try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: جمعه, 1 بهمن, 1400

ترجمان آفتاب بياني از زندگي و زمانه امام خميني(ره)

Send to friendSend to friend
Vote up!
Vote down!
نام نویسنده: 
جواد پاينده و سيد مجتبي مجاهديان
زیر عنوان: 
در گفت و شنودي با حجت الاسلام و المسلمين رحيميان(قسمت اول)

( براي ما بسي مايه مباهات است كه حضرتعالي پذيراي ماهنامه معارف شديد. در ابتدا با توجه به سال‌ها حضور شما در كنار امام در نجف اشرف، بفرماييد هدف رژيم پهلوي از تبعيد حضرت ايشان به عراق چه بود؟ چرا كه عراق به ويژه حوزه نجف، نبايد تبعيدگاهي براي يك روحاني عالي‌رتبه و يك مرجع تقليد به حساب آيد!
( به سئوال مهمي اشاره كرديد. بايد دانست كه ساواك از انتقال امام(س) به نجف، چند هدف عمده را دنبال مي‌كرد:
1. چون بالاخره در ايران و جهان اسلام، مطرح مي‌شد كه شاه ايران يك مرجع تقليد را "تبعيد" كرده، و اين مسئله براي رژيم پهلوي گران مي‌آمد، آنها فكر كردند و بهترين راه حل را در اين ديدند كه امام(س) را به نجف بفرستند. به اين ترتيب، آنچه كه در افكار عمومي از سكونت و اقامت يك روحاني، به ويژه يك مرجع تقليد در نجف، انعكاس پيدا مي‌كرد، تبعيد تلقي نمي‌شد؛ چرا كه نجف جايي است كه همه شيعيان به ويژه روحانيان آرزوي زندگي در آن و همجواري حضرت اميرمؤمنان(ع) را داشتند. پس رژيم شاه قصد داشت كه با منتقل كردن امام به نجف، زهر و تلخي تبعيد امام(س) را از كام مردم بگيرد و بلكه آن را به يك امتياز براي خود تبديل كند. البته اين انتقال، امتياز تبعيد كردن را هم براي آنان داشت، چون به هر حال امام در ايران نبود؛ هرچند كه براي امام نيز اقامت در نجف با اقامت در بورسا ـ تركيه ـ خيلي تفاوت داشت.
2. عواملي در نجف وجود داشت كه رژيم شاه فكر مي‌كرد توسط آنها مي‌تواند امام را كوچك كند. اين‌ها كساني بودند كه يا با رژيم پهلوي مرتبط بودند و يا بعضاً در ذات خود زمينه‌هايي از كينه نسبت به منش و روش امام داشتند. اينكه فقيهي قيام كند، زندان برود و به خاطر آن كسي كشته شود، براي طيفي از روحانيون نجف قابل قبول نبود. رژيم فكر مي‌كرد با توجه به اين دو خصوصيت، مي‌تواند امام(س) را در نجف مضمحل كند و چراغ وجود او را خاموش نمايد؛ و به اين ترتيب ماجرا تمام شود! امّا تجربه، وعده الهي را ثابت كرده است كه "لا يَحِيقُ الْمَكْرُ السَّيِّئُ إِلَّا بِأَهْلِه‏"1. انسان نمي‌تواند از اين روشن‌تر، تفسير عيني آيات و حقايق قرآن را ببيند. تنها كافي است كه كمي چشم خود را باز كند تا حقايق را لمس نمايد. اين مسئله فقط بُعد نظري ندارد، بلكه بُعد عيني هم دارد؛ كه اگر كسي با خدا باشد، هر كاري كه دشمن بر ضد او انجام دهد، به نفع او و به ضرر دشمن تمام خواهد ‌شد؛ "وَ إِنْ تَصْبِرُوا وَتَتَّقُوا لا يَضُرُّكُمْ كَيْدُهُمْ شَيْئًا"2؛ چرا؟! چون "إِنَّ اللَّهَ بِمَا يَعْمَلُونَ مُحِيطٌ"3 يعني همه چيز دست خداست؛ و خداوند بر هر چيزي احاطه دارد. وقتي امام(س) را زندان كردند، سيد ضياء طباطبايي به شاه گفته بود كه اگر اين سيد را دستگير كني، غلط است! اگر آزادش كني، غلط است! اگر نگهش داري، غلط است! هر كاري كنيد، به ضررتان است! پس در نهايت مجبور شدند امام(س) را تبعيد كنند.
دقيقا آن توطئه‌اي كه دشمن براي خاموش كردن نور امام(س) كرد، به ضرر خودش تمام شد. امام خميني(س) وقتي به نجف آمد و درس را شروع كرد، آنچنان شكُفت كه كسي چون مرحوم آيت الله شيخ مجتبي لنكراني ـ از علماي بزرگ نجف كه حدود 30 سال هم‌درس و هم‌مباحثه آيت الله خويي و آيت الله ميلاني بود و ما نزد ايشان هم رسائل را خوانده بوديم و هم مكاسب را ـ بالاترين احترام را براي بعد علمي امام قائل بودند. با گواهي آقا شيخ مجتبي لنكراني و آيت الله شهيد سيد اسدالله مدني، كه سال‌ها پيش از ورود امام در نجف اقامت داشتند، بسياري از مقلدين ساير مراجع بزرگ نجف در همان زمان حياتشان به امام خميني(س) عدول كردند! يعني امثال آقا شيخ مجتبي لنكراني گواهي به اعلميت امام نسبت به همة مراجع آن روز نجف مي‌دادند. ايشان قصيده غرّايي در شأن و منزلت علمي و معنوي امام(س) سرود كه اين دو بيت از آن را كه به خاطر دارم، خدمت شما قرائت مي‌كنم:
تالي علّامه است و خواجة طوسي
گوي سَبَق برده ز ابن فهد به تقوا
من به شگفتم كه زنده گشت محقق
نامده رجعت، چگونه آمده دنيا؟!
جالب است بدانيم كه علامه حلّي قلّة منقول در تشيع، است؛ خواجه طوسي قلة معقول است؛ ابن فهد حلّي قله عرفان و عبوديت و اخلاص، است. آقا شيخ مجتبي به همين سبك و سياق، يك قصيده غرّاء و طولاني‌اي براي امام سروده بود.
همچنين بسياري از ديگر علماء، از جمله آيت الله راستي كاشاني، اعتراف مي‌كردند كه تا قبل از ورود امام به نجف ما فكر مي‌كرديم كه از درس مراجع، مستغني شده‌ايم، و خودمان درس خارج برپاكرديم؛ اما چون امام خميني(س) به نجف آمد، به قصد امتحان، چند روزي پاي درس اين سيد نشستيم، آن زمان فهميديم كه تازه اولِ درس خواندن ماست! امثال او هم زياد بودند؛ مثل مرحوم آيت الله محمد هادي معرفت، آيت الله آصفي، آقا سيد محمود شاهرودي ـ البته آن موقع ايشان جزء كم سن و سال‌هاي فضلاي نجف بود ـ اخوان اشرفي شاهرودي و... ، جزء گل‌هاي سرسبد شاگردان آيت الله خويي بودند كه چون امام خميني(س) را شناختند، تا آخر پاي درس ايشان در نجف زانوي تلمّذ به زمين زدند. آري، بُعد علمي امام چنان در نجف شكُفت كه ديگران را تحت الشعاع خود قرار داد.
از بُعد مرجعيت، اگر امام 50 يا 60 سال ديگر هم در قم مي‌ماند، تنها مرجع قم مي‌شد؛ چون به صورت سنتي، تا آن زمان، مرجعيت جهان شيعه در نجف مستقر بود؛ و در ايران، مرجعيت تنها به مرزهاي جغرافيايي ايران ـ و بعضي از حواشي آن ـ محدود بود. تفاوت مرجعيت آقا سيد ابوالحسن اصفهاني(ره) كه در حوزه نجف مستقر بود با مراجع ايران ـ كه بعضاً در اوج عظمت هم بودند ـ عمدتاً در همين نكته خلاصه مي‌شد. اما وقتي آيت الله سيد محسن حكيم از دنيا رفت، بخش عظيمي از مقلدان ايشان ـ كه آن زمان، در جهان شيعه، به استثناي ايران، بيشترين مقلد را در ميان مراجع داشت ـ در كشورهاي كويت، عراق، پاكستان، افغانستان، هند، كشمير، و... مقلد حضرت امام خميني(س) شدند! عجبا كه شاه مي‌خواست با تبعيد امام به نجف نور آن حضرت را خاموش كند، اما مرجعيت امام در عراق، جهاني شد! كه اين از شگفتي‌ها و "آيات بيّنات" است. بله، نتيجة كار رژيم درست برعكس شد و باعث انزواي بيشتر خودشان و شكوفا‌تر شدن حضرت امام(س) گرديد.
البته تنها جايي كه بعد از رحلت آيت الله حكيم، مقلد حضرت امام(س) نشدند، بلكه يك دست مقلد آيت الله خويي گرديدند، لبنان بود؛ كه علت آن هم مشخص است ولي الآن جاي اين بحث نيست! اما به هر حال، باز كار خدا را ببينيد! همان‌جايي كه آنها مي‌خواستند امام در آن نفوذ و ظهوري پيدا نكند، پس از مدتي خدا چنان معادلات را تنظيم كرد كه شد لبنانِ حزب الله؛ كه الآن عميق‌ترين دلبستگي به انقلاب و اما در آنجاست. اكنون در بخش عظيمي از لبنان، جايگاهي كه امام خميني(س) و مقام معظم رهبري و نظام جمهوري اسلامي دارند، از جهاتي بي نظير است! خدا در اين چند دهه از عمر مبارزاتي امام و انقلاب، كارهايي كرد كه همه معجزه است و از محاسبات عادي خارج مي‌باشد!
( اين به واسطه اخلاص فوق العاده امام و سپردن امور به دست خدا بود؟
( بله. "وَ لَيَنْصُرَنَّ اللَّهُ مَنْ يَنْصُرُهُ إِنَّ اللَّهَ لَقَوِيٌّ عَزيز"؛4 در اين آيه "لام" تأكيد و "نون" تأكيد ثقيله آمده است؛ و مي‌دانيم كه فعل مضارع دلالت بر استمرار دارد. "الَّذينَ إِنْ مَكَّنَّاهُمْ فِي الْأَرْضِ أَقامُوا الصَّلاةَ وَ آتَوُا الزَّكاةَ وَ أَمَرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَ نَهَوْا عَنِ الْمُنْكَرِ"5.
همه اين ماجراها در حالي است كه امام با تأكيد فرمودند: "والله من يك قدم هم براي مرجعيت برنداشتم". وقتي مرحوم آيت الله حكيم را براي معالجه به لندن بردند، ماه رمضان بود و من از نجف براي تبليغ به "دوبي" ـ‌ از اميرنشين‌هاي هفتگانه امارات متحده عربي ـ رفتم و در منزل شخصي به نام شيخ عبدالله، اقامت كردم. در اتاق و ايوان خانه ايشان، از كف زمين تا سقف آن، رساله‌هاي علماي قم و نجف را انباشته كرده بودند! همين كه بوي الرحمان آيت الله حكيم به مشام رسيد، بيوت برخي آقايان، انبوه رساله‌هايشان را براي توزيع رايگان و جمع مقلّد، فرستاده بودند! آقا شيخ عبدالله به من مي‌گفت: ما مقلد آيت الله العظمي خميني(س) هستيم؛ تو را به خدا، اگر مي‌شود يك رساله از حضرت ايشان پيدا كن و براي ما بفرست! در نجف كه هيچ، حتي بعد از انقلاب و در جماران، بعضي‌ها مي‌آمدند و از ما رساله حضرت امام را مي‌خواستند! اما ما در پاسخ مي‌گفتيم: والله ما خودمان هم در دفتر، وقتي به رساله ايشان احتياج داريم، از بازار مي‌خريم!
مقصود اين است كه امام هرگز اجازه نداد حتي يك جلد رساله ايشان از وجوهات شرعي چاپ و رايگان توزيع شود! پدر بنده، در سال 1341 شمسي و بعد از فوت آيت الله بروجردي(ره) خدمت حضرت امام رسيد و عرض كرد: آقا! ما و بسياري از مردم مقلّّد شما هستيم و نياز به رساله حضرتعالي داريم. امر بفرماييد كه رساله شما چاپ شود و در اختيار ما قرار گيرد. ـ مشخص است كه اين حرف‌‌ها را به هر كس بگويي، استقبال مي‌كند. براي مثال مدتي پيش خودم نزد يكي از آقاياني كه ادعاي شاگردي امام را داشت و الآن ادعاي مرجعيت مي‌كند، رفتم. ديدم بالاترين شكوه و شكايت و دلخوري او اين است كه مي‌گفت: "چرا كاغذ رسالة من را تأمين نكردند؟! چرا درباره من كارشكني مي‌كنند؟! به كوري چشم آنها، من تا به حال چند بار رساله خود را چاپ و توزيع كردم و...!" با خود گفتم: بينيد اوج كينه مدعي شاگردي امام نسبت به جمهوري اسلامي اين است كه مثلاً براي چاپ رساله او همكاري نكردند! البته اصل اين مسئله هم توهّمي بيش نبود! ـ پدر ما چون اين درخواست را از امام كرد، ايشان سرشان را بلند كرده و با لحن تلخي فرمود: "اين حرف‌ها را خوب است به يك كتابفروش بزنيد!". پدرم مي‌گفت از اين برخورد حضرت امام(س) فرو ريختم! و ـ به تعبير خودمان ـ خيط شدم! و عرق سردي بر پيشاني‌ام نشست. بعد كه از نزد امام بيرون آمدم، با خودم اين مسئله را مرور كردم و تازه ارادتم به ايشان چند برابر شد؛ كه او در چه عالمي سير مي‌كند و ما در چه عالمي!

( ديدگاه حوزه علميه نجف، به ويژه نگاه مراجع عراق، نسبت به شخصيت و قيام ضد سلطنتي حضرت امام(س)، چگونه بود؟
( البته شايد طرح همه مسائل ايام تبعيد حضرت امام خميني(س) در عراق، و نسبت مراجع نجف با شخصيت و جنبش ايشان، اكنون چندان ضرورتي نداشته باشد. ولي كلاً همين مقدار بايد دانست كه حضرت امام(س) در حدود سال 49 و يا 50 شمسي، نامه‌اي خطاب به آيت الله منتظري نوشت و در آن درباره شرايط نجف، درد دل كرده بود؛ از جمله اين كلام دردآور اميرالمومنين(ع) از خطبه شقشقيه را آورد كه: "فصَبَرْتُ وَ فِي الْعَيْنِ قَذًى وَ فِي الْحَلْقِ شَجًا".6
(چرا ؟
( به خاطر فضاي نجف. چون نجف ده‌ها سال از عالم سياست جدا بود. ضمن اينكه بر روي نجف كار شده بود؛ به ويژه روي اطرافيان خيلي از مراجع. برخي از آن مراجع به شكل رسمي با دربار شاه ايران ارتباط و رفت و آمد داشتند! به ياد دارم كه يكي از حواريون و بلكه دست راست يكي از مراجع بزرگ نجف، آنقدر نسبت به امام(س) جسور و كينه‌توز بود كه ـ با چشم خود ديدم ـ وقتي كه امام(س) به حرم اميرالمؤمنين مشرف مي‌شد، طوري جلوي ايشان قرار مي‌گرفت و حركت مي‌كرد كه پشتش به مفاتيحي كه در دستان امام(س) براي دعا خواندن بود، چسبيده مي‌شد!! او با اين كار تعمّد داشت تا به نحوي، توهين و تحقيري نسبت به حضرت امام(س) نشان دهد.
( عكس العمل امام(س) چه بود؟
( اصلاً امام مثل كوه دماوند، پرصلابت بود؛ حالا اگر مگسي در دامنه او بپرد، چه گزندي بر او وارد مي‌كند؟! "اي مگس عرصه سيمرغ نه جولانگه توست!"
( اشاره‌اي به ابعاد معنوي و جنبه‌هاي تقوايي و وارستگي حضرت امام خميني(س) داشتيد؛ لطفاً از زهد و تقواي امام(س) بيشتر بگوييد.
در نجف، برخي با اشاره مستقيم و يا غير مستقيم رژيم پهلوي، تلاش مي‌كردند كه از امام(س) يك نقطه ضعف و يا عيب و نقصي پيدا كنند و آن را برجسته نمايند تا ايشان را با آن بكوبند؛ مثلاً يادم هست كه در آنجا، ما جوانان انقلابي را كه به عشق امام(س) از قم به نجف، مهاجرت كرده بوديم، ماركسيست اسلامي مي‌ناميدند! در تمام مدت زماني كه در نجف بوديم، تنها عيبي كه توانستند از شخص حضرت امام(س) بگيرند اين بود كه مي‌گفتند: چون امام هر شب به حرم حضرت اميرالمؤمنين علي(ع) مي‌رود، و مراجع ديگر هر شب نمي‌روند، اين باعث زير سئوال رفتن و تحقير ساير مراجع مي‌شود!! و در نهايت مردم نسبت به آنان ذهنيت پيدا مي‌كنند!! بنابراين هر شب زيارت رفتن ايشان، كار حرامي است!!
اين درحالي بود كه حضرت امام(س) با وجود دارا بودن مرجعيت، در نهايت ساده زيستي، در نجف گذران عمر مي‌كرد. حتي امام كلّ مسيرهاي داخل شهر نجف را، پياده رفت و آمد مي‌كرد؛ آن هم تنها با يك همراه. يك وقتي كه مي‌خواستند مسافتي دورتر از آن شعاع بروند ـ مثلاً براي ديدار و يا عيادت كسي، كه شايد سالي يكي دوبار بيشتر هم اتفاق نمي‌افتاد ـ چون ديگر طي پياده اين مسافت مشكل بود، آن وقت امام سوار درشكه مي‌شدند، كه در آن زمان، كرايه آن 15 ريال بود. در نجف تاكسي نبود، اما ماشين‌هاي كرايه‌اي بود كه به آنها "ابوخمسه" مي‌گفتند؛ كه همين بنزهاي قورباغه‌اي سياه و گازوئيلي بودند. اينها تنها به صورت دربستي كار مي‌كردند؛ يعني سوار كه مي‌شدي، بايد ربع دينار ـ 50 ريال ـ مي‌دادي؛ چه با آن يك كيلومتر مي‌رفتي و چه پنج كيلومتر؛ چه يك نفره سوار مي‌شدي و چه به همراه چهار نفر ديگر! اما حضرت امام(س) با توجه به هزينه بالاتر آن، هرگز حاضر نبود ـ در مقابل اصرار بسيار زياد ما قبول كند و ـ سوار ابوخمسه بشود. تا بالاخره آقا شيخ عبدالعلي ـ كه فعلاً در دفتر مرحوم آيت الله بهجت هستند ـ به آقا عرض كرد: الآن ديگر همه مراجع نجف، ماشين‌هاي مدل بالا دارند (در آن زمان مرحوم آيت الله حكيم ماشين "كاديلاك" داشت، مرحوم آيت الله خويي "بنز" داشت و مرحوم آيت الله شاهرودي "شورلت"!) وقتي شما هنوز سوار درشكه مي‌شويد، شايد اين حمل بر چيز ديگر شود و باعث تعريض به ساير مراجع گردد! تا اين موضوع را گفتند، حضرت امام فرمود: "از اين به بعد ديگر تاكسي بگيريد!" يعني در مواقع ضرورت از همان ماشين‌هاي ابوخمسه گازوئيلي استفاده مي‌كردند.
درباره عرفان حضرت امام خميني(س)، اين نكته را نيز بايد دانست كه جلوه‌هاي عرفاني، در سراسر جان و وجود و زندگي ايشان نمود داشت. عرفان امام در عبادت‌ و نمازهاي عارفانه، و زيارت‌ها و دعاهاي با شور و شعور ايشان متجلي بود.
( چنانكه مستحضريد، جريان‌هاي مختلفي را به عنوان نقطه شروع انقلاب اسلامي برمي‌شمرند ـ از مشروطه گرفته تا نهضت ملي و جريان‌هاي اوايل دهه چهل شمسي به ويژه 15 خرداد سال 42 و حوادث دهة 50 ـ كه گاه برخي از گروه‌ها اين مبادي مختلف زماني را براي انقلاب با انديشه و اهداف خاص خود بيان مي‌كنند. حقيقت آن است كه همه اذعان دارند كه جريان 15 خرداد، يك جريان ديگري است. از نظر حضرتعالي نقش و جايگاه 15 خرداد در ثمردهي انقلاب 1357 چيست؟
( 15 خرداد، حادثه‌اي است كه خود معلول تلاقي دو تفكر و دو جريان مي‌باشد؛ يكي جريان شاه و حاكميت وابسته او به آمريكا و اسرائيل و مسير باطلي كه در آن بود؛ و ديگري، مسيري را كه حضرت امام خميني(س) مبتني بر اسلام ناب محمدي(ص) شروع كرد. چنين نيست كه برخي مي‌گويند امام به تدريج به "ولايت فقيه" و "مبارزه" و "انقلاب" و... وارد شد. اگر نامه‌اي را كه حضرت امام(س) سال‌ها پيش از شروع نهضت و حتي قبل از زعامت آيت الله بروجردي(ره)، يعني 15 ارديبهشت سال1323 شمسي، نوشتند و در جلد اول "صحيفه نور" و "صحيفه امام" است، ملاحظه كنيد ـ كه اصل اين نامه در كتابخانه وزيري يزد موجود است؛ و اولين بار من يك نسخه از آن را از مرحوم حاج احمد آقا گرفتم و در مجله پاسدار اسلام چاپ كردم ـ امام اين نامه را با اين عبارت قرآني شروع كردند كه: "قُلْ إِنَّمَا أَعِظُكُمْ بِوَاحِدَةٍ أَنْ تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنَى وَ فُرَادَى"7؛ از آن نامه معلوم مي‌شود كه امام، همان امامي است كه ما در طول دوران مبارزه، تا سال آخر عمر شريفش مشاهده كرديم. امام(س) در آن نامه پس از ذكر آيه فوق، چنين پرشور مي‌نويسد:
"خداي تعالي در اين كلام شريف،... اين يك كلمه را پيشنهاد بشر فرموده، اين كلمه تنها راه اصلاح در جهان است. قيام براي خداست كه ابراهيم خليل الرحمان(ع) را به منزل خلت رسانده و از جلوه‌هاي گوناگون عالم طبيعت رهانده؛
خليل آسا دَرِ علم اليقين زن
نداي "لا أُحِبُّ الآفِلِينَ"8 زن
قيام لله است كه موسي كليم(ع) را با يك عصا به فرعونيان چيره كرد و تمام تخت و تاج آنها را به باد فنا داد و نيز او را به ميقات محبوب رساند و به مقام صعق و صحو كشاند. قيام براي خداست كه خاتم النبيين(ص) را يك تنه بر تمام عادات و عقايد جاهليت غلبه داد و بت‌ها را از خانه خدا برانداخت و به جاي آن توحيد و تقوا را گذاشت و نيز آن ذات مقدس را به مقام قاب قوسين او ادني رساند. خودخواهي و ترك قيام براي خدا ما را به اين روزگار سياه رسانده و همه جهانيان را بر ما چيره كرده و كشورهاي اسلامي را زير نفوذ ديگران درآورده. قيام براي منافع شخصي است كه روح وحدت و برادري را در ملت اسلامي خفه كرده. قيام براي نفس است كه بيش از ده‌ها ميليون جمعيت شيعه را به طوري از هم متفرق و جدا كرده كه طعمه مشتي شهوت پرست پشت ميزنشين شدند. قيام براي شخص است كه يك نفر مازندراني بي‌سواد را بر يك گروه چندين ميليوني چيره مي‌كند كه حرث و نسل آنها را دستخوش شهوات خود كند. قيام براي... ". آخرين جمله امام در آن نامه آيه مباركه "وَ مَنْ يَخْرُجْ مِنْ بَيْتِهِ مُهَاجِرًا إِلَى اللَّهِ وَرَسُولِهِ ثُمَّ يُدْرِكْهُ الْمَوْتُ فَقَدْ وَقَعَ أَجْرُهُ عَلَى اللَّهِ"9 مي‌باشد.
ما به روشني ريشه‌هاي كتاب "كشف الاسرار" و مسئله "حكومت اسلامي" و نظريه مترقي "ولايت فقيه" و عصاره تفكر انقلابي حضرت امام را، در اين نامه مي‌بينيم. البته آنگونه كه ـ بلاتشبيه ـ مانند حضرت امام حسين(ع) كه سال‌ها در زمان ولايت حضرت امام حسن(ع)، تابع محضِ امام حاضر خود بود، امام خميني(س) نيز در زمان زعامت آيت الله بروجردي، تنها در حدّ تذكر و مشورت دادن عمل مي‌كرد و بيشتر از آن پيش نمي‌رفت. ايشان همواره براي تثبيت و تقويت مرجعيت آيت الله بروجردي، تلاش مي‌كرد. همه مي‌دانند كه امام، نقش اساسي و عمده‌اي در انتقال مرحوم آيت الله بروجردي به قم و تثبيت جايگاه مرجعيت ايشان داشت.
به هر صورت، حضرت امام پس از رحلت آيت الله بروجردي، مترصد فرصتي بود تا نهضت خود را شروع كند؛ از اين رو قيام خويش را از تقابل با لوايح ايالتي و ولايتي آغاز كرد. رژيم پهلوي در برابر موضع قاطع حضرت امام(س) عقب نشيني نمود كه به آن "نهضت دو ماهه" مي‌گويند. البته اين يك عقب نشيني تاكتيكي بود؛ چرا كه بلافاصله، رژيم، لوايح شش گانه و به اصطلاح "انقلاب سفيد شاه و ملت" را در ششم بهمن 1341 و طي رفراندومي به راه انداخت. رژيم مي‌خواست با وجهه‌اي مردمي و تحت عنوان انقلاب سفيد، برنامه‌هاي آمريكا را با سازماندهي جديد و سرعت بيشتري، در ايران پياده كند. نهضت اصلي امام خميني(س) كه تا پيروزي آن ادامه يافت و منجر به سقوط نظام سلطنتي گرديد، از همين جا، شروع شد.
( در اين دوران شما هم در مبارزه شركت داشتيد؟
بله. اتفاقاً از آن زمان خاطرات زيادي دارم كه براي تفنّن يكي از آنها را نقل مي‌كنم: فردي به نام "حاج ابوالفضل" در قم بود كه قد بلند بود و صداي بسيار رسايي داشت. پالتو مي‌پوشيد و شال سبزي هم به گردن مي‌انداخت. ايشان طرفدار حسابي حضرت امام بود. يادم هست كه در اين ايّام، اطراف مدرسة خان، تظاهراتي صورت گرفت و مردم شعار مي‌دادند: "ما تابع قرآنيم / رفراندوم نمي‌خواهيم"، اما اين آقا ابوالفضل، وسط جمعيت، بلند داد مي‌زد: "ما ديگه شاه نمي‌خواهيم"!؛ كه مأموران رژيم او را گرفته و كتك مفصلي زدند.
( تحليل شما از نقش حادثه فيضيه در تاريخ نهضت اسلامي حضرت امام خميني(ره) چيست؟ آيا مي‌تواند به عنوان نقطه عطفي در تاريخ مبارزات ملت ما و در راستاي تقابل امام با لوايح ايالتي و ولايتي مورد ارزيابي قرار گيرد؟
(حادثه فيضيه، اتفاق بسيار مهمي است؛ بلكه بايد آن را يكي از نقاط عطف نهضت اسلامي حضرت امام خميني(س) به شمار آورد. نقطه عطفي است كه تا حدّ زيادي پرده از چهره خبيث و منافقانه شاه برداشت. امام هم متقابلاً حداكثر بهره برداري را از اين حادثه كرد. نقطه اوج بهره برداري امام از اين واقعه، سخنراني ايشان در روز عاشورا ـ سيزده خرداد 1342ـ در مدرسه فيضيه بود؛ كه خطاب و اخطار مستقيمش نيز به شخص شاه صورت گرفت. امام با شجاعت تمام خطاب به شاه فرمود: "اي آقاي شاه! اي جناب شاه! من به تو نصيحت مي‌كنم ؛ دست بردار از اين كارها. آقا! اغفال دارند مي‌كنند تو را. من ميل ندارم كه يك روز اگر بخواهند تو بروي، همه شكر كنند... يك قدري تامل كن! يك قدري عواقب امور را ملاحظه بكن! يك قدري عبرت ببر! عبرت از پدرت ببر..." دو روز پس از آن سخنراني، امام را دستگير كردند و حادثه 15 خرداد اتفاق افتاد.
پس مي‌بينيد كه سلسله حوادث 15 خرداد، مترتّب بر حادثه فيضيه است؛ و حادثه فيضيه نيز مترتب بر نهضتي است كه امام در تقابل با لوايح شش گانه شاه شروع كرد. اگر چه در 15 خرداد كشتار وسيع‌تري از ملت مبارز صورت گرفته بود؛ و باز پرده‌اي ديگر از چهره كريه رژيم ستم‌شاهي برداشته شد. يعني از يك طرف حضرت امام(س) دستگير شد، و از يك طرف كشتار فجيعي صورت گرفت و خفقاني كه به مدت چند ماه تا آزادي امام ايجاد كردند. امام پس از آزادي، 15 خرداد را به نام "يوم الله" احيا كرد. پس از سخنراني و روضه امام در 28 ارديبهشت سال 1343 در مسجد اعظم، تعبير من اين بود كه امام در آن خطابه پرشور "هم نقش حسيني خود را ايفا كرد و هم نقش زينبي ـ در رساندن پيام خون شهداي 15 خرداد ـ را". رژيم شاه، به خيال خام خود فكر مي‌كرد، امام پس از مدتي زنداني كشيدن، كوتاه مي‌آيد! در حالي‌كه ديدند امام نه تنها كوتاه نيآمد، بلكه بسيار مستحكم‌تر وارد ميدان ادامه مبارزه با رژيم شد. پايان تابستان سال 1343، قضيه كاپيتولاسيون پيش آمد.
به هر حال 15 خرداد يك نقطه عطف، بلكه برجسته ترين نقطه عطف آغاز نهضت امام خميني(س) است. از آن واقعه تا سال 1356 شمسي، ما حادثه‌اي مانند 15 خرداد در تاريخ اين نهضت نداريم. در واقع براي اولين بار است كه شاهد حضور گسترده مردم در حمايت از مذهب و دين و به خاطر دستگيري يك مرجع تقليد، در صحنه هستيم كه شجاعانه در مقابل تانك و مسلسل سينه سپر كردند. اين نقطه عطف برجسته‌اي در طول تاريخ انقلاب اسلامي است.
نكتة مهم ديگري كه بايد در رابطه با 15 خرداد اشاره كرد، اين است كه آن قيام از ظرفيت عاشورا و تاسوعا و نقش كربلا استفاده كرد. ما در بررسي‌هاي خود ـ در بنياد شهيد ـ بر روي وصيتنامه‌هاي شهدا، دو عامل اساسي جبهه رفتن جوانان را كه عبارت بود از: "الگوگيري از كربلا"، و "پيروي از ولايت"، كشف كرديم. اين دو عنصر اصلي عزيمت جوان‌ها به جبهه‌ها و در نتيجه تغيير معادلات حاكم بر دنياي امروز و پيروزي خون بر شمشير است. اين دو عنصر، پيش از جنگ هشت ساله و دفاع مقدس، در طول نهضت امام خميني(س) تا پيروزي انقلاب اسلامي جريان داشت. ديديم كه حادثه فيضيه هم در روز شهادت امام صادق(ع) اتفاق افتاد؛ و بلكه نقطه اوج اين نهضت، يعني قلة 15 خرداد، بهره‌اي بود كه مردم از ظرفيت امام حسين(ع) گرفته و الهامي بود كه از مسئله عاشورا و كربلا دريافتند. شعارهاي نهضت خميني(س) از همان ابتدا متأثر از حادثه عاشورا و كربلا بود؛ شعارهايي كه از سيدالشهداء(ع) و كربلا احيا شد، مانند: "هيهات منا الذله"، "زير بار ستم نمي‌رويم" و... . در تاريخ انقلاب ما ثبت است كه نقطة اوج پيروزي نهضت، تظاهرات عاشورا و تاسوعاي سال 57 بود كه كمر رژيم را شكست. اصلاً كساني مثل "شهيد طيّب حاج رضايي" به عشق امام حسين(ع) از آن نقطه حضيض، به اوج عزّت رسيدند.
( اتفاقا حضرت امام هم فرمودند: " اين خون سيدالشهداست كه خون‌هاي همه ملت‌هاي اسلامي را به جوش مي‌آورد".
( بله! يا اين جمله كه فرمودند: "شهداي ما امتداد شهداي كربلا هستند". اين ويژگي‌هاست كه معجزه آفرين بوده و معادلات دنيا را به هم مي‌زند. ملاحظه مي‌كنيد كه اكنون نيز حتي خود غربي‌ها اعتراف مي‌كنند كه انقلاب ايران مثل انقلاب فرانسه، يا انقلاب روسيه و يا ديگر انقلاب‌هاي ديگر دنيا نيست. حتماً بايد تفاوت‌هاي ماهوي و اساسي با آنها داشته باشد كه مي‌بينيد بعد از 30 سال از پيروزي و تحقق آن، باز هم مراسم 22 بهمن سال گذشته، از سال‌هاي پيش از آن، پرشورتر و باشكوه‌تر برگزار مي‌شود. با اينكه نسل جوان كنوني در كشور ما، دو نسل با پديدآورندگان انقلاب فاصله دارند، اما باز انقلاب سرزنده و برپاست.
( جالب اينجاست كه اين را اعتراف مي‌كنند؛ اما چرا باز هم با پارامترهاي انقلاب‌هاي ديگر، انقلاب ما را مي‌سنجند؟
( علتش اين است كه هنوز رمز و راز واقعي پيروزي اين انقلاب و استمرار اين نظام، و پيش‌تر از آن، سرّ مكتب رهايي‌بخش تشيع را، چنانكه بايد نفهميده‌اند. ناچار جايي كه به بن بست مي‌خورند، ناگزير به سراغ همان الگوها و تئوري‌هايي مي‌روند كه در ذهن خود دارند.
( پس از انقلاب به ويژه در سال‌هاي اخير، آثار زيادي در زمينه نقش گروه‌ها و جريانات مختلف، در تحقق و پيروزي انقلاب اسلامي منتشر شده است؛ به راستي سهم ديگر گروه‌هاي مدعي دوران مبارزه اعم از سياسي، مسلحانه، جريانات روشنفكري، چپ و ليبرال و ... در پيروزي اين نهضت به چه ميزان بوده است؟ آيا اينها را مي‌توان به عنوان عوامل مؤثر و اساسي پيروزي انقلاب سال 1357 به حساب آورد؟
( يقيناً هيچ چيز و هيچ حركتي در عالم هستي نمي‌تواند بدون نقش باشد. اما با اين وصف، اگر امام ـ و شخصيت جامع و نقش منحصر به فرد ايشان و دستمايه و استفاده به‌جايي كه آن حضرت از ظرفيت‌هاي مذهب كرد ـ نبود، چند صد سال ديگر هم آن گروه‌هاي مدعي نمي‌توانستند كمترين ضربه كاري به شاه و رژيم او بزنند! شايد مي‌توانستند ضربه‌هاي مقطعي و پراكنده‌اي بر ضد رژيم وارد آورند؛ اما ضربه‌اي كه بتواند رژيم پهلوي را ـ با آن همه پشتوانه و امكانات ـ از پا درآورد و سلطنت را ساقط كند، امكان نداشت. ...(ادامه دارد)
منبع/ ماهنامه اطلاع رساني معارف، شماره76 خردادماه1389، ص 6-13.

1. تحف العقول، ص 317.
2. آل عمران/120.
3. همان.
4 حج: 40.
5 حج: 41.
6 بخشي از فرمایش امیرمؤمنان علی (علیه السلام) در ایام 25 سال صبر ایشان بعد از رحلت پیامبر اسلام، نهج البلاغه، خطبه 3 (شقشقيه).
7. سبأ/46.
8. انعام/ 76.
9. نساء/100.