try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: سه شنبه, 18 مرداد, 1401

اخبار اين سو و آن سو

Send to friendSend to friend
Vote up!
Vote down!

اخبار اين سو و آن سو
ساختار وزارت علوم دگرگون مي‌شود
گروه جامعه: پس از تصويب مجلس و شوراي نگهبان، ساختار وزارت علوم پس از 27 سال دگرگون مي‌شود.
وزير علوم، تحقيقات و فناوري با بيان اين مطلب به ايسنا گفت: اين تغيير ساختار باعث مي‌شود، در همه عرصه‌هاي كشور، اعم از اقتصادي، سياسي و فرهنگي بعد از 80 سال وابستگي به نفت، توليد درونزاي علمي و فرهنگي داشته باشيم. دكتر مصطفي معين افزود: اين دگرگوني، متناسب با پيشرفت‌هاي علمي صورت يم‌گيرد و نقطه عطفي در مسير و روند علمي شدن كشور است. او همچنين گفت: مقدار متقاضيان ورود به دانشگاه‌ها در دهه آينده به مرز 17 ميليون نفر مي‌رسد. دكتر معين افزود: اگر ما موفق نشويم ظرفيت علمي كشور را توسعه دهيم، به خسارت‌هاي انساني بسياري همچون پوچي، اعتياد، نااميدي، دلزدگي، فرار مغزها و... دچار مي‌شويم. وي اظهار كرد: بايد با بهره‌گيري از آموزش‌هاي نوين، از طريق اينترنت، تلويزيون، آموزش مكاتبه‌اي و... اين ظرفيت را كمك كرده تا به كشور و جوانان آسيب نرسد.
دين و سلامتي:
بر اساس يك گزارش تحقيقاتي، كه در ماه مي در نشريه نيويورك تايمز به چاپ رسيد، در دهه اخير بسياري از دانشمندان ادعا نموده‌اند كه مداركي مبني بر وجود رابطه ميان اعتقاد ديني و سلامتي به دست آورده‌اند.
بر اساس اين گزارش تحقيقاتي، دانشمندان اعلام كرده‌اند كه رابطة مستقيمي ميان اعتقاد داشتن به باورهاي ديني و طولاني شدن عمر وجود دارد. اين رابطه به ويژه در زمينه كاهش و غلبه بر بيماري‌هاي روحي در اين افراد به وضوح قابل مشاهده مي‌باشد و اعتقادات مذهبي تأثير مثبت و مستقيمي بر سلامتي روح و روان افراد دارد. در همين رابطه دكتر Koenig از دانشكده داروسازي دانشگاه كلمبيا ادعا كرد كه كثرت مدارك معتبر در اين زمينه هيچ جاي ترديدي براي تأييد فرضيه رابطه دين و سلامتي انسان باقي نگذاشته است.

طرح پذيرش دانشجوي نيمه حضوري و تأسيس دوره‌هاي مجازي و اينترنتي در شوراي دانشگاه علامه طباطبايي بررسي مي‌شود.
دكتر نجفقلي حبيبي رئيس دانشگاه علامه طباطبايي در گفت و گو با ايسنا گفت: طرح پذيرش دانشجوي نيمه حضوري به دليل شرايط خاص آن در شوراي دانشگاه بررسي مي‌شود.
وي افزود: پذيرش دانشجوي نيمه حضوري تابع نظر شوراي دانشگاه است و در حال حاضر نيز هنوز تصميمي در اين مورد گرفته نشده است.
رئيس دانشگاه علامه طباطبايي در خاتمه اظهار داشت: طرح تأسيس دانشگاه‌هاي مجازي و اينترنتي دانشگاه علامه طباطبايي به دليل نياز به امكانات خاص در حال حاضر مسكوت مانده است.

بد نيست بدانيم:
برآورد تركيب فعاليت‌هاي اعضاء هيات علمي دانشگاه‌ها
عليرضا مهدياني
1ـ ميانگين فعاليت يك عضو هيأت علمي در مراتب استادي، دانشياري، استادياري و مربي به ترتيب 60، 47، 49 و 39 ساعت در هفته برآورد مي‌شود.
2ـ اوقات هر عضو هيات علمي با مرتبه استادي در طول هفته، 33 درصد به فعاليت آموزشي، 48 درصد به فعاليت تحقيقاتي، 4 درصد به فعاليت علمي و 15 درصد به فعاليت اجرايي اختصاص دارد.
3ـ اوقات هر عضو هيأت علمي با مرتبه دانشياري در طول هفته، 35 درصد به فعاليت آموزشي، 45 درصد به فعاليت تحقيقاتي، 5 درصد به فعاليت علمي و 15 درصد به فعاليت اجرايي اختصاص دارد.
4ـ اوقات هر عضو هيأت علمي با مرتبه استادياري در طول هفته، 40 درصد به فعاليت آموزشي، 34 درصد به فعاليت تحقيقاتي، 4 درصد به فعاليت علمي و 22 درصد به فعاليت اجرايي اختصاص دارد.
5ـ اوقات هر عضو هيأت علمي با مرتبه مربي در طول هفته، 38 درصد به فعاليت آموزشي، 37 درصد به فعاليت پژوهشي، 4 درصد به فعاليت علمي و 21 درصد به فعاليت اجرايي اختصاص دارد.
6ـ نسبت فعاليت‌هاي پژوهشي به فعاليت‌هاي آموزشي هر عضو هيأت علمي 03/1 برآورد مي‌شود كه در تفكيك مراتب دانشگاهي براي استاد 43/1، براي دانشياري 27/1، براي استادياري 86/0 و براي مربي 97/0 است.

تدريس قرآن در دانشگاه‌هاي آمريكا
به گزارش روزنامه واشنگتن پست در تاريخ ششم آگوست گروهي از دانشجويان چند دانشگاه آمريكا در كاروليناي شمالي از مسئولين دانشگاه خواستند تا براي آشنايي بيشتر با فرهنگ مسلمانان، كتاب قرآن در برنامه‌هاي درسي آنان قرار گيرد.
بر اساس اين گزارش دانشگاه‌هاي مربوطه نيز با اين تقاضاي دانشجويان موافقت كرده و از آغاز سال تحصيلي جديد نسخه‌هاي ترجمه شده قرآن به عنوان يك منبع درسي در اختيار دانشجويان قرار مي‌گيرد.
اين روزنامه همچنان مي‌افزايد كه عده قابل توجهي از دانشجويان اين دانشگاه‌ها با استقبال از اين طرح براي حضور در اين كلاس‌ها ثبت نام نموده‌اند.

جنجال بر سر حذف يك عبارت مذهبي در آمريكا
تصميم دادگاه فدرال آمريكا درباره حذف عبارت «زير سايه خدا» از متن سوگند وفاداري ملي آمريكايي‌ها حساسيت‌هاي بسياري در ميان آمريكايي‌ها برانگيخته است. يك دادگاه تجديدنظر فدرال در اوايل ماه جولاي اعلام كرد عبارت «زير سايه خدا» در سوگند وفاداري ملي آمريكايي‌ها نقض كننده قانون اساسي اين كشور است كه در آن بر جدايي كليسا از حكومت تأكيد شده است. چون معني اين عبارت آن است كه ايالات متحده «يك ملت زير سايه خداست» پس نقض كننده قانون اساسي است. اين تصميم سياستمداران آمريكايي، چه دمكرات و چه جمهوريخواه را به خشم آورد و آن‌ها خواستار تداوم اين عبارت در سوگند ملي شدند. اين مسأله همچنين واكنش‌هاي بسياري را در افكار عمومي آمريكا در برداشته است. هفته‌نامه نيوزويك نتايج يك نظرسنجي در اين مورد را منتشر كرده كه بر اساس آن، 87 درصد از پرسش شوندگان از وجود اين عبارت حمايت كرده و 54 درصد معتقد بودند كه دولت نبايد مانع ترويج مذهب شود. همچنين 60 درصد از آن‌ها معتقد بودند كه اظهار علني اعتقاد به خدا از سوي رهبران حكومت براي كشور مفيد مي‌باشد. در متن اصلي سوگند وفاداري ملي آمريكا كه در سال 1892 توسط فرانسيس بلامي كه يك سوسياليست بود نوشته شد، اشاره‌اي به خدا يا حتي آمريكا نشده بود اما بعدها در اوج جنگ سرد در دهه 1950، آوردن اشاره به خداوند در اين سوگند به عنوان راهي براي متمايز كردن آمريكا از كمونيست‌هاي بي‌خدا در شوروي، با حمايت بسيار عملي شد و در سال 1954 كنگرة آمريكا عبارت زير سايه خدا را وارد سوگند نامه كرد.
در همان زمان عبارت «ما به خدا توكل داريم» به همه اسكناس‌ها اضافه شد و در سال 1956 اين كلمات شعار اصلي كشور شد.

كميته فتواي دانشگاه الازهر داشتن سلاح اتمي براي كشورهاي مسلمان را واجب دانست
خبرگزاري جمهوري اسلامي: كميته فتواي دانشگاه اسلامي الازهر داشتن سلاح اتمي براي كشورهاي مسلمان را واجب دانست.
در فتواي كميته فتواي دانشگاه اسلامي الازهر كه از طريق سايت اينترنتي «اسلام آن لاين» منتشر گرديده گفته مي‌شود در حالي كه دشمنان اسلام داراي سلاح اتمي هستند بر كشورهاي اسلامي نيز واجب است كه براي دفاع از خود به سلاح اتمي دست يابند.
در فتواي مذكور از هيچ كشوري نام برده نشده است اما پيش از اين شيخ «محمد طنطاوي» شيخ بزرگ الازهر خواستار خلع سلاح اتمي اسرائيل شده بود.
از سوي ديگر شيخ «علاء سينابي» عضو كميته فتواي الازهر در مصاحبه‌اي مطبوعاتي در قاهره گفت: اسرائيل داراي سلاح اتمي است اما آمريكا يا سازمان ملل متحد در مورد اين كشور هيچ اقدامي به عمل نمي‌آورد.
وي اظهار اميدواري كرد كه همه كشورهاي اسلامي بتوانند در آينده نزديك به سلاح اتمي دست يابند.

قابل توجه اساتيد و خوانندگان محترم كه براي نشريه مقاله ارسال نموده‌اند.
با تشكر از استادان محترم معارف اسلامي كه با ارسال مقاله و نوشته‌هاي خود ما را در هر چه بهينه كردن نشريه معارف ياري مي‌رسانند. در اين راستا نشريه معارف بر خود فرض مي‌داند ضمن معرفي مقالات ارسالي همراه با نويسندگان محترم آن مقالات ذيل را در هيئت تحريريه نشريه معرفي و در صورت صلاحديد از آن‌ها استفاده مقتضي صورت گيرد.
1ـ حكومت ديني و آزادي در نهج‌البلاغه، نوشته آقاي محمود اشراقي مدرس دانشگاه آزاد اسلامي واحد دهاقان.
2ـ سه مقاله زندگي حضرت فاطمه زهرا(س)، وقتي كه «خدا» هم لبخند مي‌زند و نقش علي(ع) در دوران زندگي پيامبر(ص) نوشته سركار خانم مژگان ميرنجفي مدرس دانشگاه آزاد اسلامي واحد خوي.
3ـ افسانة غرانيق، نوشته حجت‌الاسلام فريبرز (هادي) لطافتي عضو هيأت علمي گروه حقوق قضايي و فقه و مباني حقوق اسلامي دانشگاه آزاد اسلامي.
4ـ نگاهي ديگر به مسأله اسلامي شدن دانشگاه‌ها، نوشتة جناب آقاي حسن علي رحمتي.
5ـ نماز و آرامش خاطر، نوشتة سيد رحمت اله موسوي مقدم عضو هيأت علمي دانگشاه علوم پزشكي ايلام.

انتصاب‌ها
طي احكام جداگانه‌اي از سوي رياست محترم دانشگاه‌هاي آزاد اسلامي واحد آستارا، فسا، كرمان، خوي، علي آباد كتول، بجنورد، نراق، نيشابور، بناب و شاهرود به ترتيب آقايان جواد واحديزاده، عباس احمدي سعدي، محمدرضا فرزاد مقدم، سيدتقي كبيري، سيد علي طاهري، حسن محمدزاده، محمد حسين پورياني، محمد نورالديني، وكيل زاده و محمد حسن بهشتي به سمت مديران گروه آن دانشگاه‌ها و همچنين از سوي سرپرست دانشكده علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني شاهرود آقاي اسماعيل معصومي به سمت مدير گروه منصوب گرديدند.
طي حكمي از سوي رياست محترم نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌ها حضرت حجت‌الاسلام والمسلمين قمي، حجت‌الاسلام والمسلمين مسلم محمدي به عنوان سرپرست نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه علوم پزشكي ايلام منصوب گرديد. در اين حكم آمده است با توجه به آشنائي شما با محيط دانشگاهي اميد است ضمن هماهنگي و برقراري ارتباط نزديك و صميمانه با مسئولان دانشگاه، اساتيد، دانشجويان، تشكل‌هاي اسلامي و نهادهاي فرهنگي دانشگاه و همفكري با نبيروهاي مؤمن و متعهد در انجام وظائف محوله و تبيين نظري انديشه ديني و رشد فضائل اخلاقي و اعتلاء بينش سياسي دانشگاه موفق باشيد.
دو خبر كوتاه
پنجمين جلسة شوراي علمي مركز برنامه ريزي و تدوين كتب معارف اسلامي با شركت رئيس مركز، مديران گروه‌هاي پنج گانه علمي و مديريت پژوهش مركز در تاريخ 16/10/81 برگزار شد. در اين شورا، پنج طرح تحقيقاتي در حوزه‌هاي معارف، انقلاب اسلامي، تاريخ اسلام و اخلاق مورد تصويب قرار گرفتند. گروه‌هاي علمي مركز اين طرح‌ها را پيگيري كرده، به انجام خواهند رساند.
جلسه كميته برنامه ريزي و ارزشيابي دروس معارف اسلامي در ساختمان شمارة 2 معاونت پژوهش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي جهت طرح پرسش‌هاي معارف اسلامي آزمون جامع پزشكي كه در زمستان سال جاري برگزار مي‌شود تشكيل گرديد.