try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: جمعه, 3 خرداد, 1398

خبرها

Send to friendSend to friend

تقويت ايمان مسيحي در فرانسه به كمك مسلمانان
ژان‌پير ريچارد، رئيس كنفدارسيون كشيشان فرانسه گفت: حضور مسلمانان در اين كشور سبب تقويت و افزايش ايمان قلبي مسيحيان شده است.
وي روز 8 اكتبر در مصاحبه با روزنامه لوموند چاپ پاريس افزود: ابراز عقايد قلبي از سوي مسلمانان كه در جامعه فرانسه زندگي مي‌كنند موحب شده تا بر ايمان مسيحيان و ديگر مذاهب نيز افزوده شود.
رئيس كشيشان شهر بوردو فرانسه گفت: حضور مسلمانان در مدارس مسيحي كه با اعتقاد قلبي خود در ماه رمضان روزه مي‌گيرند سبب شده است تا ديگر شاگردان مسيحي نيز به اين اعتقاد ايماني در مذهب مسيحيت روي آورند.
وي در پاسخ به اين‌ سؤال كه آيا بايد از اسلام ترس داشت؟
افزود: اكنون نبايد مسلمانان، اسلامگرايي و تروريسم را با يكديگر ادغام كرد چرا كه اين امر بسيار خطرناك است و موجب مي‌شود ما به جاي مسلمانان تصميم‌گيري كنيم.
اين كشيش فرانسوي در مورد طرح ممنوعيت حجاب اسلامي و نشانه‌هاي مذهبي در مدارس اين كشور گفت: من با تصويب چنين قانوني مخالفم و تجربه نشان داده است كه هيچ مشكلي تاكنون با زور و فشار حل نشده است.

كنفرانس بين‌المذاهب اتحاديه اروپا و انگيزه‌هاي جديد ديني
وزيران كشور 15 عضو اتحاديه اروپا در نشست دو روزه خود شهر روم كه با حضور نمايندگان جوامع مذاهب توحيدي اخيراً‌ پايان يافت، به گونه‌اي نامنتظره بر اهميت مذهب در جامعه،‌ و نقش معنويت ديني براي سعادت مردم و كاهش مشكلات و ناهنجاري‌هاي مختلف از جمله تروريسم تأكيد كردند.
اين اقدام در حالي صورت مي‌گيرد كه اروپا به عنوان پيرو كامل امريكا در ابعاد اجتماعي و فرهنگي، بعد از جنگ دوم جهاني دين، مذهب و معنويت الهي را به‌صورت كامل در حاشيه و حتي در برخي موارد در ممنوعيت قرارداده است.
با آغاز اين گرايش در اروپا، فرهنگ زندگي امريكايي با سرعت هر چه تمامتر اين كشورها را فراگرفت كه در چند سال گذشته موجب ابراز نگراني بسياري از شخصيت‌هاي مذهبي از جمله پاپ ژان‌پل‌دوم و چهره‌هاي سياسي و فرهنگي شده است.
شديدترين اعتراض نسبت به اين وضعيت‌ چندي قبل از سوي پاپ صورت گرفت كه ضمن ابراز نگراني‌ از رواج بي‌بندوباري و فساد جنسي در جهان غرب، از تمام غربي‌ها به‌ويژه جوانان و نوجوانان خواست از گناه دوري كنند.
جنجال بر سر رأي قضايي براي حذف صليب از مدارس ايتاليا
صدور يك رأي قضايي مبني بر حذف صليب از كلاسهاي يك مدرسه در شهر لاكوئيلا در شمال ايتاليا، به جنجال گسترده‌اي در اين كشور منجر شد.
قاضي ماريو مونتانا كه روز 27 اكتبر براساس درخواست عادل اسميت، يك مسلمان ايتاليايي و پدر يكي از دانش آموزان اين رأي را صادر كرده، حكم خود را مبتني بر قانون و نظام دموكراسي در اين كشور اعلام كرده است. كارلواتزليموچمپي، رئيس جمهور ايتاليا در يك واكنش فوري، ضمن انتقاد از اين رأي گفت: صليب نشان دهنده تقويت و فرهنگ مردم ايتالياست و بايد در مدارس بماند.
خانم لتيتسيا موراني، وزير آموزش و پرورش ايتاليا نيز با رد رأي قاضي اعلام كرد: اجازه نخواهيم داد صليب از كلاسهاي اين مدرسه يا هر مدرسه ديگري در سراسر كشور برداشته شود.
جوزپه پيزانو، وزير كشور ايتاليا نيز حذف صليب از مدارس را توهين به خود به عنوان يك مسيحي عنوان كرد. وي گفت: ضمن احترام به حكم دادگاه، اين رأي را محكوم مي‌كنم زيرا صليب نشانه دوهزار سال تمدن مسيحيت است.
همچنين حزب «زنده باد ايتاليا» به رهبري سيلويو برلوسكوني، نخست وزير و چند حزب وابسته به جناح راستگراي حاكم بر اين كشور و دو حزب چپگرا نيز عليه اين رأي موضع گرفته‌اند.
از سوي ديگر چند حزب و سازمان اسلامي با بي‌تفاوتي نسبت به اين وضعيت اعلام كرده‌اند: مشكلي با ماندن يا برداشتن صليب از مدارس نداريم بلكه مسائل مهمتري وجود دارد كه بايد به آن پرداخت.
ازچندي قبل مباحث بسياري در مورد تعارض وجود صليب در مدارس ايتاليا به عنوان يك نماد ديني با ساختار حكومت غيرمذهبي اين كشور مطرح شده است. براساس آمارهاي اعلام شده، حدود يك ميليون مسلمان در ايتاليا زندگي مي‌كنند.
انتشار شيوه‌نامه برخورد با تخلفات كشيشان در كليساي كاتوليك فيليپين
رهبران كليساي كاتوليك فيليپين شيوه‌نامه برخورد با تخلفات كشيشان را روز 19 نوامبر منتشر كردند.
به گزارش خبرگزاري فيليپين، «پنا»، كليساي كاتوليك در اين شيوه‌نامه اعلام كرد: هرگاه كشيشان بيش از يك بچه را سرپرستي كنند ازكليسا اخراج خواهند شد.
همچنين مجازات بار اول انحرافات اخلاقي، فرستادن كشيش به مركز بازپروري تحت نظر كليساست اما چنانچه كشيش به اين عمل ادامه دهد از كليسا اخراج خواهد شد.
اسقف‌هاي كاتوليك روم پس از رسوايي دو تن از اسقف‌هاي مشهور كليساي كاتوليك براي مقابله و جلوگيري از رخ دادن اتفا‌ق‌هاي مشابه دست به انتشار اين شيوه‌‌نامه زده‌اند.
پس از اينكه مشخص شد اسقف‌ كريسوستمو يالونگ دو بچه دارد و اسقف تئودورو باكاني منشي خود را مورد اذيت و آزار جنسي قرار مي‌دهد، خود از كليسا اخراج شدند.
كليساي كاتوليك سال گذشته براي نخستين بار از رسوايي اعمال خلاف اين كشيشان كه به افكار عمومي كشيده شد، از مردم به طور رسمي عذر خواست و تأكيد كرد كه اين موضوع تنها شامل شمار اندكي از كشيشان است و بسياري از آنان در كمال پاكدامني به خدمت خود به مردم ادامه مي‌دهند.
كليساي فيليپين تاكنون اعتراف كرده است كه براي 200 كشيش به دليل انجام اعمال خلاف آنها تشكيل پرونده داده كه برخي از آنان تبرئه شده و برخي نيز داوطلبانه از كليسا استعفا كرده‌اند.
شرايط ظهور مسيح
يك جريان مسيحي صهيونيستي در امريكا اعتقاد دارد ويراني مسجدالاقصي و ساخت معبد سوم سليمان به جاي اين مسجد شرايط ظهور حضرت مسيح (ع) است و بدون ساخت معبد سوم مسيح هرگز ظهور نمي‌كند.
اين جريان اعتقاد دارد كه خرابه‌هاي معبد نخست و دوم سليمان در زير مسجدالاقصي است و براي ساخت مجدد اين معبد راهي جز ويراني مسجدالاقصي وجود ندارد.
با توجه به همين اعتقاد پيروان اين جريان صهيونيستي مبالغ هنگفتي در اختيار سازمانهاي افراطي صهيونيستي مانند «عطيرات كوهانيم» قرار مي‌دهند كه يهودي كردن قدس و تخريب مسجدالاقصي هدف اعلام شده آنهاست.
چهره‌هاي بارز اين جريان در مصاحبه‌هاي مختلف با رسانه‌هاي ارتباط جمعي رژيم صهيونيستي مي‌گويند كه هيچ رئيس جمهوري در امريكا جرأت آن را ندارد كه به اسرائيل كمك نكند در غير اين صورت سرنگون خواهد شد.
درچارچوب اعتقادات و تلاشهاي اين جريان روز 13 اكتبر مراسمي در قدس با حضور سه‌هزار نفر از اعضاي آن كه به سرزمين‌هاي اشغالي آمده بودند برگزار شد.
هدف از سفر اين سه‌هزار امريكايي به سرزمين‌هاي اشغالي اين بود كه از كابينه شارون بخواهند از قدس دست نكشد و شارون نيز به آنان گفته است كه قدس براي هميشه پايتخت يكپارچه اسرائيل باقي خواهد ماند.
افزايش فساد در گروههاي تندروي يهود
هفته‌نامه اسرائيلي‌ لها روز 4 نوامبر خبرداد كه فساد اخلاقي ميان گروههاي تندروي يهود روند افزايش داشته است.
اين هفته‌نامه نوشت كه دختران يهود از سوي جوانان مذهبي يا روحانيون يهود مورد تجاوز قرار مي‌گيرند و خاخام‌ها نيز در برابر اين پديده‌ سكوت اختيار كرده‌اند.
در هفته‌نامه لها با چاپ گزارشهاي متعدد كه در آن دختران فاش كرده‌اند مورد تجاوز قرار گرفته‌اند، چنين آمده است: اگر نشريات غيرمذهبي در اين باره چيزي نمي‌نوشتند، هرگز كسي از اين فساد اخلاقي آگاه نمي‌شد.
واتيكان، ماه رمضان را زمينه‌ساز صلح دانست
واتيكان، مركز مذهب كاتوليك در پيام‌ تبريكي به مسلمانان جهان به مناسبت فرارسيدن عيد فطر، خواستار همفكري و همگامي مسلمانان و مسيحيان براي ترويج انديشه‌هاي الهي و معنوي شد.
در بيانيه واتيكان كه به امضاي ميخائيل فيتزجرالد، رئيس شوراي پاپي گفت‌وگو بين مذاهب، واتيكان رسيده، آمده است، ماه رمضان فقط به روزه گرفتن اختصاص ندارد، بلكه مسلمانان در اين ايام به صورت گسترده‌تري به انجام نماز، دعا و ساير عبادتها مي‌پردازند.
در ادامه اين پيام چنين آمده است: «برگزاري مراسم افطار با حضور دوستان و آشنايان در كنار يكديگر، سبب گسترش اين فرهنگ بين مسيحيان شده كه دوست دارند در كنار مسلمانان بر سر اين سفره بنشينند.
رئيس شوراي پاپي عدالت و صلح مي‌افزايد: اميدواريم اين گونه روابط معنوي و مذهبي به گسترش صلح، ثبات و امنيت در جهان كمك كند تا بتوانيم تلاشهاي بيشتري براي رسيدن به اين هدف انجام دهيم.
انتصاب اولين اسقف همجنس‌گرا
اولين اسقف همجنس‌گرا در كليساي انگليكان ايالت نيوهمشاير امريكا منصوب شد.
شبكه خبري بي‌بي‌سي در سوم نوامبر گزارش داد كه طي مراسمي سه ساعته در ورزشگاهي سرپوشيده در شهر دارهام امريكا، كانن جين‌رابينسون رسماً به مقام اسقفي منصوب شد. انتصاب وي پيروان كليساي انگليكان را در معرض انشقاق قرارداده است و سنتگرايانِ مخالف تهديد كرده‌اند كه در مقابل اين انتصاب رسماً دست به اعتراض خواهند زد.
در اين مراسم به سه نفر از اعضاي كليساي انگليكان اجازه داده شد كه نگراني خود را ابراز كنند يكي از اين سه نفر گفت اين اقدام نه تنها باعث ايجاد شكاف در بين جامعه مسيحي انگليكان مي‌شود، بلكه «قلب خدا را نيز شكسته است.»
دقايقي پس از اين انتصاب روان ويليامز، سراسقف كليساي انگليكان در كانتربري (بريتانيا) گفت كه شكاف به‌وجود آمده در جامعه مسيحي انگليكان جهان در اثر اين انتصاب موضوع بسيار مهمي است كه جاي نگراني دارد.
هنگام برپايي اين مراسم گروهي از اعتراض كنندگان بيرون محل برگزاري مراسم اجتماع كرده بودند. همچنين مراسم نيايش براي مخالفان اين انتصاب، در كليسايي در نزديكي ورزشگاه ياد شده برپا شده بود.
كليساي نيجريه كه بزرگترين كليساي جامعه انگليكان است در صف مقدم مخالفان با كشيش همجنس‌گرا قرار دارد و اسقف اعظم آن همجنس‌گرايي كانن رابينسون را مايه انزجار خوانده است. هواداران رابينسون استدلال مي‌كنند كه با انتصاب او كليسا براي آحاد انساني جامع‌تر از پيش و صادق‌تر و رو راست‌تر از گذشته خواهد بود.
ترجمه متن كامل نهج‌البلاغه به زبان چيني
براي نخستين بار ترجمه متن كامل نهج‌البلاغه در چين توسط انتشارات فرهنگ اديان وابسته به سازمان اديان چين چاپ و منتشر شد.
كتاب نهج‌البلاغه توسط محمود شمس‌الديني يكي از شخصيت‌هاي مسلمان چين و استاد بازنشسته دانشگاه اقليت‌هاي قومي اين كشور، از زبان عربي به چيني ترجمه شد. وي در ترجمه اين كتاب از شرح‌نهج‌البلاغه ابن ابي‌الحديد و محمد عبده استفاده كرده و در پاره‌اي از موارد توضيحاتي داده است كه درك متن را آسانتر مي‌كند.
مسلمانان چين تاكنون درباره اين كتاب شريف اطلاعاتي كاملي نداشتند ولي از سال گذشته ميلادي كه بخشهايي از كلمات قصار اميرمؤمنان علي (ع) در چند شماره مجله‌اسلامي الفتح چين به‌طور منظم منتشر شد، با آن آشنا شده و از آن استقبال كرده‌اند . اين كتاب به شكل زيبا اواخر سپتامبر سال جاري در شمارگان يك‌هزار و 500 نسخه چاپ و به بازار عرضه شده است.
مجموعه اديان و آيينهاي كهن
موسوعه الاديان و المعتقدات القديمه
تأليف : سعدون محمود الساموك و عبدالرزاق رحيم صلال الموحي
ناشر: دارالمناهج اردن
تاريخ انتشار: 3002
311 صفحه جلد اول و 380 جلد دوم، چاپ اول
تاكنون مجموعه‌ها و دايره‌المعارف‌هاي گوناگون در خصوص معرفي اديان و مذاهب نگاشته و منتشر شده است. كتاب حاضر يكي از اين مجموعه‌‌هاست كه بتازگي در دو جلد منتشر شده است. جلد اول اين كتاب كه به بررسي مباحث عقيدتي اديان اختصاص دارد به وسيله دكتر سعدون محمودالساموك، استاد سابق اديان در دانشگاه بغداد، تأليف شده است و جلد دوم آن كه به مباحث شريعت و احكام فقهي اديان نظر دارد، تأليف عبدالرزاق رحيم صلال الموحي است.
همان‌گونه كه در مقدمه كتاب آمده است، دامنه مطالب اين كتاب بررسي اعتقادات و شريعت در تمام اديان و تمدن‌هاي قبل از اسلام است. در هر يك از دو جلد ابتدا به اديان و تمدن هاي قديم و كهن توجه شده است كه خود به دو بخش تمدن‌ها و اديان از ميان رفته (همچون اديان و تمدن‌هاي مصر، بابل، يونان و روم) و اديان زنده تقسيم مي‌شود. اين اديان در تقسيم‌بندي مؤلف‌ به اديان فارسي ـ ايراني، هندي، چيني و ژاپني دسته‌بندي شده است.
در اديان ايراني ابتدا به آيين زردشت به‌عنوان دين يكتاپرستي توجه شده و سپس تحت عنوان آيين‌هاي دوگانه‌پرستي از آيين‌هاي ماني، مزدك، ديصاني و ماركيون سخن به ميان آمده است. در اديان هند نيز به هندو، جين و بودا و سپس مكاتب اصلاح‌گرايانه‌اي همچون سيك و ديانندا و در آيين‌هاي چيني به كنفوسيوس و تائو اشاره مي‌شود و بالاخره از دين شينتو به عنوان دين كهن سرزمين ژاپن ياد شده است. پس از اديان كهن، نوبت به بررسي اديان آسماني پيش از اسلام و به‌طور مشخص يهوديت، صابئه‌ و مسيحيت رسيده است كه در جلد نخست به بررسي تفصيلي اعتقادات و مقدسات هر يك از اديان و در جلد دوم، در بخش اول به شريعت و احكام فقهي اديان به‌طور كلي و در بخش دوم به احكام ازدواج در اديان و در بخش سوم به طلاق در اديان، توجه شده است.
نويسندگان اين دو جلد وعده داده‌اند كه در آينده جلد سوم اين كتاب را كه به اسلام اختصاص خواهد يافت. تأليف و منتشر كنند.
نكته قابل ذكر اين است كه دكتر سعدون الساموك، نويسنده جلد اول اين مجموعه سالها قبل در كاري مشترك با دكتر رشدي عليان كه وي نيز استاد اديان تطبيقي در دانشگاه بغداد بوده است، كتابي نگاشته كه در سال 1976 ميلادي توسط دانشگاه بغداد با نام الاديان، دراسه تاريخيه مقارنه القسم الاول، الديانات القديمه، منتشر شده است. به نظر مي‌رسد جلد اول كتاب معرفي شده، به استثناي فصل آخر كه به مسيحيت مي‌پردازد و ارتباط چنداني هم با عنوان كتاب ندارد، عيناً همان كتاب منتشر شده در سالهاي قبل است كه متأسفانه اينك مؤلف همه كتاب را به نام خود منتشر كرده، در صورتي كه دكتر سعدون تنها بخش كوچكي از آن كتاب را كه به اديان شرقي مي‌پردازد.

يك ژنرال آلماني به خاطر تمايلات ضديهودي از كار بركنار شد
«پتراشتروك» وزير دفاع آلمان، ژنرال «راينهارد گونسل» فرمانده كماندوهاي ويژه در ارتش اين كشور را به خاطر حمايت از اظهارات ضديهودي «مارتين هوهمن» نماينده حزب مخالف دموكرات مسيحي در مجلس آلمان از كار بر كنار كرد.
مطبوعات آلمان افزودند: هوهمن در سوم اكتبر در يك سخنراني به مناسبت روز وحدت آلمان، يهوديان را به عنوان يك ملت همدست در اجراي قتل‌ها در دوران انقلاب كمونيستي روسيه معرفي كرده بود.
پس از بركناري گونسلِ فراكسيون دو حزب حاكم در مجلس آلمان، خواستار بررسي گسترده اين موضوع در ارتش اين كشور شده است.
مطبوعات آلمان با استناد به راينر آرنولد كارشناس امور ارتش حزب حاكم سوسيال دمكرات نوشتند، بايد بررسي شود كه چگونه يك انسان (ژنرال گونسل) با اين ساختار فكري توانسته است ژنرال و فرمانده‌كماندوها ويژه شود.
دانشگاه آكسفورد تحت فشار صهيونيستها يك استاد خود را از كار بركنار كرد
فشار‌هاي رژيم اسرائيل و صهيونيستهاي انگليسي موجب بركناري موقت يك استاد از تدريس در دانشگاه آكسفورد شده است.
به گزارش رسانه‌هاي انگليسي «پروفسور، اندرو ويلكي» استاد رشته پاتولوژي در كالج نفيلد دانشگاه آكسفورد به دليل رد تقاضاي پذيرش يك دانشجوي اسرائيلي به مدت دوماه از كار بركنار شده است.
پروفسور ويلكي به «اميت دوشاني» كه متقاضي حضور در دوره دكتراي آكسفورد شده بود ضمن تأكيد بر مخالفت خود با نحوه رفتار اسرائيليها با مردم فلسطين به وي اعلام كرده بود كه حاضر نيست استاد راهنماي كسي باشد كه در ارتش اسرائيل خدمت كرده است.
متقاضي اسرائيلي كه هم اكنون در دوره فوق ليسانس در دانشگاه تل آويو به تحصيل مشغول است در فرم تقاضانامه تحصيلي خود در آكسفورد بر سوابق خدمتي خود در رژيم صهيونيستي تأكيد كرده بود.
يك سخنگوي دانشگاه آكسفورد در اين باره اظهار داشت: تصميم تعليق موقت پروفسور ويلكي تنها به دليل مخالفت با تبعيض اتخاذ شده است و استاد مذكور بايد پس از پايان مدت اخراج موقت خود در دوره‌اي آموزشي براي تعليم فرصتهاي برابر شركت كند.
وزير خارجه آمريكا، ايران را بخاطر بهره‌برداري از اسلام سياسي مورد حمله قرار داد
كالين پاول وزير خارجه آمريكا، ايران را براي آنچه كه بهره‌برداري سياسي از اسلام مي‌خواند، مورد حمله قرار داد.
اين براي نخستين بار است كه وزير خارجه آمريكا در كسوت يك اسلام شناس، جمهوري اسلامي ايران را مورد انتقاد قرار مي‌دهد.
پاول در سيتي كالج نيويورك ‌گفت:‌ مردم ايران خواستار جدايي از اسلام نيستند.
وي در اين اظهارات غيرمترقبه افزود: بلكه بدنبال رهايي از كساني هستند كه از جامه مقدس اسلام براي بهره‌برداري‌هاي سياسي استفاده مي‌كنند.
پاول افزود: ترديدي نيست كه مردم ايران خواستار به دست آوردن مجدد آزادي هستند.
وي افزود: آنها به خاطر چنين خواسته‌اي مورد آزار قرار گرفته، زنداني شده و برخي نيز كشته شده‌اند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان: همه مسلمانان دنيا حضرت علي (ع) را به عنوان الگو پذيرفته‌اند.
امام جمعه اهل سنت مسجد مكي زاهدان گفت: همه مسلمانان دنيا حضرت علي(ع) را به عنوان الگو و اسوه پذيرفته و پيروي از اخلاق، رفتار و كردار آن حضرت را افتخار مي‌دانند. مولوي «عبدالحميد اسماعيل زهي» در مسجد مكي زاهدان افزود: حضرت علي(ع)، حضرت فاطمه زهرا (س) و اهل بيت آن حضرت محبوب دلهاي مسلمانان هستند و تمام مسلمين اعم از شيعه و سني به آن بزرگوار علاقه‌مندند.
وي اضافه كرد: متأسفانه دشمنان اسلام براي ايجاد اختلاف و تفرقه بين مسلمانان تبليغ كرده‌اند كه اهل سنت نسبت به اهل بيت حضرت علي (ع) علاقه و احساس ندارند.
مولوي عبدالحميد ادامه داد: اهل سنت علاقه بسيار زيادي به اهل بيت حضرت علي‌(ع) و حضرت زهرا (س) دارند و اگر همه مسلمانان حقايق تاريخي اسلام را درك كنند و به واقعيتها برسند مشكلات و اختلافات به مراتب كمتر خواهد شد.
وي خواستار نشست بيشتر علماي شيعه و سني و بحث و مذاكره در زمينه‌هاي مختلف شد و گفت: چنانچه علماي شيعه و سني نشستهاي بيشتري با هم داشته باشند بسياري از سوء برداشتها رفع خواهد شد.
رژيم صهيونيستي ، 50 گروه جوان را براي تبليغ عازم كشورهاي غربي ساخت
روزنامه «ال پاييس» اسپانيا نوشت كه دولت صهيونيستي به توصيه مشاوران آمريكايي براي تغيير چهره خود در بين مردم غرب اين برنامه را به اجرا گذاشته است.
ال پاييس افزود: مردم كشورهاي غربي «اسرائيل» را خطرناكترين دولت براي صلح جهاني مي‌دانند و مقامات حكومت مصمم به تغيير اين ديدگاه هستند.
مقامات صهيونيستي حدود 150 نفر جوان را به گروههاي سه نفري تقسيم و آنان را راهي اروپا، آمريكا و كانادا ساخته‌اند.

بنگلادش يك كتاب اسلامي منتشر شده در آمريكا را تحريم كرد
به گزارش خبرگزاري فرانسه از داكا، مقامات اين كشور هشدار داده‌اند كه هركس اين كتاب را در اختيار داشته باشد به زندان و جريمه‌هاي سنگين محكوم خواهد شد. اين كتاب «فرهنگ» نام دارد و مولف آن «جميل البشار» از «جامعه مسلمان جوان» است كه گفته مي‌شود كتاب وي تعبير نادرستي از قرآن را مطرح كرده است. بيانيه رسمي در داكا حاكيست كه فروش، تجديد چاپ يا حفظ اين كتاب به هر شكل و توسط هر شخص بر طبق قانون ممنوع است.
اين نخستين بار نيست كه بنگلادش كه ادعا مي‌كند يك كشور مسلمان ميانه‌رو است، كتابي را ممنوع اعلام مي‌كند.
تمام نوشته‌هاي «سلمان رشدي» از زمان انتشار كتاب بحث‌انگيز «آيات شيطاني» در بنگلادش غيرقانوني اعلام شده است.
«تسليمه نسرين» مولف فمينيست بنگلادشي، يك دهه پيش پس از مصاحبه با يك روزنامه هندي به اروپا گريخت.
به نوشته اين روزنامه هندي وي نسبت به برخوردهاي تبعيض آميز با زنان انتقاد كرده بود.
در حالي كه روحانيون تندرو به دليل اهانت‌هاي كفرآميز نسرين نسبت به اسلام با صدور فتوي خواستار مرگ وي شدند و مردم در خيابانهاي داكا كتابهاي وي را آتش زدند.
روانشناسان برجسته جهان در پي يافتن راههاي خوشبخت زيستن‌اند
شماري از روانشناسان برجسته جهان در همايشي پيرامون روشهاي خوشبخت زيستن در لندن شركت كرده‌اند.
اين متخصصان روانشناسي در نشستي در «انجمن سلطنتي علوم» انگليس تلاش مي‌كنند كه راههاي خوشبخت‌تر زيستن بشر را كشف كنند.
محور اصلي بخشهاي اين همايش فلسفه و ديدگاههاي عملي پروفسور «مارتين سليگمن» استاد فلسفه دانشگاه پنسيلوانيا در ايالت فيلادلفياي امريكا و يكي از نظريه پردازان راهبردهاي زندگي بهتر و شادمانه‌تر و يافتن‌ رويكردي مثبت به زندگي است.
وي در حدود پنج سال پيش با ارائه نظريه‌اي دنياي روانشناسي را متحول كرد.
به اعتقاد پروفسور سليگمن، روانشناسان به جاي كنكاش درباره مشكلات و كمبودهاي زندگي بشر كنوني بايد تلاش كنند نقاط قوت و جذبه‌هاي مثبت زندگي افراد را كشف كرده و با تكيه بر آنها مردم را به زندگي موفقتر و شادتر اميدوار كنند.
به گفته وي، روانشناسي مثبت مطالعه احساسات مثبت است. اين علم درباره يافتن شخصيت و خصايص مثبت و نهادهاي مثبت است، چرا كه روانشناس در پي‌ درمان شخصيت افراد است و اين هدف تنها از طريق مثبت‌نگري و ترميم نقاط ضعف و خرابي‌هاي شخصيتي حاصل مي‌شود.
به گفته «اليور جيمز» متخصص و نويسنده مشهور آثار روانكاوانه، اكثريت مردم در كشورهاي توسعه يافته برخلاف دهه‌هاي 1950 ميلادي و قبل از آن خوشحال نيستند. يك فرد معمولي 25 ساله امروزي به تناوب بين سه تا ده بار بيشتر از يك فرد همسن و در شرايط مشابه خود در نيم قرن پيش ممكن است به انواع افسردگي‌هاي جدي روحي دچار شود.
به گفته اين روانشناس انگليسي در عمل مشاهده شده كه پس از رسيدن به يك حد معقولي از در آمد، افراد هر چه بيشتر پول در مي‌آورند. بيشتر در معرض ابتلا به افسردگي‌هاي روحي و رواني قرار خواهند داشت.
به گفته «رندولف نس» استاد دانشگاه آربور، يكي ديگر از شركت كنندگان در اين همايش؛ مصرف‌ زدگي، فشار شديد براي رسيدن به موفقيت و شوق شديد براي دسترسي به برخي اهداف بزرگ از عوامل اصلي افزايش افسردگي در ميان ساكنان كشورهاي توسعه يافته غربي است.
«نيك بيليس» استاد روانشناسي مثبت در دانشگاه كيمبريج انگليس: راههاي زيادي براي رسيدن به بهبود رواني حتي براي افراد داراي شخصيت منفي وجود دارد.
به گفته وي داشتن زندگي خوب و سالم تنها به معني مريض نبودن نيست و زندگي بدون خوشبختي به هيچ وجه سالم تلقي نمي‌شود. به گفته اين روانشناس انگليسي، يافتن دوستان و همنشين‌هايي يكدل، واقعي و همراز يكي از مهمترين راههاي يافتن خوشبختي حقيقي و دراز مدت در زندگي بشر امروزي است.
به گفته پروفسور سليكمن سه مرحله داشتن زندگي شادمانه اينها هستند. زندگي دلپذير و رضايت‌بخش، زندگي خوب و توأم با فعاليتهاي مثبت اجتماعي و نهايتاً زندگي پرمعنا و داراي اهدافي بزرگ كه به معناي نهايت خوشبختي در زندگي بشر امروز است و انسان را به مفاهيمي مهمتر از خود آنان رهنمون خواهد كرد.
با حضور نمايندگان از ايران صابئين جهان در سوئد گرد هم آمدند
اواخر مردادماه سال جاري در منطقه رونينگ از حومه استكهلم، نمايندگاني از صابئين كشورهاي سوئد، دانمارك، هلند، انگلستان، امريكا، كانادا و استراليا گردهم آمدند تا ضمن آشنايي با يكديگر، مسائل و مشكلات اين اقليت ديني را مورد بررسي قرار دهند. سالم حچيلي، رئيس انجمن صابئين به همراه يكي از علماي مذهبي اين اقليت در اين گردهمايي حضور يافتند.
به گفته رئيس انجمن صائبين ايران در اين گردهمايي سه روزه كه از طرف منداييانٍ سوئد برگزار شد، نمايندگان كشورهاي مختلف در نظر داشتند ضمن آشنايي با صابئيان ديگر كشورها از موقعيت يكديگر در كشورهاي متبوعشان مطلع شوند. وي درباره مباحث مطرح شده در اين سه روز گفت: يكي از مسائل مورد بحث اين بود كه عده‌اي از ميان منداييان انتخاب شوند تا با سازمان ملل در ارتباط باشند و بتوانند موقعيت اين اقليت دينيٍ يكتاپرست و اهل كتاب را تثبيت كنند. به علاوه اگر آنها خواستند در كشورهاي خود تصميم اتخاذ كنند، اين تصميمات با هماهنگي انجام شود و از راههاي مسالمت آميز و صلح جويانه پيگيري شود.
حچيلي افزود: قرار بر اين شد تا اين گردهمايي در سالهاي آينده نيز برگزار شود تا ارتباط صابئين با هم تداوم يابد و زمينه تشكيل يك انجمن بين‌المللي فراهم شود.
حچيلي درباره موقعيت نمايندگان ايران در اين گردهمايي گفت: ما نيز در اين همايش به تشريح اوضاع خودمان در ايران پرداختيم كه در مقايسه با وضعيت بسياري از منداييان در كشورهاي ديگر مناسب‌تر بود. از سوي ديگر در اين گردهمايي مشخص شد كه موقعيت ديني منداييان ايران در حد مرجعيت ديني براي اين اقليت است.