try another color:
60% 70% 80% 90% تغییر اندازه فونت متن:
امروز: یکشنبه, 14 آذر, 1400

ديدار رياست جديد نهاد از معاونت امور اساتيد

Send to friendSend to friend

حجت الاسلام و المسلمين آقاي محمديان رياست محترم نهاد نمايندگي روز پنجشنبه 13 بهمن 84 از معاونت امور اساتيد بازديد و با كاركنان آن گفتگو كرد.
ايشان ابتدا در جلسه‌اي صميمي كه معاون امور اساتيد و مديران بخش‌ها و ادارات مختلف معاونت حضور داشتند شركت نمود. جلسه با قرائت آياتي از قرآن كريم آغاز شد سپس حجت الاسلام دكتر كلانتري معاون امور اساتيد بياناتي ايراد نمود. وي پس از عرض تسليت به مناسبت ايام شهادت سالار شهيدان حسين‌بن‌علي(ع) و عرض خيرمقدم به آقاي محمديان گفت: از خداوند متعال مسئلت داريم به جناب آقاي محمديان توفيق دهد در اين مسئوليتي كه به دوششان گذاشته شده روز به روز موفق‌تر باشند و مسير را با موفقيت و سربلندي پيش ببرند. ما هم به نوبه خود احساس مي‌كنيم كه در راستاي وظيفه الهي قدم برمي‌داريم. وجهه غالب ساختار كار در معاونت، انجام وظيفه و تكليف و حركت در مسير اهداف نظام است. شايد همه دوستان واقف باشند كه در اين شرايط، در خط مقدم جبهه فكري و فرهنگي نهاد حضور داريم. هر كسي در اين فضا قدمي بردارد از آن شخصي كه جاروب دست بگيرد و خاكي بردارد تا شخصي كه بتواند گره و مشكلي را بگشايد همه ارزشمند است. خدمت در اين نظام هر جايش عبادت است.
دكتر كلانتري سپس به كليات وظايف مديريت‌هاي مختلف و معرفي حضار پرداخت و درباره اهميت كار گروه‌هاي معارف در دانشگاه‌ها گفت: ما مي‌توانيم با تزريق فضلاء و انديشمندان حوزوي، حركت‌هاي بسيار خوبي را در دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه تهران داشته باشيم.
سپس حجت الاسلام محمديان بياناتي ايراد نمود كه توجه خوانندگان ارجمند را به خلاصه آن جلب مي‌كنيم: از صميم دل خدا را شكر مي‌كنم كه در جمع دوستان هستم. آن روزي كه امام حسين(ع) قصد حركت از مكه را داشت قطعاً چند ده هزار نفر دور كعبه طواف مي‌كردند، ذكر مي‌گفتند، شب‌ها را به بيداري سپري مي‌نمودند و از فضاي ملكوتي مسجدالحرام بهره مي‌بردند. گروهي از مسير طواف و ذكر و ... كه عالم عجيبي است با جاذبه‌هاي بسيار فراوان، جدا شدند، همه به منا رفتند و اينها به عراق. نگاه من به دوستان همكار اين است كه اينها از آن مسير طواف و عبادت‌هاي متعارف، جدا و وارد مسير جهاد شده‌اند و احساس كرده‌اند كه وظيفه، جاي ديگري است. عبوديت اين نيست كه در يك فضاي عارفانه باشند و وظيفه، جاي ديگر بماند.
در مورد سيدالشهداء و اصحابش، امروز با كمال قاطعيت مي‌گوييم بشر هر چه از ارتباط با خدا دارد از همان حركت عاشوراست. در مكه حدود هزار نفر بودند. اما در مسير كوفه قافله كربلا خالص شد و اينها تا آخر ماندند. حقيقت اين است كه براي روحانيت، فضاهاي ديگري هست اما عده‌اي مسير جهاد را انتخاب كردند. آنچه مهم است اين است كه تا آخر برويم: «الذين قالوا ربنا الله ثم استقاموا» تا پاي شهادت كه گاه به معناي در راه خدا از دنيا رفتن است ايستادند. در روايت داريم كه فرموده‌اند «رحم الله امرءً عرف قدره»، قدر ما اين است كه ثقليني كه به ما سپرده شده به نسل جديد برسد والا «خسر الدنيا و الاخره» هستيم. خروجي تمام زحمات، عبوديت است. ميزان عبد بودن بايد بيشتر شود. آنچه وظيفه جهاد است آن است كه ميزان عبوديت افراد را بيشتر كنيم چه از جهت معرفتي چه محبتي و چه رفتاري. نكته‌اي كه من سعي مي‌كنم به خودم تذكر دهم اين است كه: در چه مسيري هستيم و براي چه آمده‌ايم. سن كه بيشتر مي‌شود و بچه‌ها بزرگ مي‌شوند دغدغه‌هاي مختلف مي‌آيد، بالاخره گاهي غفلت از مقصد را به همراه دارند، لذا در قرآن كريم براي حفظ ايمان و عمل صالح دو دستور داده شده: 1. تواصوا بالحق 2. تواصوا بالصبر. اين وظيفه‌اي است دروني كه مؤمنين نسبت به هم دارند. بعضاً هم خسته مي‌شوند. روحيه ما هميشه نيازمند تقويت است كه با سفارش به همديگر حاصل مي‌شود و اينكه نبايد از مسير حق خارج شويم. اين ذهنيت كه ما آمده‌ايم تا سرباز امام زمان باشيم، تا ملاقات خداوند، بايد محفوظ بماند. به يكديگر اميد و روحيه بدهيم. امروز شيرين‌ترين روزهاي شيعه است كه اين همه عرصه برايش باز شده است. كار من عمدتاً در تاريخ بوده و طبق بررسي‌هاي من، هرگز اين‌چنين، عرصه باز نبوده است. عرصه‌هايي كه يكي از آنها دانشگاه است به علاوه عرصه‌هاي بين‌المللي كه خيلي عجيب است. اميد بسيار بالاست مبادا شيطان، نااميد كند كه مهمترين ابزار او، نااميدي است. اما بايد كار كنيم. يكي از اصحاب امام رضا(ع) عرض كرد: آقا چه مي‌شد آن روز موعود فرا مي‌رسيد و ما راحت مي‌شديم. حضرت فرمودند اين طور نيست. الان شما راحت هستيد، آن روز، خواص شب و روز بايد كار كنند.
نگاه من به مجموعه نهاد اين است. خود ما هم از اول در نهاد هميشه فكر مي‌كرديم در عرصه جهاد وارد شده‌ايم. دوستاني به شهادت رسيدند و ما لياقت شهادت نداشتيم. آنها صفايي داشتند و سعادتي. اما اگر نصيب ما نشد مسير جهاد باز است. در جبهه مشكلات و كمبودها بسيار بوده اما همت‌ها هم بسيار عالي بود. امكانات آنچنان مؤثر نبود بلكه عزم و اراده بود كه تأثير داشت. تا جايي كه ممكن است امكانات بايد جذب شود اما كار را همت‌هاي عالي و نيت‌هاي خالص پيش مي‌برد. بنده همواره جزو خوش‌بين‌ترين افراد بوده‌ام در حالي كه انتقادهاي جدي هم داشته‌ام. من از بعد علمي چنين نيروهاي فرهيخته و مهمتر از آن نيت‌هاي خالص را جاي ديگر سراغ ندارم. اين جمعي كه در نهاد است قطعاً يك جمع ويژه‌اي است. اميد است خداوند اجر جميل به همه دوستان بدهد و پاداش اين زحمات در نامه عمل دوستان ثبت شود.
ايشان در ادامه، تأكيدات مقام معظم رهبري را مورد توجه قرار داد و گفت: در ديدار با رهبر، مطالبي مطرح شد كه يكي، بحث معاونت و اساتيد بود. ايشان به طور ويژه تأكيد كردند كه وظيفه ما، پشتيباني كامل از اين مجموعه و ارتقاء سطح علمي و معنوي آن است. و اينكه اگر ضعفي هست بايد سريع برطرف شود. احساس من اين بود كه در نظر ايشان، بحث اساتيد و گروه‌هاي معارف جزو اولويت‌هاي درجه يك است.
بخش معاونت امور اساتيد به محصولات خوبي رسيده و البته بايد با نگاه اثباتي‌اش اصلاح شود به اين معنا كه مثلاً اگر بخواهند باغي بارور شود، قطع علف‌ها براي باروري لازم است.
نكته قابل توجه اين است كه در اين مدت مسئوليت من، هر جا كه مي‌رويم نمود اصلي نهاد، بحث اساتيد و معارف است. شاه بيت تمام جلسات و نقطه‌نظرها و يكي از بحث‌هاي اصلي، بحث اساتيد بوده است و پيداست كار شما باز خوردش خيلي قوي است. البته از ما توقع بيشتري است. خود ما اين توقع را بيشتر كرده‌ايم و طبع كار ماست. مردم از زهد و لباس پيامبر، كمترين لكه را نمي‌پذيرند اما به هر حال جامع‌نگري را از دست نمي‌دهيم. ما واقعاً بايد روي اين موضوع، يك برنامه تعريف شده با زمان‌بندي مناسب داشته باشيم. نهصدهزار ساعت درس معارف در يكسال كار بزرگي است.
نكته‌اي كه مهم است اين است كه احساس ما اين است كه در دانشگاه رابطه بين گروه معارف و دفاتر نهاد، ضعيف است. هدف تبليغ و تربيت است و اين نقطه مشترك است و دانشگاه بايد هر دو را داشته باشد و ظرفيت هر دو خيلي بالاست به ويژه ظرفيت گروه معارف. معاونت بايد طرحي طراحي كند تا در دانشگاه، اين دو مجموعه را به هم گره بزند و محصولش زياد شود بايد با پيوند اين دو مجموعه، حركت ايجاد كنيم.
در ادامه اين ديدار صميمانه، رياست جديد نهاد در معيت معاون امور اساتيد، از مجموعه معاونت ديدار و با كاركنان، به گفتگو پرداخت.