try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: دوشنبه, 30 اردیبهشت, 1398

اخبار فرهنگي ايران و جهان

Send to friendSend to friend

حوثي‌ها؛ بسيجيان يمن
گزارشي از جنبش شيعيان يمن، به بهانه ارتحال علامه سيد بدرالدين الحوثي
4 آذر ماه سال 1389، همزمان با عيد غدير خم و روز بسيج مستضعفين، علامه مجاهد سيد بدرالدين طباطبايي حوثي، رهبر شيعيان يمن و مروج فرهنگ بسيجي در يمن دعوت حق را لبيك گفت. خبر وفات علامه بدرالدين زياد مورد توجه محافل خبري شيعيان، خصوصاً در ايران قرار نگرفت. بسياري نمي‌دانستند كه اين سيد بزرگوار، مروج نهضت امام خميني(ره) در ميان شيعيان مستضعف و ستم كشيده يمن بود؛ و در اين راه تمام توان مادي و معنوي خويش را هزينه نمود و فراز و نشيب هاي سياسي در منطقه و يمن، او را در درستي مسيري كه برگزيده بود، مردد نكرد. وي پس از پيروزي انقلاب اسلامي، به شدت تحت تاثير انقلاب اسلامي ايران و پيشواي آن، قرار گرفت. او در طول حياتش، از ابراز ارادت و اخلاص آشكار نسبت به امام خميني(ره) دريغ ننمود و در اين امر تا جايي پيش رفت كه در يمن شايع شد، وي نماينده امام خميني(ره) در آن كشور مي‌باشد!
كشور يمن تا سال 1990 به دو بخش يمن شمالي و يمن جنوبي تقسيم مي‌شد و در اين سال به وحدت رسيد. حكومت تبعيض آلود «علي عبدالله صالح» بر كشور يمن باعث شد كه شيعيان استان صعده، با هدايت علامه بدرالدين، به تلاش عملي براي اعاده حقوق اوليه خود دست زنند. در اين راستا «حسين الحوثي» فرزند دانشمند علامه بدرالدين، تحت لواي پدر، هدايت «حزب الحق»(بزرگ ترين حزب شيعيان يمن) را بر عهده گرفت و حتي در انتخابات سال 1993 به پارلمان يمن راه يافت. حزب الحق كوشيد طي بيش از يك دهه فعاليت آشكار سياسي، به تبعيضات و مظالم حكومت مركزي بر شيعيان، خصوصاً اهالي استان صعده پايان دهد؛ اما در نهايت وادار به رويارويي مسلحانه با رژيم مرتجع حاكم بر يمن گرديد؛ كه نخستين نبرد مسلحانه به فرماندهي حسين الحوثي در سال 2004 ميلادي روي داد.
سيد حسين الحوثى از علماي ديني و داراي شخصيتي بسيار جذّاب بود. وي معارف قرآني قابل توجهي داشت و در سخنراني‌هايش به شدت بر مفاهيم قرآنى تكيه مي‌كرد. حسين الحوثي با خطابه‌هاي پرجاذبه، انقلابي و آتشين و در عين حال روشنفكرانه و مصلحانه خود تلاش داشت جامعه شيعيان يمن را كه سال‌ها بر اثر همزيستي با وهابيون و كمونيست‌ها، دچار خمودگي و رخوت شده بود، با بازگشت به روح و مفاهيم قرآن احيا كند. محور فعاليت‌هاي او به عنوان شاگرد مكتب پدرش، عبارت بود از: شيعي بودن و حضور پررنگ مباني شيعه در آن مبارزات، نقد وضعيت موجود، و ترويج آموزه‌هاي امام خميني و انديشه سياسي نشات گرفته از انقلاب اسلامي ايران در زمينه‌هايي همچون مبارزه با استكبار و آمريكا و اسرئيل.
حسين الحوثي در اكثر سخنراني‌هاي خود در جمع جوانان، از امام خميني(ره) و انقلاب اسلامي ايران نام مي‌برد. مثلاً او در يكي از سخنراني‌هايش، امام خميني (ره) و انقلاب او را چنين توصيف مي‌كند: «...امام خميني&، همانا آمريكا را شيطان بزرگ ناميد؛ چون در وراي هر فتنه‌اي قرار دارد و حاكمان اصلي آمريكا و كساني كه بر آمريكا مسلط شده‌اند يهودي هستند. چون امام خميني(ره) امامي عادل و متقي است، لذا دعوتش ردّ كردني نيست. مشاهده كرديم تمام كساني كه در زمان امام خميني(ره)، در مقابل انقلاب اسلامي ايران ايستادند، و تمام كشورهايي كه در كنار عراق ضد جمهوري اسلامي جنگيدند، يكي پس از ديگري به سزاي اعمال خود رسيدند. امام خميني(ره) نسبت به آزادي اعراب و مسلمين از سلطه آمريكا به شدت علاقمند بود و براي نابودي اسرائيل تلاش مي‌كرد، ولي همه كشورها در مقابلش صف آرايي كردند و ديديم كشورهايي كه مقابل امام قرار گرفتند چگونه از سوي آنها كه به كمكشان رفته بودند ضربه خوردند؛ كويت و همچنين عربستان سعودي از سوي عراق مورد تجاوز قرار گرفتند.»
علاقه و گرايش شديد وي به حزب الله لبنان و شخص سيد حسن نصرالله نيز مشهود بود.
اعتراضات حسين الحوثى به سياست‌هاي حكومت مركزي در سال 2003 و پس از نفوذ آمريكا در يمن، به بهانه فعال شدن نيروهاي القاعده در اين منطقه به اوج خود رسيد.
ابعاد استكبارستيزى، به ويژه مبارزه با صهيونيزم در جنبش شيعيان به رهبري خاندان الحوثي بسيار چشمگير است. سيد حسين الحوثي معتقد بود نمازى كه پس از آن مرگ بر اسرائيل گفته نشود و برائت از صهيونيزم مطرح نگردد، مورد رضايت و قبول خداوند نيست؛ و او و پيروانش همواره پس از نماز، فرياد «الله اكبر، الموت لامريكا، الموت لاسرائيل، اللعنة على‏اليهود، النصر للاسلام» را سر مي‌دادند. هم اكنون نيز پرچم سفيدي كه اين شعارها بر روى آن نوشته شده، به عنوان نماد جنبش شيعيان به رهبري الحوثي‌ها به شمار مي رود. وي حتي پيروان خود را به پايتخت يمن فرستاد تا در نماز جمعه رسمي پايتخت، پس از اقامه نماز، شعارهاي مرگ بر آمريكا و مرگ بر اسرائيل سر دهند.
تحمل چنين جنبش شجاع و صريحي، براى حكومت مركزى يمن كه رابطه محكمي با آمريكا داشت و حوثي‌ها را خطري براي حكومت خود مي‌ديد بسيار سنگين بود. حكومت يمن فعاليت‏هاى متنوعى را مانند تطميع، تحريك وهابيون و حتي بدبين كردن شيعيان يمن نسبت به خاندان الحوثي انجام داد؛ ولى قادر به سركوب آنان نگرديد و سرانجام وارد فاز نظامى شد. در نهايت دولت يمن 18 يگان نظامى را براى دستگيرى حسين الحوثى به صعده فرستاد و او و يارانش را محاصره نمود. سيد حسين و مجاهدان تحت امرش در كوهستان‌هاي صعده به مدت 90 روز مقاومت جانانه‌اي كرده و سرانجام به شهادت مي‌رسند.
پس از شهادت سيد حسين، پدر او علامه سيد بدرالدين الحوثي، شخصاً فرماندهي جنگ عليه رژيم علي عبدالله صالح را بر عهده گرفت. پس از چندي، وي كه از ضعف جسمي فراوان رنج مي‌برد، رهبري مجاهدان شيعه يمني را به پسرش عبدالملك سپرد؛ اما دست از حمايت و پشتيباني آشكار از او و مبارزات شيعيان يمن برنداشت تا اين كه سرانجام در سن 86 سالگي و همزمان با عيد غدير خم، بر اثر بيماري تنفسي درگذشت. وهابيون و عوامل عربستان صعودي به قدري از اين پيشواي شيعه كينه به دل داشتند كه مراسم تشييع پيكر او را مورد هجوم تروريستي قرار داده و دو تن از تشييع كنندگان را به شهادت رساندند.
علامه بدرالدين در احياي فرهنگ شيعه ميان پيروان خود سهم منحصربه فردي داشت. خصوصاً آنكه او مراسم عزاداري سيدالشهدا(ع) را در ميان پيروان خود با الگوبرداري كامل از عزاداري رايج در ايران و لبنان اشاعه داد و فرهنگ عاشورايي را در ميان شيعيان يمن با شور و حرارت خاصي گسترش داد.
امروز گرچه علامه بدرالدين و سيد حسين الحوثي در ميان شيعيان يمن نيستند، اما مكتبي كه آنان با الگوبرداري از امام خميني(ره) و شاگردان بسيجي‌اش در يمن پايه‌گذاري نمودند، به حيات خويش ادامه مي‌دهد و مي‌رود كه نقشي تعيين كننده در معادلات منطقه‌اي ايفا نمايد. روزي كه سيد حسين الحوثي به همراه 300 تا 400 شيعه يمني، بسيجي وار در برابر تجاوزات دولت مرتجع يمن، سه ماه مقاومت كرده و عاقبت قتل عام شدند، تصور نمي‌شد كه حدود پنج سال بعد، بسيجيان يمني به صد هزار نفر بالغ شوند و قدرتشان به جايي برسد كه رژيم يمن براي سركوب آنان از ارتش عربستان سعودي كمك بخواهد. منبع/مركز اسناد انقلاب اسلامي

مرثيه شاهزاده بر امام حسين×
اخبار رسيده از بحرين حاكي از آن است كه شاهزاده «ناصر بن حمد آل خليفه» فرزند ملك «حمد بن عيسي آل خليفه» پادشاه بحرين كه سني مذهب است، طي اقدامي بي‌سابقه به مرثيه خواني براي حضرت سيدالشهداء، أبا عبدالله الحسين× پرداخته و نوار كاست وي ماه محرم الحرام به بازار آمد. نام نوار كه اولين توليد شاهزاده «ناصر بن حمد آل خليفه» در اين زمينه به شمار مي‌رود، «معجزه عاشورا» است. تمام اشعار اين مرثيه خواني با لحني شديداً غمگين توسط خود شاهزاده «ناصر» سروده شده و مربوط به روز عاشوراء، واقعه طف و مصائب حادثه كربلاء است.
گفتني است شاهزاده «ناصر بن حمد آل خليفه» پسر چهارم ملك «حمد بن عيسي آل خليفه» و متولد سال 1987 ميلادي است. وي در حال حاضر رياست كميته المپيك بحرين را بر عهده دارد و عضو «شوراي توسعه اقتصادي» بحرين نيز هست. همسر وي دختر معاون حاكم امارات متحده عربي، شيخ «محمد بن راشد آل مكتوم» است. منبع/ شيعه آنلاين

سهروردي به سوريه رفت!
در حالي كه برخي كشورها با برنامه‌ريزي گسترده سعي در ثبت مفاخر ايراني به نام خود دارند، پايگاه اينترنتي دانشگاه تهران خبر داد كه قرار است «همايش بين‌المللي شيخ اشراق سهروردي» با همكاري سه دانشگاه دمشق،حلب و تهران، در سوريه برگزار شود!
اگر چه پاسداشت بزرگان ايران زمين به واسطه خدمات جهان شمولي كه از خود بر جاي گذارده اند، در هر نقطه از دنيا قابل توجه است، اما اين نكته از اين جهت حائز اهميت است كه در سال هاي اخير، به دليل عدم توجه كافي توسط متوليان مربوطه، متاسفانه برخي كشورها مثل تركيه با برنامه‌ريزي گسترده كوشيده اند كه اين مفاخر را به نام كشور خود به دنيا معرفي كنند! در همين راستا به عنوان نمونه مي‌توان از برنامه‌هاي متعددي نام برد كه اين كشورها با موضوع گراميداشت جلال الدين محمد مولوي بلخي برگزار كرده و به تدريج بر دامنه آن افزوده‌اند؛ تا حدي كه حتي مثنوي معنوي را به چند زبان دنيا ترجمه و با عنوان اثري از يك شاعر ترك به دنيا عرضه كرده‌اند! منبع/جهان

تغيير نام مسجد حضرت فاطمه در جده
در ادامه عناد غيرقابل توجيه وهابيون با اهل بيت پيامبر^، مسؤولان شهر جده با نصب تابلوهايي بر سردر مسجد «السيدة فاطمة÷» نام آن را به مسجد «الرحمة» تغيير دادند؛ با اين توجيه كه «فاطمه» نام مادر تاجر سازنده اين مسجد است و گذاردن نام اشخاص بر مساجد حرام است! اما اهالي منطقه مي‏گويند نام اين مسجد به نام مبارك حضرت زهرا÷ مزين شده بود، و نه مادر باني آن.
همچنين يك روزنامه سعودي نوشت: پس از آنكه حجاج درگذشته ايراني در اين مسجد مدفون شده‏اند، اين مسجد به محلي براي زيارت و عبادت ايرانيان و شيعيان تبديل شده بود كه با اين تدبير مسؤولان جده، جلوي اين كار گرفته مي‏شود! منبع/ابنا

گسترش كليساهاي خانگي در كشور!
خروج از دين اسلام و گرويدن به ساير اديان و حتي لامذهبي، پديده‌اي است كه جامعه جوان امروز ايران را تهديد مي‌كند. طبق گزارش روزنامه اصولگراي «جوان»، تنها در شهر مقدس مشهد 200 كليساي خانگي كشف شده است! كليساهاي خانگي، منازلي هستند كه افراد تازه مسيحي شده كه نمي‌توانند در كليساهاي رسمي حاضر شوند، به آنجا رفته و تحت نظر كشيش‌ها به عبادات دين جديد خود مي‌پردازند.
ناگفته پيداست كه اسلام گريزي در جامعه ما در برابر اعتقادات ديني اكثر قريب به اتفاق مردم مسلمان، هنوز ناچيز است؛ اما نمي‌توان از كنار همين ميزان نيز با بي‌اعتنايي گذشت و وجود شگفت انگيز اين همه كليساي خانگي، آن هم در شهر مذهبي و مقدسي مانند مشهد را ناديده گرفت.
اگر چه با حمايت‌هاي فرامرزي كشورهاي خارجي و تلاش‌هاي هدفمند مبلغان مسيحي در راه اندازي سايت‌ها، توزيع رايگان كتب و جزوات و سي دي‌هاي تبليغي، به جذب جوانان مسلمان مي‌كوشند، اما بايد اذعان داشت كه كل ماجرا، همين نيست، بلكه بايد علل ديگري نيز در داخل براي اين پديده جستجو كرد. متاسفانه تبليغ دين در جامعه ما، عمدتا در گفتار متوقف مانده و كمتر به جنبه‌هاي عملي تبليغ پرداخته شده است. اين نكته‌اي است كه متوليان بايد بدانند كه گفتار و تبليغ لساني، اگر چه لازم است اما به هيچ روي كافي نيست. وقتي ما در تبليغ دين كوتاهي كرده، آن را در تبليغات شعاري و زباني خلاصه كنيم، و با رفتارهاي متناقض خود جوانان را به ترديد و پرسش‌هاي بي پاسخ مبتلا نماييم، طبيعي است كه ديگران از خلاءهاي به وجود آمده نهايت بهره برداري را كرده و جوانان ما را به هر سويي كه بخواهند مي‌كشانند و حتي از دين نيز خارج مي‌كنند!
در همين راستا حجت الاسلام توحيدي، كارشناس اديان ابراهيمي، با اشاره به بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامي درباره تضعيف هدفمند دين با ترويج شبكه كليساهاي خانگي گفت: مسيحيان به ويژه مسيحيت بنيادگرا، صهيونيست و نو انجيلي، زماني كه دريافتند نمي‌توانند در ايران تبليغ كنند و كليساهاي رسمي خود را گسترش دهند، گزينه جديدي را با عنوان شبكه زيرزميني يا كليساهاي خانگي بنيان نهادند. وي در ادامه افزود: اگر چه كليساهاي خانگي نهادي نسبتا نوپا در ايران است و سابقه فعاليت طولاني ندارد، اما متأسفانه توانسته است موفقيت هايي را كسب كند. وي اظهار داشت: در كليساهاي رسمي به دليل حساسيت هايي كه وجود دارد، اعضاي كليسا ملزم به رعايت مقرراتي همچون حجاب و مقررات رسمي كشور هستند، اما به دليل ماهيت مخفي كليساهاي خانگي اين حساسيت وجود نداشته و برنامه هاي اين كليسا ها كاملا متفاوت است و مراسم ها به صورت خصوصي يا «پارتي مذهبي» برگزار مي‌شود و هر كاري براي جذب افراد به ويژه جوانان انجام مي دهند! اين پژوهشگر حوزوي يادآور شد: دست اندركاران اين مهماني ها، به بهانه شادي از بي بند و باري به عنوان يكي از عوامل جذب جوانان استفاده مي كنند و جوانان به گمان اين كه هم خدا را عبادت كرده و هم شادي كرده اند، جذب آنان مي شوند.
قابل ذكر است رهبر معظم انقلاب اسلامي در اجتماع پر شور مردم قم در 27 مهرماه با اشاره به تضعيف هدف‌مند دين از سوي دشمنان فرمودند: «براى اينكه ايمان مردم را به اسلام و مقدسات اسلامى كم كنند، در داخل كشور، از طرق مختلف، پايه‌هاى ايمان مردم، به خصوص نسل جوان را متزلزل مي‌كنند؛ از اشاعه بى‌بندوبارى و اباحي‌گرى، تا ترويج عرفانهاى كاذب تا ترويج بهائيت، تا ترويج شبكه كليساهاى خانگى؛ اينها كارهائى است كه امروز با مطالعه و تدبير و پيش‌بينى دشمنان اسلام دارد انجام مي‌گيرد». منبع/جهان، رسا

60 هزار كتابي كه اسرائيل دزديد!
دزدي بزرگ كتاب در ۱۹۴۹ ـ ۱۹۴۸ميلادي پروژه صهيونيست‌ها عليه مردم فلسطين بود؛ تا تاريخ و فرهنگ گذشته خود را فراموش كنند و در كشورهاي همسايه دنياي جديدي براي خود بسازند؛ غافل از اينكه خود شهرك نشين‌هاي يهودي مثل برونر هلندي كه هم اكنون در مناطق اشغالي زندگي مي‌كند روزي اين حقيقت را فاش مي‌كند. در اسناد جديدي كه به تازگي در دانشگاه هاي ايجاد شده توسط صهيونيست‌ها كشف شده است معلوم شده اسرائيل وقتي سرزمين فلسطين را در سال ۱۹۴۸ اشغال كرد تنها به كشتار مردم آنجا اكتفا نكرده است بلكه در يك نقشه از پيش طراحي شده درصدد نابودي فرهنگ و ريشه‌هاي تاريخي اين مردم برآمده است! بر اساس اين اسناد بيش از ۶۰ هزار كتاب در زمان حمله به فلسطين توسط نظاميان صهيونيست جمع آوري شده است تا به نحوي زمينه نابودي تاريخ و فرهنگ اين مردم فراهم شود.
مردم شهرها و روستاهاي فلسطين با اميد اينكه روزي به سرزمين خود بازمي‌گردند اشياي باارزش خود مثل كتاب را همراه خود نبردند ولي اشغالگران وارد خانه‌ها مي‌شدند و كتاب‌ها را به سرقت مي‌بردند به طوري كه در بين ماه مي ۱۹۴۸ تا فوريه ۱۹۴۹ كتابخانه دانشگاه آموزش زبان عبري تنها سي هزار كتاب و روزنامه و نسخه‌هاي قديمي را در خود جاي داد كه همگي از شهر بيت المقدس جمع آوري شده بود كه تاكنون در اين دانشگاه نگهداري شده است.
در شهرهاي فلسطين اشغالي وضع به همين صورت بود و بيشتر كتابها نابود شدند و بعضي از آنها نيز مصادره. اين داستان ناگفته سال‌ها پنهان مانده بود تا اينكه يكي از دانشجوهاي اسرائيلي به نام «گيش آميت» در آرشيو كتابخانه دانشگاه به طور غيرعادي با كتابهاي فلسطيني روبرو مي شود كه به شكلي منظم پشت سر هم ليست شده بود!
«برونر» فيلم ساز مي‌گويد: «در زمان اشغال فلسطين كتابهاي دزديده شده از فلسطيني ها تا دهه ۶۰ ميلادي با اسامي نويسنده ها و صاحبان كتابها در كتابخانه هاي مخفي رژيم جعلي اسرائيل نگهداري مي شد؛ ولي بعد آنها تحت عنوان «AP» يا كتابهاي متروكه طبقه بندي شد و هدف از اين طبقه بندي اين بود كه اين كتاب‌ها صاحب مشخصي ندارند و مي توانند به عنوان كالاي اسرائيلي مورد استفاده قرار گيرند. يعني اينكه اين كتابها تاريخ و فرهنگ اسرائيل را مي گويند و سرزميني به نام فلسطين وجود نداشته است! آنها به گونه اي اين كتابها را در كتابخانه هاي اسرائيلي به مردم مي دهند كه گويي هزاران سال است كه در آنجا بوده است!»
غير از كتاب‌ها و فرهنگ هاي لغت عربي ـ انگليسي كه سوزانده شده و به عنوان كاغذهاي باطله مورد استفاده قرار گرفت در حال حاضر شش هزار كتاب ناياب مربوط به تاريخ سرزمين فلسطين در كتابخانه هاي اسرائيل وجود دارد كه هر كدام با جلد و محتوايي جديد عرضه مي شوند. منبع/ خبرآنلاين

آنجلينا جولي ناجي اسلام مي‌شود!
هاليوود با ساخت فيلمي هدفمند به نام «SALT» به كارگرداني «فيليپ نويس» يكبار ديگر در خدمت دستگاه سياسي و اطلاعاتي ايالات متحده قرار گرفت. در اين فيلم جديد بازار پرجنجال و امپرياليستي هاليوود كه در ژانر اكشن سياسي قرار مي‌گيرد «آنجلينا جولي» بازيگر آمريكايي نقش اصلي را ايفا كرده و به ناجي جهان اسلام تبديل مي‌شود!
سناريوي فيلم كه بر اساس اهداف اطلاعاتي ساخته شده از آنجا جالب مي‌شود كه يك جاسوس روسي در ماموريتي از جانب كرملين مامور حمله هسته‌اي به تهران و مكه با استفاده از كلاهك‌هاي اتمي آمريكا مي‌شود تا با اين اقدام علاوه بر كشتن ميليونها مسلمان خشم جهان اسلام را از آمريكا برانگيزند! اينجاست كه قهرمان آمريكايي فيلم با بازي آنجلينا جولي وارد مي شود و از وقوع جنگ جهاني سوم جلوگيري مي‌كند!
فيليپ نويس كارگردان استراليايي تبار فيلم «سالت» به ساخت فيلم‌هاي جاسوسي در هاليوود مشهور است. به واقع اين سوال مطرح است كه گردانندگان هاليوود كه ارتباط آنها با سازمان اطلاعات مركزي آمريكا (CIA) علني و مشخص است اين بار با سناريوي اين فيلم سياسي چه هدفي را دنبال مي كنند؟! منبع/ مهر

به چشم خود ديدم شارون دوكودك راكشت!
«جورج سلويتسر» كارگردان يهودي ـ هلندي، آريل شارون نخست وزير پيشين اسرائيل را متهم كرده است كه در سال 1982 دو كودك فلسطيني را در اردوگاه آوارگان فلسطيني در بيروت (صبرا و شتيلا) با استفاده از سلاح كمري به ضرب گلوله به قتل رساند! شارون در آن مقطع، مسئوليت وزارت امنيت اسرائيل را برعهده داشت.
اين كارگردان هلندي در گفت وگو با روزنامه پرتيراژ فولكسكرانت هلند اضافه كرد: شارون با استفاده از سلاح كمري‌اش، دو كودك فلسطيني را از فاصله 10 متري مورد هدف قرار داد؛ مثل اينكه دو خرگوش را در ورودي صبرا و شتيلا مورد هدف قرار مي‌داد!
وي اضافه كرد: من به عنوان كارگردان در حال ساخت فيلم مستند شاهد اين صحنه بودم.
شارون كه سابقه نخست وزيري اسرائيل را نيز در كارنامه خود دارد چندسالي است كه پس از سكته مغزي، زندگي نباتي دارد. در كشتار اردوگاه هاي آوارگان فلسطيني صبرا و شَتيلا در لبنان، بين ۷۰۰ تا ۳۵۰۰ نفر از فلسطينيان قتل عام شدند. منبع/ عصر ايران

ماجراي پاسپورت آيت‌الله مكارم!
حضرت آيت‌الله مكارم‌شيرازي با نقل خاطره‌اي از چگونگي آغاز تدريس نهج‌البلاغه در حوزه علميه قم، آن را باعث نجات خود در يك موضوع دانست.
اين مرجع تقليد در ديدار جمعي از مسئولان بسيج مستضعفين با اشاره به جايگاه ولايت اميرمؤمنان‌ حضرت علي‌× گفت: دوست و دشمن بر حقانيت‌ حضرت امير× به عنوان جانشين پيامبر اكرم| اذعان دارد.
وي با اشاره به اينكه تمسك به اميرمومنان× باعث نجات است، با ذكر خاطره‌اي چگونگي ورود به تدريس نهج‌البلاغه با وجود مشغله‌هاي علمي فراوان خود را تشريح كرد و گفت: وقتي تصميم گرفته شد كرسي درس نهج‌البلاغه در حوزه علميه قم تشكيل شود، مرحوم آيت‌الله العظمي فاضل‌لنكراني كه در آن زمان عضو شوراي مديريت حوزه بود، به بنده گفت، تدريس اين درس را به عهده بگيريد، اما من گفتم به دليل مشغله‌هايي كه دارم نمي توانم اين مسئوليت را قبول كنم. شب همان روز، خواب ديدم به عراق رفته‌ام، اما يادم نيست در كدام شهر بودم؛ چند مامور جلوي من را گرفتند و گفتند: پاسپورتت كو؟ دست در جيب بردم و پاسپورت نبود؛ يادم آمد در جيب ديگر است ولي به جاي آن دعوت‌نامه‌اي كه آيت‌الله العظمي فاضل براي تدريس نهج‌البلاغه به من داده بودند وجود داشت، آن را به ماموران نشان دادم! آنها گفتند، همين كافي است! از خواب بيدار شدم و به مرحوم آيت‌الله فاضل‌لنكراني‌& زنگ زدم و گفتم تدريس اين درس را قبول مي‌كنم، چرا كه باعث نجات من در مسئله‌اي شد. منبع/ ايسنا

گوگل در خدمت سيا در براندازي دولت‌ها!
هفته‌نامه امريكن‌فري‌پرس در گزارشي با بررسي حمايت‌هاي مالي سيا به گوگل مي‌نويسد: گوگل يكي از اعضاي كليدي بسياري از عمليات‌هاي سيا و ارتش آمريكاست كه شامل شكنجه، سرنگوني دولت‌هاي خارجي، تجاوزگري‌هاي غيرقانوني، اشغالگري نظامي كشورهايي كه هيچ‌گاه به آمريكا حمله نكرده‌اند و جنايات جنگي نيز مي‌شود! «سرگئي برين» يكي از افرادي است كه غول اينترنتي را كه ما به عنوان گوگل مي‌شناسيم بنيان نهاد تا به گفته خودش «تمامي اطلاعات موجود در جهان را جمع‌آوري و سازمان‌دهي كند»!
از سال 1994 تا 1998، بنياد علوم ملي، آژانس پروژه‌هاي تحقيقاتي پيشرفته دفاعي، و ناسا، به شش پروژه ايجاد كتابخانه ديجيتال 30 ميليون دلار كمك كردند. بطوريكه در سال 1994 يكي از اولين پروژه‌هاي كتابخانه ديجيتال بنياد علوم ملي به دانشگاه استنفورد اعطا شد. و دو نفر از دانش‌آموختگان اين دانشگاه يعني پيچ و برين با حمايت مالي پژوهانه بنياد علوم ملي شروع به تحقيق در مورد استفاده از ارتباطات بين صفحات وب كردند كه در نهايت روش پايه‌اي براي تشكيل موتور جستجوي گوگل را به وجود آورد.
به گفته «رابرت ديويد استل» يكي از افسران مخفي سابق سيا و كسي كه 20 سال در نيروي دريايي به عنوان افسر اطلاعاتي خدمت كرده است، «گوگل در آغوش سيا است»! استل مي‌گويد: گوگل وقتي كه نوپا و فقير بود از سازمان سيا پول دريافت كرد و متاسفانه سيستم‌ ما هم‌اكنون نيز پول زيادي را براي جاسوسي و ديگر فعاليت‌هاي غيرقانوني و شديدا غيراخلاقي صرف مي‌كند. گوگل همچنين شركت «كي‌هول» را نيز كه از سوي IQT حمايت مي‌شد به همراه پايگاه داده‌اي از تصاوير سه بعدي جاسوسي هوايي از سراسر دنيا را در اختيار گرفت. اين پايگاه از سوي پنتاگون براي نفوذ بصري بر كل كره زمين استفاده مي‌شد. نرم‌افزار محبوب گوگل با نام «گوگل ارث» نيز نوعي پرواز مصنوعي بر فراز كره زمين را فراهم مي‌كند كه قابليت بزرگ نمايي زيادي نيز دارد. به طوريكه هر كسي مي‌تواند حياط خلوت و سقف خانه شما و حتي خودروهاي موجود در خيابان را هم ببيند! و همين فناوري نيز سيا را قادر مي‌سازد تا هر كسي را در هر كجاي كره زمين هدف قرار داده و به قتل برساند! منبع/جهان

محدوديت استفاده از متون اسلامي در آمريكا!
شوراي امور آموزش ايالت تگزاس در آمريكا، لايحه‌اي را تصويب كرد كه هدف آن محدود كردن استفاده از متون اسلامي در كتاب‌ها و متون‌هاي چاپ شده در اين ايالت است. به گزارش شبكه فاكس نيوز، اين لايحه در حالي تصويب شد كه اعضاي محافظه كار اين شورا در ايالت تگزاس نسبت به آنچه كه آنها «نفوذ آرام خاورميانه در صنعت چاپ آمريكا» توصيف كردند، هشدار دادند. براساس اين لايحه از ناشران كتابها در ايالت تگزاس خواسته شده تا در كتابهاي تاريخ جهان از انتشار مطالب در مورد اسلام، محدوديت‌هايي اعمال شود!
اين لايحه نمونه ديگري از اقدام اين شوراي ايدئولوژيكي است كه تلاش مي‌كند امور آموزش عمومي را سياسي كند. منبع/الف

واتيكان: پاپ بايد كشته شود!
«مهمت علي آجا» ضارب پاپ ژان پل دوم، در نخستين گفتگوي تلويزيوني، با پرده برداشتن از دسيسه پنهاني اين ماجرا گفت: مقامات واتيكان دستور سوء قصد به پاپ ژان پل دوم را صادر كرده بودند! شبكه تلويزيوني يورونيوز گزارش كرد، علي اجا كه در يك برنامه تلويزيوني شركت كرده بود، گفت: اين سوء قصد از سوي مقامات واتيكان در آن زمان طراحي شده بود. وي 29 سال پس از اين حادثه، در اين برنامه تلويزيوني گفت: كاردينال «آگوستينو كاسارولي» مدير اجرايي وقت واتيكان دستور سوءقصد به پاپ را صادر كرده بود! علي آجا سوء قصد به جان پاپ ژان پل دوم را يك حادثه طراحي شده دانست و گفت: برنامه ريزي وسازماندهي سوء قصد به جان پاپ توسط دولت واتيكان انجام شد.
روز سيزدهم ماه مه 1981پاپ ژان پل دوم در مقابل چشمان هزاران نفر، از سوي مهمت علي آجا، تبعه تركيه مورد سوء قصد قرار گرفت. پاپ دو سال پس از اين سوءقصد به ديدار اجا در زنداني در ايتاليا رفت و وي را مورد بخشش قرار داد. اين تبعه تركيه‌اي چهار سال پيش به زنداني در تركيه منتقل و در ژانويه 2010 نيز آزاد شد. منبع/ ايرنا

عنايت امام رضا ×به علامه طباطبايي
مرحوم آيت الله شيخ محمد تقي انصاري همداني مي‌فرمود: در حرم امام هشتم حضرت رضا×، مرحوم علامه طباطبايي را ملاقات كردم و اين در حالي بود كه تازه به فراق مرحوم آيت الله حاج شيخ محمد جواد انصاري همداني&گرفتار شده بوديم؛ لذا در آن ايام و در همان ملاقات با عطش خاصي از مرحوم علامه خواستم كه از الطافي كه امام رضا× به ايشان داشته اند مطلبي را بيان فرمايند. مرحوم علامه امتناع كردند، پس از آنكه ايشان را به حق امام× قسم دادم؛ فرمودند: دو تا از الطافي كه حضرت داشته‌اند بيان مي‌كنم؛ اول اينكه: مدتي است كه نمي‌توانم بخوابم، چون مي‌بينم تمام اشياء اطراف مشغول به ذكر پروردگار هستند، در نتيجه حيا مي‌كنم كه بخوابم (يُسَبِّحُ لِلَّهِ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الأرْضِ)؛
كم ز خروسي مباش مشت پري بيش نيست از دل شب تا سحر خدا خدا مي‌كند
دوم اينكه: وقتي نماز مي‌خوانم يك سيد محمد حسين ديگري در عالم بالا نظاره‌گر به نمازم در پايين است(اين است معناي «الصلاة معراج المومن»). منبع/ جهان
عنايت امام الرئوف ×به استاد نقاش
استاد محمود فرشچيان نقاش شهير ايراني مقيم آمريكا، و خالق «تابلوي عصر عاشورا» و «ضامن آهو»، با ذكرخاطره‌اي به بيان خلق «تابلوي ضامن آهو» پرداخت. وي گفت: اين اثر اداي نذر من است. پيش از خلق اين اثر مدتي دست راستم حالت فلج به خود گرفت و از كار افتاد؛ به گونه‌اي كه نمي‌توانستم انگشتانم را حركت دهم. پزشكان حاذق و پر آوازه هم تشخيص دادند كه به مرور زمان و فشار زياد عصب هاي دستم به شدت آسيب ديده و به راحتي قابل ترميم نيست و تاكيد كردند هرگز نبايد قلم به دست بگيرم و نقاشي كنم. دلم خيلي شكست؛ تا اينكه به ذهنم رسيد از امام الرئوف و باب الحوائج حضرت رضا× درخواست كنم كمكم كنند تا اين بيماري علاج شود و همان لحظه نذر كردم كه اگر اين دستم بهبود يافت، ماجراي شفاعت و ضمانت آهو را به تصوير بكشم. استاد با حالتي بغض گونه گفت: شب خواب ديدم تابلو را پيش رويم گذاشته‌ام و ابزار و قلم هم آماده است ولي دستم مشكل دارد ناراحت بودم كه ديگر هرگز نخواهم توانست نقاشي كنم؛ در همان عالم خواب يك چهره مبارك و نوراني به من فرمان داد «قلم بردار و آنچه مي خواهي ترسيم كن!» عرض كردم دستم مشكل پيدا كرده است و ديگر قادر نيستم! همان صداي آسماني فرمود: «الان مي تواني شروع كن!» من از اينكه توانستم دست به قلم ببرم هيجان زده بيدار شدم و ديدم اثري از بيماري و ناتواني در دستم نيست! و از همان لحظه، خلق تابلوي ضامن آهو را آغاز كردم كه اين هم مثل «تابلوي عصر عاشورا» كه براي خلق آن بسيار دل دادم تاثير فوق العاده‌اي در بيننده مي‌گذارد. استاد مي‌گفت براي طراحي ضريح مبارك حضرت رضا× هم وقت زيادي گذاشتم و بابت آن هيچ دستمزدي هم نگرفتم تا هديه ناقابلي به آستان مقدس آن بزرگوار باشد. استاد فرشچيان كه مقيم نيوجرسي آمريكا است، گفت هر سال چند بار براي زيارت حضرت رضا× به ايران مي‌آيم. منبع/جهان

خاطره اي از انصاف استاد در بحث با شاگرد
حجت الاسلام محسن دعاگو، معاون فرهنگي جامعه روحانيت مبارز، كه از دوران طلبگي شاگرد رهبر معظم انقلاب در مشهد بود، با ذكر خاطره‌‌اي‌ از معظم له گفت: روحيه حق‌پذيري و انصاف در آيت‌الله خامنه‌اي فوق العاده قوي است. من تا به حال كسي را نديده‌ام كه تا اين حدّ استاد منصفي در بحث با شاگرد خودش باشد. وي ادامه داد: يكي از خاطراتي كه هرگز فراموش نمي‌كنم و اوج خصلت‌هاي انساني را در ايشان نشان مي‌دهد، اين است كه ايشان روزي در مسجد امام حسن× روايتي را خواندند و معنا فرمودند. يكي از طلبه‌ها معناي ديگري براي اين روايت ذكر و شروع به استدلال آن كرد،. در آن جلسه بحث به جمع‌بندي خاصي نرسيد، ولي شب بعد معظم‌له آن روايت را بار ديگر خواندند و فرمودند: «برداشت اين طلبه از اين روايت بهتر از برداشت من است». سپس ايشان در جمع، آن طلبه را تشويق فرمودند كه براي من درس بسيار آموزنده‌اي بود. معظم له بسيار روحيه انصاف و حق پذيري بالايي دارند. منبع/فارس

دختر «صدام ثاني» كيست؟
عايشه قذافي تك دختر معمر قذافي رهبر ليبي(معروف به صدام ثاني) در حال حاضر داراي رتبه سپهبد در ارتش ليبي است! معمر قذافي بارها در مراسم مختلف علاقه شديد خود را به اين دختر اعلام كرده و گفته است اين دختر حتي توانايي اداره كشور و جانشيني مرا دارد!
دختر قذافي برخلاف احكام صادره پدر، بسيار غربي پوش و روشنفكر به حساب مي‌آيد. او يكي از اعضاي تيم وكلاي صدام در محاكمه 2006 صدام در عراق بود؛ البته تأمين مالي ساير تيم وكلاي صدام هم بر عهده او بود! دختر قذافي علاقه بسيار زيادي به صدام، ديكتاتور سابق عراق داشت به طوري كه وي را عمو صدا مي زد!
معمر قذافي با اعدام صدام، در ليبي 3 روز عزاي عمومي اعلام كرده بود! او يكي از مخالفان سرسخت شيعه و حزب الله لبنان است. امام موسي صدر با دعوت رسمي قذافي به طرابلس رفت و ناپديد شد؛ البته بعدها از تباني قذافي و موساد، در زمينه ربودن ايشان پرده برداشته شد. قذافي به سخنراني‌هاي متعدد و داشتن محافظان زن آمازوني هم معروف است و همواره 40 زن زيبا و قوي هيكل از او به عنوان محافظان شخصي حفاظت مي‌كنند!
پس از سقوط رژيم بعث عراق، تعداد زيادي از سران و مقامات سابق بعث به يمن گريختند و در آنجا يك تشكل سياسي تأسيس كردند تا به همكاري و ارتباط با يكديگر ادامه دهند. «عايشه قذافي» پرداخت كننده هزينه‌هاي مالي تأسيس اين تشكل بوده است. عايشه قذافي روز به روز در حال كسب شهرت بيشتر است و برخي از كارشناسان مسائل سياسي ليبي معتقدند وي سرسخت ترين و اصلي ترين رقيب برادرش سيف الإسلام قذافي براي جانشيني معمر قذافي است. منبع/جهان

شكنجه زن دانشمند مسلمان در آمريكا
عافيه صديقي متخصص بيولوژي و بيوفيزيك به اتهام ارتباط با القاعده در مارس 2003 توسط FBI دستگير و به زندان آمريكايي بگرام منتقل و پس از تحمل شكنجه و آزارهاي جنسي سربازان آمريكايي به زنداني در آمريكا منتقل شد!
دولت ايالات متحده در سكوت مجامع حقوق بشر، سرانجام زن دانشمند حافظ قرآن را طي محاكمه‌اي ناعادلانه به 86 سال حبس محكوم كرد! و اين در حالي است كه شكنجه روحي و جسمي اين زن دانشمند مسلمان ادامه دارد! اوضاع نامناسب شرايط زندان و سلامت جسماني و روحي اين زن مسلمان مبارز به گونه‌اي است كه در سلول او كه محصور با ميله‌هاي آهني است، دستشويي و حمام آن نيز از همه طرف باز است! اين زن مسلمان دانشمند حافظ قرآن، در زندان همواره به قرائت قرآن مشغول است. زندانبانان آمريكايي او در يكي از شكنجه‌هايي كه به اين زن مسلمان روا داشته‌اند به وي گفته‌اند كه يا بايد پا بر روي قرآن گذاشته و به توالت برود و يا اينكه وي را لخت و عريان خواهند كرد!
آمريكايي‌ها در همان سالي كه وي را بازداشت كردند، دختر چهار ساله‌اش مريم را نيز به طور مخفيانه دستگير و به زندان بگرام در افغانستان منتقل كردند. آمريكايي‌ها چند مدت پيش آن دختر زنداني كه ديگر 12 ساله شده را، پس از حدود هفت سال حبس در زندان‌ آمريكايي بگرام در افغانستان، در يكي از محله‌هاي شهر اسلام آباد رها كردند! منبع/جهان

تدريس كتاب ضدايراني«پرسپوليس» در غرب!
كتاب ضد ايراني «پرسپوليس» نوشته مرجان ساتراپي با هدف سياه نمايي پيرامون انقلاب اسلامي، هم اكنون در بيش از يكصد دانشگاه آمريكايي تدريس مي شود! فيلم اين كتاب نيز با كمك فرانسوي‌ها توليد و مفتخر به دريافت جايزه كن شده بود! هنگامي كه مرجان ساتراپي نواده خاندان معلوم الحال قاجار، به هدايت و همراهي دوست يهودي‌اش داويد، پس از طراحي و نوشتن كتاب پرسپوليس، فيلم سياهي از آن درباره مردم ايران و حمله مستقيم به حجاب و آداب و رسوم مردمش ساخت، و به اين ترتيب به عنوان نماد يك زن هنرمند و قهرمان ايراني در صدر اخبار هنري رسانه هاي غربي قرار گرفت!
مرجان ساتراپي متولد سال 1348 در رشت است. مادر وي نوه بزرگ ناصرالدين شاه بود. او به گفته يكي از نشريات غربي سياه مي‌پوشد و به راك و متال گوش مي‌دهد و پشت سرهم سيگار مي‌كشد و با همان لهجهء فرانسوي‌اش! راجع به اخلاقيات،ِ لذات جسماني همچون لذت سيگار و غذا و...! حرف مي‌زند و مي‌گويد: كليسا و مسجد كه زير دست افراد جزمي و سرخورده و سركوب شده مي‌چرخند، مي‌خواهند «لذت ها»ي اين دنيا را از شما دريغ كنند؛ اما فرهنگ خود شما در اينجا (غرب) هم همين را موعظه مي‌كند! به محض آنكه مي‌گوييد غذاي خوب، هشدار مي‌دهند «كلسترول»؛ به محض اينكه مي‌گوييد «سيگار» مي‌گويند «سرطان»! ....منبع/جهان
مهاجرت معكوس يهوديان!
در حالي كه خبرها حاكي از روند مهاجرت معكوس صهيونيست‌ها از سرزمين‌هاي تحت اشغال رژيم صهيونيستي دارد، رسانه‌هاي صهيونيستي گزارش دادند: ماموران آژانس بين المللي يهود براي جلوگيري از شكل گيري رشد منفي جمعيت در رژيم صهيونيستي و مقابله با مهاجرت معكوس صهيونيست‌ها از فلسطين اشغالي، دست به دامن كشورهاي آفريقايي شده‌اند. به همين منظور ماموران آژانس يهود با همكاري ماموران موساد در تعدادي از كشورهاي آفريقايي از جمله اريتره، اتيوپي، موريتاني، سومالي و منطقه دارفور سودان، مشغول فعاليت هستند تا برخي اتباع بسيار فقير اين مناطق را به نام يهودي به فلسطين اشغالي منتقل كنند! اين مامورين به هر يك از افراد مذكور كه حاضر به عزيمت به فلسطين اشغالي شوند، بين 4 تا 5 هزار دلار به عنوان هزينه سفر پرداخت مي‌كند تا پس از انتقال آنها به اردوگاه‌هاي مخصوص و پس از معاينات پزشكي و اتمام قرنطينه، آزاد و مستمري براي آنها تخصيص يابد. به اعتقاد كارشناسان صهيونيست، اين اقدام موجب مي شود به جاي كشته شدن يك نظامي صهيونيست متولد فلسطين اشغالي بهتر است يك نظامي اسرائيلي ـ آفريقايي تبار كه اصولا يك يهودي نيست، بميرد! منبع/كيهان
فرقه‏هاي صوفي، حجاب تشيع در غرب
در حالي كه فعاليت‏هاي اصيل اسلامي در غرب به علت توطئه‏هاي اسلام‏هراسانه با مشكل روبروست، مكاتب صوفي‏گري در اين سرزمين‏ها در حال رواج هستند!
چندي است كه ايجاد هراس از اسلام به وسيله ارائه تصوير نادرست از اين دين آسماني، به گفتمان غالب رسانه‏هاي غربي تبديل شده است و در اين ميان فعاليت سلفي‏ها و وهابيون كه با انديشه‏هاي طالباني، به تصاوير خشن از اسلام دامن مي‏زنند نيز مزيد بر علت شده است؛ اما در همين حال، مكاتب صوفي‏گري در اين سرزمين‏ها در حال رواج و گسترش هستند! اين مكاتب به دليل اينكه در چارچوب اهداف نظام‏هاي غربي مي‌باشند، مورد تقويت اين كشورها واقع مي‌شوند. به عنوان مثال «شيخ علاء الدين صديقي» يك پيشواي صوفي اهل كشمير، در انگلستان فعاليت زيادي دارد. وي، هم در شبكه تلويزيوني موسوم به «نور» و هم در شبكه اجتماعي «فيس بوك» به تبليغ اعتقادات مي‏پردازد! همچنين شبكه ماهواره‏اي «تكبير» به ترويج اعتقادات يك صوفي ديگر به نام «سلطان باهو» مي‏پردازد كه وي نيز اهل پاكستان بوده است.
آنچه بسيار مهم است اينكه اين مكاتب صوفي ـ گذشته از انحرافات فكري خود ـ هم‏اكنون به عنوان "حجاب تشيع" نيز عمل مي‏كنند. يعني بسياري از افرادي كه به اهل‏بيتپيامبر^ يا آموزه‏هاي عاطفي اسلام علاقمند مي‏شوند را جذب كرده و مانع از پيوستن آنها به اسلام اصيل و مكتب اهل‏بيتپيامبر^ مي‏گردند! منبع/ ابنا
هفت فتواي عجيب و خنده‌دار وهابيت
«مركز فرهنگ عربي» در بيروت اخيرا كتابي منتشر كرد كه به عجيب‌ترين و خنده‌دارترين فتواهاي وهابيت اختصاص دارد. نويسنده اين كتاب «احمد عرفج» از كشور عربستان سعودي است. وي پيش بيني كرده كه كتابش يكي از پرفروش‌ترين كتاب‌هاي سال در نمايشگاه هاي مختلف جهان عرب شود!
وي در مقدمه كتاب خود براي نمونه به چند فتواي بسيار مسخره كه توسط سرشناس‌ترين چهره هاي وهابيت صادر شده، اشاره كرده است؛ از جمله اين فتواهاي عبارتند از: 1.حرام بودن پوشيدن كفش پاشنه بلند 2.خوردن غذا با قاشق 3.داشتن راننده يا خدمتكار در منزل 4.دست تكان دادن به بازيكنان فوتبال 5.نوشتن مقاله در مطبوعات 6.انداختن عبا روي كتف 7.پوشيدن دامن توسط زنان. منبع/شيعه آنلاين