try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: چهارشنبه, 28 اردیبهشت, 1401

گزارش برگزاري ششمين نشست مديران گروه‌هاي معارف اسلامي

Send to friendSend to friend
زیر عنوان: 
ويژه دانشگاه‌هاي تحت پوشش وزارت علوم تحقيقات و فناوري

ششمين نشست مديران گروه معارف اسلامي دانشگاه‌هاي وابسته به وزارت علوم روز پنج‌شنبه 8/12/81 در تالار امام ساختمان دبيرخانه دانشگاه اصفهان برگزار شد.
در اين نشست كه با حضور دكتر طالبي رئيس دانشگاه اصفهان آغاز گرديد، حجت‌الاسلام ركن الديني مدير امور گروه‌هاي معارف اسلامي معاونت امور اساتيد ضمن خوش آمدگويي به حضار و تشكر از مسؤولان دانشگاه اصفهان محورهاي برنامة اين نشست را اعلام كرد. وي با اشاره به تفكيك نشست‌هاي مديران گروه معارف دانشگاه‌هاي آزاد، علوم پزشكي، و دانشگاه‌هاي وزارت علوم اظهار داشت: «مهمترين هدف از اين كار، تخصصي بودن موضوعات است چرا كه هر دسته از دانشگاه‌ها با مسايل و مشكلات خاص خودشان مواجهند. هدف ديگر كوچك‌تر شدن جمع دوستان و عزيزان و بالطبع استفادة بهينه از نظرات تمام عزيزان شركت كننده است».
دكتر طالبي نيز با اشاره به اهميت برنامه‌ريزي اصولي در تعليم و تربيت دانشجويان گفت: «احساس من اين است كه اين چند درس معارف نمي‌تواند صرفاً به خاطر ياددهي و يادگيري بخش از احكام باشد، بلكه اهدافي فراتر از اين دارد كه ضروري است به طور شفاف به آن پرداخته شود». وي اظهار اميدواري كرد در اين نشست‌ها، برنامه‌ريزان دانشگاه‌ها و ستاد برنامه‌ريزي توجيه شوند تا بتوانند برنامه‌ريزي مناسبي در زمينة تدوين برنامه دروس عمومي و معارف صورت دهند.
مهم‌تر از آزادي، ادب استفاده از آزادي است
حجت‌الاسلام محسن قمي مسؤول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌ها ضمن بيان اين مطلب، با اشاره به نامة رهبر انقلاب به جمعي از فرهيختگان حوزه و دانشگاه، نبودن فضاي مناسب براي تضارب انديشه‌ها را خطرناك توصيف كرد و گفت: «سه خطر عمدة اين مسأله يكي خودباختگي فرهنگي است: اينكه يك گروهي فقط خودشان را مطرح كنند و يك گروهي فقط افكار غرب را ترجمه كنند. خطر ديگر هرج و مرج فرهنگي است. بعضي‌ها چون نظم فكري ندارند فكر مي‌كنند كه هر چه از غرب آمده خوب است. سوم اينكه اين نوع تفكر به دنبال ترويج فرهنگ «آزادي مهار نشده» است و آزادي را صرفاً در به چالش كشيدن آرمان‌هاي مذهبي مي‌بيند». وي با اشاره به مسأله تقابل سنت و مدرنيته، آن را مسأله‌اي جهاني دانست و افزود: «بعد از چند قرن، هيچ كدام از وعده‌هاي مدرنيته به وقوع نپيوست و امروز ادعاي آزادي و حقوق بشر يك ادعاي تهوع‌آور است». مسؤول نهاد نمايندگي مشكل روز جامعه را «عدم حضور انديشمندان روشن انديش ديني براي نظريه‌پردازي و پاسخ به سؤالات نسل جديد» دانست و گفت: «دوران مدرنيته به سر آمده، اما جايگزين آن چيست؟ امروز به خصوص در سطح جهاني يك عطش نسبت به مسايل ديني به وجود آمده است».
ايشان سپس به بيان نكات مهم پيام رهبر معظم انقلاب پرداخت و گفت: «چند نكته مهم را از اين پيام كه به «منشور آزادي» موسوم گشته مي‌توان دريافت:
1ـ توليد علم و انديشه در همة حوزه‌هاي علم به خصوص انديشه ديني.
2ـ سر و سامان دادن به بلبشوي فرهنگي.
3ـ مناظرات رو در رو و چهره به چهره.
4ـ كمبود انديشمندان ديني كه پا به پاي مسايل روز پيش بيايند».
وي تأكيد كرد: «بايد باشگاه‌ها و مراكزي وجود داشته باشد كه كساني كه حرف جديد دارند بيايند آنجا حرفشان را بزنند و يك هيأت علمي متناسب با آن حوزه وجود داشته باشد كه پاسخ‌هاي لازم را بدهند».
مسؤول نهاد نمايندگي با پيشنهاد تشكيل كلاس‌هاي بزرگ گفتمان ديني با دعوت از اساتيد بزرگ و طرح آزاد مسايل روز در آن، گفت: «گروه‌هاي معارف به صورت داوطلب اين كرسي‌ها و مراكز گفتمان را تأسيس كنند. منتها بايد شرايط آن را رعايت كنند».
حجت‌الاسلام اميني معاونت امور اساتيد نهاد نيز با ارائة گزارش عملكرد كميته برنامه‌ريزي، جلسات امسال اين كميته را مهم و پر بار دانست و گفت: «در مورد پيشنهادهايي كه در كميته مطرح مي‌شود فقط نهاد و معاونت امور اساتيد نيستند كه پيشنهاد مي‌دهند؛ تمام اشخاص حقيقي و حقوقي اگر پيشنهادي داشته باشند با ذكر نام در كميته مطرح مي‌شود».
وي اذعان كرد: «گذشته از بحث ضرورت دروس معارف، وضعيت موجود در اين حوزه رضايت بخش نيست».
ايشان از مديران خواستند تا نظرات كارشناسي خود را در مورد سرفصل‌هاي دروس معارف، جايگاه گروه معارف، تأمين و تربيت اعضاي هيأت علمي و طراحي تكنولوژي و مدل آموزشي بيان كنند.
در ادامة جلسه، مديران به تبادل نظر پرداختند و بعضاً از مسؤولان مربوط پاسخ شنيدند. در پايان آقايان دانش كيا، مديريت محترم تأمين نيروي انساني، موسوي مسؤول محترم دفتر هماهنگي شوراي مناطق و رفيعي مدير محترم مركز پژوهش و تحقيق متون درسي گزارشي از فعاليت‌ها و عملكرد ادارة متبوع خود ارائه نمودند.
آقاي دانش كيا اظهار داشت: ما در ارزشيابي اساتيد سه جهت‌گيري علمي، رفتاري و مهارت‌هاي تدريس را داشتيم كه «تأثيرگذاري استاد» نيز به اين جهت‌گيري‌ها افزوده شده است. وي افزود: «بيشترين كاركرد استاد معارف در همين تأثيرگذاري است كه البته خيلي از اين تأثيرگذاري‌ها قابل اندازه‌گيري نيست ولي 80 تا 90 درصد مي‌توان فهميد استاد در بين دانشجويان مقبوليت دارد يا نه».
حجت‌الاسلام رفيعي نيز با بيان فعاليت هاي اداره تدوين به معرفي بخش‌هاي مختلف پايگاه اطلاع رساني maaredsite.com پرداخت و راه‌اندازي آن را گامي بزرگ در جهت روزآمد كردن امر اطلاع رساني در حوزه معارف دانست.
حجت‌الاسلام موسوي هم با اظهار گله‌مندي از استقبال كم اساتيد از كارگاه‌ها گفت: «ما با يك نفر اين نشست‌ها و كارگاه‌ها را مي‌گردانيم كه اين خودش يك معجزه است».
اين نشست با تقدير از دو تن از مديران تلاشگر آقايان سيد حسين علامه از دانشگاه هنر اصفهان و عادلي مقدم از دانشگاه شهيد رجايي خاتمه يافت.