try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: سه شنبه, 29 مرداد, 1398

اخبار فرهنگي ايران و جهان

Send to friendSend to friend

وقت رفتنم دندان نداشت و در بازگشتم دندانپزشكي مي‌خواند!
سرلشكر خلبان شهيد امير، حسين لشكري، سيدالاسراء نيروي هوايي ارتش و پرسابقه‌ترين آزاده ايراني، در شب هجدهم مرداد 88 از خاك به افلاك پرگشود و به جمع همرزمان شهيدش پيوست. اميرحسين لشكري متولد 1331 در يكي از شهرهاي استان قزوين به دنيا آمد و در تير ماه 1356 با درجه ستوان دومي خلباني فارغ‌التحصيل شد و در يگان‌هاي نيروي هوايي دزفول، مشهد و تبريز دوره شكاري را تكميل كرد. با آغاز جنگ تحميلي به خيل مدافعان كشور پيوست و پس از انجام 12 ماموريت، هواپيماي وي مورد اصابت موشك دشمن قرار گرفت و در خاك دشمن به اسارت نيروهاي بعثي عراق درآمد. در سه ماهه اول دوران اسارت در سلول انفرادي بود و پس از آن در مدت 8 سال در كنار 60 نفر از ديگر هم‌رزمان در يك سالن عمومي و دور از چشم صليب سرخ جهاني نگهداري مي‌شد اما پس از پذيرش قطعنامه وي را از ساير دوستان جدا كردند كه دوران اسارت انفرادي وي 10 سال طول كشيد. امير لشكري سرانجام پس از 16 سال اسارت به نيروهاي صليب سرخ معرفي شد و دو سال بعد در 17 فروردين 1377 به خاك مقدس وطن بازگشت.
ماهنامه معارف ضمن تسليت شهادت اين بزرگمرد نستوه، به ياد او، قسمتي از خاطراتش را از زبان آن مرحوم، تقديم مخاطبان ارجمند خود مي‌كند: «يك هفته قبل از آن پرواز من در مرخصي به سر مي‌بردم و به تهران آمده بودم كه به پايگاه هوايي دزفول احضار شدم. از اواسط مرداد عملا تهاجم هوايي عراقي‌ها آغاز شده بود و ما هم بايد آمادگي مان در دفاع را به دشمن ثابت مي‌كرديم. از روز شنبه كه وارد پايگاه شدم تا روز پنج شنبه كه آن اتفاق افتاد جمعا دوازده پرواز در قالب ماموريت‌هاي شناسايي آلرت و اسكرامبل و عمليات‌هاي آفندي به مواضع نيروهاي در مرز ارتش بعث عراق انجام داده بودم و در آن روز قرار بود سيزدهمين پرواز را انجام دهم.
به فاصله چند دقيقه بعد از گروه دو فروندي ما يك گروه و بلافاصله بعد از آن هم گروه ديگري ماموريت پروازي به نزديكي‌هاي همان منطقه داشتند. به محض رسيدن به منطقه هدف واقع در مندلي و زرباتيه عراق ديوار آتش عراقي‌ها در آن لحظات صبحگاهي كه هنوز آفتاب كاملا طلوع نكرده بود به استقبالمان آمد و من كه در حال شيرجه به سمت هدف بودم مورد اصابت قرار گرفتم. با وجود عدم كنترل هدايت هواپيما و در حالي كه آماده ذكر شهادتين شده بودم از فرصت محدودي كه داشتم استفاده كردم و در همان شرايط هم راكت‌ها رها و هم هواپيما را براي اصابت به هدف هدايت كردم. بعد از آن هم اهرم اجكت را كشيدم. چشم كه باز كردم عراقي‌ها را بالاي سرم ديدم. يك افسر عراقي با برخوردي مودبانه به من نزديك شد و با زبان عربي گفت كه قصد دارد دست‌هايم را ببندد. البته برخوردهاي ناشايست هم كم نبود. آرام آرام هوشياري ام را به دست آوردم و شرايطم را بررسي كردم؛ لبم پاره شده بود، دست چپم هم هنگام پرتاب شدن از هواپيما زخمي شده بود اما تلفات سنگيني به دشمن وارد كرده بودم.
عراقي‌ها اولين اسيرشان را گرفته بودند و با تيراندازي هوايي و هلهله ابراز شادي مي‌كردند. باز بيهوش شدم و بعد از مدتي در چادر بهداري چشم باز كردم در حالي كه يك پزشك عراقي با درجه ژنرالي مشغول مداوا و بخيه لب زخمي من است. سپس مرا به بيمارستان منتقل كردند و بعد هم مراحل بازجويي و بندهاي زندان. در مدت اسارتم در زندان‌هاي مخابرات ابوغريب و الرشيد زنداني بودم و در نهايت ده سال پاياني را كه بعد از زمان پذيرش قطعنامه بود مجددا به زندان مخابرات بازگشتم تا مدت طولاني زندان انفرادي بدون همدم و هموطن را در اين زندان طي كنم. در اين مدت به جز يك سال و نيم آخر ـ صليب سرخ جهاني هم اطلاعي از من نداشت. يك گروه از اسرا كه براي مدتي در مخابرات و ابوغريب با من هم سلولي بودند بعدها خبر زنده بودنم را به خانواده ام رساندند.
در زندان اب وغريب موفق شدم از عراقي‌ها يك عدد راديو به دست آورم و يك بار هم با نفوذ به يكي از عناصر دشمن موفق شدم راديوي ديگري به دست بياورم. بعد از آزادي ساير دوستان براي تهيه اخبار با مشكل مواجه شدم و دسترسي ام به اطلاعات محدود بود اما چون هدف دشمن زنده ماندن من بود در صورتي كه كوچك‌ترين تغيير در حالاتم مي‌ديدند سعي مي‌كردند دليل آن را كشف كنند و مشكلاتم را حل كنند. مثلاً برايم قرآن و نهج البلاغه و مفاتيح الجنان مي‌آوردند آن هم در حالي كه در اردوگاه‌ها به تعداد زيادي از اسرا فقط يك جلد قرآن مي‌رسيد. آنها قصد بهره برداري تبليغاتي از من داشتند و سعي مي‌كردند در موقعيت مناسب با معرفي من اعلام كنند كه ايران آغازگر جنگ بوده است. به همين دليل هم زنده نگه داشتن من از اهميت ويژه اي برخوردار بود و كوچك‌ترين اتفاقات زندان من بايد به اطلاع صدام مي‌رسيد و از او كسب تكليف مي‌شد. در نهايت با تسليم نشدنم به اجراي خواسته‌هاي آنها و سپس معرفي عراق به عنوان تجاوزگر مقدمات آزادي من فراهم شد.
اين روند در زمان برگزاري اجلاس سران كشورهاي اسلامي در سال 76 و هنگامي كه يك هيئت نمايندگي از عراق به سرپرستي طه ياسين رمضان وارد ايران شده بود و مذاكره مفصلي كه در خصوص من انجام گرفت به نتيجه رسيد. در همان روزهاي پذيرش قطعنامه آخرين اسير ايراني را ديدم و بعد از آن به تنهايي به مدت ده سال در زندان مخابرات بودم تا اينكه يك روز از نگهباني اطلاع دادند كه ملاقاتي دارم تعجب كردم وقتي وارد اتاق ملاقات شدم شخصي با زبان فارسي با من صحبت كردـ براي اولين بار بعد از ده سال. از لهجه اش مشخص بود كه عرب زبان است و فارسي را ياد گرفته او معاون وزير امور خارجه عراق بود و به من اطلاع داد كه با توافق به دست آمده با كميسيون اسرا تا چند روز ديگر آزاد خواهم شد.
فرداي آن روز براي زيارت به كربلا و نجف و سامرا رفتيم و مجددا به زندان بازگشتيم. اين بار ديگر داخل زندان نشدم و وسائلم را كه از قبل آماده گذاشته بودم برايم آوردند و به سمت ايران و مرز خسروي به راه افتاديم. آن روز با حضور نماينده صليب سرخ و مسئولان ايراني از مرز گذشتم و وارد خاك مقدسمان شدم. صحنه پرشوري بود و استقبال با شكوهي از من به عمل آمد. بعد از آن هم زمينه ايجاد ارتباط تلفني براي من و خانواده ام فراهم كردند و موفق شدم بعد از هجده سال با همسر و پسرم صحبت كنم. علي در آن روزها چهار ماه و نيم داشت و روزي كه بازگشتم هجده ساله و دانشجوي سال اول دندانپزشكي بود.

گوگل اسلامي راه اندازي شد
موتور جستجوي مطالب اسلامي با لوگوي شركت گوگل با عنوان گوگل اسلامي راه اندازي شد. اين موتور جستجو براي استفاده كاربران مسلمان طراحي شده و مطالب مربوط به مباني و احكام اسلامي، غذاي حلال، سايت‌هاي خبري و آموزش قرآني را در اولويت قرار مي‌دهد كه به راحتي مي‌تواند به اين مطالب دسترسي پيدا كرد. همچنين اين موتور در هنگام جستجو عكس‌ها و تصاوير مبتذل و نامناسب را به صورت اتوماتيك حذف مي‌كند. علاقه مندان مي‌توانند به آدرس theislamic search.com مراجعه كنند
منبع: ايننا

درخواست عجيب خاخام يهودي از زنان!
ديويد باتزري كه يكي از خاخام‌هاي مطرح اسرائيل است در اجتماع هزاران زن صهيونيست در يك مراسم مذهبي از آنها درخواست كرد كه دست‌كم 12 فرزند به دنيا بياورند و از اقدامات جلوگيري از بارداري استفاده نكنند و حتي بعد از 40سالگي نيز براي به دنيا آوردن فرزند تلاش كنند! اين خاخام يهودي زنان حاضر در اين اجتماع را تشويق كرد كه بر يكديگر فشار آورند تا بعد از ازدواج بارداري خود را به تاخير نياندازند و بين زايمان‌هاي خود نيز زياد فاصله نداشته باشند. وي درباره موضوع سقط جنين نيز صحبت كرد. ديويد باتزري در ادامه گفت: حتي در سن 40 سالگي و بيشتر نيز به دنيا آوردن بچه ممكن است و خطر ندارد وي افزود: دكترها دروغگو هستند، آنها را باور نكنيد. آنها به شما مي‌گويند كه جنين ناسالم است. اين حرف آنها تنها براي حفظ خود از عواقب حقوقي است.
رشد جمعيت يهوديان در سرزمين‌هاي اشغالي به يكي از موضوعات نگران‌كننده براي مقامات اين رژيم تبديل شده است. در حالي كه رشد جمعيت مسلمانان در سرزمين‌هاي اشغالي 5% است اين نرخ رشد در ميان يهوديان سالانه 3% است. اين موضوع اين گمانه‌زني را ايجاد كرده كه تا چندي ديگر تعداد اعراب مسلمان در سرزمين‌هاي اشغالي بيش از تعداد يهوديان شود.
منبع: رجانيوز

توزيع آدامس‌هاي اعتياد آور در نوارغزه!
نبش مقاومت اسلامي فلسطين از توطئه جديد صهيونيست‌ها براي منقرض كردن نسل فلسطيني‌ها در نوار غزه با استفاده از توزيع آدامس‌هاي اعتياد آور و محرك جنسي در بين جوانان فلسطيني خبر داد. اسلام شهوان سخنگوي پليس وابسته به حماس در نوار غزه با اعلام اين خبر افزود: جاسوسان اسرائيلي فعال در نوار غزه تلاش مي‌كنند تا با توزيع چنين موادي نسل جوان در فلسطين را نابود كنند. اين آدامس‌ها باعث تحريك شهواني مي‌شود و ضمن افزايش شهوت جنسي افراد را معتاد مي‌كند.
سخنگوي پليس حماس درادامه گفت: قاچاقچيان اين مواد اعتراف كرده اند كه اين محصولات را از طريق گذرگاه كارني و از رژيم صهيونيستي دريافت كرده‌اند و حتي از آنها خواسته شده است تا اين مواد را مجاني در اختيار جوانان فلسطيني قرار دهند.
منبع: قدس

افتتاح «راديو تلاوت» هم‌زمان با ماه رمضان
«راديو تلاوت» به عنوان كانال دو راديو قرآن با هدف بر طرف ساختن نياز شيفتگان آواي وحي، هم‌زمان با ماه مبارك رمضان افتتاح و برنامه‌هاي خود را از طريق سيستم DVB-H پخش مي‌كند. «علي حوري‌كامران» مسئول راديو تلاوت در گفت‌وگويي اعلام كرد: اين راديو برنامه‌هاي خود را از طريق سيستم DVB-H كه نوع جديدي از پخش صدا با كيفيت بسيار بالاست بر روي تلفن‌همراه پخش مي‌كند. وي درباره فاز اول اجراي راديو تلاوت گفت: در مرحله اول جذاب‌ترين تلاوت‌هاي موجود در آرشيو راديو قرآن به انضمام تواشيح ‌و نغمه‌هاي ديني و نيز نكاتي در خصوص شأن نزول، ويژگي‌ها و پيام‌هاي برخي از آيات و سوره‌هاي تلاوت شده پخش مي‌شود. ايشان در پايان افزود: روزانه شش ساعت برنامه با قابليت چهار بار تكرار و در مجموع 24 ساعت در دستور كار راديو تلاوت براي توليد و پخش قرار دارد.
منبع: ايكنا

رژيم صهيونيستي؛ بزرگترين ميزان فحشا در جهان
گزارش‌هاي رسانه‌هاي عبري حاكي از آن است كه رژيم صهيونيستي بزرگترين ميزان فحشا و روسپي‌گري در جهان را داراست. با توجه به تعلل كابينه اسرائيل در صدور قوانيني براي جلوگيري از پديده روسپي‌گري، اين رژيم به بزرگترين ميزان اين پديده تبديل شده است. بنا بر اين گزارش، تعداد افرادي كه در سرزمين‌هاي اشغالي در زمينه روسپي‌گري و فحشا فعاليت مي‌كنند، بالغ بر20 هزار نفر است. بعد از گسترش شديد اين موضوع در دوره اخير هيچ آمار رسمي درباره تعداد واقعي اين افراد منتشر نمي‌شود.
فعاليت‌هاي مرتبط با فحشا در سرزمين‌هاي اشغالي تا حدي است كه يك مقام مسئول در وزارت رفاه رژيم صهيونيستي اعلام كرد: سرزمين‌هاي اشغالي در سالهاي اخير به يكي از مناطق جذب افرادي تبديل شده است كه قصد دارند در زمينه روسپي‌گري فعاليت كنند.
منبع: فارس

از آسمان به من وحي مي‌شود!
چري اريسون 50 ساله نه تنها در سرزمين‌هاي اشغالي، بلكه ثروتمندترين زن خاورميانه به شمار مي‌رود. او طي گفتگويي با كانال 2 تلويزيون اسرائيل ادعا كرد كه اخبار از آسمان به شكل نامه‌هاي صوتي و تصويري به او وحي مي‌شود و پيش از وقوع حوادث مختلف از همه چيز خبردار مي‌شود.
اين زن صهيونيستي مي‌گويد: از دوران نوجوانيم همواره ندايي از آسمان مرا صدا مي‌كرد و گاهي نيز به صورت نامه در خوابم مي‌آمد و اخبار و اطلاعاتي در مورد آنچه قرار است رخ دهد به من ابلاغ مي‌شد. چري اريسون كه همسرش سال گذشته به اتهام رفتارهاي غيراخلاقي توسط يك دادگاه صهيونيستي محاكمه شد در پايان اين مصاحبه افزود: هيچكس نمي‌داند كه من از كجا آمده‌ام و بعد از ده سال خواهد فهميد.
وي صاحب بزرگترين كشتي گردشگري در جهان و بانك كارگران (دومين بانك بزرگ اسرائيلي) است و در زمينه برج سازي نيز فعاليت گسترده‌اي دارد. او امسال در ليست ثروتمندترين افراد جهان كه توسط مجله فوربيس منتشر مي‌شود با چهار ميليارد دلار سرمايه، رتبه 256 را به خود اختصاص داد. وي سال گذشته پنج ميليارد و دويست ميليون دلار سرمايه داشت كه در طول يك سال گذشته بيش از يك ميليارد آن را از دست داد.
منبع: شيعه آنلاين

افتتاح ديسكوي اسلامي در تركيه!
گفته مي‌شود يك سرمايه‏گذار ترك تبار در نظر دارد تابستان امسال ديسكويي اسلامي (سالن رقص) ويژه بانوان در شهر آنتالياي تركيه افتتاح كند. روزنامه حريت چاپ تركيه طي خبري در اين باره نوشت: با توجه به اينكه در سال‌هاي گذشته با هدف جلب گردشگران مذهبي، هتل‌ و رستوران‌هاي اسلامي بسياري در سراسر جهان افتتاح شد و بخش‌هايي از سواحل درياهاي مختلف به بانوان محجبه در چند كشور اسلامي اختصاص يافت، قرار است طي چند ماه آينده يك ديسكوي اسلامي در تركيه افتتاح شود كه در آن مشروبات الكلي عرضه نخواهد شد. اين روزنامه تركيه‌اي در ادامه نوشت: ديسكوي جنت‏شاه كه تابستان امسال در سواحل آنتاليا در جنوب تركيه شروع به كار خواهد كرد از ساعت ۱۰ شب تا ۴ بامداد فعاليت خواهد كرد و تنها بانوان حق ورود به آن را دارند. كاركنان اين ديسكو نيز همگي زن هستند.
گفتني است چند سال پيش مسابقات مدل لباس (فشن) را نيز براي اولين بار در تركيه و سپس مالزي و اندونزي و بعد از آن در ديگر كشورها به صورت اسلامي برگزار كردند و تجربه موفقي بود به طوريكه شاهد برگزاري آن در كشورمان نيز بوديم!
منبع: شيعه آنلاين

باطن مصر، شيعي و ظاهرش سني است
مصطفي الفقي رئيس كميته مسائل عربي در پارلمان مصر طي اظهاراتي، مصر را با باطني شيعي و ظاهري سني مذهب معرفي كرد و گفت: اعراب بايد با جمهوري اسلامي ايران مذاكره كنند. وي كه در سميناري در مصر سخن مي‌گفت در ادامه اظهارات خود افزود: به نظر من ايران در رسانه‌هاي مصري به گونه‌اي بد و ناشايست معرفي مي‌شود. حتي در مورد موضوع شيعه و سني سخناني مناسب بيان نمي‌شود بلكه اينگونه حرف‌ها همواره با لحن و لهجه‌اي افراط‌گونه بيان شده است.
رئيس كميته مسائل عربي در پارلمان مصر در ادامه گفت: بايد بدانيم كه اختلاف موجود ميان ايران و مصر، اختلافي سياسي است نه مذهبي. ايران و مصر بايد با يكديگر مذاكره كنند و به اختلافات خود پايان دهند.
منبع: شيعه آنلاين

رشوه دادن براي نوشتن عليه ولايت فقيه!
در پي وقوع حوادث انتخاباتي در ايران دستگاه‌هاي امنيتي عربستان با پرداخت‌ رشوه به مطبوعات جهان عرب درصدد شيعه زدايي و تاكيد بر ناكارآمدي نظام اسلامي شيعه برپايه تفكر ولايت فقيه هستند. دستگاه‌هاي امنيتي و اطلاعاتي عربستان سعودي با هدف تحريك افكار عمومي جهان عرب و جهان اسلام عليه جمهوري اسلامي ايران با پرداخت رشوه به روزنامه‌نگاران عرب آن‌ها را به مقاله‌نويسي عليه جمهوري اسلامي ايران تحريك مي‌كنند. اين اقدامات كه پس از اغتشاشات اخير در تهران دامنه وسيع‌تري پيدا كرده با به كارگيري رسانه‌هاي عمومي تحت سلطه رژيم سعودي ابعاد تازه‌اي به خود گرفته است. در اين راه مطبوعات مصر، اردن و نشريات عربي منتشر شده در انگلستان و آمريكا در اولويت قرار گرفته‌اند.
منبع: جريان

روشي براي كاهش حزن عشاق جكسون!
گفته مي‌شود شبكه ماهواره‌اي MBC در اقدامي عجيب و جنجال برانگيز با هدف كاهش حزن و اندوه دوستداران و عشاق مايكل جكسون، خواننده سرشناس آمريكايي به مقوله‌اي از ابوبكر خليفه اول اهل سنت تكيه و استناد كرد! اين شبكه اعلام كرد كه ابوبكر پس از وفات پيامبر اكرم(ص)، براي آرام كردن مسلماناني كه گريه و زاري مي‌كردند و در غم رحلت پيامبر(ص) گريه مي‌كردند گفت:‌ هر كسي كه بنده حضرت محمد(ص) بود بايد بداند كه او فوت كرده است اما اگر بنده خداوند متعال(عز و جل) هستيد بدانيد كه خداوند زنده است و نمي‌ميرد. وي در گزارش خود خطاب به دوستداران جكسون گفت:‌ هر كسي كه مايكل جكسون را دوست دارد بداند كه او مرده است اما اگر دوستدار و عاشق آهنگ پاپ هستيد بدانيد كه پاپ زنده است و شما مي‌توانيد آن را بشنويد!
منبع: شيعه آنلاين

شاه خواست [امام] خميني را ترور كنم
جاسوس سابق سازمان اطلاعات و امنيت رژيم صهيونيستي (موساد) در تهران در سال 1978 ميلادي طي اظهاراتي فاش كرد كه محمدرضا پهلوي ديكتاتور سابق ايران از وي خواسته بود كه امام خميني(ره)، رهبر كبير انقلاب اسلامي را ترور كند.
روزنامه صهيونيستي معاريو در ادامه به نقل از اليعايزر تسفرير نوشت: دسامبر 1978 ميلادي كه سراسر ايران تظاهراتي به رهبري [امام] خميني برگزار مي‌شد و آشوب و طغيان سراسر ايران را گرفته بود يكي از مشاوران شاه ايران با من تماس گرفت و از من خواست تا به ديدن شاه بروم زيرا او مي‌خواست مستقيما از من درخواست كند تا [امام] خميني را ترور كنم. تسفرير همچنين افزود: خيلي دوست داشتم به ديدن شاه بروم و او را از نزديك ببينم اما چه كنم كه دستورات موساد خيلي سخت بود و از ما خواسته بود كه در اينگونه مسائل دخالت نكنيم! من هم به درخواست آنان پاسخ منفي دادم! و گفتم كه ما نمي‌توانيم پليس جهان باشيم!
گفتني است در آن زمان امام خميني(ره) هنوز در فرانسه به سر مي‌برد. همان موقع تسفرير مأموريت يافت تا 34 اسرائيلي كه در ايران به سر مي‌بردند را از ايران خارج كند و فراري دهد.
اليعايزر تسفرير افزود: 11 فوريه 1979 ميلادي شاپور بختيار نخست وزير وقت ايران يكبار ديگر مرا به دفتر خود فرا خواند و يك ساعت تمام با من حرف زد و آن درخواست را دوباره با من مطرح كرد. در آن ديدار من از وي خواستم كه در فراري دادن 34 اسرائيلي مقيم ايران به من كمك كند. بختيار هم به من وعده داد كه كارها خوب پيش خواهد رفت، البته به شرط آنكه درباره [امام] خميني كاري بكنيد.
منبع: شيعه آنلاين

ورود بمب‌هايي شبيه قرص به عراق
بمب‌هاي بسيار ريزي كه براي هدف قراردادن تانكرهاي نفت به كار مي‌رود به عراق وارد شده است. شبكه ماهواره‌اي الفيحاي عراق به نقل از برخي منابع امنيتي وزارت نفت عراق اعلام كرد: بيش از 300 بسته بمب‌هاي بسيار ريزي كه شباهت زيادي به قرص‌هاي آسپرين و كپسول‌هاي داروئي دارد وارد عراق شده است. الفيحاء ادامه داد: اين بمب‌هاي ريز در هنگام حل شدن با نفت و ديگر مواد سوختي با ايجاد جرقه منفجر مي‌شوند.
منبع: شيعه آنلاين

يك مسابقه عجيب تلويزيوني
توليد برنامه‏اي با مضمون ايمان مي‌آوري؟ در يكي از شبكه‏هاي تلويزيوني تركيه، اعتراض پيروان اديان را به دنبال داشته است. قرار است در اين مسابقه يك روحاني مسلمان، يك كشيش مسيحي، يك خاخام يهودي و يك راهب بودايي براي جذب ده نفر از افراد ملحد و بي‏دين حاضر در اين مسابقه با يكديگر رقابت كنند!
شبكه تلويزيوني كانال T تركيه با دستمايه قرار دادن اديان مختلف، مسابقه‏اي تلويزيوني ترتيب داده است كه در آن هدايت معنوي از سوي 4 دين مختلف براي تحول معنوي در گروهي بي‌دين به نمايش گذاشته مي‌شود. جايزه كساني كه به هر دين بگروند يك سفر زيارتي به مقدس‌ترين مكان آن دين خواهد بود. (مكه براي مسلمانان، واتيكان براي مسيحيان، بيت المقدس براي يهوديان و تبت براي بودايي‌ها). اين مسابقه تلويزيوني اعتراض مقامات مذهبي مسلمان را به دنبال داشته و مديريت امور ديني مسلمانان تركيه از فرستادن روحاني به اين برنامه خودداري كرده است.
گفتني است تاكنون حدود دويست نفر براي شركت در اين مسابقه درخواست داده‌اند و ده شركت‌كننده اول اين برنامه ماه آينده انتخاب خواهند شد.
منبع: دانشگاه اديان

اينشتين و سفره هفت سين دكتر حسابي
در زمان تدريس در دانشگاه پرينستون دكتر حسابي تصميم مي‌گيرد سفره هفت سيني براي اينشتين و جمعي از بزرگ‌ترين دانشمندان دنيا از جمله «بور»، «فرمي»، «شوريندگر» و«ديراگ» و ديگر استادان دانشگاه بچيند و ايشان را براي سال نو دعوت كند. آقاي دكتر خودش كارت‌هاي دعوت را طراحي مي‌كند و حاشيه آن را با گل‌هاي نيلوفر كه زير ستون‌هاي تخت جمشيد هست تزيين مي‌كند و منشأ و مفهوم اين گل‌ها را هم توضيح مي‌دهد چون مي‌دانست وقتي ريشه مشخص شود، براي طرف مقابل دلدادگي ايجاد مي‌كند. دكتر مي‌گفت؛ «براي همه كارت دعوت فرستادم و چون مي‌دانستم اينشتين بدون ويولنش جايي نمي‌رود، تاكيد كردم سازش را هم با خود بياورد. همه سر وقت آمدند، اما اينشتين 20 دقيقه ديرتر آمد و گفت چون خواهرم را خيلي دوست دارم خواستم او هم جشن سال نو ايرانيان را ببيند. من فوراً يك شمع به شمع‌هاي روشن اضافه كردم و براي اينشتين توضيح دادم كه ما در آغاز سال نو به تعداد اعضاي خانواده شمع روشن مي‌كنيم و اين شمع را هم براي خواهر شما اضافه كردم. به هر حال بعد از يكسري صحبت‌هاي عمومي اينشتين از من خواست با دميدن و خاموش كردن شمع‌ها جشن را شروع كنم. من در پاسخ او گفتم؛ ايراني‌ها در طول تمدن ده‌هزار ساله‌شان حرمت نور و روشنايي را نگه داشته‌اند و از آن پاسداري كرده اند. براي ما ايراني‌ها شمع نماد زندگي است و ما معتقديم زندگي در دست خداست و تنها او مي‌تواند اين شعله را خاموش كند يا روشن نگه دارد.» آقاي دكتر مي‌گفت بعدها اينشتين به من گفت؛ «وقتي برمي گشتيم به خواهرم گفتم حالا مي‌فهمم معني يك تمدن ده هزار ساله چيست! ما براي كريسمس به جنگل مي‌رويم، درخت قطع مي‌كنيم و بعد با گل‌هاي مصنوعي آن را زينت مي‌دهيم اما وقتي از جشن سال نو ايراني‌ها برمي گرديم همه درخت‌ها سبزند و در كنار خيابان گل و سبزه روييده است.» بالاخره آقاي دكتر جشن نوروز را با خواندن دعاي تحويل سال آغاز و بعد اين دعا را تحليل و تفسير مي‌كند. به گفته ايشان همه در آن جلسه از اين دعا و معاني ارزشمندي كه در تعاليم مذهبي ماست شگفت زده شده بودند. بعد با شيريني‌هاي محلي از مهمانان پذيرايي و كوك ويولن اينشتين را عوض مي‌كند و يك آهنگ ايراني مي‌نوازد. همه از اين آوا متعجب مي‌شوند و از آقاي دكتر توضيح مي‌خواهند. ايشان مي‌گويد موسيقي ايراني يك فلسفه، يك طرز تفكر و بيان اميد و آرزوست. اينشتين از آقاي دكتر مي‌خواهد قطعه ديگري بنوازد. پس از پايان اين قطعه كه عمداً بلندتر انتخاب شده بود اينشتين كه چشم‌هايش را بسته بود چشم‌هايش را باز كرد و گفت؛ «دقيقاً من هم همين برداشت را كردم» و بعد بلند شد تا سفره هفت سين را ببيند. آقاي دكتر تمام وسايل آزمايشگاه فيزيك را كه نام آنها با «س» شروع مي‌شد توي سفره چيده بود و يك تكه چمن هم از باغبان دانشگاه پرينستون گرفته بود. بعد توضيح مي‌دهد اين در واقع هفت چين يعني هفت انتخاب بوده است. تنها سبزه با «س» شروع مي‌شود به نشانه رويش. ماهي با «م» به نشانه جنبش، آينه با «آ» به نشانه يكرنگي، شمع با «ش» به نشانه فروغ زندگي و... همه متعجب مي‌شوند و اينشتين مي‌گويد آداب و سنن شما چه چيزهايي را از دوستي، احترام و حقوق بشر و حفظ محيط زيست به شما ياد مي‌دهد. آن هم در زماني كه دنيا هنوز اين حرف‌ها را نمي‌زد و نخبگاني مثل اينشتين، بور، فرمي و ديراك اين مفاهيم عميق را درك مي‌كردند.
كاسه آبي روي ميز گذاشته و يك نارنج داخل آن قرار داده بودند. آقاي دكتر براي مهمانان توضيح مي‌دهد كه اين كاسه ده‌هزار سال قدمت دارد. آب نشانه فضا و نارنج نشانه كره زمين است و اين بيانگر تعليق كره زمين در فضاست. اينشتين رنگش مي‌پرد، عقب عقب مي‌رود و روي صندلي مي‌افتد و حالش بد مي‌شود. از او مي‌پرسند چه اتفاقي افتاده؟ مي‌گويد؛ «ما در مملكت خودمان 200 سال پيش دانشمندي داشتيم كه وقتي اين حرف را زد، كليسا او را به مرگ محكوم كرد، اما شما از ده هزار سال پيش اين مطلب را به زيبايي به فرزندان تان آموزش مي‌دهيد. علم شما كجا و علم ما كجا؟ »
منبع:تابناك

تجارت از نوع پايان‌نامه‌هاي دانشجويي!
قيمت‌ها زماني بيشتر مي‌شود كه دفتر ارائه دهنده خدمات از تحقيق تا صحافي خود مجري طرح باشد و سفارش دهنده تنها زحمت كشيده و در جلسه دفاعيه از پايان‌نامه دفاع كند در اين ‌صورت تا پنج ميليون تومان هم دريافت مي‌شود.
قيمت انجام اين كار بستگي به پيچيدگي و زمان بر بودن پروژه‌ها از ۲۵۰ هزار تا ۳ ميليون تومان متغير است. البته كساني هم هستند كه پايان نامه مي‌نويسند آن هم يك ماهه؛ اما با قيمتي متفاوت. اين تحقيقات چون سفارشي است، از ۷۰۰ هزار تومان براي ليسانس تا دو ميليون براي فوق ليسانس متغير است. فروشنده قسم مي‌خورد كه تحقيقاتش واقعي بوده و چند دست نچرخيده است.
مؤسسات زيادي هستند كه اين كار را انجام مي‌دهند؛ اما تنها در حد طراحي و اجرا و ساخت پروژه. آقاي ميرهادي، تحصيلاتش در رشته الكترونيك است و اين كار، شغل جانبي او است. او مي‌گويد: «دانشجويان ظرف سه، چهار سال يا چيزي از معادلات و طراحي‌ها ياد نگرفته‌اند كه ۸۰% مراجعانمان اين گونه‌اند و يا جرئت و جسارت طراحي ندارند. بعد از هر طراحي كل پروسه را توضيح مي‌دهيم و سعي مي‌كنيم دانشجو توان پاسخگويي به استاد را داشته باشد. گاهي هم چند جلسه كلاس تشكيل مي‌دهيم تا متوجه شود كه مراحل پروژه به چه ترتيب بوده است.»
و اما اساسى‌ترين سئوال اين است: چرا دانشجويان بايد به سراغ پايان نامه‌هاى تقلبى بروند؟ پاسخ به اين سئوال شايد انگشت گذاشتن روى مهم‌ترين نقطه ضعف مراكز آموزش عالى ما باشد. آنچنان كه رويا كاظمي دانشجوى رشته تاريخ دانشگاه آزاد در اين باره مى‌گويد: وقتى بيشتر دانشجويان در رشته‌هاى غير از رشته مورد علاقه درس مى‌خوانند، وقتى بسيارى از كلاس‌هاى دانشگاه با شمار زيادى غايب تشكيل مى‌شود و از همه بدتر وقتى نظام رتبه بندى علمى در كشورما نمره محور است استقبال روز افزون از پايان نامه‌هاى تقلبى ديگر نبايد امر چندان عجيبى به نظر برسد.
متأسفانه نظام آموزش عالى ما نواقصى دارد كه دانشجو را ناخواسته به جرايمى از قبيل رجوع به پايان نامه‌هاى تقلبى مى كشاند. با اين حال چاره‌جويى براى حل اين معضل لازم است حتى اگر مسئولان نخواهند براى حل مشكل اساسى‌تر يعنى نواقص عجيب و غريب نظام آموزش عالى و كيفى كردن تحصيلات دانشگاهى چاره‌اى بينديشند.
منبع: شبكه ايران

فراتيني از نقش رستم عبرت بگيرد!
اظهارات قاطع مشاور مقام معظم رهبري در امور بين‌الملل به مداخله‌جويي‌هاي مقامات غربي به‌ويژه وزير امورخارجه ايتاليا در مسائل داخلي ايران بازتاب بين المللي داشت. دكتر علي‌اكبر ولايتي در گفت‌وگويي در واكنش به قرائت بخش‌هايي از اظهارات مداخله‌جويانه‌ مقامات غربي در قبال مسائل داخلي كشورمان گفت: اجازه بدهيد درخصوص همين آقاي فراتيني و ايتاليا صحبت كنيم تا مقداري حد و اندازه‌ ايتاليا و وزيرش مشخص شود. ولايتي توصيه كرد تا فراتيني تصاوير نقش رستم در نزديكي پرسپوليس جايي كه شاهپور اول امپراطور ايران، والريانو امپراطور روم را تسليم و زنداني كرد را ببيند تا با ديدن اين تصوير بفهمد كه اين نخستين باري نيست كه رومي‌ها سعي مي‌كنند لقمه‌هايي بزرگتر از دهانشان بگيرند‏! اين تصوير غرور آفرين براي ايراني‌ها و خفت بار براي رومي‌ها همچنان باقي خواهد ماند. وي افزود‏:‏ دولت ايتاليا و وزيرخارجه اش دركي از ايران ندارند. من به سفارت ايتاليا توصيه مي‌كنم تا گوشه‌هايي از تاريخ ايران را براي فراتيني تعريف كنند‏!
منبع: رجانيوز

بخش دوم بازجويي FBI از ديكتاتور عراق
صدام، ديكتاتور سابق عراق، اندكي پس از دستگيري در دسامبر 2003، توسط ماموران سازمان FBI مورد بازجويي قرار گرفت.
خلاصه بازجويي ‌ماموران پليس فدرال آمريكا از صدام ابتدا توسط يك موسسه مستقل غير دولتي در آمريكا تحت عنوان «آرشيو امنيت ملي» منتشر شد و سپس روزنامه واشنگتن پست بخش‌هايي از آن را منتشر كرد. ماموران آمريكايي در مجموع بيست مصاحبه رسمي و دست كم پنج گفت‌ و گوي غيررسمي با صدام داشته‌اند.
وي در ضمن اين بازجويي‌ها اعتراف كرد كه: اگر با ارتش شاه طرف مي‌بوديم يك ماهه جنگ را مي‌برديم. ما با يك ارتش منظم كه جنگيدن عليه آن آسان‌تر است روبرو نبوديم... كشورهاي عربي در طول جنگ كمك‌هايي به عراق كردند و تصور مي‌كرديم كه اين‌ها كمك باشد نه وام؛ اما بعد از جنگ اين كشورها گفتند پول ما را پس بدهيد!
منبع: عصر ايران

خانواده صدام چگونه امرار معاش مي‌كنند؟
اخبار و اطلاعات موجود نشان مي‌دهد خانواده صدام حسين ديكتاتور سابق عراق كه تا پيش از حمله ايالات متحده آمريكا و ديگر اشغالگران به عراق در ناز و نعمت و در مجلل‌ترين و بزرگترين كاخ‌هاي جهان زندگي مي‌كردند اكنون به درجه‌اي از فقر و ذلت رسيده‌اند كه با كمك مالي دولت قطر و اردن امرار معاش مي‌كنند. در همين راستا بديع عارف عزت وكيل جمال مصطفي همسر حلا دختر ديكتاتور سابق عراق پس از اعلام اين خبر گفت: ساجده خيرالله طلفاح همسر صدام و حلا اين روزها با كمك‌هاي مالي دولت قطر امرار معاش مي‌كنند. بديع عارف عزت در ادامه گفت: رغد و رنا دو دختر ديگر صدام با كمك‌هاي مالي دولت اردن امرار معاش مي‌كنند. اعضاي خانواده صدام در خانه كوچك و محقري در امان، پايتخت اردن سكونت دارند.
اين در حالي است كه پايگاه خبري الجوار عراق در اين باره نوشت: حسين كامل شوهر سابق رغد كه به دست پدرزن خود ـ صدام ـ در سال 1996 ميلادي اعدام شد سالها پيش حدود 150 ميليون و مقدار بسيار زيادي طلا و جواهر به اردن برده و در آنجا سرمايه گذاري كرد. گفته مي‌شود كه خانواده صدام اكنون با همان پول در حال امرار معاش هستند.
گفتني است پارلمان عراق طي دو ماه اخير به شدت در حال پيگيري سرنوشت اموال سرقت شده توسط صدام و خانواده‌اش است. اين اموال كه ميلياردها دلار بوده در كشورهاي مختلف جهان و به بانك‌هاي مختلفي سپرده شده است.
منبع: جهان

آمار تكان دهنده‌اي از روابط جنسي نوجوانان در ايران
بر اساس گزارش رسمي وزارت بهداشت در سال 86 كه نسخه‌اي از آن به اجلاس ويژه مجمع عمومي سازمان ملل متحد نيز ارسال شده است 15.9% مردان مجرد بين سنين 15 تا 19 سال و 20.7% بين سنين 20 تا 24 سال ارتباط جنسي داشته‌اند. همچنين 4.4% از زنان مجرد در سنين 15 تا 19 سال و همين ميزان نيز در سنين 20 تا 24 سال داراي روابط جنسي بوده‌اند.
در اين گزارش برخي چالش‌هاي موجود در اين رابطه بدين شرح است: 1- مقاومت مسئولين در موضوع آموزش رفتارهاي جنسي سالم. 2- پائين بودن پوشش آموزش مهارت‌هاي زندگي. 3- وجود روحيه انكار در برابر معضلات جوانان. 4- جوان بودن جمعيت جوانان و گستردگي سيستم‌هاي ارتباطي.
منبع: جهان

گزارشي از دانش آموزان معتاد كشور
اگرچه آمار و رقمي در خصوص تعداد دانش آموزان مبتلا به اعتياد در كشور وجود ندارد، اما بررسي‌هاي كارشناسانه در برخي مدارس كشور حاكي از آن است كه آمار اعتياد دانش آموزان در مدارس كمتر از 5% است.
دو پژوهشگر (آفرين رحيمي موقر و الهه سهيمي ايزديان) كه هر دو روان پزشك و عضو مركز مطالعات اعتياد دانشگاه علوم پزشكي تهران هستند سرانجام پس از هشت مطالعه به بررسي شيوع مصرف مواد افيوني در طول عمر پرداختند كه بر اين اساس مصرف ترياك در طول عمر در پسران از 6.6 تا 7.12% (در دبستان 6/0%) و در دختران در شيراز نيم درصد و در كرمان 1.5درصد گزارش شده است. در مطالعه كشوري ميزان مصرف ترياك در طول عمر كل جمعيت دانش آموزان 22% گزارش شده است. صرف هرويين در طول عمر در پسران از 3/2 تا 6/5% (در دبستان 1/0%) و در دختران در شيراز صفر و در كرمان 2% گزارش شده است.
در گزارش ديگري كه مدتي پيش در يكي از روزنامه‌هاي سراسري منتشر شده بود آمده است: نتايج يك تحقيق بر روي دانش آموزان، نشان از افزايش علاقه آنان به انواع دخانيات از جمله قليان‌هاي ميوه‌اي و مواد مخدر صنعتي دارد. پژوهشگران، پدران بيكار، دوستان سيگاري و سابقه استعمال مواد دخاني در خانواده را بيشترين عامل موثر در تمايل دانش آموزان در مصرف مواد مخدر مي‌دانند. در اين پژوهش مشخص شد كه 25/6% دانش آموزان اين دبيرستانها تجربه سيگار كشيدن دارند.همچنين متوسط سني دانش آموزاني كه براي اولين بار تجربه استعمال مواد دخاني دارند 13 سال بوده است و 21/7% اين دانش آموزان تجربه سيگار كشيدن را در اين سن آزمايش كرده‌اند.
اما در اين ميان بسياري از آسيب شناسان معتقدند كه اعتياد را نمي‌توان در سطح كشور ريشه‌كن كرد و براي از بين بردن اين معضل خانمان سوز بايد تمامي تلاش‌ها به كار گرفته شود چرا كه جوانان، دانش آموزان و دانشجويان از قربانيان اصلي مواد مخدرند.
منبع: جهان

مراقد شيعيان زير نظر اوقاف اهل سنت!
يك منبع آگاه عراقي فاش كرد كه 3 نماينده شيعه، لايحه‌اي را كه توسط سازمان اوقاف اهل سنت اين كشور به پارلمان ارائه شد و به موجب آن، نظارت بر مرقد مطهر دو تن از ائمه و يكي از امام زادگان شيعه به اين سازمان سپرده مي‌شود را تأييد كرده‌اند. به موجب اين لايحه مديريت مرقد مطهر امام حسن عسكري و امام‌‌هادي(عليهما السلام) در شهر سامراء و مقام سيد محمد كه از امام زادگان سرشناس شيعيان است و در منطقه بلد قرار دارد به سازمان اوقاف اهل سنت سپرده خواهد شد!
گفتني است به دليل اينكه در كشور عراق شيعيان و اهل سنت مراقد، مساجد و اماكن مقدس بسيار زيادي دارند دو سازمان وقف، يكي براي شيعيان و يكي براي اهل سنت تأسيس شده و هر كدام از آنها مديريت اماكن مقدس مربوط به مذهب خود را بر عهده دارند. اين اولين باري است كه قرار است مديريت چنين اماكني كه وابسته به شيعيان است زير نظر سازمان اوقاف اهل سنت قرار گيرد.
منبع: جهان

حذف كامل اميرالمومنين (ع) از تاريخ اسلام!
در يك اقدام جديد از سوي دولت و روحانيون عربستان سعودي، بخش گسترده‌اي از نقش حضور پررنگ حضرت علي (ع) در تاريخ اسلام در كتاب‌هاي تاريخي و مرجع عربستان، حذف شد! اين كار كه از پانزده سال پيش آغاز شده بود هم‌اكنون به مرحله‌اي رسيده است كه حتي مستندات اهل تسنن درباره نقش مؤثر حضرت علي (ع) نيز حذف شده و هم‌اكنون نسل‌هاي جوان عربستان حتي سايه‌اي از نام آن حضرت را نمي‌توانند در كتابي مرجع يا تاريخي پيدا كنند! اين گزارش مي‌‌افزايد در كتاب‌ فروشي‌هاي عربستان همه كتاب‌هايي كه نامي از آن حضرت و نقش ماندگار ايشان در تاريخ اسلام است جمع‌آوري شده است و احاديث جعلي جايگزين آنها شده است. علي‌ ستيزي روحانيون وهابي كه از آغاز شكل‌گيري حكومت كنوني عربستان با كارهاي مرموزانه انگليس آغاز شده بود هم‌اكنون به تحريف واقعي رخدادهاي تاريخي و حقايق انكارناپذير رسيده است.
بنابر اين گزارش، كتاب‌هايي چون تفسير طبري نيز كه به نقش مولاي متقيان اشاره داشته‌ است جمع‌آوري و نسخه‌هاي جديدي كه نام آن حضرت در آن سانسور شده جايگزين شده است. اين در حالي است كه اين اقدام به كتابخانه‌هاي عربستان نيز رسوخ كرده و ارسال كتاب از لبنان و ديگر كشورهاي عربي به اين كشور با موضوع تاريخ اسلام، به شدت زير نظر مأموران مميزي عربستان است. آنها همچنين لو‌ح‌هاي فشرده در اين زمينه را جمع‌آوري كرده و لوح‌هاي فشرده جديدي كه نقش حضرت در آنها سانسور شده است به بازار عرضه مي‌كنند.
دولت عربستان همچنين به تازگي برخي از سايت‌هاي شيعي را نيز با همكاري برخي شركت‌هاي مجازي آمريكايي فيلتر مي‌كند.
منبع: تابناك

خانه رهبر مشروطه يا محل زندگي چند افغاني؟!
منزل شخصي آيت الله سيدعبدالله بهبهاني- از رهبران جنبش مشروطه- كه توسط پدر وي در محله سرپولك ساخته شده بود هم‌اكنون محل زندگي چند افغاني و درحال ويراني است!
شهريار بهبهاني از نوادگان سيدعبدالله بهبهاني در گفتگويي ضمن بيان اين خبر گفت: به دلايلي خانه از دست خانواده بهبهاني خارج شد و اگر تلاش مهندس چمران، عضو شوراي شهر نبود احتمال تخريب اين مكان بسيار بود.
وي افزود: هم‌اكنون چند افغاني در اين خانه زندگي مي‌كنند و اجازه نمي‌دهند تا حتي ما وارد خانه شويم. اين يك اشتباه فرهنگي بوده و اميدوارم تا دير نشده فكري در اين مورد بشود.
آيت الله سيدعبدالله بهبهاني، مجتهد و از رهبران روحاني نهضت مشروطيت ايران در سال 1256 ق در نجف متولد شد. پدرش سيداسماعيل به قولي در 1229 ق در بهبهان به دنيا آمد و پس از طي دروس مقدماتي در زادگاهش به نجف رفت و از محضر استاداني چون شيخ مرتضي انصاري، صاحب «جواهر» و شيخ حسن آل كاشف الغطاء بهره گرفت و در 1287 ق به درخواست ناصرالدين شاه به تهران آمد و به تدريس علوم ديني و امامت جماعت پرداخت و ظاهراً مقلداني نيز داشت. سيداسماعيل بهبهاني ساختن منزلي كه بعدها در اختيار پسرش قرار گرفت را چهار سال قبل از مرگش در سال 1291 ق به پايان برد. وي همچنين مسجد بهبهاني را در نزديكي اين خانه بنا كرده است.
منبع: خبرگزاري ميراث فرهنگي

رييس پارلمان اسراييل: پاپ سرباز هيتلراست!
احترام ما به پاپ سر جاي خود اما من نمي‌توانم قبل از اينكه از ناراحتي وجدان او به دليل عضويتش در سازمان جوانان حزب نازي و ارتش آلمان در زمان هيتلر مطمئن شوم به ديدار او بروم! برخي رسانه‌ها و شخصيت‌هاي اسراييلي خواستار عذر خواهي رسمي پاپ بابت آنچه كه عضويت او در سازمان جوانان حزب نازي و ارتش آلمان مي‌خوانند شدند.
پاپ كه اصالتا آلماني است در 16 سالگي و در زمان جنگ دوم جهاني وارد ارتش آلمان مي‌شود و برخي خبرها حاكي از اين است كه او عضو سازمان جوانان حزب نازي بوده است. از اين رو برخي محافل اسراييلي و تندروهاي صهيونيست همزمان با سفر او به اسراييل تاريخچه عملكرد او در زمان جنگ دوم جهاني را زير سئوال برده و از او خواسته‌اند تا به صراحت درباره گذشته خود توضيح دهد. يكي از اين افراد ريون ريولين رييس پارلمان اسراييل (كنست) است كه حتي حاضر نشده است در مراسم استقبال رسمي از پاپ در فرودگاه اورشليم حاضر شود.
از سوي ديگر پاپ براي اين كه نشان دهد با يهوديان مشكلي ندارد بيش از عرف و سنت واتيكان به يهوديان بها داده و تاكيد داشته است كه هيچ كس حق اين را ندارد كه هولوكاست را زير سئوال ببرد!
منبع: عصر ايران

هيچكس حق انكار هولوكاست را ندارد!
پاپ از واژه عبري هولوكاست در سخنان خود استفاده كرد و گفت: براي آمرزش آن‌ها نماز مي‌گزارم و از ملت‌هاي جهان مي‌خواهم به دور از اختلافات زباني، نژادي و مليتي براي سعادت بشر و جلوگيري از تكرار هولوكاست دعا كنند! پاپ بنديكت شانزدهم گفت: شكي ندارم كه آنچه درباره هولوكاست گفته مي‌شود درست است و 6 ميليون انسان بي گناه در سوء تفاهمي تاريخي قرباني برخي افكار موهوم شدند!
به گزارش بي بي سي پاپ در حال بازديد 6 روزه‌اي از سرزمين‌هاي اشغالي در اولين سخنراني خود در فرودگاه بن گورين به تشريح هولوكاست پرداخت و سپس بر سنگ يادبود 6 ميليون يهودي سوخته شده كه خاكستري نيز بر آن وجود دارد دسته گلي اهداء كرد و با 6 نفر از نجات يافتگان هولوكاست نيز دست داد.
در همين حال نيروي مقاومت فلسطين ـ حماس ـ در اولين واكنش به اين سفر اعلام كرد: پاپ با سفر به سرزمين‌هاي اشغالي تلاش‌هاي جامعه بين المللي براي تعقيب جنايتكاران اسرائيلي را ناكام گذاشت و اين خيانت به ملت مظلوم فلسطين است. فوزي برهوم سخنگوي حماس افزود: تاكيد پاپ بر تشكيل دو دولت فلسطيني و اسرائيلي به معناي تائيد اسرائيل است واين بزرگترين ظلمي است كه در حق ملت فلسطين صورت گرفته است.
منبع: تابناك

دستگاه ترجمه زبان سگ‌ها!
مهندسان ژاپنى وسيله‌اى را ابداع كرده‌اند كه صداى واق‌واق سگ را به واژه‌ها ترجمه مى‌كند! مخترعان ژاپنى مى‌گويند: اين وسيله مى‌تواند احساس سگ را از صداى پارس كردن آن تشخيص دهد و سپس آن را به واژه‌هاى زبان انسان ترجمه كند. وسيله جديد در مجموع مى‌تواند شش احساس از جمله غمگين، لذت و خستگى را تشخيص دهد و صداها و عبارت‌هايى روى آن ضبط شده كه در صورت لزوم هماهنگ با احساس حيوان ادا مى‌شوند مانند اينكه «با من بازى كن!». اين وسيله متحول‌كننده متشكل از يك ميكروفون است كه دور گردن سگ بسته مى‌شود و يك وسيله دستى دارد كه صاحب حيوان آن را حمل مى‌كند. يك صداى مصنوعى صاحب سگ را از قصد حيوان آگاه مى‌كند و در عين حال اين خواسته روى صفحه نمايش دستگاه بى‌سيمى كه در دست صاحب سگ است، نشان داده مى‌شود. اين وسيله همچنين اظهارات سگ را در زمانى كه صاحبش حضور ندارد نشان مى‌دهد.
منبع: حيات نو

شادترين مردم جهان
كارشناسان مجله اقتصادي «فوربس» طي تحقيقات خود اعلام كردند كه ساكنان ‌10 كشور جهان جزو شادترين و خوشحال‌ترين مردم كره زمين به شمار رفته و با توجه به بحران اقتصادي رو به رشدي كه جهان را در بر گرفته مردم اين ‌10 كشور باز هم شاد هستند. كشورهاي دانمارك، فنلاند و هلند در صدر اين ليست قرار داشته و پس از آن سوئد، ايرلند، كانادا، سوئيس، نيوزلند، نروژ و بلژيك به ترتيب در رده‌هاي بعدي قرار دارند.
اين در حالي است كه بر اساس گزارش مجله فوربس، ميزان رضايت‌مندي مردم از زندگي در دانمارك 90.1%، فنلاند 85.9%، هلند 85.1%، سوئد 82.7%، ايرلند 81.1%، كانادا ‌78%، سوئيس 77.4%، نيوزلند 76.7%، نروژ 76.5% و در بلژيك 76.3% است.
گفتني است معيارهاي انتخاب اين ‌10 كشور به عنوان شادترين كشورها در جهان عبارتند از: ميزان توليد ناخالص داخلي در اين كشورها، ميزان ساعت كاري در هفته و ميزان بي‌كاري در اين كشورها... به همين دليل گفته مي‌شود كه اين ‌10 كشور جزو بهترين و شادترين مناطق روي زمين به شمار مي‌روند و ميزان طول عمر مردم در اين ‌10 كشورها ‌85 تا ‌90 سال است.
منبع: ايسنا

شايع‌ترين علت طلاق در جوانان
معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي استان تهران گفت: عدم دست يابي به بلوغ كامل، ‌شايع‌ترين علت طلاق در ميان جوانان است. وي اظهار داشت: در شرايط كنوني جوانان فاقد بلوغ لازم براي تشكيل يك زندگي مشترك و رفتن به زير يك سقف هستند. وي گفت: ‌اين مساله باعث مي‌شود تا جوانان نتوانند در مواجهه با مشكلاتي مانند بي‌كاري، مسايل و بحران‌هاي اقتصادي، عكس العمل‌هاي منطقي و قابل قبولي را از خود نشان دهند. به گفته وي موثرترين راهكار پيشگيري از بروز و افزايش طلاق ارايه آموزش‌هاي كاربردي به زوجين قبل از ازدواج است.
اكنون در سطح استان تهران بيشترين نرخ طلاق به ترتيب مربوط به شهرستان‌هاي رباط كريم، شهريار و شميرانات بوده و كمترين نرخ طلاق نيز مربوط به شهرستان‌هاي فيروزكوه و دماوند است.
منبع: تابناك

قربانيان آنفلوانزاي خوكي، شهيدند!
شيخ عبد المحسن عبيكان از مفتيان وهابي و مقامات بلند پايه وزارت دادگستري عربستان گفت: كسي كه بر اثر آنفلوانزاي خوكي بميرد شهيد به حساب خواهد آمد! عبيكان براي اثبات گفته خود به حديثي منسوب به پيامبر اسلام (ص) استناد مي‌كند و مي‌گويد: احاديثي كه از پيامبر اسلام(ص) به ما رسيده است مبني بر اين است كه كساني كه در راه اسلام و كساني كه بر اثر طاعون و همچنين كساني كه در شكم مادر بميرند اجر شهيد را خواهند داشت.
گفتني است برخي كشورهاي اسلامي با شيوع اين بيماري در عربستان، سفر حج عمره را در سال جاري لغو كرده‌اند و به نظر مي‌رسد اين قبيل فتواها از سوي مفتيان حكومتي براي جذب پيروان وهابيت به حج عمره در شرايط كنوني باشد!
منبع: عصر ايران

غوغاي مدارك هاوايي ايران در انگلستان!
ماجراي دانشگاه هاوايي ايران كه به برخي از مقامات ايراني مدارك تحصيلي دكترا اعطا كرده بود به انجمن وكلاي انگلستان و اسكاتلنديارد اين كشور راه يافته و به اصطلاح رقابت وكلا را ايجاد كرده است.
وكيل ايراني آقاي شاهرخ ميراسكندري متهم به استفاده بدون اجازه از هزاران پوند پول موكلين خود براي هزينه‌هاي دفترش به نام «دين‌اند دين» و همچنين صورت حساب‌هايي به ميزان يك ميليون پوند بدون تسويه آنها شده است! بر پايه اين گزارش، آقاي ميراسكندري 48 ساله كه خود را وكيل كانون وكلا اعلام كرده اكنون توسط مقامات اسكاتلنديارد تحت نظر قرار گرفته و مدرك تحصيلي او كه از دانشگاه هاوايي ايران در جزيره كيش كسب گرديده است اكنون در انجمن وكلاي انگلستان به حال تعليق در آمده است. به گزارش روزنامه انگليسي ديلي ميل آقاي ميراسكندري ادعا كرده كه مدرك دكتراي خود را از دانشگاه هاوايي در دهه 90 ميلادي كسب كرده است.
دانشگاه هاوايي ايران كه توسط شخصي به نام قاسمي تاسيس شده بود و بيشترين فعاليت خود را در دهه 70 شمسي در شهرهاي تهران و كيش به انجام مي‌رساند با دادن مدارك جعلي و تقلبي از شعبه اصلي خود در ايالت هاوايي آمريكا بسياري از مديران ارشد را براي پشتيباني و وجاهت بخشيدن به فعاليت‌هاي خود تشويق به گذراندن واحدهايي در اين دانشگاه مي‌نموده است و از شعبه آمريكايي خود به آنان مدارك فارغ التحصيلي دكترا اعطا مي‌كرده است.
منبع: تابناك

نشست و برخاست هر ماهه با شاه!
مير آميت رئيس پيشين سازمان اطلاعات خارجي اسرائيل (موساد) و عضو سابق پارلمان (كنست) چندي قبل در سن 88 سالگي از دنيا رفت. اين مقام اطلاعاتي اسرائيل پيش از مرگ در گفت و گويي ناگفته‌هايي از زندگي سياسي خود را بازگو كرده است. در قسمتي از اين گفت و گو، آميت با اشاره به روابط خود با رژيم شاه پيش از انقلاب ايران مي‌گويد: ما در مبارزه عليه عراقي‌ها به كردها كمك كرديم. من چند بار در كردستان عراق بودم. در آن زمان روابط بسيار خوبي با ايران داشتيم. من ماهي يك بار با شاه ايران نشست و برخاست داشتم. ما با هم مي‌نشستيم، گپ مي‌زديم و وضعيت منطقه را ارزيابي مي‌كرديم. كردها مخالف حكومت عراق بودند و ما فرصت را مغتنم شمرديم چونكه آنها در همه عراق پراكنده شده بودند البته كانون آنها در كردستان (عراق) بود.
آميت در بخش ديگري از اين مصاحبه با ابراز نگراني از اهداف هسته‌اي ايران گفت: از ناتواني غرب براي هماهنگي يك موضع واحد در برابر ايران دلسرد و مايوس شده است.
آميت خاطرنشان كرد: آمريكا و روسيه در حال رقابت هستند و سران روس از طرفي عليه آمريكا عمل مي‌كنند و از طرف ديگر در همه زمينه‌ها به ايران ياري مي‌رسانند.
يادآور مي‌شود آميت از بنيانگذاران سازمان موساد در سال‌هاي 1963 تا 1968 رياست اين نهاد اطلاعاتي را برعهده داشت.
منبع: عصر ايران

آزادي همجنس گرايي در هند!
بر اساس حكم دادگاهي در دهلي، پايتخت هند، آميزش بين همجنس‌گرايان در اين كشور از اين پس جرم محسوب نمي‌شود. به اين ترتيب قانوني كه از 148 سال پيش وضع شده بود و بر اساس آن همجنس‌گرايي گناهي غير طبيعي خوانده مي‌شد برچيده شد.
به گزارش نيويورك تايمز در گذشته همجنس‌گرايان مورد پيگرد قانوني قرار مي‌گرفتند و در صورتي كه محكوم مي‌شدند با مجازات ده سال زندان روبرو بودند. بسياري در هند روابط جنسي بين همجنس‌گرايان را عملي نامشروع مي‌دانند اما گروه‌هاي فعال در زمينه حقوق بشر از سال‌ها پيش قانون ممنوعيت همجنس‌گرايي را نقض حقوق بشر مي‌دانستند و خواهان تغيير آن بوده‌اند! دادگاه عالي دهلي هم قانون ممنوعيت همجنس‌گرايي را تبعيض آميز خواند و آن را ناقض اساسي‌ترين حقوق بشر دانست!
منبع: تابناك