try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: شنبه, 31 فروردین, 1398

نشست مديران گروه معارف دانشگاه آزاد

Send to friendSend to friend

نشست اختصاصي مديران گروه معارف دانشگاه آزاد اسلامي در سواد كوه برگزار شد.
در اين نشست كه روز پنجشنبه 9/1/82 در سالن آمفي تئاتر دانشگاه آزاد اسلامي واحد سوادكوه برگزار شد معاون امور اساتيد، اعضاي كميته برنامه‌ريزي دروس معارف معاون آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي و مهماناني از استادان همچنين نماينده ولي فقيه در استان مازندران حضور داشتند.
رييس دانشگاه آزاد اسلامي واحد سواد كوه ضمن خير مقدم گفتن به مهمانان اين دانشگاه اظهار اميدواري كرد كه تشكيل اين گونه نشست‌ها بتواند در جوانان نسبت به دروس معارف ايجاد انگيزش و گرايش بيشتري نمايد. دكتر عابدي همچنين پاسخ‌گويي به شبهات و تغيير سرفصل‌هاي دروس معارف اسلامي براي به روز نگه داشتن آنها را در اين امر مؤثر دانست.
معاون امور اساتيد نهاد نمايندگي نيز با تشكر از ميزبانان ضمن بيان روايتي از پيامبر(ص) گفت فرق فقيه با عالم اين است كه عالم كسي است كه چيزي را مي‌داند ولي فقيه كسي است كه در آن علم متخصص شده است و هدف علم رسيدن به چنين جايگاهي مي باشد.
دكتر كلانتري با اشاره به شعار اين نشست، افزود: در فضاي علمي كشور معضلاتي وجود دارد كه جريان علمي كشور را متوقف نموده است ما بايد با يك جهش به مرزهاي علم امروز برسيم.
معاون امور اساتيد با انتقاد از نظام آموزش بر پايه حفظيات، رواج فرهنگ ترجمه و كپي برداري از نظريات مطرح در غرب را از ديگر مشكلات پيش‌رو دانست.
وي ايجاد تقدس غيرواقعي براي نظريات دانشمندان گذشته و محصور شدن در آن، بسته‌بندي نظريات قبلي، نبود نقد منصفانه و معقول در فضاي علمي و مهجور بودن فرهنگ پژوهش را به عنوان از ديگر عوامل بازدارنده در اين راه برشمرد.
وي اصطكاك بين علوم انساني و مباني عقيدتي ما را از جمله اين عوامل دانست و گفت امروز شايد 60 – 50 كتاب در مورد ولايت فقيه نگاشه شده است منتها از باب كلامي و فقهي؛ ولي از نگاه جامعه‌شناسي يا علوم اجتماعي، 1 كتاب هم نوشته نشده است.
دكتر كلانتري تاكيد كرد: ما (گروههاي معارف ) در متن و خط مقدم جريان توليد علم هستيم و رسالت گروه معارف از ديگر گروهها بيشتر است.
وي افزود: گروه معارف مانند ساير گروهها بايد توليد انديشه داشته باشد ولي رسالت اصلي گروه معارف ايجاد تحول عظيم ر‌وحي و بستر سازي براي اين امر است كه توليدات علمي ساير رشته‌ها جهت‌دار شود.
دكتر كلانتري در پايان اظهار اميدواري كرد گروههاي معارف طوري بستر سازي كنند كه همه دانشگاهها در خدمت اسلام باشند.
حجت‌الاسلام رفيعي ديگر سخنران اين نشست ، بحث اصلي نشست را « يافتن شيوه‌اي براي اجراي فعاليت‌هاي علمي هدفمند و داراي نظم و انسجام دروني به منظور رسيدن به تمدن اسلامي با حفظ اصالت و استناد ديني» معرفي كرد.
مدير پژوهش مركز تدوين نياز به يك برنامه‌ريزي دقيق را اولين مرحله در اين راه دانست و گفت مهمتر از انجام پژوهشهاي علمي، مديريت علم است. وي ايجاد سازوكارهاي مناسب براي استفاده از پتانسيل‌هاي موجود را گام بعدي و تكميل پستهاي اعضاي هيأت علمي گروه‌هاي معارف را يكي از اين سازوكارها دانست.
حجت‌الاسلام رفيعي با اشاره به تعداد اندك مجلات علمي ـ پژوهشي براي اساتيد معارف اظهار داشت : براي ايجاد فرصت‌هاي لازم براي پژوهشهاي ديني در گروههاي معارف اسلامي ، راه‌اندازي و تأسيس مجلات علمي ـ پژوهشي يكي از كارهايي است كه ما بايد به صورت جدي وارد عرصه آن شويم.
مدير پژوهش مركز تدوين تأكيد كرد: بايد اين فرهنگ ايجاد شود كه پژوهش‌هايمان را تا حدي ارتقا دهيم كه بتوانيم آنها را در مجلات ISI منتشر نماييم.
حجت‌الاسلام رفيعي بر نقش اساتيد معارف در ارتباط با دانشجويان تأكيد كرد و گفت: بايد كاري كرد كه دانشجو ياد نگيرد كه تنها ياد بگيرد؛ بايد يادبگيرد كه تحليل كند، پژوهش كند و تحقيق نمايد. وي تبديل كلاسهاي معارف را به مجموعة آموزش‌هاي پژوهش‌ محور از راه‌كارهاي اين مسأله ذكر كرد.
آيت الله طبرسي نماينده ولي فقيه در استان مازندران كه مهمان اين نشست بود طي سخناني اظهار داشت: انقلاب ما يك انقلاب فرهنگي و انقلاب ديني است نه انقلاب سياسي، اقتصادي و صنعتي، وي افزود اصولاً اسلام يك دين فرهنگي است و نه يك دين نظامي يا اقتصادي.
آيت الله طبرسي در قسمت ديگري از سخنان خود بر لزوم آشنايي با زيانهاي بين‌المللي تأكيد كرد و گفت: تا ما با زبان آشنا نباشيم و تسط كامل نداشته باشيم نمي‌توانيم به شكلي اساسي در توليد علم و نقد بكوشيم. وي پاسخ به شبهات را از ديگر كارهاي لازم براي اساتيد معارف دانست و گفت دشمن مي‌داند تا اسلام زنده است نمي‌تواند مسلمين را از بين ببرد، لذا سر نيزه را به طرف اسلام گرفته است وي افزود: چون همواره شبهات تازه‌اي القاء مي‌شود. نياز به بحث و استدلال‌هاي ديگري است.
ايشان در پايان تأكيد كرد: دين را نبايد با زبان گذشته بگوييم بلكه بايد آن را با زبان جديد بيان كنيم.
حجت الاسلام كلانتري در پايان اين نشست به جمع‌بندي مسائل مطرح شده پرداخت.
معاون امور اساتيد با مطرح كردن بحث پاسخ به شبهات، مشكل اصلي را كم‌كاري كساني كه بايد به شبهات پاسخ دهند دانست و گفت: وجود شبهات به جاي خود ارزش دارد، چون كلاس بدون سؤال و جواب كلاس نيست. وي تأكيد كرد: وجود شبهه به شرطي خوب است كه ما كار كنيم و پاسخ دهيم، ولي اگر ما آمادگي نداشه باشيم بايد غصه بخوريم و كم‌ كم ميدان را ترك كنيم.
معاون امور اساتيد تقويت گروههاي معارف را اولين قدم در راستاي جنبش نرم‌افزاري در حوزة مسؤوليت گروه‌هاي معارف بر شمرد و آن را يك زيرساخت و يك ابزار مهم معرفي كرد.
وي مسؤوليت اين كار را متوجه همه مديران گروه و اساتيد معارف دانست و گفت: در اين راه منتظر معاونت امور اساتيد نمانيد؛ هرچند كه ما با جديت كارها را دنبال مي‌كنيم ولي بعضي‌كارها بر عهدة خود شماست. ايشان گرفتن امكانات ، درخواست پست‌هاي جديد و جذب اساتيد قوي را از جمله اين كارها بر شمرد.
دكتر كلانتري با ضدارزش دانستن تدريس اضافي،‌ خواستار جلوگيري از تدريس اضافي اساتيد شد.
حركت دادن استادان به سوي پژوهش خواستة ديگر معاون امور اساتيد از مديران گروه معارف اسلامي بود. وي ياد آورشد: استادي كه پژوهش نداشته باشد در مجموعة دانشگاهي اصلاً به حساب نمي‌آيد.
دكتر كلانتري در بخش ديگري از سخنان خود خواستار ارتباط بيشتر اساتيد با دانشجويان شد و گفت: اگر به دنبال تحول هستيم بايد بدانيم كه صرفاً با كلاس درس تحول ايجاد نمي‌شود. وي تأييد كرد دانشجويان بيشتر به يك الگو احتياج دارند و استاد معارف بايد به عنوان يك الگو در دسترس دانشجويان باشد.
معاون امور اساتيد همچنين از برگزاري همايش‌ها و نشست‌هاي موضوع محور استقبال كرد و آن را گام مثبتي دانست.