try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: دوشنبه, 5 خرداد, 1399

تازه‌هاي كتاب

Send to friendSend to friend

حكمت متعاليه و انسان
نويسنده: زير نظر آيت‌الله سيدمحمد خامنه‌اي
ناشر: بنياد حكمت اسلامي صدرا
نوبت چاپ: اول ـ 1388
قيمت جلد شوميز: 3500 تومان
قيمت جلد گالينگور: 5000 تومان
اين كتاب، جلد اول مجموعه مقالات دهمين همايش بزرگداشت حكيم صدرالمتالهين شيرازي (ملاصدرا) با عنوان «حكمت متعاليه و انسان» است كه در همايش گراميداشت اين فيلسوف بزرگ اسلامي ارائه شده است اين مجموعه دربردارنده 23 مقاله و سخنراني منتخب از استادان و فيلسوفان برجسته ايراني در حوزه فلسفه مي‌باشد؛ فرهيختگاني چون: آيت‌الله سيد محمد خامنه‌اي رييس بنياد حكمت اسلامي صدرا، دكتر كريم مجتهدي، دكتر رضا داوري استاد گروه فلسفه دانشگاه تهران و.... برخي از عناوين مقالات اين مجموعه عبارتند از: «انسان نوراني و سنت‌صدرايي»، «انسان و فلسفه»، «معنا و حقيقت انسان در ملاصدرا»، «پاسخ حكمت متعاليه به مسائل حقوق بشر معاصر»، «صيرورت انسان از ديدگاه حكمت متعاليه»، «تعالي هويت سيال انساني در افعال اختياري او»، «جايگاه انسان در حكمت متعاليه ملاصدرا»، «هويت انسان در انديشه ملاصدرا»، «ارجمندي انسان در فلسفه ملاصدرا»، «شناخت انسان از منظر ملاصدرا»، «انسان در ميزان قرآن و حكمت متعاليه»، «اهميت و شناخت نفس انسان در حكمت متعاليه»، «رابطه انسان كامل و قرآن در حكمت متعاليه»، «حكمت متعاليه و اراده انسان»، «رابطه نفس و بدن از ديدگاه ملاصدرا»، «جستجو و ريشه‌يابي اختلافات ملاصدرا و ابن‌سينا در باب تناسخ» و «رتبه وجودي زن و مرد در حكمت متعاليه».

بازتاب
تفكر عثماني در واقعه كربلا
نويسنده: محمدرضا هدايت‌پناه
ناشر: پژوهشگاه حوزه و دانشگاه
نوبت چاپ: اول ـ 1388
قيمت: 3000 تومان
كتاب حاضر درصدد پاسخگويي به اين نگاه است كه نه تنها شيعيان مسئول واقعه كربلا نبودند بلكه تفكرات عثماني، اموي و رومي بود كه فاجعه كربلا را رقم زد و اين حقيقت با ادلّه و شواهد تاريخي، بررسي شده است.
نويسنده، پرداختن به اين موضوع را از چند جهت حائز اهميت مي‌داند؛ نخست وحشت و ترسي است كه از بيداري مسلمانان و گسترش و توجه روز افزون جهان به اسلام و تشيع، دشمنان مسلمانان و برخي مسلمانان نادان و متعصب وهابي را فراگرفته. جهت دوم، خلع سلاح كردن شيعيان از مباني و پتانسيل‌هاي غني مذهبي و اعتقادي خود است كه در جبهه اول مبارزات عليه كفار و دشمنان اسلام قرار دارند و به يقين يكي از اين مباني، عاشورا و قيام سيدالشهدا(ع) است.
اثبات اين مدعا در پنج بخش و يك ضميمه با عناوين ذيل تنظيم شده است؛ مفاهيم و بستر تاريخي آنها، برنامه‌هاي تغيير هويت سياسي ـ مذهبي كوفه، بازتاب تفكر عثماني در كوفه، بازتاب تفكر عثماني در كربلا، كربلا و نقش فقها و قراء، منع آب از عثمان و موضع اميرالمومنين(ع). در انتهاي اين اثر نمايه‌اي از اعلام و اماكن نيز درج شده است.

معنا منهاي معنا
نويسنده: علي اكبر رشاد
ناشر: پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي
نوبت چاپ: اول ـ 1388
قيمت: 2100 تومان
اين اثر در چهار گفتار سامان يافته است: گفتار اول: معنا منهاي معنا؛ اين گفتار پرداخته سخنراني مؤلف در نقد مدعيات يكي از نمايندگان معنا ورزي‌هاي مدرن است. گفتار دوم: سيطره مجاز در ساحت هويت تاريخي؛ اين گفتار در حقيقت حاصل بررسي انتقادي افكار و آراي دكترسيدحسين نصر در سنت گرايي و معنويت ورزي است. در اين گفتار، نخست به شرح اين مدعا مي‌پردازد كه به محاق افتادن حقيقت و سيطره مجاز خصلت روزگار ما در عرصه‌هاي گوناگون معرفت و معيشت است؛ سپس به عنوان ذكر مصداق تأكيد مي‌دارد كه سنت، تجدد و فراتجدد، دوره‌هاي مخصوص حيات و هويت تاريخي فرهنگي اقليم و اقوام خطه فرهنگ است.
گفتار سوم: حجب النّور، شرح حجاب‌هاي نوراني در شعر حضرت امام(س)؛ اين گفتار حاصل مقاله اي است كه مؤلف در همايش «ادبيات عرفاني حضرت امام(ره)» ارائه داده است. در اين گفتار پس از اشاراتي به هويت و حيطه شعر امام(س) به شرح ظرائف و طرائف آمده در سروده‌هاي آن راحل رستگار در باب حجاب‌هاي نوراني پرداخته شده است.
گفتار چهارم: شهود و شيدايي؛ در اين گفتار ضمن بررسي ادوار شعرسرايي امام(ره)، مضامين معرفتي اشعار آن بزرگ، كوتاه و گذرا بازكاويده و بازخواني شده است.

علاقمندان مي‌توانند جهت دريافت پستي اين كتابها با مركز پخش آن به شماره 7838053 – 7746546 – 0251؛ 09122752029تماس حاصل نمايند.