try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: جمعه, 3 خرداد, 1398

امام و رهبري از ديدگاه ديگران

Send to friendSend to friend
نام نویسنده: 
نظرات دكتر نيكولاس‌كوسيو‌سيرا
زیر عنوان: 
نور روحاني و راهنمايي ديني

امام‌خميني(ره) همچون خورشيد تابان در جهان‌اسلام درخشيد و همانند نوري از اميد در تمام قلب‌هاي مستضعفان و مظلومان و مسلمانان‌جهان تابيد. امام‌خميني نه‌تنها رهبر‌انقلاب‌اسلامي و نجات‌دهنده مظلومان‌اين كشور بوده‌است، بلكه احساس مسئوليت نسبت به تمام مسلمانان جهان مي‌نمود. او كاملاً درك نموده‌بود كه مستبدين جهان و نوكرانشان از قدرت خود براي نابود ساختن اسلام و مسلمانان استفاده مي‌نمايند، تا بدين‌ترتيب بتوانند از منابع كشورهاي‌اسلامي استفاده نمايند.
چيزي كه امام را از ديگران متفاوت مي‌سازد، روحيه‌ي شجاعانه و بي‌باكي او در راه مبارزه با دشمنان اسلام است، به‌خصوص در برابر حكومت ديكتاتوري رضاخان و محمد‌رضا شاه، تا ‌اينكه امام بالاخره يك گروه مبارزه بزرگ تشكيل‌داد و همين حركت نه‌تنها توانست 2500 سال حكومت‌سلطنتي ‌ايران را براندازد بلكه باعث‌گرديد كه پايه‌هاي استبداد و زورگويي در تمام جهان به لرزه درآيند.
آيت‌الله‌خميني تنها كسي است كه تمامي صفات‌عالي را با هم دارد. فيلسوف و پيام‌آور است و نماد زنده تعاليم خداست. دولتمردي‌بزرگ و نابغه‌ي نظامي است و در همان حال كه قانونگذار است، معلم اخلاق است، نور روحاني و راهنماي ديني است، نگاه او به‌تمام جنبه‌هاي زندگي نفوذ‌مي‌كند و هيچ تفكري بهتر از او ارائه نشده‌است،‌او بي‌شك رهبر قرن‌بيستم است. امروز 10 سال از ارتحال او و 100 سال از ميلاد مباركش مي‌گذرد، اما زندگي، تفكر و تعاليم او بيش از هر زمان ديگر حضور‌دارند. به‌نظر من هميشه در قلب هر مسلمان و مظلومي در جهان هر‌گاه سخن از‌آيت‌الله به‌ميان‌ آيد، توده‌ها به‌پا خواهند خاست و يك‌صدا فرياد خواهند‌زد: «خميني، خميني، خميني» با محكم‌ترين و شورانگيزترين پاسخي كه هيچ‌گاه ديده‌نشده‌است.‌اينجا در هاوانا (كوبا) در يك كشور دوست، برادرانه، دهمين سالگرد ارتحالش و يكصدمين سالگرد ميلادش را سلام مي‌گوئيم و همه فرياد برمي‌آوريم: «درود و افتخار بر شهيدان و قهرمانان‌ايراني»، «درود و افتخار بر‌آيت‌الله‌خميني»، «درود و افتخار بر پيام الهي اسلام شيعي.»

زمرك كامه وال از كشور پاكستان
حضرت امام‌خميني(ره) شخصيتي است كه نه‌تنها براي ملت‌ايران بلكه براي همه امت‌اسلامي باعث افتخار و قابل تقدير است و تمام امت‌اسلام به نام نامي آن بزرگوار مي‌بالند و فخر‌مي‌كنند. حضرت امام‌خميني(ره) فصل جديدي در تاريخ‌ايران گشود و آن‌اينكه ملت‌ايران را براي هميشه از يوغ طاغوت و قوانين ابليسي آن رهائي بخشيد.
او بر عليه آمريكاي جهان‌خوار با قوت‌ايمان و فداكاري قيام‌نمود و‌اين سردمدار كفر را با چنان شكستي مواجه ساخت كه حكومت چند‌ده‌ساله طاغوتي و وابسته به او را سرنگون‌كرد. ‌امام‌خميني(ره) براي امت‌اسلامي زحمات و فداكاري‌هاي فراموش‌نشدني را متحمل شدند كه براي نسل‌آينده به‌عنوان اساس و اصول مطرح‌مي‌شود، ‌امام‌خميني(ره) تنها يك شخصيت ديني نبود بلكه قهرمان ميدان قلم و شمشير نيز بود.
«روحش شاد و يادش گرامي باد.»

اوگولاتزارا از كشور‌ايتاليا
خطاب به امام خميني(ره):
اي امام،‌اي كه در قلبم شعله‌اي افروختي و آن را سوزاندي،‌ اي دوستي كه هرگز تركم نمي‌كني، برايم دعا كن، مرا به چشمه‌ي نور، سرّ شيعه،‌ حضرت‌علي(ع)، ‌اين آب زندگاني و شهيد راه حق راهنمايي كن.

ابوبكر بن عبدالوهاب از كشور اسپانيا
امام‌خميني (ره) بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران در پي سال‌هاي تاريكي، فقر و ناعدالتي در ‌ايران قيام‌كرد.
من پس از مطالعه‌ي مجله‌ي ثقلين به مسائلي بسيار‌مهم در‌اين زمينه واقف‌شدم به‌طوري كه هر آنچه كه تا به‌حال از وسايل ارتباط‌جمعي ‌اينجا طي سال‌هاي متمادي عليه امام‌خميني‌(ره) شنيده‌بودم، تنها دروغي بيش نبوده‌است.
از خداوند مي‌خواهم او را قرين رحمت خود سازد، امامي كه امتش و تمامي مسلمين را هدايت‌كرد. ما بايد به انقلاب‌اسلامي‌ايران بباليم و از آن حمايت و حفاظت كنيم.

شنونده‌اي از كشور روسيه
خيلي مايلم مطالب بيشتري درباره‌ي قرآن، شريعت و رهبران مذهبي از جمله امام‌خميني(ره) بدانم. من هنوز گزارش بازگشت‌ايشان به وطن را كه در زمان شوروي‌سابق پخش شد به خاطر دارم كه مردم با چه شادي و شعفي از وي استقبال‌كردند و معنويت‌اين انسان بزرگ مرا بسيار متعجب‌كرد.
اگر از من بپرسند چه‌كسي را برجسته‌ترين شخصيت سياسي و مذهبي قرن‌بيستم مي‌دانم بي‌شك من نام‌ايشان را خواهم‌برد. متأسفانه در روسيه به‌دست آوردن شرح زندگي امام‌خميني(ره)، آثار و متن سخنراني‌هايش غير‌ممكن بوده و هست. من حتي نتوانسته‌ام عكسي از‌ايشان داشته‌باشم. مطمئن هستم كه با گذشت زمان‌ايده‌هاي‌ايشان به‌شايستگي در همه‌ي جهان مورد ارزيابي قرار خواهند‌گرفت.

شفيق‌زمان‌وزير از كشور پاكستان
اينجانب دانش‌آموز سال‌آخر دبيرستان هستم و به مطالعه كتاب‌هاي انقلابي و سياسي علاقمند مي‌باشم. كتاب‌هايي از رهبران انقلابي جهان دارم و مايلم در مورد امام‌خميني(ره) نيز كتاب‌هايي داشته‌باشم. اگر چه من سني مذهب هستم، اما حضرت‌امام(ره) را رهبر خود مي‌دانم. اگر متن نامه‌اي كه حضرت‌امام‌خميني(ره) به رهبر شوروي سابق (آقاي گورباچف) در رابطه با دعوت به اسلام فرستاده‌است را برايم ارسال‌كنيد، سپاسگزار خواهم‌بود. علت ارادت من به امام تفكر و فلسفه انقلابي‌ايشان مي‌باشد. امروز استكبار جهاني به سردمداري آمريكا خون‌مظلومان را مي‌مكند و‌اين امام بود كه پرده از جنايت استكبار برمي‌داشت، و ملت‌ايران را از چنگال استكبار رهايي بخشيد و نمونه عملي از كشور انقلابي و اسلامي را ارائه‌داد.
زنده باد افكار امام خميني(ره)

محمد‌رفيق‌حيدر از كشور پاكستان
سياستي كه جمهوري‌اسلامي‌ايران در قبال مسائل روز دنيا در پيش گرفته‌است،‌ سياستي مستحكم و ارزشمند است و‌ايران يگانه كشوري است كه همواره در كنار ملل مظلوم دنيا بوده‌است. در عصر حاضر اگر مسلماني جرأت‌ايستادگي در مقابل ظالمان و جابران را دارد،‌اين نتيجه مبارزات مردي مجاهد به نام حضرت امام‌خميني (ره) است.‌ايشان با پيروي از حضرت‌محمد(ص) و آل او و به وسيله اراده‌اي مستحكم، شجاعت و تقوي به ما نشان‌داد كه چگونه هر مسلماني مي‌تواند حسيني باشد و در مقابل يزيديان بايستد.
هرگاه نام‌اين شخصيت را به زبان مي‌آورم‌اين دعا را مي‌كنم كه خدايا به حق محمد(ص) و آل او همه ما را توفيق قدم برداشتن در راه حضرت‌امام‌خميني(ره) عنايت فرما.

رمضان‌راشد‌كارابوه از كشور تانزانيا
من از صميم قلب و خالصانه رهبر فرزانه جمهوري‌اسلامي‌ايران حضرت‌آيت‌الله‌خامنه‌اي را مي‌ستايم. چرا كه‌ايشان با رهنمودهاي انسان‌ساز خود كه سرمشق گرفته از كتاب‌آسماني قرآن و سنت پيامبر‌اكرم(ص) مي‌باشد، انسان را از قيد و بند خواسته‌هاي نفساني و دنياپرستي مي‌رهاند. اميدوارم كه خداوند به‌ايشان عمر طولاني و با‌بركت عطا‌فرمايد. من به سخنراني‌هاي‌ايشان بسيار علاقمند هستم و از شنيدن آن احساس خوشايندي دارم.