيري حجت‌الاسلام عبدالرضا ايزدپناه منتشر شده است. تاكنون 38 شماره از فصلنامه فقه اهل‌البيت(ع) به زبان عربي به سردبيري حجت‌الاسلام خالد غفوري منتشر شده است. صاحب امتياز و مدير مسئول اين دو فصلنامه آيت‌الله سيدمحمود هاشمي شاهرودي مي‌باشد.
در اين فصلنامه‌ها مقالات فقهي بزرگاني چون مقام معظم رهبري، برخي ديگر از مراجع، آيت‌الله سيدمحمود هاشمي شاهرودي و ... منتشر ‌شده و مقالاتي نظير «عقد بيمه»، «كالبدشكالفي در آموزش‌هاي پزشكي»، «داد و ستد قولنامه‌اي»، «بي‌حس كردن اعضاء هنگام اجراي كيفر»، «پرسش‌هاي نو پيداي فقهي»، «باروري مصنوعي و حكم فقهي‌ آن»، «تغيير جنسيت»، «علم قاضي»، «تنظيم خانواده»، «پيش‌بها»، «تلقيح مصنوعي»، «استصناع»، «پيوند اعضاء پس از قصاص»، «مفهوم غناي حرام»، «كاهش ارزش پول»، «مرگ مغزي»، «موسيقي»، «متولي سهم امام»، «حكم فقهي صابئان»، «تحديد السل و التعقيم»، «حكم التغدير عندالعقوبات الحسابه»، «المسائل المستحدثه في الفقه»، «الذبح بالمكان الحديثه»، «المهادنه»، «تغيير الجنسيه»، «معونه الظالم»،‌ «التلقيح الصناعي»، «نظرات نقديه في شرعيه القائده البنكيه» و ... به چاپ رسيده است.
شيوه اشتراك فصلنامه‌ها
واريز مبلغ اشتراك ساليانه (فصلنامه فارسي ساليانه 20000 ريال و عربي ساليانه 12000 ريال) به حساب جاري 1511052250 نزد بانك تجارت شعبه انقلاب قم به نام مؤسسه دايرهالمعارف فقه اسلامي و ارسال اصل فيش بانكي به همراه مشخصات و آدرس، به آدرس فصلنامه‌ها از طريق پست و يا نمابر.
علاقمندان به فقه و معارف اسلامي مي‌توانند بر روي شبكه اينترنت از طريق آدرس WWW.islamicfegh.com از فصلنامه‌ها و آثار منتشره توسط مؤسسه به صورت رايگان استفاده نمايند.
براي علاقمنداني كه دسترسي به اينترنت ندارند پايگاه اطلاع‌رساني مؤسسه از طريق شبكه اينترانت با آدرس WWW.islamicfegh.org و كلمه رمز و نام كاربرِ guest و شماره تلفن 7744966-0251 قابل استفاده مي‌باشد.
آدرس:
قم/ خيابان انقلاب/ بعد از گلزار شهدا/ مؤسسه داير‌هالمعارف فقه اسلامي
صندوق پستي:
فصلنامه فقه اهل‌بيت(ع) (فارسي): 559-37185 نمابر: 7744963
فصلنامه فقه اهل‌بيت(ع) (عربي): 3799-37185 نمابر: 7744387